گیاه ناندینا  Nandina domestica به خانواده berberidaceae  و جنس Nandina تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا از هیمالیا تا ژاپن است. ناندینا بوته ای همیشه سبز است که حداکثر 2 متر ارتفاع می یابد و 1.5 متر نیز بر روی زمین فضا اشغال می‌کند. شاخه های مستقیم و بدون انشعاب آن از سطح زمین رویش می کنند. برگها که البته گاهی خزانپذیر نیز هستند در واقع نوعی برگ مرکب هستند که محور اصلی 100-50 سانتیمتر طول دارد و بر روی هر محور تعدادی برچه به طول 11-4 سانتیمتر طول و 3-1.5 عزض وجود دارد. برگهای جوان که در بهار در می‌آیند صورتی الی قرمز هستند و سپس سبز رنگ می شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/٢۸ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه یشم Crassula ovata به راسته Saxifragales خانواده Crassulaceae و جنس Crassula تعلق دارد و بومی جنوب آفریقا است که امروزه به شکل گسترده ای در اکثر نقاط به عنوان گیاهی خانگی مورد استفاده قرار میگیرد. گیاه یشم گیاهی گوشتی (بافت برگها و ساقه می توانند آب در خود ذخیره کنند) ، همیشه سبز با برگهایی ضخیم و براق میباشد ورشدی آهسته و کند دارد و پس از گذشت سالها حداکثر  3-1 متر رشد می‌کند و ارتفاع می‌یابد. البته ارتفاع نمونه های خانگی معمولا حداکثر حدود 90 سانتیمتر است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/٢٦ ] [ ٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه زعفران به خانواده Iridaceae و جنس Crocus تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی و جنوبی اروپا، شمال آفریقا و خاورمیانه است. در حدود 90 گونه مختلف در این جنس شناسایی شده است که همگی گیاهانی گلدار و چندساله هستند اما زمان گلدهی آنان می تواند در زمانهای مختلف سال بخصوص اوایل بهار و اوایل پاییز روی دهد. گلهای این گیاهان در گونه‌های مختلف به شکل، اندازه و رنگهای متفاوتی وجود دارند اما شکل عمومی آنان فنجانی شکل است و معمولا به صورت تک و منفرد در انتهای ساقه  گل قرار گرفته‌اند و عمر آنان بین 2 الی 5 روز می‌باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/٢۳ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت بابُل Acacia nilotica (مترادف با Acacia arabica و Mimosa nilotica) به خانواده Fabaceae و جنس  Acacia(اقاقیا) تعلق دارد و بومی آفریقا ، خاورمیانه و شبه قاره هند است. درختی با قامت متوسط است که بین 7 الی 13 متر رشد می کند و قطر تنه آن می تواند به 20 الی 30 سانتمیتر برسد.  درخت بابل تاجی انبوه دارد و  پوست ساقه ها و شاخه ها تیره رنگ و حتی در بخصوص درختان مسن و بالغ مواقع سیاه رنگ است و اگر شاخسار را زخمی کنیم  صمغی تقریبا قرمز رنگ از آن خارج می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/۱۸ ] [ ٩:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

استئوسپرموم(گل مینای آفریقایی) Osteospermum به خانواده Asteraceae  و تیره Asterales  تعلق دارد و بومی قاره آفریقا است این گیاه در حدود 50 گونه مختلف دارد که از برخی از آنان به عنوان گیاهان گلدار زینتی استفاده می شود. استئوسپرموم گیاهی چندساله و نیمه علفی – نیمه بوته‌ای است که سرمای زمستان را چندان تحمل نمی کند به همین دلیل این گیاه را به شکل فصلی و یکساله می کارند . از نامهای متداول انگلیسی این گیاه می توان به African Daisy(مینای آفریقایی)،South African Daisy، Cape Daisy و Blue-eyed daisy می باشد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/۱٦ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهان پوششی گیاهانی کم ارتفاع (حداکثر حدود یک متر ) هستند که بافتی (شاخساری) متراکم دارند و برای پوششی قسمتی از زمین مورد استفاده قرار میگیرند. اگرچه چمنها نیز به نحوی نوعی گیاه پوششی محسوب می شود اما به طور کل گیاهان پوششی بر خلاف چمنها قدرت پاخوری ندارند یعنی اگر لگدمال شوند آسیب خواهند دید و در بسیاری موارد قدرت ترمیم قسمتهای آسیب دیده را ندارند. از طرفی بسیاری از گیاهان پوششی همانند چمنها نیاز چندانی به آبیاری، کوددهی و یا هرس ندارند و نگهداری از آنها تا حدودی آسانتر از چمنها است به همین دلیل در مناطقی که کاشت و پرورش چمنها آسان نیست، استفاده از گیاهان پوششی پیشنهاد می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/۱٢ ] [ ٧:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آنتوریوم Anthurium به  جنس Anthurium خانواده Araceae و راسته Alismatales تعلق دارد و بومی قاره آمریکا از نواحی شمالی مکزیک تا نواحی شمالی آرژانتین و قسمتهایی از جزایر کارائیب است. گیاهانی که به جنس آنتوریوم تعلق دارند در واقع گیاهانی علفی و اپی‌فیت epiphyte هستند که بر روی سایر گیاهان زندگی می کنند اما بر خلاف گیاهان پارازیت(گیاهانی که توانایی فتوسنتز و  غذاسازی ندارد و غذای خود را از سایر گیاهان می گیرند و در واقع نوعی انگل گیاهی محسوب می شوند) با انجام عمل فتوسنتز ، غذایشان را میتوانند خودشان تهیه کنند . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/٧ ] [ ٧:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

ماگنولیا Magnolia به خانواده Magnoliaceae و راسته Magnoliales تعلق دارد . در جنس گیاه ماگنولیا در حدود 210 گونه گیاه گلدار وجود دارند که از میان این گونه ها برخی به دلیل زیبایی گلهایشان توجه دوست داران دنیای گلهای و گیاهان را به خود جلب کرده اند. این درختان همیشه سبز و یا خزانپذیر هستند و نمونه های مختلف آن گلهایی به رنگهای صورتی، سفید، قرمز، ارغوانی و زرد رنگ دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/۸/٥ ] [ ٥:٢٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]