معرفی گیاه - درخت سنجد thorny olive

سنجد Elaeagnus angustifolia به خانواده Elaeagnaceae تعلق دارد و بومی مناطق غربی و مرکزی آسیا است. سنجد به شکل درختچه و یا درختی کوچک خزان‌پذیر و یا همیشه سبز به ارتفاع 7-5 متر است که بر روی ساقه های آن خارهایی نیز وجود دارد. ساقه ها، جوانه ها و برگها از فلسهایی کوچک به  نقره ای-خاکستری پوشانده شده اند و به همین دلیل برخی از قسمتهای این گیاه بخصوص برگها سبز-خاکستری به نظر می رسند. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٥

معرفی گیاه- درخت گوجه سبز Greengage

گوجه سبز  Prunus domestica subsp.italica var.claudiana به خانواده Rosaceae تعلق دارد و یکی از ارقام آلوی اروپایی است. اولین نمونه های گوجه سبز در کشور فرانسه از درختان آلویی که میوه های سبز رنگ داشتند و بومی آسیای صغیر بودند بدست آمدند و بعد از آن تبدیل به یکی از میوه های محبوب شدند. در واقع گوجه سبز نوع تغییر یافته‌ای از آلوهای اروپایی می‌باشد. گوجه سبز درختی خزان پذیر به ارتفاع 4.5 الی 3.5 متر است که در فصل بهار شکوفه هایی به رنگ سفید و تقریبا قبل از ظهور برگها تولید می‌کند. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٠

معرفی گیاه- درخت بادام Almond

بادام Prunus amygdalus  (مترادف با P.dulcis)به خانواده  Rosaceae تعلق دارد و بومی مناطق گرم و خشک غرب قاره آسیا است. درختان بادام 10-4 متر ارتفاع می‌یابند و قطر تنه آنها حدود 30 سانتیمتر میشود . ساقه های جوان در ابتدا سبز رنگ هستند و اگر در معرض نور مستقیم نیز قرار بگیرند ته مایه ای از رنگ ارغوانی نشان می‌دهند اما در سال دوم قهوه‌ای – خاکستری می‌شوند. برگها 12.5-7.5 سانتیمتر طول دارند و گلهایشان سفید الی صورتی کم رنگ است. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱۸

معرفی گیاه- وایجیلا (ویگلیا) Weigela

وایجیلا (ویگلیا) Weigela به خانواده Caprifoliaceae تعلق دارد  و بومی مناطق شرقی آسیا است. این گیاه خزانپذیر و بوته‌ای شکل است که  5-1 متر ارتفاع می یابد که البته انواع بلند قامت برای رسیدن به حداکثر اندازه خود به 20-16 سال زمان نیاز دارند. وایجیلا برگهایی بیضی شکل به طول 15-5 سانتیمتر دارد .برگها معمولا سبز رنگ هستند اما نمونه هایی با برگهای ابلق نیز وجود دارند که حاشیه برگها سبز-کرم رنگ است و زیبایی بیشتری برای گیاه به همراه دارد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٢:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٥

معرفی گیاه- بداغ Snowball tree

گیاه بداغ Viburnum opulus به خانواده Adoxaceae تعلق دارد و بومی قاره اروپا نواحی شمالی قاره آفریقا و قسمت مرکزی قاره آسیا است. گیاه بداغ بوته ای خزان پذیر به ارتفاع حداکثر 5-4 متر است و برگهایی سه قسمتی با طول و عرض 10-5 سانتیمتر دارد . قسمت زیبای این گیاه گلهای سفید رنگ آن است که به شکل مجموعه‌ای کروی شکل ظاهر می‌شوند که ابتدا سبز کم رنگ هستند اما به تدریج سفید رنگ می‌شوند.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٢
تگ ها : بداغ ، فضای سبز

معرفی گیاه- آفتابگردان Sunflower

آفتابگردان Helianthus spp. به خانواده  تعلقAsteraceae  دارد. گلهای آفتابگردان  گیاهانی یکساله و یا چند ساله هستند که علاوه بر جنبه زیبایی ، به دلیل تولید دانه روغنی و یا در صنایع روغنکشی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرند. این گیاهان از نظر اندازه کل گیاه، اندازه قطر گل ، تعداد گلبرگها (برخی نمونه های زینتی به دلیل تعداد زیاد گلبرگها اصلا شبیه آفتابگردان نیستند!) و گاهی رنگ گل (زرد، نارنجی، قرمز، کرم، ارغوانی و برنزه) از تنوع برخوردار هستند به نحوی که می توان آنان را بر اساس خصوصیات ظاهری و همچنین طول عمر گل در چهار گروه عمومی قرار داد.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٩:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۱٠

معرفی گیاه-پیچ گلیسین Wisteria

پیچ گلیسین Wisteria sinensis به خانواده Fabaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی ایالات متحده ، چین ، کره و ژاپن است. پیچهای گلیسین توسط ساقه های خود به دور قیم و یا ساقه سایر گیاهان می پیچند و خود را بالا می کشند و می توانند در صورت در دسترس بودن قیم مناسب حدود 20 متر در بالای سطح زمین ارتفاع بیابند و از نظر افقی نیز 10 متر فضا اشغال کنند. برگ به شکل مرکب است یعنی محور مرکزی دارد و برگچه ها در اطراف این محور به شکل متقابل قرار گرفته اند محور اصلی هر دسته برگ 35-15 سانتیمتر طول دارد و شامل 19-9 عدد برگ می شود. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٦

معرفی گیاه- درخت گلابی Pear

گلابی اروپایی  Pyrus communis به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی نواحی ساحلی و یا معتدله از نواحی غربی قاره اروپا ، شمال آفریقا و نواحی مختلفی در سراسر آسیا است . این درختان بین 17-10 متر ارتفاع دارند اما نمونه های درختچه ای و کوتاه قامت نیز در بین آنان وجود دارد. اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه هایی بدون خار دارند اما بر روی شاخه برخی از نمونه های این گیاه خارهای کوچکی مشاهده می‌شود. برگها 12-2 سانتیمتر طول دارند  و حاشیه برگها می تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/۳

محیط پیرامون ما- چگونه درختان را منتقل کنیم؟

دلایل مختلفی می تواند ما را به فکر بیاندازد که درختی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم. به عنوان مثال عدم مناسب بودن مکان فعلی درخت برای رشد آن و یا ایجاد مزاحمت رشد درخت به هر دلیل از جمله مهمترین عوامل چنین تصمیمی هستند. بنابراین اگر یک درخت به دلیل نامساعد بودن شرایط محیطی خوب رشد نمی کند و یا به هر دلیل مزاحم ساکنین یک منطقه و یا سایر درختان و گیاهان است ، حتما لازم نیست آنرا قطع کنیم و از بین ببریم! بلکه می توان آنرا با رعایت شرایط مورد نیاز، از مکانی به مکان دیگری نیز منتقل کرد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٩

معرفی گیاه- هوستا Hosta

هوستا Hosta به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی مناطق شمال شرقی قاره آسیا  است. در جنس این گیاه 45-23 گونه گیاهی شناخته شده است که همگی با نام هوستا خوانده می‌شوند. همچنین امروزه با روشهای اصلاح نژاد و دو رگه گیری نمونه‌های بیشماری از این گیاه بدست آمده است که تعداد آنان را بالغ بر 3000 عدد می‌دانند.  این گیاهان علفی و چندساله هستند و ساقه های زیرزمینی و ریشه‌های گوشتی دارند. از نظر ارتفاع این گیاهان بسیار متنوع هستند یعنی انواعی وجود دارند که فقط 8 سانتیمتر ارتفاع دارند اما نمونه هایی نیز هستند که تا حدود 130 سانتیمتر و حتی بیشتر نیز رشد می‌کنند. همچنین برگها نیز از نظر شکل و اندازه و همچنین رنگ تنوع قابل توجهی دارند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٧

معرفی گیاه- درخت لیمو ترش Lime and Lemon

لیمو ترش از درختانی است که به دلیل عطر خوش میوه ها و طعم ترش مزه آنان مورد توجه قرار می‌گیرد. البته در بین مرکبات گونه های مختلفی هستند که میوه های ترش مزه  دارند و با نام کلی و عمومی لیمو شناخته می شوند اما در بین این گونه ها ، دو نمونه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. یکی از آنان Citrus limon است که در کشور ما با نام لیمو ترش مازندرانی (ایتالیایی و نام انگلیسی Lemon)  و دیگری با نام علمی Citrus latifolia است که با نام  لیمو ترش شیرازی (ایرانی و نام انگلیسی Lime) شناخته و معرفی می شوند.

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٥

معرفی گیاه- گل شراب Sweet Betsy

گل شراب Calycanthus floridus به خانواده Calycanthaceae  تعلق دارد و بومی جنگلهای مرطوب آمریکای شمالی است. این گیاه خزانپذیر و بوته‌ای شکل است که حدود 4-2 متر ارتفاع می‌یابد. علاوه معطر بودن گلهای این گیاه، برگها وساقه ها نیز معطر هستند و بخصوص با شکستن و خرد شدن برگهایش عطری به مشام می رسد و عطر گلها عصر هنگام بیشتر است. برگها 6-2 سانتیمتر عرض و 15-5 سانتیمتر طول دارند. گلها قرمز-زرشکی رنگ گیاه 7-4 سانتیمتر قطر دارند و در اواسط بهار اوج شکوفایی گلها است البته کم و بیش در طی تابستان نیز تعدادی گل بر روی گیاه تشکیل می‌شوند. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٤:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۱

معرفی گیاه- فرانکنیا Ferankenia

فرانکنیا Ferankenia به  خانواده Frankeniaceae تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی قاره آمریکاو جنوب کشور استرالیا است. گیاه فرانکنیا چندین گونه دارد و اکثر آنان گیاهانی همیشه سبز ، بوته‌ای شکل و کوتاه قامت هستند که شرایط نسبتا خشک و همچنین خاکهای شور و گچی را به خوبی تحمل می کنند. به همین دلیل است که امروزه استفاده از این گیاهان به عنوان کف پوش و بخصوص به جای چمن که آبیاری نسبتا زیادی را می خواهد تا سرسبز و زیبا باشد ، توجه علاقه مندان به دنیای گلها و گیاهان را به خود جلب کرده است. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢٠

معرفی گیاه- در خت زردآلو Apricot

زردآلو Prunus armenica به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی کشور چین است و همانند درخت هلو در مناطق معتدل گرم کاشته می شود. درخت زردآلود 12-8 متر ارتفاع دارد و قطر تنه آن حداکثر به حدود 40 سانتیمتر می رسد. برگهای بیضی شکل آن 9-5 سانتیمتر طول و 8-4 سانتیمتر عرض دارند. شکوفه های زردآلو 4.5-2 سانتیمتر قطر دارند و اکثرا سفید رنگ و یا با ته مایه ای از رنگ صورتی هستند .

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٦:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱٦

معرفی گیاه- هل Cardamom

گیاه هل با نام علمی Elettaria cardamomum به خانواده Zingiberaceae  تعلق دارد و بومی هند، پاکستان، نپال و بوتان  است. این گیاه همیشه سبز و چند ساله است که اگرچه در موطن خود می‌تواند حدود سه متر و یا بیشتر ارتفاع بیابد اما در سایر نقاط و بخصوص هنگامی که به شکل گلدانی نگهداری می‌شود کمتر از این مقدار رشد می‌کند.ساقه های گیاه هل بلند و باریک هستند اما برگهایی نسبتا پهن و البته معطر دارند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٩
تگ ها : هل ، گیاهان زینتی

معرفی گیاه- پدیلانتوس ZigZag plant

پدیلانتوس Pedilanthus tithumaloides (مترادف با Euphorbia tithymaloides) به خانواده Euphorbiaceae  تعلق دارد و بومی نواحی مرکزی قاره آمریکا است. گیاه پیدلانتوس امروزه به دلیل شکل زیبای ساقه هایش که همانند زیگزاگ هستند به عنوان گیاهی خانگی مورد استقبال قرار گرفته است. گیاه می تواند در موطن خود به ارتفاع حدود 240 -180 سانیتمتر برسد اما زمانی که به عنوان گیاهی خانگی و گلدانی نگهداری می شود حدود 60-90 سانتیمتر ارتفاع می یابد. برگهای این گیاه در انواع معمولی سبز رنگ است اما انواع ابلق آن رگه هایی از رنگ کرم-شیری رنگ  و یا سبز تیره تر را در میان پهنه برگ دارند.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٧

معرفی گیاه- درخت فندق Hazelnut

فندق با نام علمی Corylus avellana به خانواده Betulaceae  تعلق دارد و بومی قاره اروپا و نواحی غربی قاره آسیا است. درخت فندق، گیاهی خزانپذیر است که معمولا حدود 6-3.5 متر ارتفاع می یابد اما برخی انواع آن حتی تا 15 متر نیز می تواند رشد کنند.  برگها 15-7 سانتیمتر طول و 5-3.5 سانتیمتر عرض دارند و کرکهای نرمی بر روی هر دو سطح آنان مشاهده می‌شود . گلهای نر و گلهای ماده بر روی درخت فندق از هم جدا هستند .

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۳

معرفی گیاه - درخت گیلاس Sweet cherry

گیلاس Prunus avium به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی جنوب شرقی اروپا و نواحی غرب آسیا می‌باشد. درختان گیلاس درختانی خزانپذیر هستند که در موطن خود می تواند 32-15 متر ارتفاع بیابند و قطر تنه آنها به 1.5 متر نیز برسد. البته نمونه هایی که در باغات میوه پرورش می‌یابند ارتفاع و قطر تنه کمتر از این حد دارند. برگها 14-7 سانتیمتر طول و 7-4 سانتیمتر عرض دارند و حاشیه برگها دندانه دار است.  

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۳٠

معرفی گیاه- درخت به Quince tree

درخت به Cydonia oblonga به جنس Cydonia و خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی مناطقی در جنوب شرقی آسیا ،ایران و ترکیه است. درخت به گیاهی نسبتا کوتاه قامت و خزان‌پذیر است که حدود 8-5 متر ارتفاع می یابد و تاج آن 6-4 متر به شکل افقی فضا را اشغال می‌کند. طول برگها 11-6 سانتیمتر است و بخصوص سطح برگهای جوان را کرکهای سفید رنگی پوشانده است . گلهای سفید-صورتی رنگ آن در بهار و بعد از ظهور برگها شکل می‌گیرند و 5 عدد گلبرگ دارند. 

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٦

معرفی گیاه- درخت چنار Plane tree

درخت چنار Platanus به خانواده Platanaceae تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در نیمکره شمالی است. تمامی درختانی که در این جنس گیاهی قرار دارند درختانی بلند قامت به ارتفاع 50-30 متر هستند و همگی بجز گونه P. kerrii درختانی خزانپذیر می‌باشند و با رسیدن فصل پاییز برگهای آنان خزان می‌کند. پوسته تنه درختان چنار بخصوص در برخی انواع، با گذر زمان و بزرگتر شدن درخت تا حدودی ریزش می کند و به همین دلیل پوست گیاه یک  رنگ به نظر نمی‌رسد.

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/٢٤
تگ ها : چنار ، فضای سبز

معرفی گیاه- درخت هلو Peach tree

هلو  Prunus persica  به جنس prunus و خانواده تعلق دارد و بومی ناحیه شمال- غرب (مناطق معتدل گرم) کشور چین است. اکثر ارقام و انواع هلو که امروزه مورد کشت و کار قرار میگیرند ، حاصل برنامه های مختلف اصلاح نژاد هستند بنابراین تنوع نسبتا زیادی بین انواع مختلف هلو وجود دارد. درختان هلو به شکل معمول 10-4 متر ارتفاع می‌یابند  البته انواع پاکوتاه و طبیعی از این درختان نیز وجود دارند که حدود 2 متر ارتفاع دارند.  

 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٩
تگ ها : هلو ، درختان میوه

معرفی گیاه - درخت نارونElm tree

نارون چتری Ulmus minor Umbraculifera به جنس Ulmus و خانواده Ulmaceae تعلق دارد .در جنس نارون، گونه‌های مختلف و متنوعی از درختان نارون وجود دارند و اگرچه این درختان را  بومی نواحی مختلفی در نیمکره شمالی به شمار می‌آروند اما موطن "نارون چتری"  کشور ایران معرفی شده است که از این منطقه به سایر کشورها راه یافته و مورد توجه قرار گرفته است. 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٧
تگ ها : نارون ، فضای سبز

معرفی گیاه- درخت نارنج Bitter orange

درخت نارنج Citrus x aurantium  به جنس Citrus و خانواده Rutaceae تعلق دارد، بومی نواحی جنوب شرقی آسیا است و به نظر می‌رسد که از دو رگه گیری بین دو گونه دیگری از مرکبات یعنی C. maxima (دارابی ) و C.reticulata (نارنگی) بدست آمده است. درختان همیشه سبز  نارنج به طور کل و به شکل میانیگن حدود 9-3 متر ارتفاع و نسبت به درختان پرتقال نیز تاجی انبوه تر و متراکم دارند و به طور کل کوتاه قامت تر از درختان پرتقال هستند.  گاهی و البته نه همیشه روی ساقه ها تیغهایی نسبتا انعطاف پذیر و نه چندان تی زبه طول 8-2.5 سانتیمتر وجود دارد . 

ادامه مطلب   
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱/۱٥

← صفحه بعد صفحه قبل →