باغبانی سبز
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

تکثیر گیاهان با استفاده از قلمه یکی از مهمترین شیوه های تکثیر و ازدیاد گیاهان است که برای اکثر گیاهان می توان از آن استفاده کرد. استفاده از روش قلمه گیری و کاشت قلمه مزایای زیادی دارد از جمله اینکه ارزان است و نسبتا سریع و آسان می توان آنرا انجام داد و گیاهان بدست آمده شبیه گیاهان مادری خود هستند . در این پست سعی کرده ام به شکل خلاصه انواع قلمه ، چگونگی تهیه قلمه و شرایط مناسب جهت ریشه زایی قلمه ها را توضیح دهم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٦/٢ ] [ ۱٠:٤٢ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گل تکمه ای Gomphrena globosa به خانواده Amaranthaceae تعلق دارد و بومی کشورهای برزیل ، پاناما و گوآتمالا است. گل تکمه ای گیاهی یک ساله است که بین 60-30 سانیتمتر رشد می کند و ارتفاع می یابد و قسمت رنگین آن در واقع براکته های این گیاه است که رنگ اصلی آنان سرخابی رنگ است اما امروزه به رنگهای بنفش، قرمز، نارنجی، سفید، صورتی و گل بهی نیز وجود دارند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/٢٥ ] [ ۳:٤٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه شیشه شور Callistemon به خانواده Myrtaceae تعلق دارد و بومی استرالیا است . شیشه شور گیاهی همیشه سبز است که از نظر ارتفاع متنوع است و معمولا  بین یک الی سه متر رشد میکنند اما انواع و گونه هایی نیز دارند که بسیار بلند تر از این حد می شوند و تا حدود 15 متر نیز می توانند ارتفاع بیابند. از طرفی نمونه هایی نیز وجود دارد که بسیار کوتاه قامت هستند به نحوی که فقط 50 سانتیمتر ارتفاع دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱٤ ] [ ٤:۳٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

ماندویلا Mandevilla به خانواده Apocynaceae تعلق دارد و بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری است. ماندویلا در حقیقت گیاهی پیچ است که گونه های مختلف آن بین 3 الی 6 متر می توانند رشد کند. البته این ارتفاع را زمانی می یابد که هوا گرم باشد و گیاه با رکود زمستانی مواجه نشود. برگهای این گیاهان نسبتا پهن است که می توانند حدود 20 سانتیمتر طول بیابند.گلهای این گیاه  به رنگهای سفید، صورتی، زرد و قرمز هستند و معمولا عطری ملایم دارند و اواخر بهار الی اوایل تابستان شکوفا می شوند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱٠ ] [ ٦:٤٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

تاج‌الملوک  Aquilegia  به خانواده Ranunculaceae تعلق دارد و بومی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند و نمونه هایی که امروزه کاشته میشوند تا حدود زیادی از دو رگه گیری بین برخی از گونه‌های این گیاهان بدست آمده‌اند . به طور کل تاج‌الملوک گیاهی بوته ای و چند ساله است که به دلیل گلهای زیبای که دارد مورد توجه قرار گرفته است. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/٦ ] [ ۳:٥٥ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

درخت ازگیل Maspilus germanica به خانواده Rosaceae تعلق دارد . ازگیل درختی کوچک و خزانپذیر است که می تواند حداکثر 8 متر ارتفاع بیابد و البته معمولا کوتاه قامت تر و در حدود 6-3 متر باقی می ماند. تنه ای کوتاه دارد و شاخساری نسبتا کوتاه که در طول خود گاهی پیچ و خم می خوردند و به شکل مستقیم رشد نمی کنند. برگها 15-8 سانتیمتر طول و 5-3 سانتیمتر عرض دارد. سطح زیرین برگها کرکدار است و در فصل پاییز و قبل از خزان قرمز – قهوه ای رنگ می شوند. گلهای ازگیل سفید رنگ هستند، حدود 6 سانتیمتر قطر دارند و در اواخر بهار شکوفا می شوند و میوه ها در حدود اواسط/ اواخر پاییز می‌رسند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/۱ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

یکی از روشهای مهم تکثیر گیاهان استفاده و کاشت بذر آنان است.برای بدست آوردن بهترین نتیجه در کاشت بذر میبایست علاوه بر استفاده از بذرهایی با کیفیت قابل قبول، سعی کنیم آنان را در محیطی مناسب بکاریم تا بتوانند جوانه بزنند و رشد کنند. در این پست سعی کرده ام که به شکل خلاصه نحوه کاشت بذر و نیازهای محیطی مناسب برای جوانه‌زنی بهینه آنان را توضیح دهم.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٢٤ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آگاپانتوس Agapanthus به خانواده Amaryllidaceae تعلق دارد و بومی آفریقای جنوبی است. گونه های مختلفی در جنس این گیاه وجود دارند که از محبوبترین آنان که بخصوص دو رگه های آن امروزه مورد کشت و کار قرار می‌گیرند گونه A. africanus و همچنین A.campanulatus است . این گیاهان به طور کل گیاهانی چند ساله و علفی به ارتفاع حدود 100-90 سانتیمتر هستند که برگهایشان حدود 60 سانتیمتر طول دارد و گلهای سفید یا آبی- سوسنی رنگ آنان  اغلب آنان در فصل تابستان گل شکوفا می‌شود . 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٧ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

کوکب کوهی Rudbeckia به خانواده Asteraceae تعلق دارد و بومی آمریکای شمالی است . این گیاهان 23 گونه مختلف دارند که برخی از آنان به دلیل داشتن گلهایی زیبا مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته اند. کوکب کوهی گیاهی علفی و یکساله است که البته انواع چندساله نیز در بین آنان وجود دارد. این گیاهان بین 50 سانتیمتر تا 3 متر ارتفاع دارند و برگهایشان 5 الی 25 سانیتمتر طول دارند. گلها معمولا زرد – طلایی یا گاهی نارنجی رنگ هستند و مرکز آنان مشکی رنگ است.

 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٥ ] [ ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بلوبری به خانواده Ericaceae و جنس Vaccinium تعلق دارد و بومی مناطق مختلفی در آمریکای شمالی، اروپا ، آسیا و آفریقا است . در این جنس، گونه های مختلف و متنوعی از بلوبری وجود دارد که از نظر ارتفاع،  بوته های کوچک 10 سانتیمتری تا بوته های بلند قامت 4 متری هستند  و در میان آنان نمونه‌هایی مورد توجه و کشت و کار قرار گرفته اند که میوه هایی آبی رنگ و با کیفیت تولید می کنند و بومی آمریکای شمالی می‌باشند. این نمونه‌ها را در دنیای تجاری تولید میوه بلوبری در دو گروه عمومی تقسیم بندی کرده اند : 1- کوتاه قامت که اکثرا اشاره به گونه های وحشی دارد و 2- بلند قامت 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/۱٠ ] [ ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

نخل شامادورا chamaedorea به خانواده Arecaceae تعلق دارد و بومی مناطق نیمه گرمسیری و یا گرمسیری قاره آمریکا است . در جنس شامادورا در حدود 107 گونه نخل شناسایی شده است که برخی از آنان کوتاه قامت و برخی بلند قامت هستند به نحوی که تنوع ارتفاع در این گیاهان بین 30 سانتیمتر الی 6 متر است . شاخسار این گیاه به شکل متراکم در کنار هم قرار میگیرند و به همراه برگها ظاهری زیبا دارند و به همین دلیل مورد توجه دوستداران گلها و گیاهان قرار گرفته‌اند. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٤/٤ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

انگور به خانواده Vitaceae تعلق دارد  و بومی مناطق معتدل گرم در نقاط مختلف کره زمین است. انگور گیاهی رونده است که تنه و شاخه های آن به شکل طبیعی بر روی زمین قرار میگیرند اما اگر قیم مناسبی در اطراف آنان وجود داشته باشد به وسیله پیچکهایشان خود را از قیم بالا می کشند اما ارتفاع تنه گیاه انگور بسته به شیوه تربیتی آنان متغیر است  و می توان آنان را به شکل بلند و یا کوتاه و حتی به شکل خزنده روی زمین تربیت کرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۳٠ ] [ ۸:٢٧ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

سنجد Elaeagnus angustifolia به خانواده Elaeagnaceae تعلق دارد و بومی مناطق غربی و مرکزی آسیا است. سنجد به شکل درختچه و یا درختی کوچک خزان‌پذیر و یا همیشه سبز به ارتفاع 7-5 متر است که بر روی ساقه های آن خارهایی نیز وجود دارد. ساقه ها، جوانه ها و برگها از فلسهایی کوچک به  نقره ای-خاکستری پوشانده شده اند و به همین دلیل برخی از قسمتهای این گیاه بخصوص برگها سبز-خاکستری به نظر می رسند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢٥ ] [ ٩:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گوجه سبز  Prunus domestica subsp.italica var.claudiana به خانواده Rosaceae تعلق دارد و یکی از ارقام آلوی اروپایی است. اولین نمونه های گوجه سبز در کشور فرانسه از درختان آلویی که میوه های سبز رنگ داشتند و بومی آسیای صغیر بودند بدست آمدند و بعد از آن تبدیل به یکی از میوه های محبوب شدند. در واقع گوجه سبز نوع تغییر یافته‌ای از آلوهای اروپایی می‌باشد. گوجه سبز درختی خزان پذیر به ارتفاع 4.5 الی 3.5 متر است که در فصل بهار شکوفه هایی به رنگ سفید و تقریبا قبل از ظهور برگها تولید می‌کند. 

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٢٠ ] [ ٧:٠٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

بادام Prunus amygdalus  (مترادف با P.dulcis)به خانواده  Rosaceae تعلق دارد و بومی مناطق گرم و خشک غرب قاره آسیا است. درختان بادام 10-4 متر ارتفاع می‌یابند و قطر تنه آنها حدود 30 سانتیمتر میشود . ساقه های جوان در ابتدا سبز رنگ هستند و اگر در معرض نور مستقیم نیز قرار بگیرند ته مایه ای از رنگ ارغوانی نشان می‌دهند اما در سال دوم قهوه‌ای – خاکستری می‌شوند. برگها 12.5-7.5 سانتیمتر طول دارند و گلهایشان سفید الی صورتی کم رنگ است. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱۸ ] [ ۸:۱٤ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

وایجیلا (ویگلیا) Weigela به خانواده Caprifoliaceae تعلق دارد  و بومی مناطق شرقی آسیا است. این گیاه خزانپذیر و بوته‌ای شکل است که  5-1 متر ارتفاع می یابد که البته انواع بلند قامت برای رسیدن به حداکثر اندازه خود به 20-16 سال زمان نیاز دارند. وایجیلا برگهایی بیضی شکل به طول 15-5 سانتیمتر دارد .برگها معمولا سبز رنگ هستند اما نمونه هایی با برگهای ابلق نیز وجود دارند که حاشیه برگها سبز-کرم رنگ است و زیبایی بیشتری برای گیاه به همراه دارد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٥ ] [ ٢:٥۱ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گیاه بداغ Viburnum opulus به خانواده Adoxaceae تعلق دارد و بومی قاره اروپا نواحی شمالی قاره آفریقا و قسمت مرکزی قاره آسیا است. گیاه بداغ بوته ای خزان پذیر به ارتفاع حداکثر 5-4 متر است و برگهایی سه قسمتی با طول و عرض 10-5 سانتیمتر دارد . قسمت زیبای این گیاه گلهای سفید رنگ آن است که به شکل مجموعه‌ای کروی شکل ظاهر می‌شوند که ابتدا سبز کم رنگ هستند اما به تدریج سفید رنگ می‌شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٢ ] [ ٥:٤٢ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

آفتابگردان Helianthus spp. به خانواده  تعلقAsteraceae  دارد. گلهای آفتابگردان  گیاهانی یکساله و یا چند ساله هستند که علاوه بر جنبه زیبایی ، به دلیل تولید دانه روغنی و یا در صنایع روغنکشی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرند. این گیاهان از نظر اندازه کل گیاه، اندازه قطر گل ، تعداد گلبرگها (برخی نمونه های زینتی به دلیل تعداد زیاد گلبرگها اصلا شبیه آفتابگردان نیستند!) و گاهی رنگ گل (زرد، نارنجی، قرمز، کرم، ارغوانی و برنزه) از تنوع برخوردار هستند به نحوی که می توان آنان را بر اساس خصوصیات ظاهری و همچنین طول عمر گل در چهار گروه عمومی قرار داد.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۱٠ ] [ ٩:٤٥ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

پیچ گلیسین Wisteria sinensis به خانواده Fabaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی ایالات متحده ، چین ، کره و ژاپن است. پیچهای گلیسین توسط ساقه های خود به دور قیم و یا ساقه سایر گیاهان می پیچند و خود را بالا می کشند و می توانند در صورت در دسترس بودن قیم مناسب حدود 20 متر در بالای سطح زمین ارتفاع بیابند و از نظر افقی نیز 10 متر فضا اشغال کنند. برگ به شکل مرکب است یعنی محور مرکزی دارد و برگچه ها در اطراف این محور به شکل متقابل قرار گرفته اند محور اصلی هر دسته برگ 35-15 سانتیمتر طول دارد و شامل 19-9 عدد برگ می شود. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ۳:٤۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

گلابی اروپایی  Pyrus communis به خانواده Rosaceae تعلق دارد و بومی نواحی ساحلی و یا معتدله از نواحی غربی قاره اروپا ، شمال آفریقا و نواحی مختلفی در سراسر آسیا است . این درختان بین 17-10 متر ارتفاع دارند اما نمونه های درختچه ای و کوتاه قامت نیز در بین آنان وجود دارد. اکثر ارقام گلابی اروپایی شاخه هایی بدون خار دارند اما بر روی شاخه برخی از نمونه های این گیاه خارهای کوچکی مشاهده می‌شود. برگها 12-2 سانتیمتر طول دارند  و حاشیه برگها می تواند صاف و یا دندانه‌دار باشد. 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/۳/۳ ] [ ۳:٥۸ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

دلایل مختلفی می تواند ما را به فکر بیاندازد که درختی را از جایی به جای دیگر منتقل کنیم. به عنوان مثال عدم مناسب بودن مکان فعلی درخت برای رشد آن و یا ایجاد مزاحمت رشد درخت به هر دلیل از جمله مهمترین عوامل چنین تصمیمی هستند. بنابراین اگر یک درخت به دلیل نامساعد بودن شرایط محیطی خوب رشد نمی کند و یا به هر دلیل مزاحم ساکنین یک منطقه و یا سایر درختان و گیاهان است ، حتما لازم نیست آنرا قطع کنیم و از بین ببریم! بلکه می توان آنرا با رعایت شرایط مورد نیاز، از مکانی به مکان دیگری نیز منتقل کرد.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٩ ] [ ٧:۱٩ ‎ب.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

هوستا Hosta به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی مناطق شمال شرقی قاره آسیا  است. در جنس این گیاه 45-23 گونه گیاهی شناخته شده است که همگی با نام هوستا خوانده می‌شوند. همچنین امروزه با روشهای اصلاح نژاد و دو رگه گیری نمونه‌های بیشماری از این گیاه بدست آمده است که تعداد آنان را بالغ بر 3000 عدد می‌دانند.  این گیاهان علفی و چندساله هستند و ساقه های زیرزمینی و ریشه‌های گوشتی دارند. از نظر ارتفاع این گیاهان بسیار متنوع هستند یعنی انواعی وجود دارند که فقط 8 سانتیمتر ارتفاع دارند اما نمونه هایی نیز هستند که تا حدود 130 سانتیمتر و حتی بیشتر نیز رشد می‌کنند. همچنین برگها نیز از نظر شکل و اندازه و همچنین رنگ تنوع قابل توجهی دارند.

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٧ ] [ ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]

لیمو ترش از درختانی است که به دلیل عطر خوش میوه ها و طعم ترش مزه آنان مورد توجه قرار می‌گیرد. البته در بین مرکبات گونه های مختلفی هستند که میوه های ترش مزه  دارند و با نام کلی و عمومی لیمو شناخته می شوند اما در بین این گونه ها ، دو نمونه از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. یکی از آنان Citrus limon است که در کشور ما با نام لیمو ترش مازندرانی (ایتالیایی و نام انگلیسی Lemon)  و دیگری با نام علمی Citrus latifolia است که با نام  لیمو ترش شیرازی (ایرانی و نام انگلیسی Lime) شناخته و معرفی می شوند.


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٢/٢٥ ] [ ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ] [ آزاده رشیدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
موضوعات وب
RSS Feed

Google

در اين وبلاگ