باغبانی سبز
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

گیاه لیف Luffa  به خانواده Cucurbitaceae تعلق دارد و گیاهی گرمسیری و نیمه گرمسیری است که معمولا به شکل یکساله پرورش می یابد. گیاه لیف ساقه هایی بلند و باریک دارد که می توانند تا حدود 10 متر نیز رشد کنند بنابراین برای رشد بهتر می بایست قیم مناسبی برای ساقه های بلند آن فراهم کرد .  میوه این گیاه  می تواند به طول حدود 60 سانتیمتر و قطر 8 سانتیمتر نیز برسد . میوه مصرف خوراکی دارد و بخصوص در کشورهای چین و ویتنام از آن استفاده فراوان می شود . 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٤/۱/۱٧ ] [ ۸:٤٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل فلامینگو (جاکوبینیا)  Justicia carnea به خانواده Acanthaceae تعلق دارد و بومی کشور برزیل است . البته گونه هایی از این گیاه وجود دارند که بومی هند و آفریقا هستند . گل فلامینگو گیاهی علفیبه ارتفاع حدود 80-70 سانتیمتر است که به دلیل گلهای صورتی و  سفید رنگ خود مورد توجه قرار میگیرد و اگرچه گیاهی همیشه سبز و چند ساله است اما معمولا درخارج از موطن خود به عنوان گیاهی فصلی مورد کشت و کار قرار میگیرد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱٢/٢۳ ] [ ۱٠:٢۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخود شیرین Lathyrus odoratus به خانواده Fabaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوب ایتالیا است. نخود شیرین گیاهی رونده و یکساله است که به دلیل گلهای رنگین و معطری که دارد مورد توجه قرار گرفتته است .ساقه ها بخصوص اگر قیم مناسبی در اختیار داشته باشند می توانند 2-1 متر رشد کنند. گلها از اوخر بهار/ ابتدای تابستان شکوفا می شوند و اغلب صورتی –ارغوانی رنگ هستند اما با دو رگه گیری (به عنوان مثال با گونه L. belinensis) و اصلاح نژاد نمونه هایی با رنگهای دیگر نیز تولید شده اند .

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱۱/۳٠ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل کاردینال (لوبلیا) Lobelia cardinalis  به خانواده Campanulaceae تعلق دارد و  بومی نواحی مختلف قاره آمریکا است . گل کاردینال گیاهی چند ساله و علفی است که حداکثر حدود 120 سانیتمتر ارتفاع می یابد . برگها حدود 20 سانتیمتر طول و 5 سانتیمتر عرض دارند. گلها معمولا قرمز رنگ است و 4 سانتیمتر قطر دارد و بر روی گل آذینی به طول 70 سانتیمتر در طی تابستان الی پاییز شکوفا می‌شوند .  نام انگلیسی این گیاه cardinal flower است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱۱/٢٢ ] [ ٥:٤٦ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

علف پامپاس ( کورتادریا) Cortaderia selloana به خانواده Poaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی امریکای جنوبی است . علف پامپاس گیاه علفی، گلدهنده، بلند قامت با برگساری بلند، باریک و انبوه است که می تواند به ارتفاع سه متر نیز برسد . طول هر برگ در حدود 2-1 متر است و 1 سانتیمتر عرض و لبه هایی تیز دارد. برگها معمولا سبز-خاکستری هستند اما گاهی نقره ای خاکستری نیز می شوند به همین دلیل گاهی به آن پامپاس نقره ای نیز گفته می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱۱/٥ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کنف ایرلندی Phormium tenax به خانواده Xanthorrhoeaceae  تعلق دارد و بومی نیوزلند و جزایر نورفولک است. این گیاه چند ساله، علفی، همیشه سبز دارای برگساری بلند و نسبتا باریک است که حداکثر دو متر می تواند ارتفاع بیابد و در اواخر بهار ساقه گلی بلند تر از قامت کلی گیاه تولید می کند که حاوی گلهای قرمز یا زرد رنگ است . از نظر ایستایی برگسار این گیاه را می توان در سه گروه قرار داد: گروه اول آنهایی که برگهایشان حالتی راست و ایستاده دارد گروه دوم نمونه هایی هستند که برگها تقریبا بر روی زمین می افتند و قرار میگیرند و گروه سوم حالتی بینابین گروه اول و دوم دارند . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱٠/۳٠ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

افربیا (فرفیون) ابلق Euphorbia marginata به خانواده Euphorbiaceae تعلق دارد و بومی مناطق معتدله آمریکای شمالی است. افربیا ابلق گیاهی بوته ای با رشدی سریع است که در نهایت و در طی مدت زمانی کوتاه  به ارتفاع حدود 100 سانتیمتر میرسد و در حدود 45 سانتیمتر نیز فضا را به شکل افقی اشغال می کند و به عنوان گیاهی یکساله در فضای سبز استفاده می شود. برگهای قسمت پایینی گیاه سبز-خاکستری است اما برگهای انتهایی حاشیه هایی سفید دارد و گلهایی سفید رنگ نیز دارد که ظاهری زیبا را برای گیاه ایجاد می کند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱٠/٢٩ ] [ ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهان زرشک Berberis به خانواده Berberidaceae تعلق دارند، بومی نواحی معتدله و نیمه گرمسیری و شامل گروه بزرگی از گیاهان بوته ای همیشه سبز  و یا خزاندار هستند که 5-1 متر ارتفاع می یابند . در میان گونه های مختلف این گیاهان انواعی همانند B.vulgaris و B.thunbergii  به عنوان گیاهانی خوراکی و یا زینتی بخصوص رنگ زیبای برگسار در طی پاییز بیش از دیگر نمونه ها مورد توجه قرار گرفته اند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۱٠/٢٧ ] [ ٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل همیشه بهار calendula officinalis  به خانواده Asteraceae تعلق دارد  و احتمالا بومی نواحی جنوبی اروپا هستند . گل همیشه بهار گیاهی چند ساله علفی با عمری کوتاه مدت است که حداکثر و البته در مناطقی که سرمای زمستان آنها را از بین نیم برد حدود 80 سانتیمتر ارتفاع می یابند . برگها 17-5 سانتیمتر طول دارند و هر دو سطح برگ از کرک پوشیده شده است . 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٩/۳٠ ] [ ٧:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کرچک Ricinus communis به خانواده Euphorbiaceaeتعلق دارد و بومی مناطق جنوبی دریای مدیترانه، شرق آفریقا و هندوستان است و به خصوص در نواحی گرمسیری رشد و میوه دهی خوبی دارد . گیاه کرچک انواع مختلفی دارد که در ارتفاع ، شکل تاج رنگ برگ و گل با هم متفاوت هستند . این گیاهان معمولا چند تنه دارند و در موطن خود می تواند  حدود 12 متر ارتفاع بیابند و البته در سایر مناطق ارتفاعی کوتاه تر از این میزان دارند و تا این حد بلند نمی‌شوند.  برگها 45-15 سانتیمتر طول دارند و برگهای جوان در برخی انواع قرمز رنگ هستند .


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٩/۱۸ ] [ ٧:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کارپوبروتوس (ناز گوشتی) Carpobrotus edulis به خانواده Aizoaceae  تعلق دارد و بومی آفریقای جنوبی است . کارپوبروتوس گیاهی چند ساله ، همیشه سبز ، رونده و گوشتی است و اگر شرایط محیطی برای آن مناسب باشد ، ساقه ها در هر سال می‌توانند حدود 30 سانتیمتر رشد کنند و امکان ظهور گلها در سراسر سال وجود دارد اما بیشترین تولید گل آنان از  اواخر بهار الی اوایل پاییز است.  

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٩/۸ ] [ ۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

عروسک پشت پرده Physalis alkekengi به خانواده Solanaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی اروپا ، نواحی جنوبی آسیا تا کشور ژاپن است . عروسک پشت پرده گیاهی چندساله و علفی است که می تواند حدود 60-40 سانمیتر رشد کند و برگهایی به طول 12-6 سانتیمتر  و عرض 9-4 سانتیمتر دارد . گلها سفید رنگ هستند و 15-10 میلیمتر قطر دارند و در تابستان شکوفا می شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/٢٩ ] [ ٩:۱٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

اسطوخودوس (لاواندر)Lavander به خانواده Lamiaceae تعلق دارد که در حدود 39 جنس مختلف از آنان تا کنون شناسایی شده اند . لاواندر گیاهانی چند ساله ، بوته ای شکل و گلدار هستند که معمولا حدود 60 سانتیمتر ارتفاع می یابند و  برخی از آنان به عنوان گیاهانی زینتی و همچنین دارویی مورد کشت و کار قرار میگیرند. رنگ برگها در انواع مختلف از سبز تا سبز- خاکستری متغیر است . حتی برگهای یک گیاه در طی فصل گرم یعنی تابستان و فصل سرد یعنی زمستان می تواند متفاوت باشد . مثلا در تابستان به رنگ خاکستری – سبز و یا خاکستری – ارغوانی و در طی زمستان نقره ای – سبز و یا برنز-خاکستری است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/٢۳ ] [ ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تمر هندی Tamarindus indica به خانواده Fabaceae تعلق دارد و درختی گرمسیری و بومی مناطق استوایی قاره آفریقا است اما از انجایی که سالهای سال در کشور هند کشت و کار می شده است و اکثرا از این کشور به سایر کشورها راه یافته است با نام تمر هندی شناخته می شود.درخت تمر هندی حدود 18-12 متر ارتفاع دارد و درختی همیشه سبز است . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/۱٥ ] [ ٩:٠٠ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بلوط Quercus به خانواده Fagaceae تعلق دارد. در این خانواده در حدود 600 گونه شناسایی شده اند که با وجود تفاوتهای ظاهری که دارند همگی با نام بلوط شناخته می شود. بلوط بومی مناطق معتدل تا گرمسیری قسمتهای مختلفی در نمیکره شمالی است  و نمونه هایی خزانپذیر و یا برگریز دارد. برگهای برخی از بلوطها حاشیه ای ساده دارند و حاشیه برخی دیگر لوب دار است.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۸/۱ ] [ ۳:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

زیتون تلخ (سنجد تلخ) Melia azedarach  به خانواده Meliaceae تعلق دارد و بومی استرالیا و آسیای جنوب شرقی است. زیتون تلخ درختی خزانپذیر است و اگرچه انواعی از آن وجود دارند که می توانند تا حدود 45 متر نیز رشد کنند اما نمونه های معمول و متداول آن حدود 12-7 متر ارتفاع دارند . تاج این درختان تقریبا گرد و مدور است . برگها 6-3 سانتیمتر طول و 3-2 سانتیمتر عرض دارند. گلهای ریز، معطر و ارغوانی –صورتی رنگ  آن حدود 2 سانتیمتر قطر دارند و به شکل خوشه‌ای در فصل بهار شکوفا می شوند . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٢٤ ] [ ٧:۱۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل راپیس Rhapis excelsa به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوبی کشور چین و کشور تایوان است . نخل راپیس حداکثر تا حدود 4-3 متر می تواند رشد کند و قطر ساقه ها حدود 3-1 سانتیمتر است.  این گیاه چندین ساقه دارد و ساقه ها در کنار هم از بخش زیرزمینی منشا می گیرند و رشد می کنند. در انواع مختلف این گیاه برگها می‌توانند از نظر طول و همچنین عرض مختلف و متفاوت باشند یعنی برخی برگهایی پهن تر و برخی برگهایی باریک تر دارند . به طور کل طول برگها در بین انواع مختلف این گیاه بین 20 الی 60 سانتیمتر متغیر است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٢٠ ] [ ۱۱:٤٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاهان لیتوپس Lithops به خانواده Aizoaceae تعلق دارند و بومی آفریقای جنوبی هستند و جز گیاهان گوشتی محسوب می شوند و در سالهای اخیر به دلیل شکل برگها و رنگ بندی خاص و تنوع رنگی که دارند مورد توجه قرار گرفته اند.  گیاهان لیتوپس داری یک یا دو برگ گوشتی  و به ندرت دارای ساقه هستند و یا ساقه ای بسیار کوتاه دارند. اگر گیاه دو عدد برگ داشته باشد از شکاف  میان برگهای قدیمی برگهای جدید و یا گل تولید می شود . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/۱٢ ] [ ٥:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نارگیل Cocos nucifera به خانواده Arecaceae  تعلق دارد  و در اکثر مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری مشاهده می‌شود. برخی از محققان خواستگاه این گیاه را شبه جزیره های واقع در جنوب شرقی آسیا و عده ای دیگر آنرا بومی شمال شرقی آمریکای جنوبی می دانند . درختان نارگیل به طور کل بلند قامت محسوب می شوند در مکانهای بومی خود می‌توانند تا حدود 30 متر نیز رشد کنند البته طیف ارتفاع آنان 20-5 متر عنوان می شود.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٧ ] [ ٢:۳۳ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

شبدر بنفش ایرلندی   به خانواده Oxalidaceae (شبدر ترشک) و جنسOxalis  تعلق دارند و در این جنس گیاهان بسیاری وجود دارند که در زمینه خوراکی و زینتی مورد استفاده قرار میگیرند. نمونه های زینتی نیز گاهی به دلیل رنگ زیبای برگها و گاهی به دلیل گلهایی که دارند محبوب و متداول شده اند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٧/٥ ] [ ٢:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

انبه Mangifera indica از تیره Anacardiaceae و بومی شرق هندوستان است. درخت انبه همیشه سبز است که انواع بومی آن می توانند حدود 40-35 متر رشد کنند اما معمولا کمتر از این ارتفاع می یابند و همچنین نمونه‌های پیوندی و یا دو رگه و جدیدی از این گیاه نیز وجود دارد که اصولا ارتفاع کمتری دارند . همچنین با عمل هرس می‌توان ارتفاع این درختان را کنترل کرد و اجازه نداد که تا به این حد بلند شوند . 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/۱٩ ] [ ٥:٠٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یاس زرد Forsythia  به خانواده Oleaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی قاره آسیا و همچنین جنوب شرقی اروپا است . در جنس این گیاه حدود 11 گونه شناسایی شده است که به طور کل گیاهانی بوته ای و خزاندار هستند که معمولا  3-1 متر ارتفاع می یابد . گلها در اوایل بهار و قبل از برگها ظاهر می شوند و به رنگ زرد درخشان هستند و چهار عدد گلبرگ دارند و زیبایی خاصی را در ابتدای بهار برای محیط اطراف خود به ارمغان می آورند. این گیاهان سرعت رشد نسبتا خوبی دارند و شاخسار آنان سالانه حدود 60-30 سانتیمتر بلند می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/۱٥ ] [ ٧:٥٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سوسن عنکبوتی Crinum به خانواده  Amaryllidaceae  تعلق دارد و در جنس این گیاه در حدود 180 گونه گیاهی تا کنون شناسایی شده اند که همگی گیاهاین چند ساله با گلهایی زیبا بر روی ساقه هایی بدون برگ هستند. برگهای این گیاهان معمولا سبز رنگ هستند اما انواعی با رنگ سبز ابلق (رگه های سبزکم رنگ -کرم) و همچنین با ته مایه ای از رنگ قرمز وجود دارد . همچنین حاشیه های برگ برخی انواع حالتی مواج دارد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/٩ ] [ ۱:٢٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ