سیم‌پیچی بونسای

سیم پیچی بونسای یکی از مهمترین عملیاتی است که در پیاده کردن طرح بونسای باید انجام گیرد. همانطور که در قسمت دوم اشاره شد بونسای طرحهای بسیار متنوعی دارد اما چگونه این طرحها بر روی گیاه به کار گرفته می‌شوند؟ به عنوان مثال چگونه گیاه کاج را که به شکل طبیعی راست و مستقیم رشد می‌کند به صورت طرح آبشار در می‌آورند و چگونه در طی سالیان سال نگهداری از بونسای، می‌توان مانع از رشد شاخه‌ها و ساقه‌های گیاهانی شد که در طبیعت به شکل درختانی با شاخساری سر به فلک کشیده رشد می‌کنند و آنرا مجبور کرد که در جهات خاصی رشد خود را انجام دهد؟ پاسخ این سوالات در یک چیز است: سیم پیچی! با سیم‌پیچی شاخه‌ها و ساقه‌های که به شکل مستقیم رشد می‌کنند را می‌توان در جهت دلخواه مجبور به رشد کرد. شاخه‌های جوان را می‌توان با سیم پیچی به شکل افقی و یا به سوی پایین هدایت کرد تا از نظر ظاهری همانند گیاهی بالغ به نظر آیند که شاخسار آن در اثر گذشت زمان و با سنگین شدن وزن به سمت پایین کشیده شده‌اند. با این کار می‌توان فضاهای خالی موجود در میان درخت را نیز پر کرد که اگر از سیم پیچی استفاده نشود باید مدتها صبر کرد تا در آن ناحیه ساقه‌ای بروید تا فضاهای خالی را پر کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٩ ] [ ٧:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تعویض گلدان بونسای و هرس ریشه

چرا تعویض گلدان بونسای لازم است؟

گیاهان به مرور زمان رشد می‌کنند و سیستم ریشه آنان نیز بزرگتر و گسترده‌تر می‌شود تا بتوانند آب و مواد غذایی مورد نیاز گیاه را تهیه کنند. گیاهانی که در فضاهای غیر محدود همانند باغ و باغچه رشد می‌کنند می‌توانند بدون محدودیت ریشه های خود را در تمامی جهات بگسترانند اما در مورد گیاهان گلدانی و همچنین انواع بونسای ریشه‌های گیاه با محدودیت فضا مواجه است. سرعت رشد گیاهان مخلتف متفاوت است اما حتی کند رشدترین آنان نیز در صورت عدم تعویض گلدان بعد از مدتی دچار کمبود فضای کافی برای رشد ریشه‌هایشان خواهند شد و ریشه ممکن است دچار پیچش و پیچیدگی شود. در چنین شرایطی رشد ریشه‌های جدید که برای جذب آب و مواد غذایی لازم و حیاتی هستند کاهش می‌یابد. علاوه بر آن بستر کاشت نیز بعد از مدتی ساختار اولیه خود را از لحاظ زهکش و تهویه را از دست خواهد داد. اگر گیاه در این وضعیت باقی بماند بعد از مدتی نشانه‌های ناشی از شرایط نامساعد محیط رشد را بروز خواهد داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٦ ] [ ٦:٤۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بستر کاشت بونسای

بستر کاشت مناسب یکی از موارد مهم در پرورش بونسای سالم است. بستر کاشت بونسای چند نقش مهم را بر عهده دارد: مکانی برای استقرار گیاه را مهیا می‌سازد، آب را در اختیار ریشه‌ها قرار می‌دهد، هوای لازم برای تنفس ریشه‌ها و مواد غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه را فراهم می‌کند. اینکه چرا به جای واژه "خاک" عبارت "بستر کاشت" را بکار می‌بریم دلایل خاص خود را دارد. امروزه در بسیاری موارد از خاک معمولی (همانند خاک باغچه) برای کاشت گیاهان گلدانی استفاده نمی‌شود و جای خود را به مواد دیگر داده‌اند. به عنوان مثال مواد ارگانیک که با پوسیدگی تدریجی خود مواد غذایی را نیز آزاد می‌کنند یکی از جایگزینهای خاک هستند. اما از آنجایی که این مواد زهکش مناسبی ندارند یا به بیان دیگر ممکن است آب را برای مدت زمان طولانی در خود نگهدارند، برای بهبود زهکش بستر کاشت از مواد غیرارگانیک همانند سنگریزه و رس نیز استفاده می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢۳ ] [ ٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کوددهی بونسای

درختان کربن، هیدروژن و اکسیژن خود را از هوا و آب بدست می‌آوردند و با کمک عناصر غذایی دیگر که از بستر خاک تهیه می‌کنند موادی همانند آمینواسید، ویتامین، پروتئین و آنزیمهای مورد نیاز خود را می‌سازند. زمانی که یک درخت در فضای باز همانند باغ یا باغچه رشد می‌کند می‌تواند برای جذب مواد غذایی ریشه‌های خود را آزادانه به هر قسمت از بستر خاک بفرستد. اما درختانی که به شکل بونسای پرورش می‌یابند چنین امکانی را ندارند و حتی اگر در زمان آماده سازی بستر کاشت بونسای، خاک آن را از نوع خوب و غنی انتخاب کرده باشیم با گذشت زمان از میزان این مواد به دلیل رشد گیاه و مصرف عناصر غذایی کاسته خواهد شد و به دلیل محدودیت رشد ریشه‌ها ، می‌بایست این مواد را به شکل کود در اختیار بونسای قرار داد. بونسایی که غذادهی نشود حساسیت بیشتری در برابر تغییرات شرایط جوی، آفات و بیماریها نشان می‌دهد، به تدریج رشد آن کاهش می‌یابد و ضعیف می شود و  شاخه‌ها و برگهای جدید رشد نخواند کرد و پس از سالها بی‌توجهی و به دلیل شدت فقر مواد غذایی از بین خواهد رفت.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٠ ] [ ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آبیاری بونسای

آبیاری به موقع و مناسب بونسای یکی از مهمترین مسائلی است که منجر به پرورش گیاهی سالم خواهد شد. آقای Nobuyuki Kajiwara که از پرورش دهندگان معروف بونسای است در مورد اهمیت آبیاری بونسای می‌گوید:" آبدهی بونسای 50٪ هنر پرورش بونسای را تشکیل می‌دهد که یادگیری آن نیز مشکل است." حتی به گفته برخی از متخصصین ژاپنی یادگیری آبیاری بسیار صحیح و دقیق بونسای حدود سه سال طول می‌کشد! بونسای آب مورد نیاز خود را از خاک بدست میآورد. آب توسط نیروی اسمز به تمامی قسمتهای گیاه راه می‌یابد. در آب عناصر غذایی مورد نیاز نیز وجود دارد که آنها را به برگها برده و سپس شیره گیاهی ساخته شده در برگها را به سمت ریشه‌ها برمی‌گرداند. حدود 85-55٪ وزن گیاه را آب تشکیل داده است. محتویات آب ساقه و برگها نیز در حدود 90-70٪ است و وجود آب کافی ومناسب منجر به تردی بافتهای گیاه نیز می‌شود. آبیاری کم یا زیاد نیز رشد آن را با مشکل مواجه خواهد کرد. کمبود آب در طی چند روز بونسای را از بین خواهد برد و بیش‌بود آب نیز به دلیل پوسیدگی ریشه گیاه موجب مرگ بونسای می‌شود. البته برای بروز مشکل به دلیل بیش بود آب نسبت به کمبود آب مدت زمان طولانی‌تری مورد نیاز است و تشخیص آن تا حدودی نیز مشکل‌تر می‌باشد زیرا ممکن است با سایر بیماریهایی که ریشه گیاه را تحت تاثیر قرار می‌گیرند اشتباه گرفته شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٠ ] [ ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

طرح بونسای Bonsai Style

همانطور که در قسمت اول اشاره شد یکی از اهداف تولید بونسای، داشتن درختی در اندازه کوچک است که البته شکل و فرم اصلی درخت را همانند آنچیزی که به طور معمول در طبیعت و در فضای آزاد رشد می‌کند، به نمایش بگذارد. به عنوان مثال مجموعه‌ای از درختان بونسای که در یک گلدان رشد کرده‌اند از نظر ظاهری نمای جنگل را بوجود می‌آورند و یا بونسایی که بر روی سنگ (محیط صخره مانند) رشد کرده‌ است تداعی‌کننده درختانی است که در نوک کوه‌ها رشد می‌کنند. اینکه بونسای به چه صورت پرورش یابد تا بیننده در ذهن خود منظره‌ای خاص را مجسم کند اصطلاحا سبک و طرح بونسای نامیده می‌شود. متداولترین طرحهای بونسای عبارتند از:


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٠ ] [ ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

معنی بونسای و آشنایی با هنرهای مشابه آن

لغت ژاپنی بونسای از دو لغت "بن" به معنی سینی و یا گلدان با دیواره کوتاه و "سای" به معنی کاشتن گیاه تشکیل شده است و امروزه به معنی کاشت و نگهداری درخت مینیاتوری در گلدان است. به گفته برخی محققان ریشه این لغت در لغت چینی pen-tsai دارد و به گفته برخی دیگر در کشور چین نیز هنر سنتی با نام Penjing وجود دارد که چگونگی ساخت بونسای ژاپنی از آن گرفته شده است.  بونسای در واقع بکارگیری همزمان و متعادل علوم باغبانی، طبیعت، زیبایی‌شناسی و تفکر ذن zen (تفکر لحطه به لحظه و ژرف نگری) می‌باشد تا درخت و یا منظره‌ای چشم‌نواز بوجود آید. هر درختی که در یک گلدان کاشته شود بونسای خوانده نمی‌شود و باید اعمالی همانند هرس، شکل‌دهی و تربیت بر روی آن انجام شود تا آن درخت بر طبق طرح (Style) مورد نظر رشد کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٢٠ ] [ ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

 قرار دادن گیاهان در فضای داخلی منزل نه تنها زیبایی و طراوت را به ارمغان می‌آورد بلکه در تصفیه هوا نیز می‌تواند نقش داشته باشد. تصاویری که در ادامه آنان را مشاهده خواهید کرد چیدمان گلدانهای مختلف در فضاهای متفاوت است. امیدوارم با مشاهده آنان ایده‌های خوبی برای کاربرد گیاهان گلدانی در محیط زندگی خود بدست آورید و از آنان لذت ببرید.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۱٥ ] [ ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

معمولا برای طراحی فضای سبز، از فضا به شکل افقی استفاده می‌شود همانند کاشت گیاهان در خاک باغ و باغچه و یا استفاده از گلدانهای زینتی در محیط خارجی و داخلی ساختمانها. اما امروزه استفاده از فضای عمودی موجود در بیرون و درون ساختمانها برای کاشت گیاهان نیز مورد توجه قرار گرفته است و از واژه دیوار سبز green wall برای معرفی آن استفاده می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۱٥ ] [ ٦:٠٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آب‌نما در طراحی فضای سبز و باغ، به معنی وجود استخرpool، برکهponds، فواره کوچک cascades، فوارهfountain، آبشار waterfall و جویبار stream می‌باشد. قبل از قرن 18 میلادی و در باغهای معلق بابل آبنماهایی وجود داشتند که آب از آنان به دلیل وجود اختلاف ارتفاع و قدرت جاذبه زمین به سمت پایین جاری می‌شد. از قرن 18 میلادی بکارگیری پمپ برای به حرکت درآوردن جریان آب در آب‌نماهای مختلف رواج یافت که در آن زمان از موتورهای بخار برای تامین قدرت پمپ استفاده می‌شد و امروزه از نیروی برق بدین منظور استفاده می‌شود. تا به امروز با توسعه صنعت و امکان استفاده از مواد اولیه مختلف و همچنین افزایش علاقه مردم به استفاده از آب‌نما، شکلهای متفاوتی از این سازه به بازار عرضه شده است.  آب‌نماهای امروزی معمولا سیستم بسته‌ای دارند یعنی  آب درون مخزن سیستم قرار می‌گیرد و با کمک نیروی پمپ مسیری را در آب‌نما طی می‌کند و مجدد به درون مخزن بازمی‌گردد. بنابراین نیازی به اضافه شدن آب از محیط خارج سیستم به درون آن نمی‌باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۱٥ ] [ ۳:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی  Rhoeo discolor و یا Tradescantia spathacea به خانواده Commelinaceae و راسته Commelinales تعلق دارد و بومی مکزیک است. رهوئو ساقه‌های زیرزمینی (ریزوم) گوشتی دارد و بدون ساقه‌است. برگهای نیزه‌ای شکل آن  30-15 سانتیمتر طول و 8-2.5 سانتیمتر عرض دارند و سطح رویین آنها به رنگ سبز تیره تا متوسط و سطح زیرین آنها بنفش یا قرمز رنگ و براق است. گاهی نوارهای زرد کم رنگ- کرم رنگ بر روی برگها وجود دارد و گلها کوچک و سفید رنگ با سه عدد گلبرگ بوده، براکته‌هایی بنفش رنگ به طول 4-3 سانتیمتر دارند و در میان برگها مخفی هستند و تا زمانی که از فاصله نزدیک به گیاه نگاه نکنید متوجه آنان نخواهید شد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۱۳ ] [ ٤:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Cryptanthus bivittatus به زیرخانواده Bromelioideae خانواده Bromeliaceae و راسته Poales تعلق دارد و بومی کشور برزیل است . کریپتانتوس کوچکترین عضو خانواده بروملیداسه (آناناس) است به نحوی که Cryptanthus bivittatus حداکثر به ارتفاع 15 سانتیمتر می‌رسد. این گیاه سیستم ریشه‌ای محدودی دارد و حتی می‌توان آن را بر روی حفره‌های موجود در چوب درختان نیز کاشت. (نحوه کاشت در قسمت خاک توضیح داده شده است). این گیاه ساقه ندارد و برگها به طوقه گیاه متصل هستند و در مرکز حفره‌ای شکل می‌گیرد که معمولا در آن آب باقی می‌ماند و به تدریج به عنوان منبع ذخیره آب گیاه مصرف می‌شود. برگها باریک و به طول 15-5 سانتیمتر هستند و حاشیه آنان مواج، تیز و برنده است بنابراین گلدان این گیاه را باید در جایی به دور از رفت و آمد افراد بخصوص کودکان قرار داد. هر گیاه می‌تواند 20-6 برگ تولید کند. طرح و رنگ برگهای کریپتانتوس متنوع است و در رنگهای سبز، صورتی، قرمز، سفید و همچنین ابلق وجود دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٩ ] [ ٦:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Guzmania lingulata  به زیر خانواده Tillandsioideae خانواده Bromeliaceae و راسته Poales تعلق دارد و بومی آمریکای مرکزی و جنوبی است. در موطن اصلی این گیاه، گازمانیا گیاهی اپی‌فیت است که به تنه درختان متصل می‌شود و از آنان بالا می‌رود اما به عنوان یک گیاه زینتی می‌توان آنان را به شکل مستقل در یک گلدان کاشت و نگهداری نمود. گازمانیا ساقه ندارد و برگها به شکل بیساگ (رزت) به طوقه گیاه متصل هستند. برگهای گازمانیا سبز تیره هستند اما در قسمت مرکزی که به یکدیگر می‌رسند هاله‌ای از رنگ قرمز نیز مشاهده می‌شود. لبه برگها صاف و گوشتی است و یک گیاه بالغ تا حدود 30 برگ می‌تواند داشته باشد. برگها تا 45 سانتیمتر طول دارند و ارتفاع گیاه گلدانی به 60-30 سانتیمتر می‌سد. براکته‌های رنگین گازمانیا قسمتی از این گیاه است که جلب توجه می‌کند و باعث می‌شود تا افراد به عنوان گیاهی گلدانی از آن نگهداری کنند. براکته‌ها معمولا در رنگهای قرمز-صورتی،  نارنجی و زرد هستند و عمر نسبتا طولانی نیز دارند و از برخی ارقام آن می‌توان گل شاخه بریده نیز تهیه کرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۸ ] [ ۸:٤٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل کاغذی با نام علمی  Bougainvillea glabra به خانواده Nyctaginaceae و راسته Caryophyllales تعلق دارد و بومی آمریکای جنوبی از برزیل تا پرو و نواحی جنوبی آرژانتین است و به دلیل نازک و کاغذی بودن براکته‌ها، این گیاه در زبان انگلیسی نیز  paper flower‌ (گل کاغذی) خوانده می‌شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٦ ] [ ۸:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آرالیا با نام عملی Aralia japonica (مترادف با Fatsia japonica ) به خانواده Araliaceae و راسته Apiales تعلق دارد و بومی جنوب ژاپن و کره جنوبی و تایوان می‌باشد. آرالیا در موطن خود به شکل درختچه‌ای همیشه سبز است که تا ارتفاع 6-3 متر رشد می‌کند. برگهای پنجه‌ای شکل آن 50-20 سانتیمتر عرض و دمبرگها تا 50 سانتیمتر طول دارند. حاشیه برگها گاهی دندانه‌دار است. گلها کوچک وسفید رنگ هستند و در گل‌آذینی چتری شکل در اواخر پاییز یا اوایل زمستان شکوفا شده و میوه‌های سیاه رنگی از آنان بوجود می‌آید. برگها به 9-7  قسمت (لوب) تقسیم شده‌اند. همچنین برگ بسیاری از نمونه‌هایی که در کشور ژاپن وجود دارد به 8 قسمت تقسیم شده‌اند و به همین دلیل نام فاتسیا که در زبان ژاپنی به معنی عدد هشت است برای این گیاه انتخاب شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/٤ ] [ ۱٢:٥٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تعدادی از دوستان در مورد مدل شومینه‌های مناسب برای فضای سبز باغ و ویلا درخواست کرده بودند. برخی از تصاویری که در ادامه آورده شده است شامل شومینه‌هایی می‌شود که با مصالحی همانند سنگ، آجر و سیمان قابل ساخت هستند و برخی دیگر از تصاویر آتشدانهایی را نشان می‌دهند که از جنس فلز و شیشه بوده و ساخت آنان تا حدودی مشکل‌تر و یا شاید دور از دست رس به نظر آید اما می‌توان از آنان برای داشتن محیطی دلنشین و خاص ایده گرفت.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۸/۱ ] [ ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]