یاس رازقی با نام علمی Jasminum sambac به جنس Jasminum خانواده Oleaceae و راسته Lamiales تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی و جنوب شرقی آسیا است. یاس رازقی گیاهی همیشه سبز است که به شکل بوته ای و یا گیاهی رونده به ارتفاع 3-0.5 متر رشد کرده و به دلیل گلهای زیبا و معطری که در سراسر سال تولید می کند طرفداران بیشماری دارد. بجز زیبایی ظاهری گلهای این گیاه به دلیل معطر بودن از آنان  در صنایع عطر سازی و همچنین بخصوص در کشور چین در تهیه نوعی چای که با نام چای یاسمین شناخته می شود استفاده می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٧/٢۸ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

اگر در منطقه‌ای زندگی می کنید که هوا در طی پاییز و زمستان سرد است و احتمال آسیب رساندن به گیاه شما وجود دارد، می توانید با بکارگیری برخی از نکته ها، شانس زنده ماندن گیاهتان رادر طی زمستان افزایش دهید. اصولا زنده ماندن گیاه بستگی به میزان سرمای هوا، مدت زمان حضور هوای سرد در اطراف گیاه، نحوه محافظت از گیاه و همچنین میزان حساسیت گیاه در برابر سرما دارد. در این پست سعی کرده ام که با بیان نکاتی مختصر اما مفید در رابطه با چگونگی محافظت گیاهان کاشته شده در فضای باز در برابر سرما به گیاهان باغچه های شما کمک کنم تا بتوانند زمستان را با کمترین مشکل سپری کنند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٧/٢٥ ] [ ٦:٠٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت اقاقیای چتری (پیوندی) با نام علمی   Robinia pseudoacacia Umbraculifera  به جنس Robinia خانواده Fabaceae   تعلق دارد و بومی نواحی جنوب شرقی ایالات متحده آمریکا است. این درخت در واقع با استفاده از عملیات پیوند اقاقیای Robinia pseudoacacia var. Umbraculifera (نوعی اقاقیا که به شکل معمول حداکثر3.5 متر میباشد) بر روی اقاقیای معمولی( اقاقیای نرک) بدست می آید که نتیجه آن درختی کوتاه قامت به ارتفاع حداکثر 5-4 متر است که تاجی متراکم ، مدور و بسیار زیبا و رشدی نسبتا سریع دارد. این گیاه به ندرت گل می دهد و در صورت گلدهی نیز گلهای کمی هم نسبت به اقاقیای معمولی تولید می کند.  


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٧/۱٧ ] [ ٩:٢٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کودها مواد و ترکیبات مختلف و گوناگونی هستند که عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان را در اختیار گیاهان قرار میدهند و به رشد بهتر آنان کمک می کنند. برای افزایش کیفیت رشد گیاهان باید علاوه بر انتخاب نوع مناسب کود، آنرا در زمان و با شیوه مناسبی نیز بکار برد. همچنین باید به این مسئله توجه داشت که نیاز کودی گیاهان مختلف می تواند با یکدیگر متفاوت باشد و حتی برای یک گیاه و با توجه به وضعیت و شرایط رشد می توان در طی سال از کودهای مختلفی استفاده کرد. در این پست سعی کرده ام که به شکلی بسیار ساده مطالبی را در رابطه با چگونگی مصرف کودها برای گیاهان خانگی مطرح کنم. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٧/۱۳ ] [ ٢:٢۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

داوودی Chrysanthemum گیاهی علفی و گلدار است که به خانواده Asteraceae تعلق دارد و بومی آسیا و شمال شرقی اروپا می‌باشد. موطن اغلب گونه‌های این گیاه که حدود 40 عدد تخمین زده می شوند، نواحی شرقی آسیا بخصوص کشور چین است اما امروزه ارقام و انواع بسیار متنوعی از این گیاه وجود دارد که در کشورهای مختلف و از طریق روشهای مختلف اصلاح نژاد بخصوص دو رگه گیری بدست آمده اند. داوودی به دلیل گلهای زیبا و رنگ بندی که دارد نه تنها به شکل گلدانی و باغچه ای بلکه به عنوان شاخه گل بریده مورد توجه قرار گرفته است. اصولا داوودی های مدرن و امروزی بیش از اجداد خود از ظاهری زیبا برخوردار هستند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٧/٧ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]