گیلاس Prunus avium به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی جنوب شرقی اروپا و نواحی غرب آسیا می‌باشد. درختان گیلاس درختانی خزانپذیر هستند که در موطن خود می تواند 32-15 متر ارتفاع بیابند و قطر تنه آنها به 1.5 متر نیز برسد. البته نمونه هایی که در باغات میوه پرورش می‌یابند ارتفاع و قطر تنه کمتر از این حد دارند. برگها 14-7 سانتیمتر طول و 7-4 سانتیمتر عرض دارند و حاشیه برگها دندانه دار است.  

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۳٠ ] [ ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت به Cydonia oblonga به جنس Cydonia و خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی مناطقی در جنوب شرقی آسیا ،ایران و ترکیه است. درخت به گیاهی نسبتا کوتاه قامت و خزان‌پذیر است که حدود 8-5 متر ارتفاع می یابد و تاج آن 6-4 متر به شکل افقی فضا را اشغال می‌کند. طول برگها 11-6 سانتیمتر است و بخصوص سطح برگهای جوان را کرکهای سفید رنگی پوشانده است . گلهای سفید-صورتی رنگ آن در بهار و بعد از ظهور برگها شکل می‌گیرند و 5 عدد گلبرگ دارند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٦ ] [ ۸:۳٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت چنار Platanus به خانواده Platanaceae تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در نیمکره شمالی است. تمامی درختانی که در این جنس گیاهی قرار دارند درختانی بلند قامت به ارتفاع 50-30 متر هستند و همگی بجز گونه P. kerrii درختانی خزانپذیر می‌باشند و با رسیدن فصل پاییز برگهای آنان خزان می‌کند. پوسته تنه درختان چنار بخصوص در برخی انواع، با گذر زمان و بزرگتر شدن درخت تا حدودی ریزش می کند و به همین دلیل پوست گیاه یک  رنگ به نظر نمی‌رسد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٢٤ ] [ ۳:٢٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

هلو  Prunus persica  به جنس prunus و خانواده تعلق دارد و بومی ناحیه شمال- غرب (مناطق معتدل گرم) کشور چین است. اکثر ارقام و انواع هلو که امروزه مورد کشت و کار قرار میگیرند ، حاصل برنامه های مختلف اصلاح نژاد هستند بنابراین تنوع نسبتا زیادی بین انواع مختلف هلو وجود دارد. درختان هلو به شکل معمول 10-4 متر ارتفاع می‌یابند  البته انواع پاکوتاه و طبیعی از این درختان نیز وجود دارند که حدود 2 متر ارتفاع دارند.  

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٩ ] [ ۳:٥۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نارون چتری Ulmus minor Umbraculifera به جنس Ulmus و خانواده Ulmaceae تعلق دارد .در جنس نارون، گونه‌های مختلف و متنوعی از درختان نارون وجود دارند و اگرچه این درختان را  بومی نواحی مختلفی در نیمکره شمالی به شمار می‌آروند اما موطن "نارون چتری"  کشور ایران معرفی شده است که از این منطقه به سایر کشورها راه یافته و مورد توجه قرار گرفته است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٧ ] [ ٥:٤٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت نارنج Citrus x aurantium  به جنس Citrus و خانواده Rutaceae تعلق دارد، بومی نواحی جنوب شرقی آسیا است و به نظر می‌رسد که از دو رگه گیری بین دو گونه دیگری از مرکبات یعنی C. maxima (دارابی ) و C.reticulata (نارنگی) بدست آمده است. درختان همیشه سبز  نارنج به طور کل و به شکل میانیگن حدود 9-3 متر ارتفاع و نسبت به درختان پرتقال نیز تاجی انبوه تر و متراکم دارند و به طور کل کوتاه قامت تر از درختان پرتقال هستند.  گاهی و البته نه همیشه روی ساقه ها تیغهایی نسبتا انعطاف پذیر و نه چندان تی زبه طول 8-2.5 سانتیمتر وجود دارد . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٥ ] [ ٩:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

زعفران Crocus sativus به جنس Crocus و خانواده Iridaceae تعلق دارد. زعفران گیاهی چند ساله است که در طی فصل رشد حدود 30-20 سانتیمتر ارتفاع می یابد. از هر کورم (پیاز) زعفران بین 5 الی 11 عدد برگ بلند و باریک و حداکثر 4 عدد گل تولید می شود. گلها بنفش رنگ، زیبا و دارای 6 گلبرگ و 3 پرچم و یک کلاله هستند. کلاله در انتها سه شاخه می شود و قرمز رنگ است و قسمت خوراکی زعفران را تشکیل می دهد. البته ناگفته نماند که اندازه و ارتفاع کلاله و همچنین رنگ آن در انواع مختلف زعفران می تواند متغیر و متفاوت باشد. در ایران مرغوب ترین محصول مربوطه به استان خراسان است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/۱٢ ] [ ٢:٥۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

موچسب نام عمومی برای گیاهانی است که به دو جنس Ampelopsis و  Parthenopsis تعلق دارند و هر دو جنس گیاهی یاد شده در دنیای گیاهشناسی در خانواده Vitaceae (خانواده انگور، مو) قرار می‌گیرند. گیاهان موچسب ، ساقه های بلند به طول 15-7 متر و بالارونده دارند که می توانند توسط ساقه های خود و یا پیچکهایی که دارند به قیم خود متصل شوند و از آنجایی که برگهایشان شبیه انگور (مو) است با نام موچسب شناخته می شوند. البته نمونه های اصلاح شده که به طور کل از رشد کمتری برخودار هستند و قامت کوتاهتر و برگهای کوچکتری دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٩ ] [ ٦:٢٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

عناب Ziziphus jujuba به جنس  Ziziphus  و خانواده buckthorn    تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در نواحی مختلفی در قاره آسیا همانند ایران، لبنان، پاکستان، هند، بنگلادش، نپال، کره ، نواحی مرکزی و جنوبی چین و همچنین نواحی جنوب شرقی قاره اروپا است. عناب درخت و یا بوته ای خزان پذیر است که 12-5 متر رشد می کند .برگها 7-2 سانتیمتر عرض و 3-1 سانتیمتر طول دارند و در محل اتصال برگ به ساقه دو تیغ تیز وجود دارد  گلها کوچک، معطر، زرد- سبز و به قطر حدود  5 میلیمتر هستند. زمان شکوفایی گلها اواخر بهار و یا اوایل تابستان است.میوه این گیاه خوراکی است و در برخی مناطقی از استان خراسان  به شکل تجاری و به منظور تولید میوه پرورش داده می شود.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱/٤ ] [ ٤:٠٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]