زیتون تلخ (سنجد تلخ) Melia azedarach  به خانواده Meliaceae تعلق دارد و بومی استرالیا و آسیای جنوب شرقی است. زیتون تلخ درختی خزانپذیر است و اگرچه انواعی از آن وجود دارند که می توانند تا حدود 45 متر نیز رشد کنند اما نمونه های معمول و متداول آن حدود 12-7 متر ارتفاع دارند . تاج این درختان تقریبا گرد و مدور است . برگها 6-3 سانتیمتر طول و 3-2 سانتیمتر عرض دارند. گلهای ریز، معطر و ارغوانی –صورتی رنگ  آن حدود 2 سانتیمتر قطر دارند و به شکل خوشه‌ای در فصل بهار شکوفا می شوند . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٢٤ ] [ ٧:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل راپیس Rhapis excelsa به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی کشور چین و کشور تایوان است . نخل راپیس حداکثر تا حدود 4-3 متر می تواند رشد کند و قطر ساقه ها حدود 3-1 سانتیمتر است.  این گیاه چندین ساقه دارد و ساقه ها در کنار هم از بخش زیرزمینی منشا می گیرند و رشد می کنند. در انواع مختلف این گیاه برگها می‌توانند از نظر طول و همچنین عرض مختلف و متفاوت باشند یعنی برخی برگهایی پهن تر و برخی برگهایی باریک تر دارند . به طور کل طول برگها در بین انواع مختلف این گیاه بین 20 الی 60 سانتیمتر متغیر است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٢٠ ] [ ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهان لیتوپس Lithops به خانواده Aizoaceae تعلق دارند و بومی آفریقای جنوبی هستند و جز گیاهان گوشتی محسوب می شوند و در سالهای اخیر به دلیل شکل برگها و رنگ بندی خاص و تنوع رنگی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند.  گیاهان لیتوپس داری یک یا دو برگ گوشتی  و به ندرت دارای ساقه هستند و یا ساقه ای بسیار کوتاه دارند. اگر گیاه دو عدد برگ داشته باشد از شکاف  میان برگهای قدیمی برگهای جدید و یا گل تولید می شود . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/۱٢ ] [ ٥:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نارگیل Cocos nucifera به خانواده Arecaceae  تعلق دارد  و در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می‌شود. برخی از محققان خواستگاه این گیاه را شبه جزیره های واقع در جنوب شرقی آسیا و عده ای دیگر آنرا بومی شمال شرقی آمریکای جنوبی می دانند . درختان نارگیل به طور کل بلند قامت محسوب می شوند در مکانهای بومی خود می‌توانند تا حدود 30 متر نیز رشد کنند البته طیف ارتفاع آنان 20-5 متر عنوان می شود.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٧ ] [ ٢:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شبدر بنفش ایرلندی   به خانواده Oxalidaceae (شبدر ترشک) و جنسOxalis  تعلق دارند و در این جنس گیاهان بسیاری وجود دارند که در زمینه خوراکی و زینتی مورد استفاده قرار میگیرند. نمونه های زینتی نیز گاهی به دلیل رنگ زیبای برگها و گاهی به دلیل گلهایی که دارند محبوب و متداول شده اند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٥ ] [ ٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]