گینورا (ژینورا- شب تاب) Gynura به خانواده Asteraceae و راسته Asterales  تعلق دارد و بومی جنوب شرقی آسیا  همانند کشور اندونزی است و در موطن خود به شکل یک درختچه کوتاه با ساقه چوبی رشد می‌کند و در دیگر مناطق برخی از گونه‌های این گیاه همانند G.sarmentosa و  G.aurantiaca  به عنوان گیاهانی زینتی و گلدانی مورد توجه قرار گرفته‌اند. گینورا سرعت رشد نسبتا خوبی دارد و پس از مدت کوتاهی ساقه‌های جوان که حالتی ایستاده دارند به ارتفاع 60 سانتیمتر می‌رسند. ساقه ها با بالغ شدن حالتی آویخته می‌یابند و طول آنان می‌تواند به 1.2 متر نیز برسد.علاوه بر ساقه‌ها، هر دو سطح رویین و زیرین برگهای  این گیاهان نیز کرکدار و لطیف است.  در برخی از گیاه گینورا همانند دو نمونه یاد شده کرکها به رنگ بنفش هستند. بنابراین در ظاهر و بخصوص با تعویض زاویه دید، سطوح مختلف گیاه بنفش رنگ به نظر می‌رسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٩ ] [ ۸:٠٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Senecio rowleyanus به خانواده Asteraceae راسته Asterales تعلق دارد و بومی جنوب غربی آفریقا است. گیاه رشته تسبیحی گیاهی گوشتی (ساقه و برگسار حاوی آب بیشتر از سایر گیاهان می‌باشند) است که ساقه‌هایی بلند دارد که برگهایی کروی و گوشتی در سراسر آن به چشم می‌خوردند که به دلیل وضعیت خاص ساقه‌ها بسیار مناسب نگهداری در سبدهای گل آویخته است. گلها شبیه به برس کوچک و صورتی کم رنگ یا سفید رنگ هستند.  البته این گیاه به خاطر شکل خاص ساقه ها و برگها کاشته می‌شود تا گلهایش بخصوص اینکه گلها کمی چسبناک نیز هستند و برخی از پرورش‌دهندگان از این خصوصیت راضی نیستند و به محض مشاهده گلها آنها را از گیاه جدا می‌کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ٧:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یوکا Yucca به خانواده Asparagaceae و راسته Asparagales تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی، جنوبی و مرکزی است.50-40 گونه مختلف در این خانواده وجود دارند که همگی گیاهانی همیشه سبز، سرسخت با برگهایی شمشیر مانند و محور گل آذین بلندی هستند که بر روی آنان گلهایی سفید یا کرم رنگ ظاهر می شود.برخی از انواع این گیاه به عنوان گیاه زینتی(همانند Yucca filamentosa,Yucca flaccida,Yucca gloriosa و Yrecurvifolia ) و برخی دیگر به دلیل مصرف غذایی(استفاده از میوه ها، بذرها، ساقه گلدهنده و حتی گلها) و مصرف در صنایع بهداشتی (مثلا از ریشه هایی Yucca elata شامپو تهیه می شود)پرورش داده میشوند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٧ ] [ ٩:٠۱ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آکوبا ژاپنی با نام علمی Aucuba joponica به خانواده Garryaceae (قبلا در خانواده  Cornaceae و یا Aucubaceae قرار می‌گرفت) و راسته Garryales تعلق دارد و بومی دشتهای مرطوب، نواحی نزدیک به رودخانه‌ها و یا مناطق سایه‌دار و صخره ای کشورهای ژاپن و چین است. آکوبا، بوته‌ای همیشه سبز  به طول 5-1 متر است که البته به عنوان گیاهی گلدانی حدود 100-90 سانتیمتر ارتفاع می‌یابد و برگهایی به طول 8-5 سانتیمتر و عرض 5-2 سانتیمتر دارد. حاشیه برگها در بسیاری از ارقام صاف است و برخی ارقام همانند 'Serratifolia' حاشیه برگ دندانه‌دار می‌باشد. برگ برخی از انواع این گیاه به رنگ سبز ساده هستند اما برخی دیگر انواع لکه های زرد رنگی بر روی پهنه برگ دارند که آنرا تبدیل به گیاهی بسیار زیبا کرده است.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۳ ] [ ٥:۳٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آلوئه‌ورا با نام علمی Aloe vera به خانواده Xanthorrhoeaceae و راسته Asparagales تعلق دارد و احتمالا بومی  نواحی شمالی قاره آفریقا است. در جنس آلوئه حدود 500 گونه گیاه گوشتی گلدار با اندازه های متفاوت (از گاهی با اندازه چند سانتیمتر تا گیاهی غول آسا با  قطر تنه حدود 1متر) وجود دارد و آلوئه ورا یکی از گونه های این جنس است و گیاهی بدون ساقه و یا با ساقه بسیار کوتاه است که حداکثر 100-60 سانتیمتر ارتفاع می‌یابد


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢۱ ] [ ٦:٥٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پاپیتال که با نام عشقه و پیچک نیز شناخته می‌شود با نام علمی Hedera helix به خانواده Araliaceae و راسته Apiales تعلق دارد و بومی اکثز مناطق اروپا و غرب آسیا است. پاپیتال گیاهی بالارونده و همیشه سبز است که به دلیل داشتن ریشه‌های هوایی توانایی اتصال به سطوح را دارد و در صورت در دسترس  بودن تکیه گاه همانند درختان، دیوار و ... می‌تواند تا 30-20 متر رشد کند. همچنین به عنوان گیاهی کف پوش می‌توان از آن استفاده کرد. از طرفی این گیاه را می‌توان در محیط محدودی همانند گلدان کاشت و با هرس منظم رشد ساقه‌های آن را کنترل کرد و به عنوان گیاهی گلدانی در محیط خانه از آن نگهداری کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢٠ ] [ ۱۱:٥٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

انار زینتی با نام علمی Punica granatum nana به خانواده Lythraceae و راسته Myrtales تعلق دارد و بومی ایران و عراق است. انار زینتی  در حقیقت واریته کوتاه قامت درخت انار است که گلها و میوه‌های آن بیشتر جنبه زینتی دارند و به همین دلیل به عنوان گیاهی گلدانی مورد توجه قرار گرفته است. انار زینتی گیاهی خزان دار است که ارتفاع آن به 120-90 سانتیمتر می‌رسد و حدود 90 سانتیمتر نیز به شکل افقی فضا را اشغال می‌کند. طول برگها 4-3سانتیمتر می‌باشد و گلهایی لوله‌ای شکل به رنگ قرمز-نارنجی و قطر 4 سانتیمتر دارد که در فصل تابستان شکوفا می‌شوند و میوه‌هایی همانند میوه انار اما کوچکتر و پر از دانه تولید می‌کنند که در نهایت پوسته میوه‌ها در پاییز قهوه‌ای رنگ می‌شوند. شیرینی میوه‌ها نیز کمتر است و قطر آنان در حدود 5 سانتیمتر می‌باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ۸:۱٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یاس آبی با نام علمی Plumbago auriculata مترادف با Plumbago capensis به خانواده Plumbaginaceaea و راسته Caryophyllales تعلق دارد و بومی آفربقای جنوبی است. این گیاه شاخساری همیشه سبز دارد و در طبیعت و فضای آزاد به صورت گیاهی پیچ رشد می کند که شاخسار آن به طول 1.8 متر و حتی بیشتر می‌تواند برسد و برای بالارفتن نیاز به قیم دارد اما با انجام هرس منظم می‌توان رشد شاخسار آن را کنترل کرد به نحوی که قابل نگهداری در گلدان باشد. همچنین ساقه ها تا حدودی شکننده هستند و باید از وزش بادهای شدید محافظت شوند. رنگ گلهای گیاه یاس آبی از آبی پر رنگ وبسیار تیره همانند رقم Plumbago auriculata 'Royal cape'  تا آبی کم رنگ و آسمانی همانند رقم 'imperial blue'  متغیر است و حتی برخی از ارقام آن همانند Plumbago auriculata var.alba گلهایی سفید رنگ دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۸ ] [ ٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

هلکسین با نام علمی Soleirolia soleirolii (مترادف با Helxine soleirolii) به خانواده Urticaceae و راسته Rosales تعلق دارد و بومی قسمتهای شمالی ناحیه مدیترانه در اطراف و شمال کشور ایتالیا است. هلکسین گیاهی همیشه سبز و خزنده است که ارتفاع کل گیاه به 15 سانتیمتر می‌رسد و می‌توان آنرا در سبدهای آویزان نیز نگهداری کرد. برگهای دایره اش شکل این گیاه کوچک و به رنگ سبز و یا سبز-زرد و حداکثر به قطر 5 سانتیمتر می‌باشد. برخی از نمونه های این گیاه وجود دارند که در پهنه برگهایشان رنگهای طلایی ، زرد و سفید نیز مشاهده می‌شود اما نمونه هایی که برگسار سبز رنگ دارند محبوبترین آنها هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٦ ] [ ۳:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

حسن یوسف با نام علمی Coleus blumei (مترادف با Solenostemon scutellarioides) به خانواده Lamiaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی نواحی جنوب شرقی آسیا است. حسن یوسف گیاهی علفی و چند ساله است که در صورت مناسب بودن دمای محیط می‌تواند مانند گیاهی چندساله به زندگی خود ادامه دهد و به دلیل رنگ زیبای برگسارش به عنوان گیاهی گلدانی پرورش می‌یابد. برگها ممکن است سبز، صورتی، سیاه (بنفش بسیار تیره)، زرشکی و قرمز و ...  باشند و گفته می‌شود تقریبا هر نوع رنگی بجز رنگ آبی در بین برگهای ارقام مختلف این گیاه قابل مشاهده است. پهنه برگ برخی ارقام تنها به یک رنگ است در حالی که در برخی انواع این گیاه رنگهای متنوع و با طرحهایی گوناگون بر روی پهنه برگ مشاهده می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٥ ] [ ٤:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

خورشیدی با نام علمی Clivia miniata grandiflora به خانواده Amaryllidaceae و راسته Asparagales تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی قاره آفریقا است. خورشیدی گیاهی علفی، همیشه سبز است که ریشه های گوشتی ضخیم و برگهایی بلند و سبز رنگ به طول 60 سانتیمتر دارد. ارتفاع کل گیاه به حدود 45 سانتیمتر می‌رسد و بر روی زمین درحدود 30 سانتیمتر فضا را اشغال می‌کند. در برخی از نمونه های این گیاه بر روی برگها نوارهای رنگین از سایه های  مختلف رنگ سبز وجود دارد. گلها کم وبیش شبیه به زنگوله و به طول 7.5-5 سانتیمتر هستند و در انتهای ساقه گل نسبتا بلندی شکوفا می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٤ ] [ ٧:٥٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آزاله‌آ (آزالیا)با نام علمی Rhododendron simsii  به خانواده  Ericaceae و راسته Ericales تعلق دارد و بومی شرق آسیا است. بوته آزالیا می‌تواند تا ارتفاع 2 متر رشد کند اما معمولا به عنوان یک گیاه گلدانی حدود 60-45 سانتیمتر ارتفاع می‌یابد و به شکل عرضی در حدود 45 سانتیمتر فضا را اشغال می‌کند. برگهای آن بیضی شکل به طول 5-1.5 و عرض 3-0.5 سانتیمتر است. گلها شیپوری شکل هستند و 5-2.5 سانتیمتر قطر دارند  و در دسته‌های 6-2 تایی شکوفا می‌شوند و در صورت وجود نور مناسب در محیط و خنک بودن هوا برای چند هفته دوام می‌آورند . رنگ گلها در نمونه‌های مختلف این گیاه از سفید تا قرمز تیره متغیر است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱۳ ] [ ۳:٤٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

روئلیا Ruellia mackoyana گیاهی از خانواده   Acanthaceae  و راسته Lamiales  و بومی جنگلهای بارانی کشور برزیل است. روئلیا علفی و همیشه سبز است که در موطن خود به شکل گیاهی کف‌پوش بر سطح خاکهای مرطوب و در مکانهای سایه رشد می‌کند. ساقه‌ها می‌توانند 60 سانتیمتر طول پیدا کنند که به دلیل  بلند و انعطاف پذیر بودن ساقه‌ها این گیاه بسیار مناسب نگهداری در سبدهای آویخته می‌باشد. ارتفاع کل گیاه بعد از 10-5 سال می‌تواند به حدود 1 متر برسد به عنوان کف پوش بر روی زمین در حدود 50 سانتیمتر فضا را اشغال کند. گلهای کوچک و شیپوری شکل آن که در دسته‌های چند تایی شکوفا می‌شوند در ارقام مختلف این گیاه صورتی، زرد، سفید و قرمز رنگ هستند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ٢:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه ساکسی فراگا با نام عملی Saxifraga stolonifera معادل S.sarmentosa متعلق به خانواده Saxifragaceae و راسته Rosales می‌باشد و بومی شرق قاره آسیا است.ساکسی فراگا گیاهی علفی و همیشه سبز است که به دلیل تولید برگسار رونده به عنوان گیاه پوششی شناخته می‌شود که می‌توان از آن در گلدان نیز نگهداری کرد. ارتفاع کل گیاه به حدود 20 سانتیمتر می‌رسد. برگهای بیضی شکل و سبز رنگ آن گاهی در قسمت زیرین ته مایه‌ای از رنگ ارغوانی- قرمز نشان می‌دهند. برخی از ارقام نیز رگه‌هایی به رنگ نقره‌ای خاکستری بر روی پهنک برگ خود دارند و برگهای گروهی از این گیاهان نیز ابلق است. گلهای سفید رنگ و کوچک آن که در اواسط بهار تا اوایل تابستان شکوفا می‌شوند نیز ظاهری منحصر به فرد دارند که می‌توانند به زیبایی گیاه بیفزایند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱٠ ] [ ٥:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سرخس با نام عملی Nephrolepsis به خانواده Lomariopsidaceae و راسته Polypodiales تعلق دارد و بومی نواحی گرمسیری و مرطوب مناطق مختلف کره زمین است. این گیاه گل نمی‌دهد و زیبایی برگسار دلیل اصلی محبوبیت آنان است. ارقام متفاوتی از این گیاه به عنوان گیاه خانگی نگهداری می‌شوند که از معروفترین آنها می‌توان به 'Rooseveltii plumosa' و 'Fluffy ruffles' و 'Bostoniensis' اشاره کرد که البته اگرچه از نظر ظاهری کمی با یکدیگر تفاوت دارند اما شرایط نگهداری یکسانی دارند. سرخس بوستون با نام علمی Nephrolepsis exaltata cv.Bostoniensis از جمله سرخسهایی است که به دلیل انحنای زیبای برگسار و حالت نیمه آویخته آنان بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد که معمولا در سبدهای آویزان و یا در شرایطی مشابه نگهداری می‌شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٩ ] [ ۱:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کلومنه‌آ با نام علمی Columnea به خانواده Gesneriaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا همانند کشورهای کاستاریکا و پاناما و جزایر دریای کارائیب است. کلومنه‌آ گیاهی علفی و گلدار است که به دلیل ساقه‌های علفی و آویخته  بسیار مناسب کاشت و نگهداری در سبدهای گل آویزان می‌باشد. طول ساقه ها گاهی به بیش از یک متر نیز می‌رسد. برگها نیز کوچک، بیضی شکل و سبز تیره هستند که البته برخی ارقام همانند Columnea microphylla 'Variegata' برگهایی ابلق دارند یعنی بر روی پهنه برگ خطوط کرم رنگی مشاهده می‌شود و یا در گونه Columnea orientalis انتهای برگ و قسمت زیرین برگ به رنگ قرمز رنگ است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۸ ] [ ٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کاملیا با نام علمی  Camellia L  به خانواده Theaceae و راسته Ericales تعلق دارد و بومی قاره آسیا بخصوص نوحی جنوبی و شرقی این قاره و کشورهایی همانند ژاپن و اندونزی است. تا کنون 250-100 گونه از کاملیا شناسایی شده اند. معروفترین گونه کاملیا با نام علمی camellia sinensis اغلب با نام درخت چای شناخته می‌شود تا نام کاملیا. زیرا به صورت تجاری از برگهای آن  نوعی نوشیدنی همانند چای تهیه می‌شود. البته بجز این گونه گونه های دیگری نیز از این گیاه وجود دارند (همانند C.sasanqua) که از برگهای آن در ژاپن نوعی نوشیدنی تهیه می‌شود. گونه هایی که امروزه از آنان و یا دو رگه های حاصل از آنان به عنوان گیاهان زینتی استفاده می‌شوند و با نام کاملیا از آنان یاد می‌شود عبارتند از Camellia japonica و Camellia sasanqua .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۱٢:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

این گیاه با نام علمی Gardenia jasminoides به خانواده Rubiaceae و راسته Gentianales تعلق دارد و بومی نواحی جنوب شرقی آسیا همانند ویتنام، جنوب چین، تایوان، ژاپن و همچنین هندوستان است. در مناطقی که آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری دارند به دلیل برگهای سبز و براق و گلهای سفید و معطری که دارد به عنوان گیاه باغی در فضای باز کاشته می‌شود و در مناطقی که زمستان سرد دارند می توان به عنوان گیاهی گلدانی آن را پرورش داد و امروزه ارقامی که با اعمال اصلاح نژاد گلهایی درشت و سفید رنگ تولید می کنند طرفداران خاص خود را پیدا کرده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۳ ] [ ٤:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در این قسمت، تصاویری از گیاهان مختلف که به شکل بونسای پرورش یافته‌اند تقدیم شما می‌شود. امیدوارم تمامی دوستانی که به این گیاهان علاقه دارند روزی خود بتوانند آنان را پرورش دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/٢ ] [ ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

هرس بونسای

بونسای به عنوان گیاهی زنده نیاز دارد تا به شکل منظم ومداوم هر چند وقت یکبار هرس شود تا شکل تاج آن بر اساس طرحی که دارد (طرحهای بونسای در قسمت دوم معرفی شده اند) حفظ گردد. هرس شاخسار بونسای، رشد جدید را که می‌تواند با انجام فعالانه عمل فتوسنتز منبعی برای تولید مواد غذایی مورد نیاز گیاه باشد، تحریک می‌کند. دو هدف را با هرس بونسای می‌توان در نظر داشت و دنبال کرد:1- شکل دهی بونسای و مشخص کردن طرح اصلی آن با کمک هرس ساختار structural pruning  که گاهی هرس طرح Style pruning نیز خوانده می‌شود و 2- حفظ  طرح اصلی بونسای در طی سالیان متمادی که کلا با نام هرس نگهدارنده Maintenance Pruning شناخته می‌شوند. هرس نگهدارنده را باید مرتبا انجام داد در غیر اینصورت و رسیدگی نکردن به نحوه رشد شاخسار بونسای، گیاه طرح اصلی و اولیه خود را از دست خواهد داد و همچنین با انجام به موقع عملیات هرس، بونسای مناسب نگهداری و زندگی در گلدانی کوچک می‌شود.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/٩/۱ ] [ ٦:٥٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]