معرفی گیاه-اسطوخودوس (لاواندر) Lavander

اسطوخودوس (لاواندر)Lavander به خانواده Lamiaceae تعلق دارد که در حدود 39 جنس مختلف از آنان تا کنون شناسایی شده اند . لاواندر گیاهانی چند ساله ، بوته ای شکل و گلدار هستند که معمولا حدود 60 سانتیمتر ارتفاع می یابند و  برخی از آنان به عنوان گیاهانی زینتی و همچنین دارویی مورد کشت و کار قرار میگیرند. رنگ برگها در انواع مختلف از سبز تا سبز- خاکستری متغیر است . حتی برگهای یک گیاه در طی فصل گرم یعنی تابستان و فصل سرد یعنی زمستان می تواند متفاوت باشد . مثلا در تابستان به رنگ خاکستری – سبز و یا خاکستری – ارغوانی و در طی زمستان نقره ای – سبز و یا برنز-خاکستری است. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٢۳
تگ ها :

معرفی گیاه- تمر هندی Tamarind

تمر هندی Tamarindus indica به خانواده Fabaceae تعلق دارد و درختی گرمسیری و بومی مناطق استوایی قاره آفریقا است اما از انجایی که سالهای سال در کشور هند کشت و کار می شده است و اکثرا از این کشور به سایر کشورها راه یافته است با نام تمر هندی شناخته می شود.درخت تمر هندی حدود 18-12 متر ارتفاع دارد و درختی همیشه سبز است . 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٩:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱٥

معرفی گیاه- درخت بلوط Oak Tree

بلوط Quercus به خانواده Fagaceae تعلق دارد. در این خانواده در حدود 600 گونه شناسایی شده اند که با وجود تفاوتهای ظاهری که دارند همگی با نام بلوط شناخته می شود. بلوط بومی مناطق معتدل تا گرمسیری قسمتهای مختلفی در نمیکره شمالی است  و نمونه هایی خزانپذیر و یا برگریز دارد. برگهای برخی از بلوطها حاشیه ای ساده دارند و حاشیه برخی دیگر لوب دار است.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/۱
تگ ها : بلوط

معرفی گیاه- زیتون تلخ Chinaberry

زیتون تلخ (سنجد تلخ) Melia azedarach  به خانواده Meliaceae تعلق دارد و بومی استرالیا و آسیای جنوب شرقی است. زیتون تلخ درختی خزانپذیر است و اگرچه انواعی از آن وجود دارند که می توانند تا حدود 45 متر نیز رشد کنند اما نمونه های معمول و متداول آن حدود 12-7 متر ارتفاع دارند . تاج این درختان تقریبا گرد و مدور است . برگها 6-3 سانتیمتر طول و 3-2 سانتیمتر عرض دارند. گلهای ریز، معطر و ارغوانی –صورتی رنگ  آن حدود 2 سانتیمتر قطر دارند و به شکل خوشه‌ای در فصل بهار شکوفا می شوند . 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٤

معرفی گیاه- نخل راپیس Lady Palm

نخل راپیس Rhapis excelsa به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی کشور چین و کشور تایوان است . نخل راپیس حداکثر تا حدود 4-3 متر می تواند رشد کند و قطر ساقه ها حدود 3-1 سانتیمتر است.  این گیاه چندین ساقه دارد و ساقه ها در کنار هم از بخش زیرزمینی منشا می گیرند و رشد می کنند. در انواع مختلف این گیاه برگها می‌توانند از نظر طول و همچنین عرض مختلف و متفاوت باشند یعنی برخی برگهایی پهن تر و برخی برگهایی باریک تر دارند . به طور کل طول برگها در بین انواع مختلف این گیاه بین 20 الی 60 سانتیمتر متغیر است. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٠
تگ ها : نخل راپیس

معرفی گیاه- لیتوپس Lithops

گیاهان لیتوپس Lithops به خانواده Aizoaceae تعلق دارند و بومی آفریقای جنوبی هستند و جز گیاهان گوشتی محسوب می شوند و در سالهای اخیر به دلیل شکل برگها و رنگ بندی خاص و تنوع رنگی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند.  گیاهان لیتوپس داری یک یا دو برگ گوشتی  و به ندرت دارای ساقه هستند و یا ساقه ای بسیار کوتاه دارند. اگر گیاه دو عدد برگ داشته باشد از شکاف  میان برگهای قدیمی برگهای جدید و یا گل تولید می شود . 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٢
تگ ها : لیتوپس

معرفی گیاه- نارگیل Coconut

نارگیل Cocos nucifera به خانواده Arecaceae  تعلق دارد  و در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می‌شود. برخی از محققان خواستگاه این گیاه را شبه جزیره های واقع در جنوب شرقی آسیا و عده ای دیگر آنرا بومی شمال شرقی آمریکای جنوبی می دانند . درختان نارگیل به طور کل بلند قامت محسوب می شوند در مکانهای بومی خود می‌توانند تا حدود 30 متر نیز رشد کنند البته طیف ارتفاع آنان 20-5 متر عنوان می شود.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٢:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٧
تگ ها : نارگیل

معرفی گیاه- شبدر بنفش ایرلندی Purple shamrock

شبدر بنفش ایرلندی   به خانواده Oxalidaceae (شبدر ترشک) و جنسOxalis  تعلق دارند و در این جنس گیاهان بسیاری وجود دارند که در زمینه خوراکی و زینتی مورد استفاده قرار میگیرند. نمونه های زینتی نیز گاهی به دلیل رنگ زیبای برگها و گاهی به دلیل گلهایی که دارند محبوب و متداول شده اند. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٢:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٥
تگ ها : شبدر بنفش

معرفی گیاه- انبه Mango

انبه Mangifera indica از تیره Anacardiaceae و بومی شرق هندوستان است. درخت انبه همیشه سبز است که انواع بومی آن می توانند حدود 40-35 متر رشد کنند اما معمولا کمتر از این ارتفاع می یابند و همچنین نمونه‌های پیوندی و یا دو رگه و جدیدی از این گیاه نیز وجود دارد که اصولا ارتفاع کمتری دارند . همچنین با عمل هرس می‌توان ارتفاع این درختان را کنترل کرد و اجازه نداد که تا به این حد بلند شوند . 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٩

معرفی گیاه- یاس زرد Forsythia

یاس زرد Forsythia  به خانواده Oleaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا و همچنین جنوب شرقی اروپا است . در جنس این گیاه حدود 11 گونه شناسایی شده است که به طور کل گیاهانی بوته ای و خزاندار هستند که معمولا  3-1 متر ارتفاع می یابد . گلها در اوایل بهار و قبل از برگها ظاهر می شوند و به رنگ زرد درخشان هستند و چهار عدد گلبرگ دارند و زیبایی خاصی را در ابتدای بهار برای محیط اطراف خود به ارمغان می آورند. این گیاهان سرعت رشد نسبتا خوبی دارند و شاخسار آنان سالانه حدود 60-30 سانتیمتر بلند می شود. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱٥
تگ ها : یاس ، یاس زرد

معرفی گیاه-سوسن عنکبوتی Spider (swamp) Lily

سوسن عنکبوتی Crinum به خانواده  Amaryllidaceae  تعلق دارد و در جنس این گیاه در حدود 180 گونه گیاهی تا کنون شناسایی شده اند که همگی گیاهاین چند ساله با گلهایی زیبا بر روی ساقه هایی بدون برگ هستند. برگهای این گیاهان معمولا سبز رنگ هستند اما انواعی با رنگ سبز ابلق (رگه های سبزکم رنگ -کرم) و همچنین با ته مایه ای از رنگ قرمز وجود دارد . همچنین حاشیه های برگ برخی انواع حالتی مواج دارد.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٩

محیط پیرامون ما- تکثیر گیاهان با قلمه

تکثیر گیاهان با استفاده از قلمه یکی از مهمترین شیوه های تکثیر و ازدیاد گیاهان است که برای اکثر گیاهان می توان از آن استفاده کرد. استفاده از روش قلمه گیری و کاشت قلمه مزایای زیادی دارد از جمله اینکه ارزان است و نسبتا سریع و آسان می توان آنرا انجام داد و گیاهان بدست آمده شبیه گیاهان مادری خود هستند . در این پست سعی کرده ام به شکل خلاصه انواع قلمه ، چگونگی تهیه قلمه و شرایط مناسب جهت ریشه زایی قلمه ها را توضیح دهم.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢

معرفی گیاه- گل تکمه‌ای Globe Amaranth

گل تکمه ای Gomphrena globosa به خانواده Amaranthaceae تعلق دارد و بومی کشورهای برزیل ، پاناما و گوآتمالا است. گل تکمه ای گیاهی یک ساله است که بین 60-30 سانیتمتر رشد می کند و ارتفاع می یابد و قسمت رنگین آن در واقع براکته های این گیاه است که رنگ اصلی آنان سرخابی رنگ است اما امروزه به رنگهای بنفش، قرمز، نارنجی، سفید، صورتی و گل بهی نیز وجود دارند.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥

معرفی گیاه- شیشه شور Bottlebrush

گیاه شیشه شور Callistemon به خانواده Myrtaceae تعلق دارد و بومی استرالیا است . شیشه شور گیاهی همیشه سبز است که از نظر ارتفاع متنوع است و معمولا  بین یک الی سه متر رشد میکنند اما انواع و گونه هایی نیز دارند که بسیار بلند تر از این حد می شوند و تا حدود 15 متر نیز می توانند ارتفاع بیابند. از طرفی نمونه هایی نیز وجود دارد که بسیار کوتاه قامت هستند به نحوی که فقط 50 سانتیمتر ارتفاع دارند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٤
تگ ها : شیشه شور

معرفی گیاه-ماندویلا Mandevilla

ماندویلا Mandevilla به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. ماندویلا در حقیقت گیاهی پیچ است که گونه های مختلف آن بین 3 الی 6 متر می توانند رشد کند. البته این ارتفاع را زمانی می یابد که هوا گرم باشد و گیاه با رکود زمستانی مواجه نشود. برگهای این گیاهان نسبتا پهن است که می توانند حدود 20 سانتیمتر طول بیابند.گلهای این گیاه  به رنگهای سفید، صورتی، زرد و قرمز هستند و معمولا عطری ملایم دارند و اواخر بهار الی اوایل تابستان شکوفا می شوند. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٦:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱٠

معرفی گیاه- تاج‌الملوک Columbine

تاج‌الملوک  Aquilegia  به خانواده Ranunculaceae تعلق دارد و بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند و نمونه هایی که امروزه کاشته میشوند تا حدود زیادی از دو رگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان بدست آمده‌اند . به طور کل تاج‌الملوک گیاهی بوته ای و چند ساله است که به دلیل گلهای زیبای که دارد مورد توجه قرار گرفته است. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٦
تگ ها : تاج الملوک

معرفی گیاه- درخت ازگیل Common medlar

درخت ازگیل Maspilus germanica به خانواده Rosaceae تعلق دارد . ازگیل درختی کوچک و خزانپذیر است که می تواند حداکثر 8 متر ارتفاع بیابد و البته معمولا کوتاه قامت تر و در حدود 6-3 متر باقی می ماند. تنه ای کوتاه دارد و شاخساری نسبتا کوتاه که در طول خود گاهی پیچ و خم می خوردند و به شکل مستقیم رشد نمی کنند. برگها 15-8 سانتیمتر طول و 5-3 سانتیمتر عرض دارد. سطح زیرین برگها کرکدار است و در فصل پاییز و قبل از خزان قرمز – قهوه ای رنگ می شوند. گلهای ازگیل سفید رنگ هستند، حدود 6 سانتیمتر قطر دارند و در اواخر بهار شکوفا می شوند و میوه ها در حدود اواسط/ اواخر پاییز می‌رسند.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٥/۱

محیط پیرامون ما- افزایش گیاهان با بذر

یکی از روشهای مهم تکثیر گیاهان استفاده و کاشت بذر آنان است.برای بدست آوردن بهترین نتیجه در کاشت بذر میبایست علاوه بر استفاده از بذرهایی با کیفیت قابل قبول، سعی کنیم آنان را در محیطی مناسب بکاریم تا بتوانند جوانه بزنند و رشد کنند. در این پست سعی کرده ام که به شکل خلاصه نحوه کاشت بذر و نیازهای محیطی مناسب برای جوانه‌زنی بهینه آنان را توضیح دهم.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٢٤

معرفی گیاه - آگاپانتوس (سوسن آفریقایی) Lily of the nile

آگاپانتوس Agapanthus به خانواده Amaryllidaceae تعلق دارد و بومی آفریقای جنوبی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند که از محبوبترین آنان که بخصوص دو رگه های آن امروزه مورد کشت و کار قرار می‌گیرند گونه A. africanus و همچنین A.campanulatus است . این گیاهان به طور کل گیاهانی چند ساله و علفی به ارتفاع حدود 100-90 سانتیمتر هستند که برگهایشان حدود 60 سانتیمتر طول دارد و گلهای سفید یا آبی- سوسنی رنگ آنان  اغلب آنان در فصل تابستان گل شکوفا می‌شود . 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٧

کوکب کوهی Black-eyed susan

کوکب کوهی Rudbeckia به خانواده Asteraceae تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی است . این گیاهان 23 گونه مختلف دارند که برخی از آنان به دلیل داشتن گلهایی زیبا مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته اند. کوکب کوهی گیاهی علفی و یکساله است که البته انواع چندساله نیز در بین آنان وجود دارد. این گیاهان بین 50 سانتیمتر تا 3 متر ارتفاع دارند و برگهایشان 5 الی 25 سانیتمتر طول دارند. گلها معمولا زرد – طلایی یا گاهی نارنجی رنگ هستند و مرکز آنان مشکی رنگ است.

 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٥
تگ ها : کوکب کوهی

معرفی گیاه- بلوبری Bluberry

بلوبری به خانواده Ericaceae و جنس Vaccinium تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در آمریکای شمالی، اروپا ، آسیا و آفریقا است . در این جنس، گونه های مختلف و متنوعی از بلوبری وجود دارد که از نظر ارتفاع،  بوته های کوچک 10 سانتیمتری تا بوته های بلند قامت 4 متری هستند  و در میان آنان نمونه‌هایی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند که میوه هایی آبی رنگ و با کیفیت تولید می کنند و بومی آمریکای شمالی می‌باشند. این نمونه‌ها را در دنیای تجاری تولید میوه بلوبری در دو گروه عمومی تقسیم بندی کرده اند : 1- کوتاه قامت که اکثرا اشاره به گونه های وحشی دارد و 2- بلند قامت 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٤/۱٠

معرفی گیاه- نخل شامادورا parlor palm

نخل شامادورا chamaedorea به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی مناطق نیمه گرمسیری و یا گرمسیری قاره آمریکا است . در جنس شامادورا در حدود 107 گونه نخل شناسایی شده است که برخی از آنان کوتاه قامت و برخی بلند قامت هستند به نحوی که تنوع ارتفاع در این گیاهان بین 30 سانتیمتر الی 6 متر است . شاخسار این گیاه به شکل متراکم در کنار هم قرار میگیرند و به همراه برگها ظاهری زیبا دارند و به همین دلیل مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته‌اند. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٤

معرفی گیاه- انگور Grape

انگور به خانواده Vitaceae تعلق دارد  و بومی مناطق معتدل گرم در نقاط مختلف کره زمین است. انگور گیاهی رونده است که تنه و شاخه های آن به شکل طبیعی بر روی زمین قرار میگیرند اما اگر قیم مناسبی در اطراف آنان وجود داشته باشد به وسیله پیچکهایشان خود را از قیم بالا می کشند اما ارتفاع تنه گیاه انگور بسته به شیوه تربیتی آنان متغیر است  و می توان آنان را به شکل بلند و یا کوتاه و حتی به شکل خزنده روی زمین تربیت کرد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳٠
تگ ها : انگور

← صفحه بعد صفحه قبل →