گل تکمه ای Gomphrena globosa به خانواده Amaranthaceae تعلق دارد و بومی کشورهای برزیل ، پاناما و گوآتمالا است. گل تکمه ای گیاهی یک ساله است که بین 60-30 سانیتمتر رشد می کند و ارتفاع می یابد و قسمت رنگین آن در واقع براکته های این گیاه است که رنگ اصلی آنان سرخابی رنگ است اما امروزه به رنگهای بنفش، قرمز، نارنجی، سفید، صورتی و گل بهی نیز وجود دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/٢٥ ] [ ۳:٤٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه شیشه شور Callistemon به خانواده Myrtaceae تعلق دارد و بومی استرالیا است . شیشه شور گیاهی همیشه سبز است که از نظر ارتفاع متنوع است و معمولا  بین یک الی سه متر رشد میکنند اما انواع و گونه هایی نیز دارند که بسیار بلند تر از این حد می شوند و تا حدود 15 متر نیز می توانند ارتفاع بیابند. از طرفی نمونه هایی نیز وجود دارد که بسیار کوتاه قامت هستند به نحوی که فقط 50 سانتیمتر ارتفاع دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱٤ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

ماندویلا Mandevilla به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. ماندویلا در حقیقت گیاهی پیچ است که گونه های مختلف آن بین 3 الی 6 متر می توانند رشد کند. البته این ارتفاع را زمانی می یابد که هوا گرم باشد و گیاه با رکود زمستانی مواجه نشود. برگهای این گیاهان نسبتا پهن است که می توانند حدود 20 سانتیمتر طول بیابند.گلهای این گیاه  به رنگهای سفید، صورتی، زرد و قرمز هستند و معمولا عطری ملایم دارند و اواخر بهار الی اوایل تابستان شکوفا می شوند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱٠ ] [ ٦:٤٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تاج‌الملوک  Aquilegia  به خانواده Ranunculaceae تعلق دارد و بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند و نمونه هایی که امروزه کاشته میشوند تا حدود زیادی از دو رگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان بدست آمده‌اند . به طور کل تاج‌الملوک گیاهی بوته ای و چند ساله است که به دلیل گلهای زیبای که دارد مورد توجه قرار گرفته است. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/٦ ] [ ۳:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت ازگیل Maspilus germanica به خانواده Rosaceae تعلق دارد . ازگیل درختی کوچک و خزانپذیر است که می تواند حداکثر 8 متر ارتفاع بیابد و البته معمولا کوتاه قامت تر و در حدود 6-3 متر باقی می ماند. تنه ای کوتاه دارد و شاخساری نسبتا کوتاه که در طول خود گاهی پیچ و خم می خوردند و به شکل مستقیم رشد نمی کنند. برگها 15-8 سانتیمتر طول و 5-3 سانتیمتر عرض دارد. سطح زیرین برگها کرکدار است و در فصل پاییز و قبل از خزان قرمز – قهوه ای رنگ می شوند. گلهای ازگیل سفید رنگ هستند، حدود 6 سانتیمتر قطر دارند و در اواخر بهار شکوفا می شوند و میوه ها در حدود اواسط/ اواخر پاییز می‌رسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]