این گیاه با نام علمیAeschynanthus speciosus  به خانواده Gesneriaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی جنوب شرقی قاره آسیا بخصوص کشور اندونزی است. اشینانتوس ساقه‌هایی بلند به طول 90-60 سانتیمتر دارد که گلها در انتهای آنان شکل می‌گیرد و بسیار مناسب کاشته شدن در سبدهای گل آویخته هستند. البته می‌توان ساقه‌ها را بر روی قیم نیز هدایت کرد اما به ساقه‌های آویخته گیاه گلدهی بهتری خواهند داشت.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۳٠ ] [ ٦:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

استرپتوکارپوس Streptocarpus به خانواده Gesneriaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی قاره آفریقا است.  این گیاه ساقه ندارد و بلندی آن بین 15 الی 30 سانتیمتر است. طول برگهای گیاه نیز 18-15 سانتیمتر است. بجز نمونه‌های اصلاح‌نژاد شده و دورگه که در آنان تعداد گلبرگها افزایش یافته است، گلهای نمونه‌های معمولی 5 عدد گلبرگ دارند که از به هم پیوستن قسمت پایین گلبرگها لوله‌ای شکل می‌گیرد و گل به شکل یک شیپور درمی‌آید. اندازه گل نیز در انواع مختلف این گیاه بین 2.5 سانتیمتر الی 7.5 سانتیمتر متغیر است. گلهای استرپتوکارپوس تا حدودی به گلهای پامچال شباهت دارد و از آنجایی که بومی شبه جزیره کیپ cape در جنوب غربی آفریقا است در زبان انگلیسی نام cape primerose (پامچال کیپ) برای آن انتخاب شده است. گاهی نیز به علت شباهت ظاهری به گل بنفشه آفریقایی، استرپتوکارپوس را بنفشه آفریقایی دروغین False african violet می‌خوانند. فصل گدهی استرپتوکارپوس از بهار تا پاییز است و گلهای شیپوری شکل آن در رنگهای مختلفی همانند آبی، بنفش، صورتی، قرمز و سفید و  در دسته‌های چند تایی  شکوفا می شوند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۳٠ ] [ ٤:٤٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

زنبق دره (موگه، گل برف) با نام علمی Convallaria majalis به زیرخانودهNolinoideae خانوادهAsparagaceae و راسته Asparagales  تعلق دارد. لغت majalis به معنی "متعلق به ماه می" است زیرا معمولا رشد  این گیاه در این ماه اتفاق می‌افتد (که البته این مسئله به موقعیت جغرافیایی منطقه بستگی دارد). این گیاه در مکانهایی که نیازهای آن به خوبی برآورده شود به سرعت رشد کرده و زمین را به خوبی می‌پوشاند و به همین دلیل در بسیاری موارد از این گیاه به عنوان گیاهی پوششی یاد شده است اما می‌توان در گلدان نیز آن را کاشت. همچنین از ارقامی که گلهای درشت‌تری تولید می‌کنند شاخه گل بریده نیز تهیه می‌شود که مصرف آن در برخی از کشورها همانند انگلستان در دسته گل عروس از محبوبیت بالایی برخوردار است و حتی افراد معروف همانند کیت میدلتون (همسر پرنس ویلیام) در دسته گل عروسی خود از این گل استفاده کرده است. این گیاه در برخی از افسانه‌های مسیحیان نیز وجود دارد . به عنوان مثال یکی از نامهای این گیاه "اشکهای بانوی ما" و یا "اشکهای مریم" نام دارد و اظهار می‌کنند که از اشکهای حضرت مریم که به خاطر مصلوب شدن حضرت مسیح (ع) بر روی زمین افتاد این گل رویید و یا در افسانه‌ای دیگر، روییدن این گل را به افتادن اشک حضرت حوا بر روی زمین نسبت می‌دهند زمانی که از بهشت رانده شد و یا آنکه روییدن این گل را به ریختن خون سنت لئونارد نسبت می‌دهند زمانی که داشت با یک اژدها می‌جنگید!

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢٩ ] [ ۱:٥٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آناناس با نام علمی Ananas comosus به خانواده Bromeliaceae و راسته Bromeliales تعلق دارد و بسیاری از ارقام آن بومی کشور پاراگوئه و نواحی جنوبی برزیل هستند. آناناس گیاهی علفی و چند ساله است که تا ارتفاع 150-75 سانتیمتر رشد می‌کند. در حدود 30 عدد یا بیشتر برگهایی بلند باریک دارد که 100-30 سانتیمتر طول دارند و حاشیه برگها خاردار است. برگها به شکل چرخشی به دور ساقه‌ای کوتاه و ضخیم قرار گرفته اند و از مرکز ساقه، برگهای جدید رشد می‌کند. گیاهان یکساله فقط رشد رویشی دارند و گیاهان با 24-12 ماه عمر می‌توانند گل بدهند. رنگ گلها از ارغوانی تا بنفش روشن و قرمز متغیر است. میوه آناناس خوراکی است و در اصل هدف از پرورش این گیاه تولید میوه از آن است اما نحوه قرارگیری برگها و رنگ زیبای آنان باعث شده است که برخی از ارقام این گیاه بخصوص نمونه‌هایی که در حاشیه برگها نواری کرم- زرد رنگ دارند به عنوان گیاه گلدانی نگهداری شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢٦ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Aphelandra squarrosa  به خانواده Acanthaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی کشور برزیل است. ارتفاع آفلاندرا در محیط طبیعی و موطن آن حداکثر به 1.8-1.2 می‌رسد که البته در صورت نگهداری در گلدان ارتفاع آن در حدود 60 سانتیمتر است. برگهای این گیاه بافت زیبایی دارد و  رنگ نواحی رگبرگ اصلی و فرعی با رنگ پهنه برگ متفاوت و کرم-سفید رنگ است. گل زرد رنگ این گیاه نیز بسیار زیباست و البته آفلاندرا برای گلدهی نیاز به مراقبت دقیق و رسیدگی مناسب از لحاظ آب، نور و دما دارد و اصولا به ندرت گل می‌دهد اما برگهای زیبای آن به تنهایی دلیل خوبی برای انتخاب و نگهداری از این گیاه هستند. گل حدود 20 سانتیمتر طول دارد و لازم به ذکر است که قسمت رنگین گل این گیاه در واقع براکته‌های زرد رنگ هستند که برای حدود 6 هفته دوام دارند اما گل اصلی گیاه تنها برای چند روز ماندگاری دارد. فصل گلدهی به شکل طبیعی در انتهای تابستان و یا اوایل پاییز  است اما با فراهم کردن نور مورد نیاز این گیاه می‌توان در زمستان هم آن را وادار به گلدهی کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢٤ ] [ ۳:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه یاس صورتی که با نام یاس سفید نیز شناخته می شود، با نام علمی Jasminum polyanthum به خانواده Oleaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی کشور چین است. یاسمن گیاهی بالارونده و همیشه سبز یا نیمه برگ-ریز (بنابر شرایط محیطی)است و گلهای معطر و فراوان آن در اواخر زمستان و اوایل بهار شکوفا می‌شوند و منظره‌ای بسیار دلنشین ایجاد می‌کند. گلدهی در طی تابستان نیز می‌تواند ادامه داشته باشد. غنچه‌های گل صورتی- قرمز کم رنگ و گلها سفید رنگ، با 5 عدد گلبرگ و به قطر 2 سانتیمتر می‌باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢۳ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Brunfelsia calycina گیاهی از خانواده Solanaceae و راسته Solanales است و بومی جلنگهای برزیل می‌باشد. برونفلزیا بوته‌ای نیمه چوبی به ارتفاع 2.5-1.5 متر است و به دلیل گلهای فراوانی که تولید می‌کند مورد توجه قرار گرفته است. البته این گیاه زمانی که به شکل گلدانی پرورش می‌یابد 60 سانتیمتر ارتفاع خواهد یافت. گلهای آن کوچک، شبیه گل بنفشه و معطر هستند و پروانه‌ها و زنبورها را به سوی خود جذب می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢٢ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بواردیا با نام علمی Bouvardia به زیر خانوده Rubioideae خانواده Rubiaceae راسته Gentianales تعلق دارد و بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا است. این جنس در حدود 30 گونه از گیاهان همیشه سبز علفی و درختچه ‌ای دارد که 1.5-0.6 متر ارتفاع دارند و برگهایشان به طول 11-3 سانتیمتر است. گلهای قیفی شکل آن معمولا به شکل خوشه‌ای در انتهای ساقه قرار گرفته‌اند و به رنگهای سفید، کرم، زرد، صورتی و قرمز می‌باشند و گل برخی از گونه‌های آن معطر هستند که از جمله آنان می توان به گونه B.humboldtii اشاره کرد که گلهایی سفید رنگ با عطری قوی دارد. گلهای این گیاه معمولا در فصل پاییز شکل گرفته و شکوفا می‌شوند.  برخی از گونه‌های گیاه بورادیا و دو رگه‌های بدست آمده از آنان را می‌توان به عنوان گیاه زینتی و گلدانی و همچنین برای تهیه شاخه‌ گل بریده پرورش داد. شاخه گل این گیاه در کشورهای غربی بخصوص در دسته گل عروس و ساقدوشهای عروس استفاده فراوان می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢٠ ] [ ٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Fittonia verschaffeltii به خانواده Acanthaceae راسته  Lamiales تعلق دارد و بومی کشور پرو (واقع در آمریکای جنوبی ) است. گیاهی همیشه سبز و کند رشد است که ساقه‌های آن 30-15 سانتیمتر طول دارند و با مو پوشیده شده‌اند. برگهای فیتونیا آن را به عنوان گیاهی گلدانی و زینتی جالب توجه کرده است زیرا مسیر رگبرگها بر روی پهنه برگ رنگین و معمولا به رنگهای سفید ، صورتی و قرمز است و در برخی ارقام ناحیه بین رگبرگی نیز همانند رگبرگها رنگین هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٩ ] [ ٤:٤٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شمعدانی با نام جنس Pelargonium به خانواده Geraniaceae، راسته Geraniales و رده Magnoliopsida تعلق دارد. این گیاه بومی نواحی جنوبی قاره آفریقا، استرالیا، شمال نیوزلند، جنوب ماداگاسکار، شرق آفریقا، یمن، آسیای صغیر و دو جزیره دور افتاده در اقیانوس آتلانتیک است و منشاء اغلب شمعدانیهایی که امروزه تحت کشت و کار قرار می‌گیرند نواحی جنوبی قاره آفریقا است. شمعدانی در حدود 200 گونه‌ دارد و می‌توان آنان را بر اساس خصوصیاتی همچون عادت رشد شاخسار، شکل و رنگ برگسار، معطر بودن برگسار و ... در گروه‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٧ ] [ ۱٠:٢۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

فوشیا با نام علمی Fuchia hybrida به خانواده Onagraceae تعلق دارد. حدود 110 گونه از این گیاه وجود دارد که اکثرا بومی آمریکای جنوبی و مرکزی هستند اما چند گونه از آن نیز در نیوزلند، هیسپانیولا و تاهیتی یافت شده اند. اغلب گیاهان فوشیا بوته‌هایی به ارتفاع 20 سانتیمتر الی 4 متر هستند اما استثناء نیز وجود دارد همانند Fuchsia excorticata که بومی نیوزلند است و ارتفاع آن 15-12 متر می‌رسد و درخت محسوب می‌شود. اصلاح‌نژاد بخصوص از طریق روش دو رگه‌گیری در این گیاه به فراوانی مورد استفاده قرار گرفته است و نمونه‌های بیشماری(در حدود 7000 نمونه) از این گیاه بوجود آمده است که  در عادات رشدی و نیازهای محیطی نیز با یکدیگر متفاوت هستند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٦ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کنه تار عنکبوتی قرمز یا کنه عنکبوتی دو نقطه با نام علمی Tetranychidae urticae یکی از کنه های گیاهای است که به خانواده Tetranychidae و راسته Trombidiformes تعلق دارد. این کنه بسیار کوچک است  و به سختی با چشم دیده می‌شود اما مشاهده آن غیر ممکن نیست. از انجایی که در زیر برگها تار می‌تند با نام کنه تار عنکبوتی شناخته می‌شود و یکی از آفات شایع محصولات گلخانه‌ای و همچنین گیاهان زینتی و گلدانی است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٦ ] [ ۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهانی که با نام کالاته‌آ شناخته می شوند متعلق به خانواده Marantaceae و همگی بومی نواحی گرمسیری آمریکای جنوبی هستند. چند گونه از این گیاه  به دلیل برگهای زیبایشان به عنوان گیاه گلدانی مورد استفاده قرار می‌گیرند و البته برخی از آنان گلهای زیبایی نیز تولید می‌کنند. همچینین در برخی از کشورها از برگ دیگر گونه‌های گیاه کالاته‌آ که مصارف زینتی ندارند در نگهداری غذا و یا ساختن سبد جهت حمل و نگهداری اشیاع بخصوص برنج استفاده می شود. دلیل نام انگلیسی این گیاه که به معنی گیاه دعاگو است این است که معمولا شب هنگام برگها به سمت بالا خود را جمع می‌کنند که حالتی همانند دعا کردن به سمت آسمان را به خود می‌گیرند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٥ ] [ ٥:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام عملی Maranta leuconeura به خانواده Marantaceae تعلق دارد و بومی قاره آفریقا است. البته در برخی از منابع علمی برزیل را موطن نوع زینتی مارانتا می‌دانند. گیاهان این خانواده ریزومهای بزرگ دارند که محتوی مقادیر زیادی نشاسته هستند. به عنوان مثال گونه‌ای دیگر از این خانواده با نام علمی Maranta arundinacea به دلیل محتوی نشاسته‌ای که دارد و به آسانی نیز هضم می‌شود به شکل تجاری تحت کشت قرار می‌گیرد. اما گونه‌ Maranta leuconeura به دلیل شکل زیبای برگهایش که منقوش به رنگهای متفاوت است، به عنوان گیاهی گلدانی و زینتی مورد توجه قرار گرفته است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱۳ ] [ ۱۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی  Pilea cadierii به خانواده Urticaceae تعلق دارد و بومی ویتنام و چین است. پیله‌آ گیاهی علفی است که به شکل یک بوته‌ کوچک رشد می‌کند و  ساقه‌های آن 40-10 سانتیمتر طول دارند و بر روی برگهای بیضی شکل آنان و ما بین فاصله رگبرگها نقوش خاکستری-نقره‌ای رنگی وجود دارد که دلیل اصلی جذابیت این گیاه محسوب می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٢ ] [ ٢:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Allamanda cathartica به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و بومی کشور برزیل است. این گیاه پیچی همیشه سبز است که شاخسار آن می‌توانند به ارتفاع 6-2 متر دست یابند و از آنجایی که توانایی اتصال به اجسام را ندارند باید قیمی برای آنان در نظر گرفت و ساقه‌ها را به قیم متصل نمود تا ظاهر گیاه بهتر شود و ساقه‌ها نیز بهتر رشد کنند. گاهی به دلیل طویل شدن ساقه‌ها برخی از افراد آن را مناسب نگهداری به عنوان گیاهی گلدانی نمی‌دانند که البته با انجام به موقع هرس و سرزنی می‌توان رشد شاخسار آن را کنترل کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱۱ ] [ ۳:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Hypoestes phyllostachya به خانواده Acanthaceae تعلق دارد و بومی جزایر گرمسیری و نیمه‌گرمسیری اقیانوس هند است. در زبان انگلسیی به دلیل لکه‌های فراوان موجود بر روی پهنه برگ این گیاهان، آنان polka dot plant (گیاه خالخالی) خوانده می‌شوند. در ایران نیز گاهی این گیاه به اشتباه گل سنگ و همچنین گاهی خال صورتی نامیده می‌شود. هیپو ئستس گیاهی علفی است که همانند یک بوته‌ کوچک رشد می‌کند و طرحهای رنگین برگهایش، آن را به گیاهی جذاب و دوست‌داشتنی تبدیل کرده است. اندازه و رنگ لکه‌های موجود بر روی برگ نمونه‌هایی از این گیاه که به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرند بسیار متنوع هستند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱٠ ] [ ۳:٥۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Saintpaulia ionantha  به خانواده Gesneriaceae تعلق دارد و بومی تانزانیا و جنوب شرقی کنیا (واقع در قاره آفریقا) است . بنفشه آفریقایی گیاهی علفی و چند ساله است و به دلیل شباهت گلهایش به گل بنفشه به این نام خوانده می‌شود و از نظر گیاهشناسی نسبتی با گل بنفشه ندارد. این گیاه معمولا به شکل گلدانی نگهداری می‌شود اما در صورت مساعد بودن شرایط محیطی، می‌توان آن را در فضای باز نیز کشت نمود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٩ ] [ ٤:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پاندانوس (برگ خنجری) Pandanus گیاهی همیشه سبز متعلق به خانوادهPandanaceae  و راسته Pandanales است و بومی مناطق مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری قسمتهای مختلف کره زمین بخصوص برخی نواحی آفریقا و ماداگاسکار است. در خانواده پاندانوس حدود 600 گونه مختلف وجود دارد که از نظر اندازه و ارتفاع متنوع هستند یعنی از گیاهان بوته ای کوچک به طول حدود یک متر تا گیاهانی درخت مانند که تا 20 متر نیز رشد می کنند در بین این گونه ها وجود دارند. امروزه برخی از گونه های کوتاه قامت و بوته ای شکل این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٧ ] [ ٩:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Billbergia nutans متعلق به خانواده Bromeliaceae و بومی برزیل، اروگوئه و آرژانتین می‌باشد. یکی از گیاهان گلدانی است که نگهداری از آن آسان می‌باشد. بیلبرجیا ساقه ندارد و برگهای آن باریک و سبز-خاکستری و به طول 50-30 سانتیمتر است که خمیده و کمانی شکل هستند. این گیاه زمانی که 3-2 ساله است گل می‌دهد. ساقه صورتی رنگ گل در بهار ظاهر می‌شود که بر روی آن گلهایی به رنگ صورتی، سبز ، رزد و آبی با براکته‌های قرمز و صورتی رنگ وجود دارند و گلبرگ گلها به سمت عقب خم می‌شوند (پیچ می‌خورند) و منظره‌ای رنگین و زیبا بوجود می‌آورند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٦ ] [ ۳:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه  Cordyline  به خانواده Asparagaceae (قبلا خانواده Liliaceae) تعلق دارد، بومی جنوب شرقی آسیا، گینه نو، شمال شرقی استرالیا، جزایر موجود در اقیانوس هند است. این گیاه گونه های مختلفی دارد که برخی از آنان همانند C. australis به شکل یک درخت و تا ارتفاع حدود 20 متر نیز رشد میکنند. اما نمونه هایی که در این جا مورد نظر است ، گونه هایی هستند که به شکل گیاهانی زینتی و معمولا گلدانی نگهداری می شوند و اگر شرایط رشد بسیار خوب و مناسب باشد می توانند حداکثر تا حدد 4 متر رشد کنند. البته این گیاهان در محیط گلدانی معمولا کمتر از این ارتفاع می یابند. .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٦ ] [ ۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این  گیاه با نام علمی Nerium oleander  به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و احتمالا بومی جنوب شرقی قاره آسیا (نواحی نیمه گرمسیری) است که به صورت درختچه یا درختی کوچک و همیشه سبز رشد می‌کند. نام انگلیسی آن به دلیل شباهت فراوان برگ این گیاه به درخت زیتون (olea) انتخاب شده است. ارتفاع این گیاه در صورتی که به شکل مستقیم در خاک کاشته شود به 6-2 متر می‌رسد اما در صورت کاشت آن در گلادن حدود 1.5 متر ارتفاع می‌یابد که البته عمل هرس نیز برای آنها انجام می‌شود. خرزهره ساقه‌ای مستقیم دارد که البته با بزرگ شدن و بالغ شدن کمی خمیده می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٥ ] [ ٦:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بگونیا از جمله گیاهان گلدار و چندساله متعلق به خانواده Begoniaceae  است که بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جنوب و مرکز قاره آمریکا، قاره آفریقا و جنوب آسیا می‌باشد. بگونیاهایی که در طبیعت وحشی زندگی می‌کند ساقه‌ای عمودی ، ریزوم یا ریشه غده ای دارند. گلهای نر و ماده از یکدیگر جدا هستند اما بر روی یک گیاه هر دو نوع گل وجود دارد. رگبرگ اصلی در پهنه برگ گیاه بگونیا، آنرا به دو قسمت نامساوی تقسیم کرده است. یعنی اگر از روبرو به یک برگ بگونیا نگاه کنید، دو طرف آن از نظر اندازه قرینه و مساوی نیستند. در ارقام مختلف بگونیا، برگها همانند گلهای این گیاه رنگها و شکلهای متفاوتی دارند و حتی برخی از این گیاهان به دلیل برگهای زیبایی که دارند پرورش می‌یابند و نه گلهایشان. به دلیل تنوع بیشمار بگونیا (از نظر ارتفاع گیاه شکل و رنگ گل و برگ و وجود ریزوم یا ریشه غده ای و یا ریشه افشان) تقسیم بندی‌های مختلفی بر روی این گیاه انجام شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۳ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Capsicum annum به خانواده Solanaceae تعلق دارد. اگرچه در نام علمی این گیاه از کلمه annual به معنی یکساله استفاده شده است اما این گیاه در حقیقت یکساله نیست و در مناطقی که زمستان معتدلی دارند و یا در فضای محافظت شده (همانند گلخانه) می‌تواند چندین فصل رشد را سپری کند. البته این گیاه بعد از سپری کردن دوران میوه‌دهی که حدود 6 هفته طول می‌کشد، زیبایی خاص خود را از دست می‌دهد و احتمال اندکی دارد که صاحب گلدان آن را نگهدارد. از نامهای دیگر این گیاه می‌توان به christmas pepper اشاره کرد که معنی فلفل کریسمس است زیرا در کشورهای اروپایی میوه‌های این گیاه (البته در صورت نگهداری در گلدان) در زمان کریسمس در اوج زیبایی هستند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢ ] [ ٧:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Dracaena fragrans به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی مناطق گرمسیری آفریقا است و نامهای دیگر آن در زبان انگلیسی عبارتند از:corn plant(به دلیل شباهت برگسار به گیاه ذرت) ، stript dracaena (به دلیل نمونه‌هایی که برگ ابلق دارند) chinese money tree و false palm . دراسنا در موطن خود به ارتفاع 15 متر نیز می‌رسد با ساقه‌هایی به قطر 30 سانتیمتر و برگهایی به طول 150-20 و عرض 12-2 سانتیمتر. برگها سبز براق هستند و در برخی از ارقم این گیاه همانند 'massangeana'بر روی برگها نوارهایی به موازات و در طول پهنه برگ به رنگهای کرم، زرد کم رنگ یا طلایی وجود دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/٢ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی  Dracaena marginata به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی ماداگاسکار، جزیره موریس و دیگر جزایر موجود در اقیانوس هند است که امروزه به دلیل رنگ زیبای برگسار، برگهای پایا و ساقه‌ای قوی و محکم به صورت گیاهی گلدانی در سراسر دنیا گهداری می‌شود. دراسنای پرچمی در موطن خود می‌تواند به ارتفاع 5-4 متر نیز برسد. برگهای آن 20-5 سانتیمتر طول و 5-1.5 سانتیمتر عرض دارند. دراسنایی که در گلدان نگهداری می‌شود معمولا حداکثر به 1.5 متر می‌رسد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱ ] [ ۳:۱۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Dieffenbachia amoena با خانواده Araceae تعلق دارد و بومی کشور برزیل است و امروزه به دلیل طرح و نقش موجود بر روی برگهایش به عنوان گیاه گلدانی در خانه‌ها و آپارتمانها نگهداری می‌شود. برگهای این گیاه بیضی شکل است و رنگهای زرد ، کرم و طیفهای مختلفی از رنگ سبز بر روی پهنه آن مشاهده می‌شود. تحت شرایط بسیار مطلوب این گیاه می‌تواند به ارتفاع بیش از 1.5 متر برسد و طول برگها 47 سانتیمتر و عرض آنان حدود 23 سانتیمتر و طول دمبرگها نیز به 30 سانتیمتر برسند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٧/۱ ] [ ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]