یاس خوشه ای با نام علمی Syringia vulgaris به خانواده Oleaceae و راسته  Lamiales  تعلق دارند و بومی شبه جزیزه بالکان است که معمولا در فضای آزاد کاشته می شود. یاس بنفش درختچه و یا درختی کوچک با چند ساقه اصلی است که میتواند تا 7-6 متر ارتفاع بیابد و قطر ساقه ها به 20 سانتیمتر برسد. پوست تنه خاکستری یا خاکستری – قهوه‌ای است و ساقه‌های جوانتر سبز رنگ هستند. برگها 12-4 سانتیمتر طول و 8-3 سانتیمتر عرض دارند. گلهای بسیار زیبای این گیاه هر یک 10-6 میلیمتر طول دارند و تعداد زیادی از گلها بر روی یک محور که 18-8 سانتیمتر طول دارد قرار گرفته‌اند و منظره‌ای بسیار زیبا ایجاد می کنند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٩ ] [ ٧:۳٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

قارچ کش‌ها

قارچکش‌ها مواردی هستند که برای جلوگیری از رشد و توسعه بیماریهای قارچی استفاده می شوند. البته برخی از بیماریهای قارچی را به سختی می توان توسط قارچکشها درمان کرد و یا اصلا درمان پذیر نیستند همانند قارچهیا فیتوفتورا ، ریزوکتونیا، فورازیوم، ورتیسیلیوم. چون این بیماریها یا در خاک فعالیت دارند و قارچ کش به آنها نمی رسد و یا عامل بیماری بد درون گیاه نفوذ کرده و باز هم سم قادر به دسترسی به آنان نیست . البته امروزه قارچکشهای سیستمیک نیز به بازار آمده است یعنی این مواد می توانند به داخل کوتیکول (لایه رویین موجود بر روی قسمتهای مختلف گیاه) نفوذ کنند و در داخل اندامهای هوایی حرکت کنند. قارچکش ها را نیز می توان بنابر چگونگی تاثیر و همچنین فرمول آنان در گروه های مختلفی قرار داد که در این قسمت با آنان آشنا می شویم.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٧ ] [ ۳:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

حشره کش ها Insecticide

فعالیت حشرات بر روی گیاهان مسئله‌ای عجیب و دور از دهن نیست  زیرا این موجودات برای زنده ماندن و بقا نسل، نیاز به تغذیه از قسمتهای مختلف گیاهان دارند اما گاهی تعداد حشراتی که بر روی یک گیاه در حال فعایت هستند به قدری افزایش می یابد که زندگی آن گیاه تحت تاثیر منفی قرار می گیرد. آن موقع است که به حشرات ، آفت گفته می شود و باید با آنان مبارزه کرد.همچنین باید خاطر نشان کنم مبارزه با یک آفت به معنی ریشه کن کردن ان نیست بلکه به معنی کنترل فعالیت آن است تا نتواند کیفیت زندگی گیاه را کاهش دهد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٥ ] [ ٧:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آفات و بیماریهای گیاهی همیشه می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند و حتی منجر به از دست رفتن گیاه شوند. بنابراین در صورت ظهور این مشکلات حتما باید با آنان مبارزه کرد . اما  اینکه بدانیم به محض مشاهده هر گونه عامل مشکل‌زا چگونه باید رفتار کرد، از چه موادی استفاده کرد و قرار است از کجا شروع کرد و به کجا ختم نمود،  منجر به صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌ها و عملکردی مؤثرتر می‌شود. مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی را می توان به چند مرحله تقسیم کرد و بر اساس آن پیش رفت تا بهترین نتیجه بدست آید.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢۱ ] [ ٥:٠٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل یخ با نام علمی Chimonanthus praecox  به خانواده Calycanthacea تعلق دارد و بومی کشور چین است. در جنس این گیاه شش گونه وجود دارد که برخی بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفته‌اند. به طور کل گیاهان متعلق به این جنس بوته‌هایی خزانپذیر و یا همیشه سبز هستند که 13-2 متر ارتفاع می‌یابند و برگهایشان 20-7 سانتیمتر طول و 7-3 سانتیمتر عرض دارد. گلهای زرد رنگ و یا سفید رنگ این گیاه 3-2 سانیتمتر قطر دارند و میوه این گیاه که به شکل کپسولی کوچک است 4-3 سانتیمتر طول دارد. یکی از گونه های این گیاه با نام   Chimonanthus praecox نمونه ای است که به شکل گسترده در زمینه گلها و گیاهان زینتی مورد کاشت و پرورش قرار می‌گیرد و دلیل آن گلهای بسیار خوش عطری است که در طی زمستان تولید می‌کند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٩ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کاجها گروه بزرگی از سوزنی برگان هستند که به شکل گسترده در فضاهای سبز شهری مورد استفاده قرار  می‌گیرند. این گیاهان انواع بسیار متنوعی دارند که دامنه وسیعی از شرایط آب و هوایی را از آب وهوای معتدل تا منطقه بسیار سرد سیبری در روسیه و یا مناطق گرم و نیمه بیابانی را تحمل می‌کنند. در این پست ابتدا اطلاعات عمومی در رابطه با توصیف ظاهر این گیاهان را مشاهده می کنید و سپس برخی از متداولترین انواع کاج را که در محیط زندگی ما و در کشور ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند ، همراه با تصاویر معرفی شده اند که شناسایی این گیاهان آسانتر شود. لازم به یادآوری است که این پست فقط در رابطه با معرفی این گیاهان است و نیازهای محیطی و مشکلات آنان مورد بررسی قرار نگرفته است.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ٧:۱۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یکی از گیاهان بسیار پرطرفدار در محیط ما انواع یاس‌ها و یاسمن‌ها هستند . قبلا پستهایی مربوط به معرفی گیاه یاس صورتی، یاس آبی و یاس طاووسی که البته گاهی طاووسی نامیده می شود در وبلاگ گذاشته ام و در این پست سعی کرده ام که گیاهانی را که با این دو اسم (یاس و یاسمن) شناخته می شوند معرفی کنم تا بتوانید با کمک تصاویر که در زیر هر اسم قرار داده ام این گیاهان را آسانتر شناسائی کنید. لازم به ذکر است که انواع گیاهانی که در زبان انگلیسی با نام یاس Jasmine شناخته می شوند تنوع قابل توجهی دارند و در اینجا نمونه هایی که معمولا در ایران پرورش داده می شوند معرفی شده اند همچنین مسائل مربوط به طریقه نگهداری ، تکثیر و مشکلات پرورش این گیاهان در این پست آورده نشده است و مطلبی را که مشاهده خواهید کرد فقط به منظور معرفی این گیاهان است. همچنین برای جلوگیری از هر گونه اشتباه در اسامی فارسی این گیاهان  از کتاب فرهنگ نامهای گیاهان ایران نوشته ارزشمند استاد مظفریان استفاده شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٢ ] [ ٤:٠۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شپشک قهوه‌ای نرم‌تن Soft Brown Scale با نام علمی Coccus hesperidum به خانواده Coccidae   و راسته Homoptera  تعلق دارد. لازم به ذکر است که شپشکها را اصولا می توان در دو گروه قرار داد. اول شپشکهای سپردار و دوم شپشکهای نرم تن. سپردارها با کمک پوششی(سپری) از جنس موم  خود را در برابر شرایط نامساعد محیطی محافظت می کنند و این سپر در واقع جدا از بدن حشره است در حالیکه شپشکهای نرم تن موم کمتری در مقایسه با شپشکهای سپردار تولید می کنند اما بر روی بدن خود پوششی از جنس کیتین دارند که جدا از بدن حشره نیست و این در واقع یکی از وجوه تمایز بین شپشکهای سپردار و نرم تن محسوب می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٠ ] [ ٤:۳٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

رنگ آمیزی گلدانهای ساده و گاهی دلگیر سفالی، موجب افزایش زیبایی محیط می‌شود. این کار آسان است اما برای بدست آوردن نتیجه دلخواه باید از وسایل مناسب استفاده کرد و مراحل کار را با حوصله پیگیری نمود. رنگ کردن سطح سفال اصول اولیه یکسانی دارد و این طرحهای مختلف است که باعث تنوع در این کار می شود. در اینجا سعی شده است که اصول کار به شکل بسیار ساده توضیح داده شود و سپس چندین طرح برای گرفتن ایده آورده شده است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٩ ] [ ۳:٥٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پیچ امین‌الدوله به خانواده Caprifoliaceae  و راسته Dipsacales  تعلق دارد و بومی مناطق مختلف نیمکره شمالی است. در خانواده این گیاه در حدود 180 گونه وجود دارند که برخی بیش از دیگران به دلیل زیبایی گلها و همچنین قدرت رشدی که دارند ، به عنوان گیاهی زینتی مورد توجه قرار گرفت‌ اند. اصولا گیاهان این خانواده به شکل پیچ رشد می کنند و می توان آنان را با کمک قیم و داربست پورش داد. برخی از انواع این گیاه نیز فرم و شکل رشدی همانند بوته دارند که معمولا از آنان و البته با کمک هرس مناسب به عنوان پرچین استفاده می‌شود.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۸ ] [ ٥:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آلسترومریا Alstromeria به خانواده Alstroemeriaceae    و راسته Liliales  تعلق دارد و بومی آمریکای جنوبی بخصوص دو کشور شیلی و برزیل است . در حدود 120 گونه در جنس این گیاه وجود دارد . گونه هایی که بومی شیلی هستند در واقع زمستان گل می‌باشند و گونه های بومی برزیل تابستان گل هستند. آلسترومریا اصولا گیاهی با رشد رویشی قابل توجه است که ساقه های زیرزمینی (ریزوم ) دارد. همچنین ریشه های این گیاه ساختارهایی دارند که در آنان می توانند آب را ذخیره کنند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢ ] [ ٧:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]