گیاه هویا Hoya (پیچ شمعی- پیچ مومی) به خانواده Apocynaceae و راسته Gentianales تعلق دارد . در خانواده این گیاه 300-200 گونه مختلف وجود دارند که اغلب بومی قاره آسیا بخصوص کشورهای هند، چین ، تایلند، مالزی، فیلیپین و اندونزی هستند. گیاه هویا اغلب به شکل پیچ و یا گیاهی خزنده ، چندساله و همیشه سبز است که بخصوص به دلیل گلهای زیبا و غیر معمولی که دارد مورد توجه قرار گرفته است. این گیاه را می تواند به شرط رعایت نیازهای محیطی و همچنین انجام به موقع هرس و سرزنی ساقه ها ، به راحتی در گلدان نیز پرورش داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٢۸ ] [ ۱:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پیچ (گل ) ساعتی به خانواده passifloraceae  و راسته Malpighiales تعلق دارد . در خانواده گل ساعتی در حدود 500 گونه گیاه وجود دارد که بومی قاره آمریکا ، جنوب آسیا و استرالیا هستند و اغلب  به شکل گیاهانی پیچ مانند با ساقه های بلند رشد می کنند که توانایی اتصال و بالارفتن از سایر گیاهان و اجسام مختلف را دارند. برخی از انواع این گیاه و بخصوص دو رگه های بدست امده از گونه های مختلف آن ، به دلیل گلهای زیبایی که تولید می کنند مورد توجه قرار گرفته‌اند. نگهداری از این گیاه چندان سخت نیست و با اندکی توجه می توان گیاهی زیبا پرورش داد.  


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٢٢ ] [ ٦:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل کنتیا با نام علمی Howea forsteriana به خانوادهArecaceae و راستهArecalesتعلق دارد و بومی جزایر لرد هاوه Lord Howe Island در استرالیا است. نخل کنتیا گیاهی با رشدی آهسته است که در موطن خود در نهایت و معمولا به ارتفاع 10 متر و حداکثر 18 متر  دست می یابد اما در سایر مناطق کوتاه تر از این باقی می ماند و می‌توان به عنوان گیاهی گلدانی از آن نگهداری کرد بخصوص اینکه اصولا نگهداری از آن کار نسبتا آسانی است. دلیل اصلی نگهداری از گیاه کنتیا به عنوان گیاه خانگی زیبایی برگسار آن است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٢٠ ] [ ٦:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

افرای ژاپنی با نام علمی Acer palmatum به خانواده  Aceraceae و راسته   Sapindales تعلق دارد و بومی ژاپن، کره، چین ، شرق مغولستان و جنوب روسیه است. این گیاه انواع مختلفی دارد که امروزه برخی از آنان بیش از دیگر انواع بخصوص به دلیل رنگ و شکل برگسار مورد توجه و کشت و کار قرار می گیرند. در واقع صدها نمونه در این گونه وجود دارد که از نظر ارتفاع، شکل و اندازه برگها، شکل تاج و همچنین شرایط رشد با یکدیگر متفاوت هستند. برخی از آنان ممکن است از نیم متر بلندتر نشوند اما برخی دیگر می توانند حتی تا 25 متر نیز رشد کنند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/۱٦ ] [ ۸:۱۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یاس طاووسی که گاهی فقط با نام طاووسی خوانده می شود با نام علمی Cytisus scoparius به خانواده Fabiacees و راسته Fabales تعلق دارد و بومی غرب و جنوب اروپا است. یاس طاووسی معمولا با فرارسیدن فصل سرد برگسار خود را از دست می دهد اما از آنجایی که ساقه های سبز رنگی دارد، در طی زمستان نیز سرسبزی را به محیط اطراف خود می بخشد. این گیاه بین 1 تا 1.5 متر و حداکثر تا 3 متر ارتفاع دارد که 20-10 سال طول می کشد که به حداکثر ارتفاع خود برسد که می‌توان با انجام هرس مناسب، این گیاه را در گلدان هم نگهداری کرد. یاس طاووسی  شاخه های بیشماری را تولید می‌کند. ضخامت شاخه ها معمولا 5 سانتیمتر است که البته گاهی تا 10 سانتیمتر نیز می‌رسد و در عین حالیکه از استحکام خوبی برخوردار هستند انعطاف قابل ملاحظه‌ای نیز دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/۱۱ ] [ ٦:٥۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل رز محمدی (گل گلاب) با نام علمی Rosa damascena از جمله رزهای درختچه ای است که برخی آنرا دو رگه حاصل از Rosa gallica و Rosa canina و برخی نیز آنرا دو رگه حاصل از Rosa gallica  و Rosa moschata می دانند. دلیل اهمیت این رز ، استفاده آن در صنعت گلاب گیری و همچنین در صنعت تهیه روغن رز است . حتی از گلبرگهای گل این گیاه به شکل مستقیم می توان برای معطر کردن فراورده های غذایی و یا ساخت نوعی چای استفاده کرد. این گیاه به ارتفاع 1.5 و حداکثر حدود 2.2 متری می رسد و بر روی ساقه های آن تیغهای بیشماری نیز وجود دارد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٩ ] [ ٤:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گازانیا Gazania به خانواده Asteraceae و راسته تعلق دارد و بومی جنوب قاره آفریقا است. این گیاه گونه های مختلفی دارد که در حدود 15 عدد از انان و همچنین دورگه های حاصل از آنان در دنیای باغبانی امروز مورد استفاده قرار میگیرند و یکی از آنان که بیش از سایرین مورد کشت و کار قرار گرفته اند گونه Gazania rigens (مترادف با Gazania longiscapa) می باشد.انواعی که معمولا تحت کاشت قرار می گیرند معمولا حدود 30-25 سانتیمتر ارتفاع می یابد اما نمونه هایی با ارتقاع 15 سانتیمتر و حتی 120 سانتیمتر نیز وجود دارند. این گیاهان به دلیل تولید گلهایی بزرگ و ستاره ای شکل با رنگهای گرم و درخشان همانند قرمز، نارنجی، زرد، صورتی و همچنین سفید در اواخر بهار و در طی تابستان و همچنین پاییز  مورد توجه قرار گرفته اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٦ ] [ ٦:٤٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل ناز آفتابی با نام علمی  portulaca grandiflora به خانواده  Portulacaceae و راسته  Caryophyllales تعلق دارد و بومی آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است. گل ناز گیاهی یکساله و کوچک اما با رشدی سریع است که طول ساقه ها معمولا به 15 سانیتمتر در نهایت به 30 سانیتمتر می رسد و بر روی زمین نیز در حدود 30 سانتیمتر فضا اشغال می‌کند. ساقه ها سبز رنگ هستند اما گاهی ته مایه ای از رنگ قرمز نیز در آنان دیده می شود. برگها ضخیم و آبدار و به طول 2.5 سانتیمتر هستند . اغلب انواع این گیاه گلهایی با  پنج عدد گلبرگ و 3-2.5 سانتیمتر طول و رنگهایی همانند قرمز، نارنجی، صورتی ، سفید و زرد دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٤ ] [ ٥:٢٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل حنا Impatiens به خانواده Balsaminaceae  و راسته Ericales  تعلق و در حدود 1000-850 گونه دارد که بومی اکثر نواحی گرمسیری موجود در نیمکره شمالی کره زمین هستند.  در بین گونه های نسبتا متنوع این گیاه، برخی به دلیل زیبایی گلهایشان بیش از دیگران به عنوان گیاهانی زینتی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند که گروهی از آنان گیاهانی یکساله هستند و گلهایشان را در اوایل تابستان تولید کرده و با شروع سرمای فصول پاییز و زمستان از بین می روند و گروهی دیگر  چند ساله هستند که البته در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی می توانند در سراسر سال گل بدهند. انواع مختلف این گیاه از نظر ارتفاع، اندازه برگها و گلها و همچنین تعداد گلبرگها و شکل گل می توانند با یکدیگر متفاوت باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۳/٢ ] [ ۱:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]