در این پست تعدادی از گیاهانی را معرفی خواهم کرد که جزء گیاهان علفی، گلدار و چندساله محسوب می شوند. آشنایی با این گیاهان منجر خواهد شد که اگر روزی در گوشه ای باغچه منزل خود بخواهید برای چندسال گیاهی داشته باشید که در ماه هایی از سال گلهایشان زینت بخش محیط زندگی شما باشد، بتوانید با کمک این فهرست نمونه هایی از آنان را انتخاب و نسبت به کاشت آنان اقدام کنید. البته در طی این مطلب فقط تعدادی از این گیاهان را معرفی کرده ام و شرایط پرورش و نگهداری هر یک از آنان نیازمند پستی اختصاصی است اما اکثر این گیاهان مناسب اغلب نقاط کشورمان می باشد و نگهداری از آنان نیز چندان سخت نیست.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/۳۱ ] [ ۸:٠٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آدنیوم Adenium از جمله گیاهان گلدار و گوشتی (succulent این گیاهان در ساقه خود آب ذخیره می کنند) است که به راسته Gentianales و خانواده Apocynaceae و جنس Adenium تعلق دارد و بومی مناطق صحرایی جنوب و شرق آفریقا و شبه جزیره عربستان است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارد که امروزه برخی از آنان به عنوان گیاهان زینتی و بخصوص گلدانی مورد توجه قرار گرفته اند که از بین آنان گونه Adenium obesum بیش از سایرین استفاده شده است. البته دو رگه گیری بین گونه های این جنس رواج دارد و ارقام و نمونه های جدیدی از این طریق این روش به دوست داران این گیاه معرفی می شود و مورد استفاده قرار می گیرند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٢۸ ] [ ۸:۱٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سفیدک پودری بیماری قارچی است که طیف گسترده ای از گیاهان را گرفتار می سازد. این بیماری توسط قارچهای مختلفی که به راسته Erysiphales تعلق دارند ایجاد می شود. سفیدک پودری را به دلیل ایجاد قشری سفید رنگ بر روی قسمتهای مختلف گیاهان بخصوص برگها و ساقه به راحتی می توان تشخیص داد . برگهای قسمت پایین گیاه معمولا (البته نه همیشه) بیش از برگهای موجود در قسمت بالای گیاه آلوده می شوند. با پیشرفت بیماری لکه های سفید رنگ بزرگتر می شوند و انبوهی از اسپورها که عامل انتشار این بیماری هستند تولید شده و موجب گسترش بیماری می شوند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٢٦ ] [ ٧:٢٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

لیزوماخیا Lysimachia یکی از گیاهان گل دهنده است که قبلا در خانواده Primulaceae قرار داده می شود اما اکنون آنرا جز خانواده Myrsinaceae می دانند. راسته این گیاه Ericales است و  در جنس آن گونه های مختلفی وجود دارند که بومی مناطق مختلف کره زمین از قاره آمریکا و اروپا الی  شرق دور و کشورهایی مانند چین و ژاپن است و برخی از آنان را امروزه به عنوان گیاهی زینتی بخصوص به شکل کف پوش و یا آویز پرورش می دهند. اغلب این گونه ها گلهای زرد رنگ دارند و از قدرت رویشی قابل توجهی برخوردار هستند. شاید به همین دلیل است که نگهداری این گیاهان در گلدان کمی سخت است اما با این وجود گیاهان جوان را می توان برای مدتی در فضای محدود گلدان نگهداری کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٢٤ ] [ ۸:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کرئوپسیس که آنرا شاه اشرفی و گاهی ستاره ای نیز خوانده‌اند به راسته Asterales  خانواده Asteracea و جنس  Coreopsis  تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی است. این گیاه به دلیل گلهای رنگین و زیبا و فصل گلدهی نسبتا طولانی که دارد مورد توجه قرار میگیرد بخصوص اینکه پروانه ها جذب گلهای این گیاه می شوند و منظره ای زیبا را ایجاد می کنند. اگرچه رنگ نمونه های اصلی گلهای این گیاه اغلب زرد رنگ است اما با استفاده از گونه‌ی  Coreopsis rosea که گلهایی صورتی-سفید رنگ دارد و برنامه های دور گه گیری متنوعی که تا به امروز انجام شده است نمونه هایی از این گیاه بدست آمده اند که به رنگهای صورتی کم رنگ و پر رنگ، نارنجی پرتقالی هستند. نمونه های دو رنگ این گیاه نیز بسیار جالب توجه هستند یعنی در زمینه رنگ اصلی که سفید، زرد یا صورتی است مرکزی به رنگ ارغوانی وجود دارد که بسیار زیبا است.  


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٢۱ ] [ ٦:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پیچ اناری به جنس Campsis خانواده Bignoniaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی (جنوب ایالات متحده آمریکا ) و کشور چین است. این گیاه جز گیاهان پیچ و رونده با سرعت رشد نسبتا زیاد محسوب می شود که ساقه های آن توسط ریشه های هوایی به دیگر اجسام می چسبند و خود را بالا می کشند اما برای تربیت بهتر و شکل دادن به آن می توان ساقه های آنرا بر روی قیم مناسب هدایت و متصل کرد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/۱٦ ] [ ۳:۳٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه مرجان Euphorbia milii گونه ای از گیاهان گلدار است که به جنس Euphorbia و خانواده Euphorbiaciae و راسته Malpighiales تعلق دارد و بومی کشور ماداگاسکار است. گیاه مرجان در واقع نوعی گیاه گوشتی (برگهای آبدار) است که در زادگاه خود به شکل بوته ای رونده تا حدود 1.8 متر ارتفاع می یابد اما زمانی که به شکل گلدانی پرورش می یابد حدود 90-60 سانتیمتر ارتفاع خواهد داشت. ساقه های گیاه مقطع گرد و مدور ندارند بلکه 7-5 وجه دارند و  بر روی آنان تیغهایی به طول 3 سانتیمتر وجود دارد که با کمک این تیغها می تواند به قیم و یا سایر گیاهان متصل شوند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/۱٠ ] [ ٩:٤۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یکی از مسائل مربوط به نگهداری و مراقبت از گیاهان، انتخاب خاکی خوب و مناسب است که گیاه بتواند در آن به خوبی و با کمترین مشکلات رشد کند. زیرا گیاهان آب و مواد غذایی خود را اکثرا از طریق ریشه ها و از خاکی که در آن کاشته شده اند جذب می کنند.در این پست، مواردی همچون تعریف خاک، آشنایی با بافتهای خاک و معرفی مواد مختلفی که در تهیه مخلوطهای خاکی بکار می روند در نظر گرفته شده است و سعی کرده ام به شکل مختصر اما مفید اطلاعاتی را در اختیار خوانندگان قرار دهم. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٥ ] [ ۳:۳٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

در پست قبل با گیاه شاه پسند یکساله آشنا شدیم. گیاه دیگری که با نام شاه پسند خوانده می شود، شاه پسند درختچه ای است که اگرچه همانند شاه پسند یکساله به خانواده  Verbenaceae تعلق دارد اما در جنسی متفاوت قرار میگیرد و از نظر ظاهری نیز با شاه پسند یکساله فرق دارد. شاه پسند درختچه ای با نام علمی Lantana camara به راسته Lamiales و خانوده Verbenaceae و جنس Lantana تعلق دارد . در این جنس حدود 150 گونه گیاهی وجود دارد که همگی گیاهانی چندساله و گلدار هستند و بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا و آفریقا به شمار میروند و Lantana camara یکی از گونه های این جنس است که خود و یا دو رگه های حاصل از آن با نام شاه پسند درختچه ای به عنوان گیاه زینتی مورد کاشت و پرورش قرار  می دهند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٦/٢ ] [ ٤:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]