گل شاه پسند یکی از زیباترین گلهایی است که با رنگهای متنوع  و دلپذیر گلهایش می تواند شادمانی را به محیط اطراف هدیه کند. در محیط ما این گیاهان به سه صورت شناخته میشوند: شاه پسند یکساله که گیاهانی کوتاه قامت هستند و به شکل فصلی در طی ماه های گرم زینت بخش باغچه ها می‌باشند ، شاه پسند درختی که گیاهی است نسبتا بلند قامت و بوته ای شکل که برای چند سال می توان از آن نگهداری کرد و شاه پسند وحشی که از جمله گیاهانی است که در تهیه برخی از داروهای گیاهی از آن استفاده می شود.این سه گیاه اگرچه همگی شاه پسند نامیده می شوند اما تفاوتهایی با یکدیگر نیز دارند . در این پست با نیازهای محیطی گیاه شاه پسند یکساله که معمولا به عنوان گیاهی باغچه ای و گلدانی مورد استفاده قرار میگیرد آشنا می شویم.مشخصات و نیازهای شاه پسند درختی در پست دیگری خواهد آمد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/۳٠ ] [ ٢:٠۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل ادریسی (هورتانسیا) با نام علمی Hydrangea macrophylla به خانواده  Hydrangeaceae و راسته  Comales تعلق دارد و بومی کشور ژاپن است.البته در جنس این گیاه یعنی Hydrangea  در حدود 75-70 گیاه گلدار وجود دارد که بومی کشورهای آسیای جنوب شرقی و شرقی و همچنین قاره آمریکا  هستند. اکثر گیاهانی که از این جنس در دنیای گلها و گیاهان زینتی مورد استفده قرار میگیرند حدود 3-1 متر ارتفاع دارند ولی در بین آنان گیاهانی که شبیه درختان کوچک باشند نیز یافت می شوند.  


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/٢٦ ] [ ٧:٥٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

چمن ها را میتوان ازجمله اجزا اصلی فضاهای سبز نامید که در موارد بیشماری همانند فضاهای خانگی ، پارکها، مکانهای ورزشی ، معابر شهری و ... مورد استفاده قرار میگیرند. کاشتن چمن و نگهداری از آنان نیاز به اطلاعاتی دارد که با داشتن آنان می توان به خوبی این گیاهان را پرورش داد و از زیبایی آنان استفاده کرد. در ادامه این مطلب سعی کرده ام ابتدا به شکل خلاصه متداول ترین انواع چمن ها را معرفی کنم و سپس اطلاعات مربوط به چگونگی کاشت و نگهداری آنان را بیاورم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/٢۱ ] [ ٩:۱٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

لادن به جنس Tropaelum  و خانواده Tropaeolaceae و راسته Brassicales تعلق دارد و بومی جنوب و مرکز آمریکا است. در جنس گیاه لادن حدود 80 گونه گیاهی وجود دارد که همگی از جمله گیاهان علفی گلدار هستند اما از نظر طول عمر یکساله و یا  چند ساله می باشند و به شکل گیاهانی کوتاه قامت(به طول 30 سانتیمتر )، بوته ای و یا به شکل بالارونده (با ساقه هایی با طول بیش از یک متر) رشد می کنند. این گیاه را می توان به شکل کف پوش، حاشیه باغچه ها و یا در گلدان به شکل آویز پرورش داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/۱٧ ] [ ٥:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یکی از مسائلی که چگونگی رشد و گلدهی گیاهان را بسیار تحت تاثیر خود قرار می دهد مسنله انتخاب گلدان مناسب برای گیاه است. هنگام انتخاب گلدان و کاشت گیاه در گلدان باید نکاتی را در نظر گرفت و بکار بست تا مدت زمانی را که گیاهتان در محیط محدود گلدان رشد می کند از نظر فضای رشد دچار مشکل نشود. در این بین باید خصوصیاتی همچون اندازه گلدان، جنس گلدان، منافذ گلدان و حتی شکل گلدان را در نظر گرفت.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/۱٢ ] [ ۸:۳٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

ناز یخی با نام علمی Aptenia cordifolia  به خانواده  Aizoacea و راسته  Caryophyllales تعلق دارد  و بومی آفریقای جنوبی است. گیاهان متعلق به خانواده Aizoacea در زبان انگلیسی با نام عمومی گیاهان یخی Ice plant  معروف هستند و این مسئله شاید از جمله دلایلی باشد که ما این گیاه را ناز یخی می‌نامیم.اینکه چرا این گیاه در زبان انگلیسی Heartleaf iceplant (گیاه یخی برگ قلبی!) خوانده میشود دلیل جالبی دارد . آپتنیا بر روی سطح برگ خود کرکهایی دارد که این کرکها می توانند منجر به انکسار و انعکاس نور خورشید شوند و به همین دلیل گاهی به نظر می رسد که کریستالهای یخ بر روی برگ این گیاه وجود دارد. به همین دلیل به آن گیاه یخی گفته شده است.اگر به برگهای این گیاه در برخی از تصاویری که در ادامه مطلب آمده است توجه کنید این درخشندگی را مشاهده خواهید کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/۸ ] [ ٦:٤٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آهار Zinnia به خانواده  Asteraceae  و راسته  Asterales تعلق دارد و بومی مناطق جنوب غربی ایالات متحده آمریکا تا قسمتهای  مکزیک است. دلیل استفاده از این گیاه ، گلهای بسیار زیبای آن با رنگهایی گرم و شاد است که زیبایی فراوانی را به محیط اطراف هدیه می دهند. آهار حدود 20 گونه مختلف دارد که گیاهانی یک ساله و یا چند ساله هستند و از نظر ارتفاع، اندازه گلها و رنگ گلبرگها تنوع جالب توجهی دارند. بسیاری از گونه های این گیاه را می توان به عنوان گیاهان زینتی استفاده کرد اما برخی متداولتر از دیگران هستند و معمولا نمونه هایی که امروزه به عنوان گیاهانی زینتی کاشته میشوند، یکساله هستند و یا حتی اگر از نظر گیاهشناسی چندساله باشند باز هم به عنوان گیاهی یکساله مورد استفاده قرار  میگیرند و از آنان میتوان برای کاشت در گلدان و یا حاشیه باغچه ها استفاده کرد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/٥ ] [ ٩:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

رزهای مینیاتور در واقع دورگه هایی از رزهای چینی Rosa chinensis و دیگر انواع مختلف رز هستند که به دلیل گلهای کوچک اما فراوان و دور گلدهی طولانی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند بخصوص اینکه بسیاری از ارقام این گیاه را که حدود 60-30 سانتیمتر ارتفاع می بایند می توان به راحتی در گلدان نگهداری کرد. البته این رزها نمونه هایی با اندازه های بزرگتر (بوته هایی بزرگتربه ارتفاع تقریبی60-90 سانیتمتر ) و یا بالارونده که معمولا حدود 2-1.5 متر ارتفاع می‌یابند نیز دارند. بنابراین کاربرد اصطلاح مینیاتور برای اندازه گلهای این گیاهان به کار می رود و نه ارتفاع قامت آنان! این گیاهان هر شکل و فرم رویشی که داشته باشند معمولا گلهایی کوچک به قطر 5-2.5 سانتیمتر دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٥/٢ ] [ ٥:۱٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]