انبه Mangifera indica از تیره Anacardiaceae و بومی شرق هندوستان است. درخت انبه همیشه سبز است که انواع بومی آن می توانند حدود 40-35 متر رشد کنند اما معمولا کمتر از این ارتفاع می یابند و همچنین نمونه‌های پیوندی و یا دو رگه و جدیدی از این گیاه نیز وجود دارد که اصولا ارتفاع کمتری دارند . همچنین با عمل هرس می‌توان ارتفاع این درختان را کنترل کرد و اجازه نداد که تا به این حد بلند شوند . 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/۱٩ ] [ ٥:٠٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یاس زرد Forsythia  به خانواده Oleaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا و همچنین جنوب شرقی اروپا است . در جنس این گیاه حدود 11 گونه شناسایی شده است که به طور کل گیاهانی بوته ای و خزاندار هستند که معمولا  3-1 متر ارتفاع می یابد . گلها در اوایل بهار و قبل از برگها ظاهر می شوند و به رنگ زرد درخشان هستند و چهار عدد گلبرگ دارند و زیبایی خاصی را در ابتدای بهار برای محیط اطراف خود به ارمغان می آورند. این گیاهان سرعت رشد نسبتا خوبی دارند و شاخسار آنان سالانه حدود 60-30 سانتیمتر بلند می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/۱٥ ] [ ٧:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سوسن عنکبوتی Crinum به خانواده  Amaryllidaceae  تعلق دارد و در جنس این گیاه در حدود 180 گونه گیاهی تا کنون شناسایی شده اند که همگی گیاهاین چند ساله با گلهایی زیبا بر روی ساقه هایی بدون برگ هستند. برگهای این گیاهان معمولا سبز رنگ هستند اما انواعی با رنگ سبز ابلق (رگه های سبزکم رنگ -کرم) و همچنین با ته مایه ای از رنگ قرمز وجود دارد . همچنین حاشیه های برگ برخی انواع حالتی مواج دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/٩ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تکثیر گیاهان با استفاده از قلمه یکی از مهمترین شیوه های تکثیر و ازدیاد گیاهان است که برای اکثر گیاهان می توان از آن استفاده کرد. استفاده از روش قلمه گیری و کاشت قلمه مزایای زیادی دارد از جمله اینکه ارزان است و نسبتا سریع و آسان می توان آنرا انجام داد و گیاهان بدست آمده شبیه گیاهان مادری خود هستند . در این پست سعی کرده ام به شکل خلاصه انواع قلمه ، چگونگی تهیه قلمه و شرایط مناسب جهت ریشه زایی قلمه ها را توضیح دهم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/٢ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]