یکی از روشهای مهم تکثیر گیاهان استفاده و کاشت بذر آنان است.برای بدست آوردن بهترین نتیجه در کاشت بذر میبایست علاوه بر استفاده از بذرهایی با کیفیت قابل قبول، سعی کنیم آنان را در محیطی مناسب بکاریم تا بتوانند جوانه بزنند و رشد کنند. در این پست سعی کرده ام که به شکل خلاصه نحوه کاشت بذر و نیازهای محیطی مناسب برای جوانه‌زنی بهینه آنان را توضیح دهم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٤ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آگاپانتوس Agapanthus به خانواده Amaryllidaceae تعلق دارد و بومی آفریقای جنوبی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند که از محبوبترین آنان که بخصوص دو رگه های آن امروزه مورد کشت و کار قرار می‌گیرند گونه A. africanus و همچنین A.campanulatus است . این گیاهان به طور کل گیاهانی چند ساله و علفی به ارتفاع حدود 100-90 سانتیمتر هستند که برگهایشان حدود 60 سانتیمتر طول دارد و گلهای سفید یا آبی- سوسنی رنگ آنان  اغلب آنان در فصل تابستان گل شکوفا می‌شود . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٧ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کوکب کوهی Rudbeckia به خانواده Asteraceae تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی است . این گیاهان 23 گونه مختلف دارند که برخی از آنان به دلیل داشتن گلهایی زیبا مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته اند. کوکب کوهی گیاهی علفی و یکساله است که البته انواع چندساله نیز در بین آنان وجود دارد. این گیاهان بین 50 سانتیمتر تا 3 متر ارتفاع دارند و برگهایشان 5 الی 25 سانیتمتر طول دارند. گلها معمولا زرد – طلایی یا گاهی نارنجی رنگ هستند و مرکز آنان مشکی رنگ است.

 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٥ ] [ ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بلوبری به خانواده Ericaceae و جنس Vaccinium تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در آمریکای شمالی، اروپا ، آسیا و آفریقا است . در این جنس، گونه های مختلف و متنوعی از بلوبری وجود دارد که از نظر ارتفاع،  بوته های کوچک 10 سانتیمتری تا بوته های بلند قامت 4 متری هستند  و در میان آنان نمونه‌هایی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند که میوه هایی آبی رنگ و با کیفیت تولید می کنند و بومی آمریکای شمالی می‌باشند. این نمونه‌ها را در دنیای تجاری تولید میوه بلوبری در دو گروه عمومی تقسیم بندی کرده اند : 1- کوتاه قامت که اکثرا اشاره به گونه های وحشی دارد و 2- بلند قامت 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل شامادورا chamaedorea به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی مناطق نیمه گرمسیری و یا گرمسیری قاره آمریکا است . در جنس شامادورا در حدود 107 گونه نخل شناسایی شده است که برخی از آنان کوتاه قامت و برخی بلند قامت هستند به نحوی که تنوع ارتفاع در این گیاهان بین 30 سانتیمتر الی 6 متر است . شاخسار این گیاه به شکل متراکم در کنار هم قرار میگیرند و به همراه برگها ظاهری زیبا دارند و به همین دلیل مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته‌اند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٤ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]