زنبق Iris به جنس  Iris و خانواده  Iridaceae تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در نیمکره شمالی می‌باشند. در جنس زنبق در حدود 300-260 گیاه گلدار شناسایی شده است که برخی از آنان و همچنین دورگه‌های حاصل از آنان به دلیل گلهای زیبایی که دارند بسیار مورد توجه واقع شده‌اند. عادات رشدی زنبقها ، شکل آنان و رنگ گلها متنوع و متفاوت است اما به طور کل گیاهانی چند ساله هستند و اگرچه اکثر آنان ریزوم دارند اما برخی از آنان، بخصوص نمونه‌هایی که بومی مناطقی با آب و هوای خشک‌تر، هستند دارای پیاز می‌باشند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/٢۳ ] [ ٧:٢٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

برگ نو Ligustrum به جنس Ligustrum و خانواده Oleaceae تعلق دارد و بومی اروپا ، شمال قاره آفریقا، آسیا و استرالیا است. در جنس برگ نو در حدود 50 گونه گیاهی شناسایی شده اند که درختانی با قامت کوتاه الی متوسط و یا بوته ای شکل هستند که برخی از آنان همیشه سبز و برخی خزانپذیر می باشند. حاشیه برگهای این گیاهان صاف است و اکثر آنها گلهایی سفید رنگ با بویی نه چندان دلپذیر دارند و میوه هایی به رنگ بنفش تیره و یا سیاه رنگ تولید می کنند.اکثر این گیاهان به عنوان پرچین و در حاشیه سازی مورد استفاده قرار میگیرند بخصوص اینکه از هرس پذیری بسیار خوبی برخوردار هستند و هر ساله می‌توان آنها را هرس کرد تا شکلی یکنواخت و منظم داشته باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/۱٩ ] [ ۱۱:٥٦ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

ستاره‌ای Aster به جنس Aster و  خانواده Asteraceae تعلق دارد و  در جنس این گیاه  حدود 180 گونه گیاهی وجود دارد که اکثر انها بومی دو قاره آسیا و اروپا هستند.گلهای آستر (ستاره‌ای) گیاهانی چند ساله هستند که برای چندین سال میتوان آنان را در گوشه ای از حیاط منزل و یا گلدانی مناسب داشت و از گلدهی آنها بخصوص در طی تابستان و پاییز لذت برد.اگرچه این گیاهان گلهایی با طیف رنگی سفید، صورتی، بنفش و سوسنی دارند اما رنگ بنفش - سوسنی آن بیش از رنگهای دیگر محبوب و فراگیر است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/۱٦ ] [ ٩:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل ستاره ای Cosmos به خانواده  Asteraceae و جنس  Cosmos تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی و جنوبی قاره آمریکا است . در جنس این گیاه حدود 26-20 گونه گیاهی شناسایی شده است که همگی گیاهانی گلدار هستند. گل ستاره ای گیاهی علفی  و یکساله و یا چند ساله هستند که تا گونه های مختلف آن بین 30 سانتیمتر تا دو متر ارتفاع دارند که چنین نمونه های بلند قامتی گاهی نیاز به قیم دارند تا ساقه هایشان خم نشود. گلهای این گیاه قسمت جالب توجه آن است که به دلیل رنگبندی زیبایی که دارند محبوب شده اند. گلهای این گیاهان توجه پروانه ها را به سمت خود جلب می کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/۱۳ ] [ ٦:٢۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

 گیاه توری با نام علمی Lagerstroemia به خانواده Lythraceae و جنس Lagerstroemia تعلق دارد و بومی کشورهای چین، کره، ژاپن و شبه قاره هند است. در جنس Lagerstroemia در حدود 50 گونه گیاهی شناسایی شده‌اند که درختان و یا بوته‌هایی خزانپذیر و یا همیشه سبز هستند و برخی از آنان به دلیل گلهای زیبا و با عمر طولانی  که در ماه‌های تابستان تولید می‌کنند بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/۱۱ ] [ ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شمشاد Euonymus  به خانواده Celastraceae جنس Euonymus تعلق دارد و اغلب آنان بومی غرب آسیا می باشند. در جنس گیاه شمشاد در حدود 130 گونه گیاهی وجود دارند که گیاهانی همیشه سبز و یا خزانپذیر هستند و برخی از آنان در فضای سبز کاربرد فراوانی دارند. شمشادها اصولا به شکل درختانی کوچک و یا بوته رشد می کنند و از نظر ارتفاع و تا حدودی شکل برگها متنوع می باشند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/٩ ] [ ٧:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کوکب Dahlia به خانواده Asteraceae  و جنس Dahlia  تعلق دارد و بومی مکزیک ، آمریکای مرکزی و کلمبیا است. کوکب گیاهی علفی  با ریشه ژوخه‌ای است . درجنس این گیاه حداقل 36 گونه گیاهی وجود دارد اما نمونه هایی که امروزه مورد استفاده قرار میگیرند معمولا با استفاده از برنامه های دو رگه گیری بدست آمده اند. ارتفاع  ساقه های این گیاه بسیار متنوع و از حدود 30 سانتیمتری الی 2.4-1.8 متری است. چنین انواعی نیاز به قیم مناسب دارند تا بتوانند به شکل مستقیم رشد کرده و ساقه گل آنها مستقیم بایستد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/٦ ] [ ٦:۳٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بنت قنسول Euphorbia pulcherrima به خانواده  Euphorbiaceae و جنسEuphorbia  تعلق دارد و بومی کشور مکزیک و آمریکای مرکزی است. بنت‌قنسول به شکل معمولا به ارتفاع 4-0.6 متر می رسد. برگهایی سبز تیره آن 16-7 سانتیمتر طول دارند. قسمتهای رنگین موجود در انتهای ساقه که به اشتباه گل نامیده می شود در واقع برگه های رنگینی هستند که می توانند به رنگهای قرمز، سفید، صورتی ، سفید  باشند اگرچه نمونه های قرمز رنگ این گیاه بخصوص در روزهای کریسمس در کشورهای غربی و برای تزئینهای این روز خاص طرفداران بی شمار دارد.گلهای اصلی این گیاه زرد رنگ و کوچک هستند و  چندان توجه جلب نمی کنند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٩/٢ ] [ ٦:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]