باغبانی سبز
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

این گیاه با نام عملی Philodendron scandenns به خانواده Araceae تعلق دارد و بومی نواحی گرمسیری قاره آمریکا بخصوص کشور مکزیک است. پیچی همیشه سبز است و به دلیل شباهت برگها به شکل قلب نام پوتوس قلبی را برای آن بکار می‌برند.برگها سبز ساده و یا ابلق هستند و در محیط بومی طول برگها به 12.7 سانتیمتر و عرض آنان به 30 سانتیمتر می‌رسد. گل‌اذین از نوع خوشه‌ای و اسپات (چمچه) سبز رنگی آنرا احاطه کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۳٠ ] [ ٦:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Philodendron erubescens به خانواده Araceae تعلق دارد و بومی جنگلهای بارانی قاره آمریکا و دریای کارائیب است. این گیاه در کشور ما با نام گوش گرگی نیز شناخته می‌شود.(از نظر اسمی با گیاه فیل گوش که همان کالادیوم است اشتباه نشود). کناره برگهای فیلودندورن بالارونده بریدگی ندارد و صاف است و همچنین این گیاه نیاز به قیم پوشیده از خزه مرطوب دارد تا ریشه‌های هوایی گیاه در تکیه گاه خود بتواند رشد کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۳٠ ] [ ۱:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Ficus repens که معادل با Ficus pumila است به خانواده Moraceaeتعلق دارد. فیکوس خزنده، پیچی همیشه سبز و بومی شرق آسیا است. این گیاه سریع‌الرشد است و در حدود 15 متر ارتفاع می‌یابد و بخصوص در کشورهای گرمسیری به منظور پوشاندن دیوارها از آن استفاده می‌شود زیرا به دلیل داشتن ریشه‌های هوایی قوی، بدون نیاز به قیم از دیوارها بالا می‌رود و ظرف مدت زمان کوتاهی مساحت نسبتا وسیعی از آن را می‌پوشاند . گاهی اوقات از بین بردن این گیاه و حتی هرس کردن شاخسار آن زمانی که در فضای آزاد در مکانی مستقر شده و رشد کرده است کار سختی است و در صورت تلاش برای جداسازی ساقه‌های آن از دیوار می‌تواند به ظاهر دیوار آسیب بزند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۳٠ ] [ ۱٠:٢٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمیFicus benjamina به خانواده Moraceae تعلق دارد و بومی جنوب شرقی آسیا و استرالیا است. دیگر نامهای انگلیسی این گیاه عبارتند از Weeping Fig, Benjamin's Fig و Ficus Tree . این گیاه در موطن خود به شکل درختی به ارتفاع 30 متر رشد می‌کند و شاخسار آن کمی حالت آویخته دارند و به همین دلیل یکی از نامهای انگلیسی آن به معنی فیکوس مجنون است و از لحاظ ظاهری، درختی بسیار زیبا است که در پارکها و فضاهای سبز کاشته می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٩ ] [ ۳:٢٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نام علمی این گیاه Ficus elastica و متعلق به خانواده Moraceae است. دیگر نامهای انگلیسی این گیاه عبارتند از :rubber fig, rubber bush , rubber tree و indian rubber bush . فیکوس بومی هند و جنوب شرقی اندونزی است و در موطن خود می‌توند به ارتفاع 40-30 متر و با تنه‌ای به قطر 2 متر برسد. تنه گیاه دارای ساقه‌های هوایی و ساقه‌هایی در قاعده تنه است  که این ریشه ها به استحکام بیشتر گیاه در خاک کمک می‌کنند. برگها می‌توانند به طول 35-10 سانتیمتر و عرض 15-5 سانتیمتر برسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢۸ ] [ ٥:٤٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه عبایی با نام علمی Aspidistra elatior به خانواده  Liliaceae تعلق دارد و بومی کشور ژاپن و چین است که امروزه به شکل گسترده‌ای به عنوان گیاه گلدانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عبایی ساقه ندارد و ارتفاع گیاه بالغ تحت بهترین شرایط به حدود 1 متر می‌رسد. برگهای عبایی ظاهری چرمین دارند و برگ برخی از انواع عبایی سبز ساده و در برخی دیگر ابلق است که در سراسر پهنه آنان و به موازات رگبرگها چندین نوار با رنگ روشن‌تر وجود دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢۸ ] [ ۱۱:٢٠ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Sansevieria trifasciata به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و به دلیل شکل خاص برگها که بلند و باریک هستند در انگلیسی نام گیاه مار snake plant  و همچنین به دلیل کناره‌های تیز برگها نام زبان مادر شوهر یا زبان مادر زن mother in law's tongue برای آن انتخاب شده است. در زبان چینی به این گیاه ارکیده دم پلنگ Tiger's Tail Orchid و در برزیل با نام شمسیر سنت جورج sword of saint george خوانده می‌شود. بومی نواحی گرمسیری غرب آفریقا است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٧ ] [ ٢:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمیTradescantia zebrina (نام قدیمی علمی آن Zebrina pendula است) به خانواده Commelinaceae تعلق دارد و بومی کشور مکزیک است. گاهی زبرینا با نام برگ بیدی نیز شناخته می‌شود . در واقع از نظر گیاهشناسی گیاه زبرینا و برگ بیدی به یک خانواده و یک جنس تعلق دارند و فقط گونه گیاهی آنان با هم متفاوت است و نیازهای این گیاه بسیار شبه برگ بیدی است و آنان را می‌توان در شرایط یکسان نگهداری کرد اما از نظر ظاهری تفاوتهایی تا حدودی با گیاه برگ بیدی وجود دارد. برگهای زبرینا به طرز زیبای راه راه است و در پهنه برگهای جدید رنگ بنفش مشاهده می‌شود. در پهنه برگهای مسن تر نیز دو ردیف رنگ نقره‌ای رنگ وجود دارد و سطح زیرین آنان بنفش رنگ است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٧ ] [ ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهانی که با نام برگ بیدی شناخته می شوند به جنسTradescantia  خانوادهCommelinaceae  و راسته Commelinales  تعلق دارند و اغلب بومی قاره آمریکا از نواحی جنوبی کشور کانادا تا نواحی شمالی کشور آرژانتین هستند. در جنسTradescantia در حدود 71 گونه گیاهی وجود دارد که گیاهانی چندساله و با ساقه هایی  تقریبا خزنده هستند که در حدود 60-30 سانتیمتر طول می یابد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٦ ] [ ۳:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پوتوس ابلق با نام عملی Scindapsus aureus به خانواده Araceae تعلق دارد و بومی آسیای جنوب شرقی است. این گیاه در موطن خود به ارتفاع 20 متر می‌سد با ساقه‌ای که 4 سانتیمتر قطر دارد و برگها تا حدود 100 سانتیمتر طول و 45 سانتیمتر عرض دارند و توسط ریشه‌های هوایی خود به گیاهان دیگر آویزان می‌شد. به عنوان یک گیاه گلدانی ارتفاع بسیار کمتری می‌یابد و اندازه برگها و قطر ساقه نیز بسیار کوچک‌تر است. به دلیل ساقه‌های بلند و آویخته آن این گیاه را می‌توان در سبدهای آویز نگهداری کرد که بدین صورت منظره زیبایی را بوجود می‌آورد. برگها قلبی شکل هستند و بر روی پهنه سبز رنگ آنان رگه‌های سبز کم رنگ  و زرد و کرم مشاهده می‌شود. ساقه ها و برگسار این گیاه سمی هستند. بنابراین آنرا بدور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی قرار دهید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٦ ] [ ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Peperomia magnoliiaefolia به خانواده Piperaceae تعلق دارد. گیاه پپرومیا در حدود 1000 گونه دارد که بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و نواحی شمالی آمریکای جنوبی و تعدادی از آن بومی قاره آفریقا هستند. گیاه برگ قاشقی که در اینجا راجع به آن میخوانید بومی کشور برزیل است. این گیاه برگهای گوشتی دارد که به دلیل انحنا و شباهت به شکل قاشق با نام برگ قاشقی خوانده می‌شود. نمونه‌های مختلفی از این گیاه وجود دارد که در شکل برگها و رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. در برخی ارقام این گیاه لبه برگ زرد/قرمز است و یا در نمونه‌هایی دیگر رگه‌های کرم رنگ در پهنه برگ مشاهده می‌شوند.ارتفاع پپرومیای برگ قاشقی به 60-45 سانتیمتر می‌رسد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٦ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

فیلودندرون با نام علمی Philodendron bipinnatifidum به خانواده Araceae تعلق دارد که بومی آمریکای جنوبی است و در این مناطق به شکل درختچه‌ای نیمه‌چوبی بزرگ رشد می‌کند و به ارتفاع 4.6 متر می‌سد که ساقه‌‌اصلی 17 سانتیمتر قطر دارد و  برگهای آن به طول 90 سانتیمتر می‌رسد. بر روی برگها شکافهایی وجود دارد و حاشیه برگها مواج هستند. همانطور که در معرفی گیاه برگ انجیری نیز اشاره شد، در بسیاری مواقع به دلیل شباهتهای ظاهری فیلودندرون با گیاه برگ انجیری این دو گیاه گاهی با هم اشتباه گرفته می‌شوند. خوشبختانه اغلب نیازهای این دو گیاه (فیلودندرون و برگ انجیری )شبیه یکدیگر است. البته گیاه برگ انجیری نیاز به قیم دارد و یکی از اجزا ضروری جهت رشد این گیاه است اما در مورد فیلودندرون اینگونه نیست زیرا برگهای این گیاه از مرکز می‌رویند و به قیم احتیاجی ندارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٥ ] [ ٦:٥٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

برگ انجیری با نام علمی Monstera deliciosa به خانواده Araceae تعلق دارد. این گیاه، یک پیچ خزنده بومی جنگلهای بارانی جنوب مکزیک تا جنوب کلمبیا است. این گیاه گاهی مانسترا و همچنین فیلودندرون نیز خوانده می‌شود. همچنین انواع فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگیهای عمیق، با نام برگ انجیری شناخته می‌شوند. اگرچه این عمل اشتباه است اما خوشبختانه بسیاری از نیازهای این گیاهان (فیلودندرون‌ها و برگ انجیری)شبیه به یکدیگر است. برای تمامی آنها هوایی گرم و مرطوب مناسب است و در برابر طیف وسیعی از تغییرات دما انعطاف دارند و تمامی آنها ریشه های هوایی دارند که اگر خزه مرطوب در دسترس آنان باشد به خوبی رشد خواهند کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٥ ] [ ٥:٤۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه آگلونما با نام علمی Aglaonema treubii متعلق به خانواده Araceae است که با نام انگلیسی همیشه سبز چینی و یا در ایران گاهی با نام نخشید شناخته می ‌شود. این گیاه بومی جنگلهای بارانی جنوب شرقی آسیا است. به عنوان یک گیاه گلدانی و آپارتمانی ، ارتفاع این گیاه در نمونه‌های مختلف آن بین 150-20 سانتیمتر و طول برگها بین 45-10 سانتیمتر  و عرض برگها بین 16-4 سانتیمتر متغیر است. برگ در برخی از نمونه‌های اگلونما سبز ساده است اما اغلب نمونه‌های این گیاه طرحهایی با رنگهای نقره‌ای ، خاکستری و یا سبز روشن بر روی پهنه‌ خود دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٥ ] [ ۳:٤۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کالادیوم با نام علمی Caladium bicolor  به خانواده Araceae تعلق دارد و به دلیل شکل برگها با نامهای فیل گوش Elephant ear(بخصوص در ایران)، قلب مسیح Heart of jesusو بال فرشته Angel Wings نیز شناخته می‌شود.(از نظر اسمی، این گیاه را با گیاه فیلودندورن بالارونده که با نام گوش گرگی شناخته‌شود اشتباه نگیرید). ارقام بیشماری از این گیاه وجود دارد که همگی بومی آمریکای جنوبی هستند و امروزه به عنوان یکی از گیاهان گلدانی پرطرفدار شناخته می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٥ ] [ ۱٠:٢٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گندمی با نام علمی Chlorophytum comosum به خانواده Asparagaceae تعلق دارد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و جنوبی آفریقا است که امروزه نمونه‌هایی از آن با برگهای ابلق در اکثر کشورها به عنوان گیاه گلدانی و آپارتمانی نگهداری می‌شود. گندمی گیاهی علفی است که حدود 60 سانتیمتر ارتفاع می‌یابد. ریشه های گوشتی و برگهایی باریک و بلند به طول 45-20 سانتیمتر و عرض 25-6 سانتیمتر دارد. بر روی ساقه‌های طویلی که از میان انبوه برگهای این گیاه رشد می‌کنند گیاهچه هایی تشکیل می‌شود که منظره‌ای جالب را بوجود می آورند. به دلیل وضعیت آویخته برگها این گیاه مناسب استفاده در سبدهای آویزان است.همچنین گیاه گندمی از جمله گیاهانی است که از فرمآلدئیدهای موجود در هوا که موجب آلودگی می شوند می‌کاهد و به عنوان گیاه خانگی تصویه کننده هوا شناخته می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٤ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سینگونیوم با نام علمی Syngonium podophyllum متعلق به خانواده Araceae  است.این گیاه بومی جنگلهای بارانی نواحی آمریکای مرکزی و جنوبی است که در موطن خود به شکل پیچهایی چوبی و بالارونده بر روی درختان دیگر تا ارتفاع 20-10 متر رشد می‌کنند اما به عنوان گیاهی خانگی و گلدانی معمولا بین 60 الی 120 سانتیمتر می تواند رشد کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٤ ] [ ٥:٤۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شفلرا با نام علمی Schefflera arboricola متعلق به زیر خانواده Aralioideae خانواده Araliaceae راسته Apiales و بومی استرالیا است. شفلرا در موطن خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز است که به ارتفاع 6-3 متر می‌رسد. برگها از 9-7 برگچه تشکیل شده است که 20-9 سانتیمتر طول و 10-4 سانتیمتر عرض دارند. این گیاه به دلیل تحمل شرایط بد نگهداری از جمله گیاهان محبوب گلدانی و آپارتمانی محسوب می‌شود. برخی از انواع آن برگهای ابلق دارند و برخی از انواع کوتاه قامت هستند. همچنین از این گیاه در هنر "بونسای" می‌توان استفاده و آنرا به صورت گیاهی مینیاتوری پرورش داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٤ ] [ ٤:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کاج مطبق (آروکاریا) با نام علمی Araucaria excelsa از خانواده  Araucariaceae   که بومی جزیره نورفولک واقع در اقیانوس پاسیفیک بین نیوزلند و استرالیا است و به همین دلیل نام انگلیسی این گیاه کاج جزیره نورفولک Norfolk Island Pine می‌باشد. به بیان دیگر مقاوم بودن این گیاه در برابر نمک و باد آنرا مناسب نواحی ساحلی می‌نماید و به همین در چنین جزایری به خوبی رشد می‌کند. این درخت در موطن خود میتواند به ارتفاع 65-50 متر و قطر تنه 1.75-1.25 متر نیز برسد. در خارج از وطن اصلی و در مناطقی که زمستان بسیار سردی دارند می‌توان  این گیاه را در گلدان نگهداری نمود که در چنین شرایطی به کندی رشد خواهد کرد و معمولا به ارتفاع 1.5 متر خواهد رسید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٤ ] [ ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کروتون با نام عملی Codiaeum variegatum از خانواده Euphorbiaceae بومی کشورهای هند، سریلانکا، اندونزی، مالزی و جزایر موجود در غرب اقیانوس پاسیفیک است. برخی از نمونه‌های این گیاه که در محیط بومی خود وجود دارند در واقع درختچه‌هایی هستند که تا حدود 3 متر رشد می‌کنند و برگهایی بزرگ، ضخیم، چرمین و براق دارند . البته نمونه‌هایی که در خارج از محیط بومی و در گلدان نگهداری می‌شوند گیاهان گلدانی به ندرت به این ارتفاع می‌رسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢۱ ] [ ۳:٤٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

لیندا با نام علمی Beaucarnea recurvata از خانواده Asparagaceae بومی کشور مکزیک است و از جمله خصوصیات آن که موجب جلب توجه می‌شود ضخیم شدن ساقه در نزدیکی خاک و آویخته بودن برگهای باریک و کشیده آن به سمت پایین است که به گیاه حالتی مجنون می‌دهد. نام انگلیسی این گیاه به دلیل ضخیم شدن انتهای ساقه نام انگلیسی "پای فیل" و به دلیل حالت برگسار "نخل دم اسبی" (Ponytail Palm)است.در حقیقت گیاه در این قسمت از ساقه خود آب ذخیره می‌کند. این گیاه رشدی آهسته دارد و در نهایت می‌تواند به ارتفاع حدود 2 متر نیز برسد. مسائلی که به نگهداری بهتر این گیاه زیبا کمک می‌کند عبارتند از:


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢۱ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل مرداب Cyperus diffusus  متعلق به خانواده سیپراسه و بومی ماداگاسکار است و از جمله گیاهانی است  که در محلهای گرمسیری در محیط خارج از خانه پرورش می‌یابد اما در محیطهای معتدل (همانند اکثر نقاط کشور ایران)  می‌توان آنرا در گلدان و در محیط داخل منزل نگهداری کرد البته در صورت کاشت این گیاه در خارج از منزل این گیاه همانند گیاهی یکساله می‌باشد. یعنی با فرارسیدن زمستان شاخسار آن خشک می‌شود و در بهار مجددا ساقه‌ها از زیر خاک پدیدار می‌شوند. ارتفاع این گیاه بین 60 الی 120 سانتیمتر متغیر است. ساقه‌های آن بلند و باریک هستند و در انتها به برگهایی باریک منتهی می‌شوند و از آنجایی که برگها همگی از یک نقطه از ساقه در آمده‌اند و منظره‌ای چتر مانند ایجاد کرده اند در زیان انگلیسی این گیاه با نام گیاه چتری خوانده می شود. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٢٠ ] [ ۸:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهان بامبو از جمله گیاهان زیبایی هستند که امروزه بسیاری افراد تمایل به نگهداری آنان دارند. گیاه بامبو با نام علمی Dracaena sanderiana به جنس  Dracaena تعلق دارد. این گیاه به نامهای دراسنای روبانیRibbon Dracaena، بامبوی خوش شانس،Lucky Bamboo بلژین همیشه سبز Belgian Evergreen و گیاه روبانی Ribbon Plant نیز شناخته می‌شود. بامبو به شکل طبیعی در جنگلهای بارانی و در زیر سایه سایر درختان رشد می‌کنند و بومی نواحی گرمسیری کشور کامرون در غرب قاره آفریقا است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱۸ ] [ ٤:٥٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در این قسمت به تدریج برخی از کتابچه‌ها و مقالاتی که در رابطه با پرورش گلها و گیاهان و موضوعات مختلف مربوط به آنان است ، قرار داده می‌شود. متن آنان انگلیسی است و امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار گیرد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٧ ] [ ٥:۳٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شپشک آردآلود حشره‌ای متعلق به خانواده Pseudococcidae و راسته Homoptera(جور بالان) است که در مکانهای گرم و مرطوب فعالیت می‌کند و به همین دلیل بیشتر بر روی گیاهان موجود در فضاهای بسته و محافظت شده (همانند داخل خانه و یا گیاهان گلخانه‌ای ) مشاهده می‌شود تا اینکه گیاهان موجود در فضای باز را مورد حمله قرار دهند. این آفت به شکل گروهی بر روی قسمتهای مختلف گیاه همانند ناحیه اتصال برگ به ساقه، بین زوایای موجود بین ساقه های گیاه، در زیر پوسته های زخمی و نه چندان محکم ساقه گیاه، لابه لای گلبرگها و کاسبرگ گلها و حتی بر روی ریشه گیاه بخصوص در ناحیه اتصال ساقه به ریشه جمع می‌شوند و مشکلاتی را برای رشد گیاه بوجود می‌اورد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٦ ] [ ۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شته‌ها جز حشرات مکنده هستند و با قطعات دهانی خود بافت گیاه را سوراخ کرده و از شیره گیاه تغذیه می‌کند. از نظر حشره‌شناسی و علم طبقه بندی، این حشره 10 خانواده و حدود 4400 گونه دارد که در حدود 250 گونه آن جزء آفات جدی گیاهان محسوب می‌شوند. با وجود گونه‌های فراوان این حشره، نمونه‌هایی که به گیاهان حمله می‌کنند مشخصات مشترکی دارند که در اینجا با آنان آشنا می‌شویم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٦ ] [ ۱:٥٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شاید برایتان این اتفاق افتاده باشد که با دیدن گیاهان گلدانی زیبا در گلفروشی‌ها، بخواهید یکی از آنان را انتخاب و در گوشه‌ای از منزل خود از آن نگهداری کنید. اما احتمال دارد بعد از آنکه به یادتان می آید گیاهان مشابهی در خانه خود داشته‌اید که به مرور زمان از بین رفته‌اند، از خریدتان پشیمان شوید. مشکل کجاست؟ بی‌حوصله بودن شما در امر آبیاری و غذادهی به گیاهان؟ عدم قراردادن گیاه در مکان مناسب؟ و یا شاید اصلا اطلاعات کافی در رابطه با نگهداری گیاهان آپارتمانی و گلدانی ندارید؟

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٦ ] [ ۱:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بسیاری از افراد برای دلنشین کردن محیط داخلی خانه خود برخی از گیاهان را به شکل گلدانی در گوشه و کنار منزل، پاسیو و یا باغتچه‌های نگهداری می‌کنند که برخی از این گیاهان می‌توانند بخصوص برای کودکان (مخصوصا کودکان زیر سن دو سال که تقریبا همه چیز را به دهان خود می‌برند تا آنرا امتحان کنند) و حیوانات خانگی مشکلاتی را ایجاد کنند. در ادامه این قسمت با تعدادی از این گیاهان و مشکلاتی که ممکن است بوجود آورند آشنا می‌شویم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٤ ] [ ٥:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بر خلاف برخی از گلها که خوراکی هستند برخی دیگر برای انسان سمی می باشند و باید مراقب بود تا به اشتباه آنان را مصرف نکنیم. البته لازم به ذکر است که گلهای سمی معمولا در طب سنتی و حتی در تهیه داروهای مدرن و امروزی نقش دارند که می‌بایست زیر نظر متخصصین امر و محققان مورد استفاده قرار گیرند. در فهرست زیر نام برخی از گلهای سمی آورده شده است و نه تمامی آنان. بنابراین اگر به گیاهی برخوردید که نام آن در فهرست موجود در ادامه مطلب وجود ندارد آنرا خالی از خطر مصرف تلقی نکنید.ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱۳ ] [ ٧:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گلهای خوراکی گلهایی هستند که می‌توان آنان را به صورتهای مختلف مصرف کرد و اعمالی را همچون خشک کردن، منجمد کردن و خوابانیدن در روغن برای افزایش کیفیت گلها بکار برد. از گلها می‌توان در تهیه انواع نوشیدنی‌ها، مربا، سالاد، سوپ، شربتها و یا حتی در غذاهای اصلی استفاده کرد. نباید فراموش کرد که برخی گلها سمی هستند و برخی نیز بعد از به عمل رسانی قابل خوردن می‌شوند. همچنین ممکن است یک گل سمی نباشد اما احتمال واکنش‌های الرژیک وجود دارد. از جمله گلهایی به عنوان گلهای خوراکی شناخته می‌شوند می‌توان به مواردی که در ادامه مطلب آورده شده است اشاره کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱۳ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

با اطلاع رسانی به موقع از طبیعت حفاظت کنیم

شما می‌توانید با تلفن رایگان 09696 سازمان امداد جنگل و مرتع، اخبار و حوادث مربوط به حریق، تخریب، تصرف، قطع غیر مجاز درخت و درختچه و بوته و نهال، قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی، شیوع آفات و امراض گیاهی، چرای عیر مجاز و بیش از ظریفیت دامها در مکانهای مربوطه و .... را به اطلاع مسئولین این سازمان برسانید تا در اسرع وقت نسبت به موضوع پیگیری نمایند.

منبع:

http://www.frw.org.ir/DanesheManabeTabee/PorseshhayeMotadavel/pageid/54/language/fa-IR/Default.aspx

[ ۱۳٩۱/٦/۱۱ ] [ ٥:۱٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کشور ایران دارای تنوع زیستی بسیار متنوعی است و متاسفانه برخی از گیاهان بومی آن مورد بی‌مهری و بی‌توجهی قرار گرفته‌اند. گیاهانی که به دلیل سازگاری با محیط زیست طبیعی کشورمان اگر تحت کشت و پرورش قرار گیرند نقش بسیار مهمی را در ایجاد فضای سبز و تولیدات گیاهی خواهند داشت. در این قسمت سعی شده است تا برخی از گیاهان کمیاب و نادر ایران معرفی شوند و امید است اطلاعات موجود، مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۱٠ ] [ ٥:۱٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یکی از گونه‌های غیر عادی موجود  در میان گیاهان رز  Rosa persica است که در جنس جداگانه‌ای با نام Hulthemia قرار می‌گیرد. نامهای مترادف برای این گیاه عبارتند از : Hulthemia persica(Michx.)Bornm و Rosa berberifolio Pall. این گیاه بومی کویرها و استپ های موجود در ایران، افغانستان، آسیای مرکزی و غرب سیبریه است. خصوصیت منحصر به فرد این رز در مقایسه با سایر گیاهان رز، ساده بودن برگهای این گیاه است زیرا بر خلاف برگ سایر گیاهان رز که مرکب است و  از 3 الی 7 برگچه تشکیل شده اند اما برگ این گیاه ساده است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٩ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کلماتیسها، به تیره آلاله (Ranunculaceae) تعلق دارند. گونه‌های این گیاه بسیار متنوع هستند و اغلب به صورت بالاروندگانی چوبی وخزان‌پذیر می‌باشند. گرچه تعداد انگشت شماری نیز به صورت همیشه سبز و یا به صورت علفی  و  وجود دارند. کلماتیسها در شکل، اندازه ورنگ گل، فصل شکوفایی گلها، ارتفاع و پهنای تاج، متنوع و گوناگون هستند.قطرگلهای اغلب نمونه‌های دورگه، 10 الی 25 سانتیمتر بوده و به تعداد فراوان، مثلاً حدود 100عدد طی یک فصل بر روی گیاه شکوفا مییشوند ؛ و بیشتر نمونه‌های معمولی وغیر دورگه، گلهایی به قطر 2الی 8 سانتیمتر و با شکلهایی متنوع ومتفاوت دارند.

سلسله=Plantae، شاخه=Magnoliphyta، رده=Magnoliopside، راسته=Ranunculales، خانواده=Ranunculaceae، جنس=Clematis، گونه=گونه‌های مختلفی دارد.

 با وجود آنکه چنین رده‌بندی، علمی و معتبر می‌باشد، اما آن چیزی نیست که باغبانان و پرورش دهندگان استفاده کنند. چنین افرادی اکثراً ترجیح می‌دهند کلماتیسها را بر اساس خصوصیاتی همانند فصل گلدهی، شکل و اندازه گلها، چگونگی هرس، دو رگه بودن و یا نبودن و... گروه‌بندی نمایند. چند نمونه از این تقسیم بندیها در ادامه توضیح داده شده است.

تقسیم بندی کلماتیسها بر اساس اندازه گل:

1- کلماتیسهای گل درشت(Large-Flowered Clematis)، که این نوع کلماتیسها بر اساس فصل گلدهی به دو گروه تقسیم شده‌اند:

الف- زودگلدهنده (Early Flowering) که اکثراً از اوایل بهار الی اوایل تابستان، بر روی شاخه‌های حاصل از رشد سال قبل (شاخه‌های یک ساله)گلدهی دارند، همانند C. montanaوC. alpina، و ب- دیر گلدهنده(Late Flowering) که گلهای آنان، اواسط تابستان تا اوایل پائیز، بر روی شاخه‌های حاصل از رشد فصل شکوفا می‌شوند، همانند. C. integrifoli

2-کلماتیسهای گل ریز(Small-Flowered Clematis) ؛ این نوع کلماتیسها نیز، بر اساس زمان گلدهی به دو گروه تقسیم می‌شوند:الف- زود گل دهنده(Early Flowering) که گلهایشان اواسط زمستان شکوفا میشوند. از این گروه می‌توان به کلماتیسهای همیشه سبز همانندC. armandii,C. cirrhosa و دورگه‌های آنان اشاره نمود و ب- دیر گلدهنده (Late flowering) که اعضاء این گروه نیز، بر اساس زمان گلدهی به سه گروه تقسیم می‌شوند: 1-اواسط تابستان به بعد، همانند C. viticella و دورگه‌های آن 2-اواسط تابستان تا اوایل پائیز، همانند C. tangutica و دو رگه‌های آن و 3-اواخر تابستان به بعد، همانند C. texensis و دو رگه‌های آن.

تقسیم بندی کلماتیسها بر اساس زمان گلدهی

در این تقسیم‌بندی، کلماتیسها را در 12 گروه قرار می‌دهند:

گروه 1- کلماتیسهای همیشه سبز، گروه 2- کلماتیسهای آلپینا ، گروه 3-کلماتیسهای ماکروپتالا، گروه 4- کلماتیسهای گروه مونتانا، گروه 5- کلماتیسهای گروه راکِری، گروه 6-کلماتیسهای زود گلدهنده، با گلهای درشت، گروه 7-کلماتیسهای دیر گلدهنده، با گلهای درشت، گروه 8-کلماتیسهای علفی، گروه 9- کلماتیسهای گروه ویتیسلا، گروه 10-کلماتیسهای گروه تِکزِنسیس، گروه 11-کلماتیسهای گروه اُرینتالیس، گروه 12-کلماتیسهای دیر گلدهنده

تقسیم‌بندی کلماتیسها بر اساس چگونگی هرس

زمان هرس کلماتیسها، با توجه به زمان گلدهی آنان تعیین می‌شود. هم چنین انتخاب شاخه‌ها و اینکه هر کدام به چه میزانی قطع شوند، بستگی به این مسئله دارد که جوانه‌های گل بر روی شاخه‌های حاصل از رشد فصل جاری بوجود می‌آیند، یا ازشاخه‌های یک ساله و یا مسن‌تر.کلماتیسها را با توجه به چگونگی هرس و پیرایش، می‌توان در سه گروه قرار داد.

گروه اول:تمامی کلماتیسهای زود گلدهنده، یعنی آنهایی که گلهایشان از اواسط الی اواخر زمستان الی اواسط بهار شکوفا می‌شوند، اصولاً اصراری بر هرس این نوع از کلماتیسها وجود ندارد و مجبور نیستید تا هر ساله، آنها را هرس کنید.

گروه دوم:تمامی کلماتیسهای دورگه درشت گل، که از اواسط بهار الی اوایل تابستان گلدهی دارند، و تمامی کلماتیسهای دورگه‌ای که دو مرتبه در سال گلدهی دارند در این گروه قرار می‌گیرند.عملیات هرس را، مییتوان به شکل سبک بعد از مرحلة اول گلدهی، انجام داد.

گروه سوم:گلهای کلماتیسهای این گروه بر روی 60 الی 90 سانتیمتری انتهای شاخه‌های حاصل از رشد فصل جاری بوجود آمده وشکوفا می‌گردند. گلدهی، اوایل تابستان الی پائیز می‌باشد. ازنظر هرس ساده‌ترین گروه محسوب می‌گردد. چون فقط کافی است شاخه‌هایی که حاصل از رشد سال جاری بوده‌اند وگلدهی داشته‌اند، قطع شوند.زمان هرس، بهمن واسفند می‌باشد.

خاک و کود

اگررچه کلماتیس‌ها در خاک معمولی باغ و باغچه رشد کرده و توسعه می‌یابند، اما اکثراً خواهان خاکهایی هستند که pH آنها کمی بالاتر از 7 یا به بیان دیگر اندکی قلیایی باشد. خاک معمولی (خاک باغچه) را می‌توان در صورت لزوم، با استفاده از گچ قلیایی نمود. در سالهای اولیه رشد کلماتیسها، بخصوص اگر هنگام کاشت، خاک به خوبی آماده شده باشد، احتیاج چندانی به مصرف کود نمی‌باشد. اما پس از گذشت چند سال، شاهد کاهش رشد گیاه و بخصوص کم شدن میزان گلدهی آنها خواهیم بود. دلیل آن این است که گیاه در طی این سالها، از تمامی مواد غذایی موجود درخاک اطراف ریشه خود استفاده کرده و دیگر چیز زیادی در آن محدوده باقی نمانده است. در این زمان است که استفاده از مواد غذایی کمکی، برای داشتن گیاهانی سالم، قوی و زیباتر ضرورت می‌یابد. دفعات آبیاری با توجه به آب و هوای محل کاشت، فصل سال، بافت خاک و میزان نیاز رطوبتی گیاه، تعیین می‌گردد. گرچه اکثر کلماتیسها می‌توانند گرمای هوا را تا حد زیادی تحمل نمایند، اما در برابرخشکی خاک و کم آبی طولانی مدت، دوام نمی‌آورند. حداقل نیاز کلماتیسها به نور مستقیم آفتاب 6ساعت در روز می‌باشد و تمامی آنها آفتاب صبح(قسمت شرقی ساختمان) را ترجیح می‌دهند. گرچه، در مناطقی که آب وهوای بسیار گرمی دارند، مقداری سایه سودمند است.

کاشت گیاه: گیاهان بالارونده، اغلب به صورت گلدانی به فروش می‌رسند. پس از خرید، گیاه را باید از گلدان به محل کاشت جدید منتقل نمود. با در نظر گرفتن یکسری از نکات، نه تنها به موفقیت در امر انتقال و کشت گیاه کمک خواهد کرد، بلکه رشد مناسب و شادابی گیاه را در طی سالیان متمادی تضمین خواهید نمود. کلماتیسهایی وجود دارند که به دلیل مکان مناسب کاشت و البته توجه و مراقبت خوب و دلسوزانه، بعد از گذشت حدود 80سال، هنوز هم مانند گیاهی جوان و سرحال، گلدهی دارند.هنگامی که گیاه را از گلدان بیرون می‌آورید، مراقب باشید خاک اطراف ریشه‌ها، از آنها جدا نشود. زیرا در غیر این صورت، اکثر ریشه‌ها آسیب خواهند دید. بعد از قرار دادن گیاه در گودال محل کاشت، شروع به خاک ریزی نمائید. در انتها حدود 8 سانتیمتر از سطح بالای گودال را خالی بگذارید. ابتدا با پا خاک اطراف گیاه را لگد مال نمائید و سپس این فضا را از آب پر نمائید. وقتی که تمامی آب، درون خاک نفوذ نمود و پائین رفت، فضای خالی باقیمانده را با خاک پر نمائید. توجه داشته باشید که در اولین و یا حتی دومین فصل رشد ممکن است کلماتیسها رشد چندانی نکنند و گلدهی بسیار کم داشته باشند و یا حتی اصلاً گل ندهند. بنابراین برای دیدن و بهرمندشدن از گلهای زیبای آن، لازم است حداقل دو سال صبر وحوصله به خرج دهید.

تکثیر

بذر: تولید کلماتیسها از طریق بذر، سخت‌تر و یا آسان‌تر از کاشت بذر گیاهان دیگر نیست. به خصوص، اگر شما در کاشت بذور و تولید انواع دیگر گیاهان تجربه دارید، و علاوه بر این شخصی صبور و با حوصله هستید، قطعاً در مورد کلماتیسها موفق خواهید شد.

قلمه:در مورد گیاه کلماتیس، قلمه را می توان از دو نوع چوب تهیه نمود:

1- چوبهای جوان که دارای میان گره‌های کوتاه هستند و در بهار تهیه می‌شوند

2- چوبهایی که حاصل رشد سال جاری بوده، تا حدودی رسیده‌اند و اواخر بهار الی اواخر تابستان تهیه می‌شوند.

قلمه جوانه برگ: قلمه‌های جوانه برگ که در اواسط تابستان تهیه می‌شوند، زیر دستگاه مه افشان ‌نتایج خوبی داشته‌اند. قلمة جوانة برگ شامل پهنک برگ، دمبرگ و قسمت کوتاهی از ساقه، همراه با جوانه جانبی متصل به آن می‌باشد. بنابراین میتوان گفت که هرگره به عنوان یک قلمه مورد استفاده قرار گیرد.

خوبانیدن:خوابانیدن، ساده‌ترین روش تکثیر کلماتیسها می‌باشد و در مقایسه با دیگر روشها به وسایل و مراقبتهای کمتری نیاز دارد. در خوابانیدن، شاخه‌های حاصل از رشد سال جاری و سال قبل (شاخه‌های یک ساله) مورد استفاده قرار می‌گیرند. گودال مورد نیاز برای خوابانیدن شاخه، حدود 20 سانتیمتر عمق و 60 سانتیمتر عرض و طول دارد. ابتدا نیمی از گودال را با خاک پر کنید. سپس  شاخه را داخل گودال قرار داده و آنرا به وسیله چند عدد سیم ضخیم که به صورت قلاب درآمده‌اند، در خاک محکم وثابت نمایید. بعد از این مرحله، مابقی گودال را با همان مخلوط خاک و خاک برگ پر کنید.

بیماریها و آفات مهم کلماتیس

پوسیدگی ساقه- سفیدک- زنگ- لکه سیاه- شته-شپشک- کنه تارعنکبوتی-تریپس- کرم سفید ریشه-معندنچی برگ-مگسهای سفید-گوشخیزک

 دوستان عزیز. لطفا در صورت برداشت و انتشار مطالب این وبلاگ در مکانی دیگر، نام منبع ("وبلاگ باغبانی سبز") را از یاد نبرید و خواهشمندم مطلب هر پست را به شکل 100% کپی‌برداری نفرمایید. متشکرم.

[ ۱۳٩۱/٦/۸ ] [ ٤:۱٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

برخی از گلها به دلایلی با قیمتهای بالایی به فروش می رسند. البته این گیاهان با گیاهانی که به عنوان کمیاب معروفند متفاوت هستند.  در این قسمت با 5 مورد از گلهایی که عنوان گرانترین گل را به خود اختصاص داده اند آشنا می شویم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۸ ] [ ٢:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در این قسمت گلهای عجیب و نادری که متاسفانه برخی از آنان در خطر انقراض نیز هستند معرفی می‌شوند.

Middlemist Red-1
Middlemist camellia

کاملیای میدلمیست احتمالا نادرترین  گلی است که در دنیا وجود دارد زیرا تنها دو نمونه از آن مشاهده شده است. یکی در نیوزلند و دیگری در گلخانه‌ای در انگلستان. این گیاه توسط جان میدلمیست در سال 1804 به انگلستان آورده شد و بعد از آن در کشور چین نیز به تدریج از بین رفت .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۸ ] [ ٢:٤٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آلاله= میهن‌پرستی، آلسترومریا=آرزو داشتن و مشتاق بودن، آماریلیس=هیجان و غرور ، آنمون=لطافت، آزالیا=فراوانی و وفور. مراقبت. در چین نشانه زنانگی است،  آکاسیا=عشق پنهان،آفتابرگردان=تحسین، استاتیس=موفقیت ،ارکیده=زیبایی تحسین‌برانگیز، استخدوس=بدگمانی و سوءظن، بگونیا=تفکر عمیق. آگاه بودن، پرنده بهشت=ازادی.چشم انداز خوب،  پیچ امین‌الدوله= شادمانی،‌خرزهره=بر حذر بودن،  زنجبیل=غرور، گلایل= توانایی و قدرت، زنبق=الهام و وحی. خبر خوب، زبان در قفا=شجاعت،   سنبل=بی‌ریایی.صدق و صفا، ستاره‌ای=رضایت.خرسندی. نشانه عشق.قناعت، شمعدانی= راحتی، شیپوری=پادشاهی، شکوفه سیب=عهد و پیمان، شکوفه پرتقال=باروری،شکوفه گیلاس=مهربانی، شکوفه لیمو=بصیرت،  شکوفه هلو=عمر طولانی، شکوفه گلابی= دوستی طولانی، شقایق=دلداری و تسلی، عشقه=راستی و صداقت، فریزیا=خالص بودن، فلوکس= رویایی شیرین، قرنفل= کمال و خوبی. دلاوری، کوکب کوهی=شجاعت،کوکب=بزرگواری و زیبایی، کلماتیس=استادی و مهارت.نبوغ و هوش، گل فراموشم مکن= همیشه به یاد داشتن، گاردنیا= خوشحالی، گل میمون=گستاخی و جسارت، گل نخود شیرین=خجالت، گل جعفری=حسودی،علاقه پنهانی،    گل صدتومانی=سلامتی، گل ختمی= زیبایی تحسین‌برانگیز، لیس‌آنتوس= خونسردی، ماگنولیا=بزرگواری،‌ موگه= خلوص و یکدستی، نیلوفر آبی=خلوص. پاکدامنی، مینا=بی‌گناهی،  نرگس=سلحشوری و دلیری، یاس=ملاحت و وقار، یاس بنفش(یاس خوشه‌ای)=عشق اول


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/۸ ] [ ٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در برخی از کشورها گلی خاص محبوبتر از دیگر گلها است که در فهرست زیر برخی از آنان را مشاهده می‌کنید.

مصر= نوعی نیلوفر آبی، اتیوپی=گل شیپوری، لیبریا=فلفل، تونس=گل یاس، زیمبابوه=نوعی سوسن، افغانستان=لاله، بنگلادش=نیلوفر آبی کرکین، بوتان=شقایق آبی، ماکائو=نوعی نیلوفر آبی، هند=لاله مردابی ، اندونزی=یاس رازقی.ارکیده ماه. گل جسد، ایران=گل رز. لاله. نیلوفر آبی. سروناز


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٧ ] [ ۸:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

 باغ گیاهشناسی به باغهایی گفته می‌شود که در آنان طیف گسترده‌ای از گیاهان به همراه نامهای گیاه‌شناسی نگهداری می‌شوند. معمولا در داخل یک باغ گیاهشناسی گیاهانی را که نیازهای محیطی و یا ساختاری مشابه دارند را در یک مکان نگهداری می‌کنند و بر اساس نوع گیاهان، قسمتهای مختلف را با نامهای باغ گیاهان گرمسیری، باغ گیاهان دارویی، باغ گیاهان مدیترانه‌ای ، باغ گیاهان گوشتی و ... می‌نامند.

تصویر زیر: قسمتی از باغ گیاهشناسی Braunschweig در آلمان


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٦/٦ ] [ ۸:٠٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ