انگور به خانواده Vitaceae تعلق دارد  و بومی مناطق معتدل گرم در نقاط مختلف کره زمین است. انگور گیاهی رونده است که تنه و شاخه های آن به شکل طبیعی بر روی زمین قرار میگیرند اما اگر قیم مناسبی در اطراف آنان وجود داشته باشد به وسیله پیچکهایشان خود را از قیم بالا می کشند اما ارتفاع تنه گیاه انگور بسته به شیوه تربیتی آنان متغیر است  و می توان آنان را به شکل بلند و یا کوتاه و حتی به شکل خزنده روی زمین تربیت کرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۳٠ ] [ ۸:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سنجد Elaeagnus angustifolia به خانواده Elaeagnaceae تعلق دارد و بومی مناطق غربی و مرکزی آسیا است. سنجد به شکل درختچه و یا درختی کوچک خزان‌پذیر و یا همیشه سبز به ارتفاع 7-5 متر است که بر روی ساقه های آن خارهایی نیز وجود دارد. ساقه ها، جوانه ها و برگها از فلسهایی کوچک به  نقره ای-خاکستری پوشانده شده اند و به همین دلیل برخی از قسمتهای این گیاه بخصوص برگها سبز-خاکستری به نظر می رسند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢٥ ] [ ٩:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گوجه سبز  Prunus domestica subsp.italica var.claudiana به خانواده Rosaceae تعلق دارد و یکی از ارقام آلوی اروپایی است. اولین نمونه های گوجه سبز در کشور فرانسه از درختان آلویی که میوه های سبز رنگ داشتند و بومی آسیای صغیر بودند بدست آمدند و بعد از آن تبدیل به یکی از میوه های محبوب شدند. در واقع گوجه سبز نوع تغییر یافته‌ای از آلوهای اروپایی می‌باشد. گوجه سبز درختی خزان پذیر به ارتفاع 4.5 الی 3.5 متر است که در فصل بهار شکوفه هایی به رنگ سفید و تقریبا قبل از ظهور برگها تولید می‌کند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢٠ ] [ ٧:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بادام Prunus amygdalus  (مترادف با P.dulcis)به خانواده  Rosaceae تعلق دارد و بومی مناطق گرم و خشک غرب قاره آسیا است. درختان بادام 10-4 متر ارتفاع می‌یابند و قطر تنه آنها حدود 30 سانتیمتر میشود . ساقه های جوان در ابتدا سبز رنگ هستند و اگر در معرض نور مستقیم نیز قرار بگیرند ته مایه ای از رنگ ارغوانی نشان می‌دهند اما در سال دوم قهوه‌ای – خاکستری می‌شوند. برگها 12.5-7.5 سانتیمتر طول دارند و گلهایشان سفید الی صورتی کم رنگ است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱۸ ] [ ۸:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

وایجیلا (ویگلیا) Weigela به خانواده Caprifoliaceae تعلق دارد  و بومی مناطق شرقی آسیا است. این گیاه خزانپذیر و بوته‌ای شکل است که  5-1 متر ارتفاع می یابد که البته انواع بلند قامت برای رسیدن به حداکثر اندازه خود به 20-16 سال زمان نیاز دارند. وایجیلا برگهایی بیضی شکل به طول 15-5 سانتیمتر دارد .برگها معمولا سبز رنگ هستند اما نمونه هایی با برگهای ابلق نیز وجود دارند که حاشیه برگها سبز-کرم رنگ است و زیبایی بیشتری برای گیاه به همراه دارد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٥ ] [ ٢:٥۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه بداغ Viburnum opulus به خانواده Adoxaceae تعلق دارد و بومی قاره اروپا نواحی شمالی قاره آفریقا و قسمت مرکزی قاره آسیا است. گیاه بداغ بوته ای خزان پذیر به ارتفاع حداکثر 5-4 متر است و برگهایی سه قسمتی با طول و عرض 10-5 سانتیمتر دارد . قسمت زیبای این گیاه گلهای سفید رنگ آن است که به شکل مجموعه‌ای کروی شکل ظاهر می‌شوند که ابتدا سبز کم رنگ هستند اما به تدریج سفید رنگ می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٢ ] [ ٥:٤٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آفتابگردان Helianthus spp. به خانواده  تعلقAsteraceae  دارد. گلهای آفتابگردان  گیاهانی یکساله و یا چند ساله هستند که علاوه بر جنبه زیبایی ، به دلیل تولید دانه روغنی و یا در صنایع روغنکشی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرند. این گیاهان از نظر اندازه کل گیاه، اندازه قطر گل ، تعداد گلبرگها (برخی نمونه های زینتی به دلیل تعداد زیاد گلبرگها اصلا شبیه آفتابگردان نیستند!) و گاهی رنگ گل (زرد، نارنجی، قرمز، کرم، ارغوانی و برنزه) از تنوع برخوردار هستند به نحوی که می توان آنان را بر اساس خصوصیات ظاهری و همچنین طول عمر گل در چهار گروه عمومی قرار داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٠ ] [ ٩:٤٥ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پیچ گلیسین Wisteria sinensis به خانواده Fabaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی ایالات متحده ، چین ، کره و ژاپن است. پیچهای گلیسین توسط ساقه های خود به دور قیم و یا ساقه سایر گیاهان می پیچند و خود را بالا می کشند و می توانند در صورت در دسترس بودن قیم مناسب حدود 20 متر در بالای سطح زمین ارتفاع بیابند و از نظر افقی نیز 10 متر فضا اشغال کنند. برگ به شکل مرکب است یعنی محور مرکزی دارد و برگچه ها در اطراف این محور به شکل متقابل قرار گرفته اند محور اصلی هر دسته برگ 35-15 سانتیمتر طول دارد و شامل 19-9 عدد برگ می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ۳:٤۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گلابی اروپایی  Pyrus communis به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی نواحی ساحلی و یا معتدله از نواحی غربی قاره اروپا ، شمال آفریقا و نواحی مختلفی در سراسر آسیا است . این درختان بین 17-10 متر ارتفاع دارند اما نمونه های درختچه ای و کوتاه قامت نیز در بین آنان وجود دارد. اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه هایی بدون خار دارند اما بر روی شاخه برخی از نمونه های این گیاه خارهای کوچکی مشاهده می‌شود. برگها 12-2 سانتیمتر طول دارند  و حاشیه برگها می تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۳ ] [ ۳:٥۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]