بگونیای برگ هندوانه ای در واقع نوعی بگونیا نیست بلکه گیاهی است که به خانواده پیپراسه Piperaceae تعلق دارد. در خانواده پپراسه دو جنس وجود دارد که در جنس پپرومیا   بیش از 1500  گونه شناسایی شده است که از بسیاری از آنان می توان به عنوان گیاهانی زینتی استفاده کرد و یکی از معروفترین آنان گیاه برگ قاشقی است که قبلا در این وبلاگ معرفی شده است. در بین دیگر گونه های این جنس از گیاهان، گونه‌ای همچون Peperomia argyreia وجود دارد که به دلیل نقش و نگار برگها پپرومیای برگ هندوانه ای و همچنین به دلیل شباهت برگها به گیاه بگونیا به همراه نقش و نگار برگها، با نام بگونیای  هندوانه ای و یا پپرومیا هندوانه ای خوانده می شود که اگرچه بومی کشورهای واقع در آمریکای جنوبی همانند بولیوی ، برزیل، اکوادور و ونزوئلا است اما می توان به آسانی از آن در دیگر مناطق نیز نگهداری کرد.باز هم یادآوری می شود که این گیاه بگونیا نیست و نوعی پپرومیا است که به دلیل شباهت ظاهری برگها گاهی بدین نام خوانده می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۳٠ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل اختر Canna به خانواده Cannaceae و راسته Zingiberales تعلق و در حدود 19 گونه در آن وجود دارد. گل اختر اگرچه بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا از جنوب ایالات متحده آمریکا تا نواحی شمالی کشور  آرژانتین است اما در مناطق معتدله (البته در فصول بهار و تابستان) به خوبی رشد و نمو می‌کند.  نمونه های وحشی این گیاه می توانند به ارتفاع 3-2 متر نیز برسند اما نمونه های اصلاح نژاد شده و اهلی ارتفاعی کمتر از این دارند و علاوه بر کاشت در هوای آزاد در گلدان نیز می توان آنان را پرورش داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٢۸ ] [ ۸:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آئونیوم Aeonium به خانواده  Crassulaceae و راسته  Saxifragales تعلق دارد و دارای حدود 35 جنس مختلف است که اکثر آنان بومی جزایر قناری و برخی به شمال و شرق آفریقا تعلق دارند. آئونیوم گیاهی همیشه سبز است و بسیاری از انواع آن ساقه ندارند و یا ساقه کوتاهی دارند اما در برخی دیگر به تدریج با رشد گیاه و ریزش برگهای پایین، ساقه ارتفاع می یابد. ساقه کرم مایل به قهوه ای رنگ است و ارتفاع اکثر نمونه هایی که امروزه به عنوان گیاهانی زینتی تحت کاشت و پرورش هستند بین 30 سانیتمتر تا یک متر می باشد . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٢٤ ] [ ٥:٠٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه پریوش با نام علمی Catharanthus roseus به خانواده Apocynaceae و راسته Gentianales  تعلق دارد و بومی مادگاسکار است. گیاه پریوش در اصل گیاهی همیشه سبز است که ساقه های آن بر روی زمین می خزد و به همین دلیل نوع مناسبی از کف پوش محسوب می شود.اما می توان آنرا در گلدان نیز کاشت که با آویخته شدن ساقه ها از لبه گلدان منظره زیبایی نیز ایجاد می شود.ارتفاع ساقه های این گیاه زمانی که به شکل چند ساله پرورش می یابد به حدود یک متر نیز می رسد اما در مناطقی که زمستانهای سرد دارند معمولا گیاه پریوش به شکل یک ساله مورد کشت و کار قرار میگیرد و در این حالت 15-10 سانتیمتر در طی فصل رشد ارتفاع خواهد یافت. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٢٢ ] [ ٩:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل مارگریت با نام عملی Leucanthemum × superbum (دو رگه بدست آمده از گیاهی با نام علمی Leucanthemum maximum ) به خانوادهAsteraceae و راسته Asterales  تعلق دارد که در اصل بومی فرانسه و اسپانیا است اما در سایر نقاط قاره های اروپا ، شمال آفریقا و برخی نواحی قاره آسیا نیز یافت شده است. در جنس Leucanthemum در حدود 70 گونه گیاهی گلدهنده وجود دارد که همگی علفی هستند. اگرچه با فرارسیدن فصل سرما قسمت هوایی گیاه از بین می رود و همانند گیاهان یکساله به نظر می‌رسد اما این گیاه در اصل چندساله است و ریزومهای آن می توانند در زیر خاک تا حدودی سرمای زمستان را دوام آورند و با فرارسیدن بهار از آنان ساقه های جدید رشد کند . ارتقاع ساقه های هوایی بین 30 الی 100 سانتیمتر است. گلها در انتهای ساقه قرار می گیرند و بین 3 الی 8 سانتیمتر قطر دارند و معمولا سفید رنگ و گاهی با ته مایه رنگ صورتی هستند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۱٩ ] [ ٥:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل شب بو یکی از گیاهانی است که هر ساله بخصوص زمانی که هوا هنوز خنک است با گلهای زیبای خود طراوت و شادابی را به محیط اطراف هدیه می کند. از نظر بررسی طبقه‌بندی در علم گیاه‌شناسی می‌توان دو جنس مختلف را که هر دو به خانواده  Brassicaceae  و راسته  Capparales تعلق دارند،  شب بو نامید. یکی از آنها متعلق به جنس Chieranthus (که با نام Erysimum نیز شناخته میشود) و دیگری به جنس Matthiola تعلق دارد.   


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۱٧ ] [ ۸:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تاج خروس Amaranthus به خانواده Amaranthaceae و راسته Caryophyllales تعلق دارد و بومی آمریکای جنوبی و نقاط گرمسیر آسیا و آفریقا است . در خانواده آمارانتوس (خانواده ای که گیاه تاج خروس به آن تعلق دارد) در حدود 60 گونه گیاه شناسایی شده اند که اکثرا گیاهانی یکساله و یا چندساله هایی با عمر کوتاه هستند. تمامی گونه های این گیاه، مصرف زینتی ندارند بلکه برخی از آنان به عنوان منابع غذایی و یا حتی به عنوان علفی هرز و مزاحم شناسایی شده اند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۱٦ ] [ ٤:۳٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه حساس با نام عملی Mimosa pudica به خانواده  Fabaceae  و راسته  Fabales   تعلق دارد که بومی آمریکای جنوبی و مناطق مرکزی قاره آمریکا است و به شکل گیاهی خزنده رشد می کند. گیاه حساس چندساله است و به دلیل حساسیتی که برگهای آن در تماس با سایر اجسام نشان می دهند، مورد توجه قرار گرفته اند. برگهای این گیاه در برابر تماس با سایر اجسام عکس العمل نشان داده و خود را جمع می کنند اما بعد از گذشت چند دقیق مجددا به حالت اولیه و طبیعی خود باز می گردند. از طرفی گلهای کوچک این گیاه نیز از زیبایی خاص خود برخوردارند. اگرچه در برخی از نقاط دنیا این گیاه را به عنوان گیاهی زینتی در گلدان نگهداری می کنند اما در برخی از نقاط دیگر بخصوص موطن آن، گیاه حساس گاهی به دلیل رشد سریعی که دارد همانند یک علف هرز برای کشاورزان مزاحمت ایجاد می کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۱٤ ] [ ۸:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در قسمتهای قبل زیرخانواده های مختلف کاکتوسها معرفی شدند. در این قسمت شرایط نگهداری این گیاهان و نیازهای محیطی آنان مورد بررسی قرار می گیرد. اصولا کاکتوسها به دلیل توانایی ذخیره آب و همچنین پوشش سطحی که دارند، می توانند آب و هوای گرم و همچنین دوره های خشکی را به خوبی تحمل کنند. از طرفی این گیاهان طیف گسترده ای از نور محیط را پذیرا هستند. به همین دلیل کاکتوسها گیاهان ساده ای برای نگهداری هستند و از این رو برای افرادی که در نگهداری گلها و گیاهان مبتدی هستند گزینه خوبی محسوب می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۸ ] [ ٦:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

 در قسمتهای قبل با سه زیر خانواده از خانواده کاکتوس آشنا شدیم و در این قسمت آخرین و چهارمین زیرخانواده این گیاه  معرفی می شود. این زیرخانواده Cactoideae نام دارد و بیشترین تعداد کاکتوسها (تقریبا حدود 85٪ آنان) در این زیر خانواده قرار می گیرند که در حدود 1000 گونه مختلف در این زیرخانواده وجود دارند. از نظر ظاهری بسیار متنوع هستند و نمونه هایی با ارتفاع یک متر تا نمونه هایی به ارتفاع 20 متر در بین آنان وجود دارد.  در واقع تعداد بیشماری از کاکتوسهایی که توجه علاقمندان به نگهداری این گیاهان را به خود جلب کرده اند در این زیرخانواده قرار می‌گیرند. اغلب کاکتوسهای این زیرخانواده برگ ندارند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/٤ ] [ ۱:۱٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

همانطور که در قسمت قبل اشاره شد، خانواده کاکتوسها به دلیل تنوع فراوانی که در بین اعضاء آن وجود دارد به چهار زیرخانواده تقسیم می شوند. در قسمت قبل زیرخانواده پرسکیا را مورد بررسی قرار دادیم و گفتیم که اعضاء این زیرخانواده شباهت چندانی به دیگر کاکتوسها ندارند و به دلیل شکل و ظاهر برگها بیشتر شبیه درختان مرکبات هستند تا کاکتوس! و یکی از اصلی ترین دلایلی که این گیاهان ، کاکتوس خوانده شدند وجود آرئول بر روی سطح تنه یا ساقه های آنان است. در این قسمت زیر خانواده دیگر کاکتوسها را مورد بررسی قرار می‌گیرد که به همراه آن تصاویری گذاشته شده است تا به تشخیص این نوع از کاکتوسها کمک کند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۳ ] [ ٤:٥٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

همانطور که در قسمت اول اشاره شد، تنوع بی‌نظیر گیاهان متعلق به خانواده کاکتوسها منجر به این شد که خانواده کاکتوسها به چهار زیر خانواده تقسیم شوند و 130-125 جنس از این گیاهان هر یک در زیرخانواده ای مشخص قرار گیرند. برای دوستانی که با واژه های خانواده ، زیرخانواده ، جنس و ... آشنایی ندارند به شکل ساده باید گفت که اصولا چه در دنیای گیاهان و چه در دنیای جانوران سیستم طبقه بندی وجود دارد که بر اساس این سیستم هر موجود زنده جایگاهی خاص و ویژه را بر اساس خصوصیاتی که دارد به خود اختصاص می دهد. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٢/۱ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]