معرفی گیاه - هلکسین Baby tears

هلکسین با نام علمی Soleirolia soleirolii (مترادف با Helxine soleirolii) به خانواده Urticaceae و راسته Rosales تعلق دارد و بومی قسمتهای شمالی ناحیه مدیترانه در اطراف و شمال کشور ایتالیا است. هلکسین گیاهی همیشه سبز و خزنده است که ارتفاع کل گیاه به 15 سانتیمتر می‌رسد و می‌توان آنرا در سبدهای آویزان نیز نگهداری کرد. برگهای دایره اش شکل این گیاه کوچک و به رنگ سبز و یا سبز-زرد و حداکثر به قطر 5 سانتیمتر می‌باشد. برخی از نمونه های این گیاه وجود دارند که در پهنه برگهایشان رنگهای طلایی ، زرد و سفید نیز مشاهده می‌شود اما نمونه هایی که برگسار سبز رنگ دارند محبوبترین آنها هستند.


دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

هلکسین گلهایی صورتی-سفید  رنگ و کوچک دارد که در تابستان شکوفا می‌شوند. این گیاه به عنوان گیاهی زینتی در خانه ها مورد نگهداری و پرورش قرار می‌گیرد و یکی از گیاهان مناسب برای کاشت در تراریوم (باغ شیشه ای ) معرفی شده است زیرا شرایط مرطوب موجود در محیط بسته تراریوم مناسب رشد این گیاه است اما ممکن است بعد از مدتی به دلیل رشد فراوان برگسار هلکسین برای دیگر گیاهان مزاحمت ایجاد شود. همچنین در برخی مناطق با شرایط آب و هوایی مناسب، این گیاه به دلیل رشد سریعی که دارد گاهی همانند علف هرز مشکلاتی را برای سایر گیاهان ایجاد می‌کند.  نامهای انگلیسی متفاوتی برای این گیاه وجود دارد از جمله baby's tears, angle's tears,peace-in-the-home,pollyanna vine, mother of thousands,Corsican curse,Irish moss  و همچنین ,mind-your-own-business که این نام نیز در زبان انگلیسی نام متداولی برای این گیاه محسوب میشود.

توجه1- یکی از اسامی هلکسین Irish Moss است که ترجمه آن خزه ایرلندی می شود. دو گیاه دیگر وجود دارند که آنها نیز با نام خزه ایرلندی شناخته می شوند و نباید با هلکسین اشتباه شوند. نام علمی این گیاهان عبارت است از Sagina subulata و  Chondrus crispus .

توجه 2- یکی دیگر از اسامی این گیاه اشک نوزاد (اشک بچه ) است گیاهان دیگری نیز همانند هلکسین وجود دارند که با این نام خوانده می شوند که اتفاقا از نظر شکل برگسار بسیار شبیه هلکسین هستند . دو نمونه از معروفترین آنان Hemianthus callitrichoides (که البته نامهای انگلیسی آن اشک بچه کوتاه قامت Dwarf baby tears،cuba و یا به اختصار HC است) و دیگری گیاه Micranthemum umbrosum است که Baby tears خوانده می شود. این دو گیاه از جمله گیاهان آبزی هستند که در اکواریومها بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.

آبیاری: خاک را در تمامی مواقع مرطوب نگهدارید اما این به معنی خیس و غرقاب شدن بستر کاشت نیست زیرا این شرایط موجب پوسیدگی گیاه و زرد شدن و ریزش برگها خواهد شد . این گیاه خشکی خاک را تحمل نمی‌کند و اآبیاری نامنظم موجب کاهش رشد آن و قهوه ای شدن حاشیه برگها می‌شود. برای تعیین زمان مناسب آبیاری و خشکی نکشیدن گیاه سطح خاک را بررسی کنید و اگر از میزان رطوبت آن کاسته شده بود گیاه را آب دهید.همچنین این گیاه به رطوبت هوای زیادی نیاز دارد که می‌توان با عمل غبارپاشی آنرا تامین نمود.

نور: مکانی تقریبا روشن را می‌پسندد که البته نباید نور مستقیم آفات به آن تابیده شود در غیر اینصورت برگهایش خشک و چروکیده می‌شوند و نواحی سوخته و قهوه‌ای روی آنان شکل می‌گیرد. اگر نور محیط بسیار کم باشد علاوه بر عدم شکل گیری گلها ، برگها نیز کم رنگ خواهند شد ساقه ها بلند شده و فاصله برگها بر روی ساقه ها نیز افزایش می‌یابد.

دما: بهترین دما برای رشد آن 24-16 درجه سانتیگراد است. با افزیش دما می‌بایست رطوبت محیط را نیز افزایش داد.گرمای زیاد هوا به همراه خشکی هوا موجب پژمردن و افتادگی برگسار گیاه خواهد شد. دمای سرد محیط موجب سیاه شدن برگها می‌شود

خاک: تقریبا در تمامی انواع مخلوطهای خاکی که برای گیاهان گلدانی تهیه می‌شود می‌تواند رشد کند به شرط آنکه زهکش خوب و مناسبی داشته باشند. همچنین از آنجایی که این گیاه میحط کشت تا حدودی اسیدی را دوست دارد برخی از پرورش دهندگان بکارگیری پیت موس را در ترکیب مخلوط کاشت این گیاه توصیه می‌کنند. برای کوددهی می‌تواند هر دو هفته یکبار در طی بهار و تابستان با کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت معمول آن را غذادهی کرد. در صورت نیاز به تکثیر گلدان این کار را باید در فصل بهار انجام داد. در کاشت گیاه در گلدان جدید آنرا خیلی عمیق نکارید زیرا این گیاه ریشه هایی سطحی دارد و عمق 7.5-5 سانتیمتر برای آن کافی است.

تکثیر: ساقه ها در صورت تماس با خاک به راحتی ریشه می‌دهند بنابراین برای تکثیر آن می‌توان از روش خوابانیدن ساقه استفاده کرد و بعد از ریشه دار شدن ساقه آنرا از  گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه به عنوان گیاهی مستقل کاشت. تقسیم بوته دیگر روش تکثیر این گیاه است که در فصل بهار و در زمان تعویض گلدان گیاه می‌توان آنرا انجام داد.

هرس: هلکسین گیاه پر رشدی است که می‌بایست به دلیل محدود کردن رشد ساقه های آن، عمل هرس را به شکل منظم انجام داد. ساقه هایی  را که بیش از اندازه بلند شده اند را می‌توان  کوتاه کرد تا از رشد بیش از اندازه آنان جلوگیری شود. البته این کار موجب تحریک رشد جوانه های جانبی و پر پشت شدن و انبوه شدن گیاه شود که هر چند وقت یکبار نیز می‌توان برخی از ساقه های اضافه موجود در مرکز گیاه را حذف کرد.

 

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Soleirolia

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?pid=348

http://davesgarden.com/guides/pf/go/54039/

http://www.guide-to-houseplants.com/babys-tears.html

http://www.ehow.com/info_8704396_nontoxic-hanging-plants.html

http://www.ehow.com/way_5757633_care-baby_s-tears-plant.html

http://www.ehow.co.uk/how_7319087_keep-baby_s-tears-plant-green.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٩/۱٦