دلایل مختلفی می تواند ما را به فکر بیاندازد که درختی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم. به عنوان مثال عدم مناسب بودن مکان فعلی درخت برای رشد آن و یا ایجاد مزاحمت رشد درخت به هر دلیل از جمله مهمترین عوامل چنین تصمیمی هستند. بنابراین اگر یک درخت به دلیل نامساعد بودن شرایط محیطی خوب رشد نمی کند و یا به هر دلیل مزاحم ساکنین یک منطقه و یا سایر درختان و گیاهان است ، حتما لازم نیست آنرا قطع کنیم و از بین ببریم! بلکه می توان آنرا با رعایت شرایط مورد نیاز، از مکانی به مکان دیگری نیز منتقل کرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٩ ] [ ٧:۱٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

هوستا Hosta به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی مناطق شمال شرقی قاره آسیا  است. در جنس این گیاه 45-23 گونه گیاهی شناخته شده است که همگی با نام هوستا خوانده می‌شوند. همچنین امروزه با روشهای اصلاح نژاد و دو رگه گیری نمونه‌های بیشماری از این گیاه بدست آمده است که تعداد آنان را بالغ بر 3000 عدد می‌دانند.  این گیاهان علفی و چندساله هستند و ساقه های زیرزمینی و ریشه‌های گوشتی دارند. از نظر ارتفاع این گیاهان بسیار متنوع هستند یعنی انواعی وجود دارند که فقط 8 سانتیمتر ارتفاع دارند اما نمونه هایی نیز هستند که تا حدود 130 سانتیمتر و حتی بیشتر نیز رشد می‌کنند. همچنین برگها نیز از نظر شکل و اندازه و همچنین رنگ تنوع قابل توجهی دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٧ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

لیمو ترش از درختانی است که به دلیل عطر خوش میوه ها و طعم ترش مزه آنان مورد توجه قرار می‌گیرد. البته در بین مرکبات گونه های مختلفی هستند که میوه های ترش مزه  دارند و با نام کلی و عمومی لیمو شناخته می شوند اما در بین این گونه ها ، دو نمونه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. یکی از آنان Citrus limon است که در کشور ما با نام لیمو ترش مازندرانی (ایتالیایی و نام انگلیسی Lemon)  و دیگری با نام علمی Citrus latifolia است که با نام  لیمو ترش شیرازی (ایرانی و نام انگلیسی Lime) شناخته و معرفی می شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٥ ] [ ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل شراب Calycanthus floridus به خانواده Calycanthaceae  تعلق دارد و بومی جنگلهای مرطوب آمریکای شمالی است. این گیاه خزانپذیر و بوته‌ای شکل است که حدود 4-2 متر ارتفاع می‌یابد. علاوه معطر بودن گلهای این گیاه، برگها وساقه ها نیز معطر هستند و بخصوص با شکستن و خرد شدن برگهایش عطری به مشام می رسد و عطر گلها عصر هنگام بیشتر است. برگها 6-2 سانتیمتر عرض و 15-5 سانتیمتر طول دارند. گلها قرمز-زرشکی رنگ گیاه 7-4 سانتیمتر قطر دارند و در اواسط بهار اوج شکوفایی گلها است البته کم و بیش در طی تابستان نیز تعدادی گل بر روی گیاه تشکیل می‌شوند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢۱ ] [ ٤:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

فرانکنیا Ferankenia به  خانواده Frankeniaceae تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی قاره آمریکاو جنوب کشور استرالیا است. گیاه فرانکنیا چندین گونه دارد و اکثر آنان گیاهانی همیشه سبز ، بوته‌ای شکل و کوتاه قامت هستند که شرایط نسبتا خشک و همچنین خاکهای شور و گچی را به خوبی تحمل می کنند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از این گیاهان به عنوان کف پوش و بخصوص به جای چمن که آبیاری نسبتا زیادی را می خواهد تا سرسبز و زیبا باشد ، توجه علاقه مندان به دنیای گلها و گیاهان را به خود جلب کرده است. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٠ ] [ ۸:٥۸ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

زردآلو Prunus armenica به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی کشور چین است و همانند درخت هلو در مناطق معتدل گرم کاشته می شود. درخت زردآلود 12-8 متر ارتفاع دارد و قطر تنه آن حداکثر به حدود 40 سانتیمتر می رسد. برگهای بیضی شکل آن 9-5 سانتیمتر طول و 8-4 سانتیمتر عرض دارند. شکوفه های زردآلو 4.5-2 سانتیمتر قطر دارند و اکثرا سفید رنگ و یا با ته مایه ای از رنگ صورتی هستند .

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۱٦ ] [ ٦:٢٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه هل با نام علمی Elettaria cardamomum به خانواده Zingiberaceae  تعلق دارد و بومی هند، پاکستان، نپال و بوتان  است. این گیاه همیشه سبز و چند ساله است که اگرچه در موطن خود می‌تواند حدود سه متر و یا بیشتر ارتفاع بیابد اما در سایر نقاط و بخصوص هنگامی که به شکل گلدانی نگهداری می‌شود کمتر از این مقدار رشد می‌کند.ساقه های گیاه هل بلند و باریک هستند اما برگهایی نسبتا پهن و البته معطر دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٩ ] [ ٥:٠٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پدیلانتوس Pedilanthus tithumaloides (مترادف با Euphorbia tithymaloides) به خانواده Euphorbiaceae  تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی قاره آمریکا است. گیاه پیدلانتوس امروزه به دلیل شکل زیبای ساقه هایش که همانند زیگزاگ هستند به عنوان گیاهی خانگی مورد استقبال قرار گرفته است. گیاه می تواند در موطن خود به ارتفاع حدود 240 -180 سانیتمتر برسد اما زمانی که به عنوان گیاهی خانگی و گلدانی نگهداری می شود حدود 60-90 سانتیمتر ارتفاع می یابد. برگهای این گیاه در انواع معمولی سبز رنگ است اما انواع ابلق آن رگه هایی از رنگ کرم-شیری رنگ  و یا سبز تیره تر را در میان پهنه برگ دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٧ ] [ ٧:۱۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

فندق با نام علمی Corylus avellana به خانواده Betulaceae  تعلق دارد و بومی قاره اروپا و نواحی غربی قاره آسیا است. درخت فندق، گیاهی خزانپذیر است که معمولا حدود 6-3.5 متر ارتفاع می یابد اما برخی انواع آن حتی تا 15 متر نیز می تواند رشد کنند.  برگها 15-7 سانتیمتر طول و 5-3.5 سانتیمتر عرض دارند و کرکهای نرمی بر روی هر دو سطح آنان مشاهده می‌شود . گلهای نر و گلهای ماده بر روی درخت فندق از هم جدا هستند .

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/۳ ] [ ٥:٠٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]