معرفی گیاه - رهوئو Rhoeo

این گیاه با نام علمی  Rhoeo discolor و یا Tradescantia spathacea به خانواده Commelinaceae و راسته Commelinales تعلق دارد و بومی مکزیک است. رهوئو ساقه‌های زیرزمینی (ریزوم) گوشتی دارد و بدون ساقه‌است. برگهای نیزه‌ای شکل آن  30-15 سانتیمتر طول و 8-2.5 سانتیمتر عرض دارند و سطح رویین آنها به رنگ سبز تیره تا متوسط و سطح زیرین آنها بنفش یا قرمز رنگ و براق است. گاهی نوارهای زرد کم رنگ- کرم رنگ بر روی برگها وجود دارد و گلها کوچک و سفید رنگ با سه عدد گلبرگ بوده، براکته‌هایی بنفش رنگ به طول 4-3 سانتیمتر دارند و در میان برگها مخفی هستند و تا زمانی که از فاصله نزدیک به گیاه نگاه نکنید متوجه آنان نخواهید شد.

 


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

به دلیل وضعیت خاص گلها در میان برگها در زبان انگلیسی این گیاه را  موسی در نیزار Moses in the bullrushes موسی در سبد Moses in the basket سه مرد در قایق Three men in a boat نامیده‌اند از دیگر نامهای این گیاه می‌توان به سوسن قایق boat lily  و گیاه صدفی Oyster plant اشاره کرد. رهوئو را می‌توان به عنوان گیاه گلدانی در گلدانهای معمولی یا سبدهای آویزان کشت کرد و همچنین می‌توان به عنوان گیاه کف‌پوش و یکساله از آن استفاده کرد. شیرابه این گیاه در برخی از افراد می‌تواند موجب حساسیتهای پوستی شود.

آبیاری: رهوئو تا حدودی به خشکی مقاوم است و آ بیاری بیش از اندازه و یا آبیاری پی درپی موجب پوسیدگی ریشه و افزایش بیماریهای برگی آن می‌شود. تمامی این مسایل نباید دلیل ان باشد تا شما به این گیاه تشنگی دهید بلکه بهتر است زمانی که سطح رویین خاک تا حدودی خشک می‌شود گیاه را مجددا آبیاری کرد. به بیان دیگر در روزهای گرم تابستان معمولا 3-2 بار در هفته و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه آبیاری کافی است. در روزهای سرد سال در زمان ابیاری بهتر است که از آب ولرم استفاده نمایید. در روزهای گرم نیز با افزایش دما می‌توان با استفاده از عمل غبارپاشی به کاهش دمای گیاه کمک کرد.

نور: مکانی با روشنایی کامل تا مکانی نیمه سایه را دوست دارد. نورمستقیم افتاب را نیز تحمل می‌کند اما مراقب اشعه‌های سوزان آفتاب در میانه‌های روزهای گرم تابستان بخصوص از پشت شیشه پنجره‌ها باشید زیرا ممکن است موجب سوختگی برگها شود. محیط کم نور نیز موجب ضعف و بی‌حال شدن آنان می‌شود.

دما: این گیاه به سرما حساس است البته دما تا -1 درجه این گیاه را از بین نمی‌برد اما قطعا آسیبهایی را به برگسار آن وارد می‌کند. نشانه‌های سرمازدگی عبارتند از برگشت برگها به طرف داخل و تیره و سیاه رنگ شدن آنان. بنابراین بهتر است که دمای هوا در محیط نگهداری این گیاه به زیر 15 نزول نکند. همچنین افزایش دما را تا 21 درجه سانتگیراد ترجیح می‌دهد.

خاک: خاک گلدان رهوئو باید زهکش مناسبی داشته باشد در غیر اینصورت این گیاه دچار پوسیدگی ریشه خواهد شد. برای این گیاه میتوان مخلوطی از خاک برگ+ کوکوپیت+پرلایت و یا خاک برگ + پیت موس+ خاک معمولی استفاده کرد. منافذ موجود در انتهای گلدان رهوئو  همواره باید باز باقی بماند تا زه‌آب به شکل مناسبی خارج شود در غیر اینصورت خطر پوسیدگی ریشه گیاه را تهدید می‌کند. زمانی که ریشه‌های گیاه از منفذ زیرین گلدان بیرون آمد و یا هنگامی که گیاه به دلیل سنگینی برگسار خم شده است می‌توان اقدام به تعویض گلدان و انتقال به گلدانی بزرگتر نمود. برای کوددهی نیز می توان در طی فصل رشد از کودهایی همانند 10-10-10 به فاصله هر 4-3 هفته یکبار استفاده کرد.

تکثیر: رهوئو را می‌توان در فصل بهار توسط تقسیم بوته به راحتی تکثیر کرد و هر قسمت را به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت. همچنین می‌توان پاجوشهایی را که در کنار گیاه مادری وجود دارد در بهار یا تابستان جدا کرد و به عنوان گیاهی جدید مورد استفاده قرار داد. از گیاهانی که به دلیل افزایش سن برگهای موجود در پایین ساقه‌ را از دست داده‌اند می‌توان در برنامه‌های تکثیر استفاده کرد.

آفات و بیماری: کنه تارعنکبوتی از آفات این گیاه است که از شیره گیاه تغذیه کرده و منجر به لکه‌دار شدن و زردی برگهای گیاه می شود. برگها ممکن است ریزش کنند و رشد گیاه بسیار کاهش یابد. شته‌ها نیز گاهی مشکلاتی را ایجاد می‌کنند. بجز استفاده از شیره گیاه و کم رنگ شدن برگسار و ضعف رشد گیاه، ماده چسبناک به نام عسلک تولید می‌کنند که موجب چسبنده شدن سطح برگسار گیاه می‌شود همچنین شته‌ها توانایی انتقال برخی از بیماریهای ویروسی را نیز دارند. بیماریهای ویروسی منجر به بدشکلی و کوتاهی برگسار گیاه می‌شوند لکه برگی قارچی یکی از بیماریهای شایع این گیاه است. در سطح پایینی برگها نواحی کوچک، سبز و آبدار بوجود می‌آید. لکه‌ها بزرگ و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و ممکن است برگها بدشکل نیز بشوند.

 

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Tradescantia_spathacea

http://www.fleppc.org/ID_book/Rhoeo spathacea.pdf

http://davesgarden.com/guides/pf/go/650/

http://www.gardeningknowhow.com/flower/growing-rhoeo-plants-in-the-garden.htm

http://www.ehow.com/info_10032501_rhoeo-discolor-plant.html

http://heartgarden.com.au/description.asp?id=44

http://www.freshfromflorida.com/pi/enpp/pathology/pathcirc/pp103.pdf

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_0e49.html

http://pss.uvm.edu/pss123/foltrad.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱۳