کاکتوسها به خانواده Cactaceae تعلق دارند و بجز گونه Rhipsalis baccifera که بومی آفریقا و سریلانکا است ، بومی قاره آمریکا هستند. اکثر نمونه های کاکتوس خشکی را به خوبی تحمل می کنند و برخی از آنان در خشک ترین نقاط کره زمین همانند صحرای آتاکاما (واقع در آمریکای جنوبی) می توانند به زندگی خود ادامه دهند  زیرا این گیاهان توانایی ذخیره آب و استفاده آن به مرور زمان را دارند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/٢٩ ] [ ٧:٢٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل جعفری Tagetes به خانواده  Aateraceae و راسته Asterales تعلق دارد و در جنس گل جعفری در حدود 56 گونه گیاه علفی یکساله و چند ساله وجود دارد که اغلب آنان بومی شمال و جنوب قاره آمریکا هستند. برخی از گونه‌های این گیاهان و نه تمامی آنان از نظر زینتی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته‌اند که با نامهای جعفری خاتم (Tagetes tenuifolia) جعفری مکزیکی  (Tagetes erecta و دو رگه‌های بدست آمده از آن که البته در برخی منابع با نام جعفری آفریقایی نیز معرفی شده‌اند ) و جعفری فرانسوی(Tagetes patula و دو رگه های بدست آمده از آن)  شناخته می شوند  . البته توجه داشته باشید که جعفری آفریقایی و یا فرانسوی فقط بدین نام خوانده می شوند و بومی این کشورها نیستند و اصل آنان از کشور مکزیک است. گلهای این گیاه به رنگهای طلایی، نارنجی ، زرد، قرمز،  سفید و در برخی موارد دو رنگ است.ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/٢٦ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آکالیفا Acalypha به خانواده Euphorbiaceae و راسته Malpighiales تعلق دارد. در خانواده این گیاه در حدود 450 الی 500 گونه گیاهی شناسایی شده اند که برخی از آنان چندساله ( بوته ای یا درخت) و برخی نیز گیاهان یکساله هستند.این گیاهان اکثرا بومی مناطق  گرمسیری و نیمه گرمسیری و تعداد معدودی از آنان بومی مناطق معتدله می‌باشند و موطن بیش از 70٪ آنان جنوب ایالات متحده آمریکا تا اروگوئه و شمال آرژانتین است. بسیاری از گونه های این گیاه برگهایی سبز و گل آذین هایی بسیار معمولی دارند . در بین گونه های این گیاه برخی بیش از سایرین به دلیل ظاهر جالب توجهی که دارند به عنوان گیاهی خانگی و گلدانی مورد استفاده قرار می گیرند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/٢۱ ] [ ٧:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بنفشه با نام علمی  Viola tricolor subsp. Hortensis  به خانواده Violaceae و راسته Malpighiales تعلق دارد . در واقع بنفشه هایی که امروزه به عنوان گیاهانی زینتی مورد استفاده قرار می گیرد از طریق دو رگه گیری بین گونه های مختلف جنس Viola بدست آمده است که همگی این گیاهان دو رگه، علاوه بر نام علمی که در سطر اول یاد شد با نام Viola × wittrockiana نیز شناخته می شوند. بنفشه‌های دورگه ، گلبرگهایی با طرحهای رنگین بسیار متنوعی به رنگهای متنوعی از نظیر زرد، طلایی، نارنجی ، ارغوانی، بنفش، قرمز،سفید و ارغوانی تیره که بسیار نزدیک به سیاه دیده می‌شود را دارند در حالیکه دیگر گونه‌های بنفشه (که از آنان در بدست آوردن بنفشه های امروزی استفاده شده است) رنگها و طرح های بسیار ساده ای دارند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/۱٧ ] [ ٦:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

زنجبیل (زنجفیل) با نام علمی Zingiber officinale به خانواده  Zingiberaceae و راسته  Zingiberales تعلق دارد . جنس این گیاه (یعنی جنس Zingiber) گونه های مختلفی دارند  که برخی از آنان خوراکی هستند (همانند گونه Zingiber officinale) و اغلب به عنوان گیاهی دارویی و ادویه ای مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از گونه های این گیاه نیز برگسار زیبایی دارند و به عنوان گیاهی زینتی مورد توجه قرار گرفته اند که در بین آنان نمونه هایی نیز مشاهده شده اند که بر روی برگهایشان خطوط کرم-شیری رنگ وجود دارد و برخی نیز گلهای قابل توجهی دارند.  


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/۱٥ ] [ ٦:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آلوکازیا (بابا آدم- فیل گوش) Alocasia به خانواده  Araceae و راسته   Alismatales تعلق دارد و بومی جنوب غربی آسیا و استرالیا است. این گیاه در حدود 79 گونه دارد که از نظر اندازه برگ و رنگ برگها و رگبرگها تنوع بسیاری در آنان مشاهده می شود. بلند بودن دمبرگها، بزرگ بودن برگها و قلبی شکل بودن آنان از جمله دلایل محبوبیت این گیاهان به عنوان گیاهی زینتی و گلدانی است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/۱٠ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

رعنا زیبا Gaillardia به خانواده Asteraceae و راسته Asterales بومی مناطق مرکزی آمریکا بخصوص ایالت فلوریدا و نواحی شمالی کشور مکزیک است . این گیاه 23 گونه دارد که در بین آنان سه گونه بیش از دیگران به عنوان گیاهی زینتی مورد توجه قرار گرفته اند. Giallardia pullchella که یک گیاهی یک ساله است، G.aristata که گیاهی چند ساله البته با عمری کوتاه است و G. X grandiflora که حاصل دو رگه گیری بین دو گونه قبلی است و گیاهی چند ساله با عمری کوتاه می‌باشد و از معروفترین ارقام آن می توان به 'Sundance Bicolor'  'Goblin' و 'Tangerine' اشاره کرد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۱/٥ ] [ ٤:۳٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]