عروسک پشت پرده Physalis alkekengi به خانواده Solanaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی اروپا ، نواحی جنوبی آسیا تا کشور ژاپن است . عروسک پشت پرده گیاهی چندساله و علفی است که می تواند حدود 60-40 سانمیتر رشد کند و برگهایی به طول 12-6 سانتیمتر  و عرض 9-4 سانتیمتر دارد . گلها سفید رنگ هستند و 15-10 میلیمتر قطر دارند و در تابستان شکوفا می شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/٢٩ ] [ ٩:۱٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

اسطوخودوس (لاواندر)Lavander به خانواده Lamiaceae تعلق دارد که در حدود 39 جنس مختلف از آنان تا کنون شناسایی شده اند . لاواندر گیاهانی چند ساله ، بوته ای شکل و گلدار هستند که معمولا حدود 60 سانتیمتر ارتفاع می یابند و  برخی از آنان به عنوان گیاهانی زینتی و همچنین دارویی مورد کشت و کار قرار میگیرند. رنگ برگها در انواع مختلف از سبز تا سبز- خاکستری متغیر است . حتی برگهای یک گیاه در طی فصل گرم یعنی تابستان و فصل سرد یعنی زمستان می تواند متفاوت باشد . مثلا در تابستان به رنگ خاکستری – سبز و یا خاکستری – ارغوانی و در طی زمستان نقره ای – سبز و یا برنز-خاکستری است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/٢۳ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تمر هندی Tamarindus indica به خانواده Fabaceae تعلق دارد و درختی گرمسیری و بومی مناطق استوایی قاره آفریقا است اما از انجایی که سالهای سال در کشور هند کشت و کار می شده است و اکثرا از این کشور به سایر کشورها راه یافته است با نام تمر هندی شناخته می شود.درخت تمر هندی حدود 18-12 متر ارتفاع دارد و درختی همیشه سبز است . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/۱٥ ] [ ٩:٠٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بلوط Quercus به خانواده Fagaceae تعلق دارد. در این خانواده در حدود 600 گونه شناسایی شده اند که با وجود تفاوتهای ظاهری که دارند همگی با نام بلوط شناخته می شود. بلوط بومی مناطق معتدل تا گرمسیری قسمتهای مختلفی در نمیکره شمالی است  و نمونه هایی خزانپذیر و یا برگریز دارد. برگهای برخی از بلوطها حاشیه ای ساده دارند و حاشیه برخی دیگر لوب دار است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/۱ ] [ ۳:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]