معرفی گیاه- محبوبه (یاس)شبLady of the night

محبوبه شب با نام علمی  Cestrum nocturnum به خانواده Solanaceae  و راسته Solanales تعلق دارد و بومی شمال شرقی خلیج مکزیک و جزایر آنتیل است .محبوبه شب بوته‌ای همیشه سبز است که در موطن خود حدود 4 متر می‌تواند ارتفاع یابد اما  در مکانهای دیگر و بخصوص زمانی که به شکل گلدانی پرورش می‌یابد معمولا به 1.2 متر خواهد رسید. برگها 20-6 سانتیمتر طول و 4.5-2 سانتیمتر عرض دارند. گلهای لوله ای شکل آن سفید-سبز هستند که در سراسر ساقه شکوفا شده و  طول گردن گلها 2.5-2 سانتیمتر و قطر آنان 13-10 سانتیمتر است و شب هنگام عطری قوی و شیرین را در هوا پراکنده می‌کنند.


دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

ارقامی نیز وجود دارد که رنگ گلها نسبتا زرد رنگ است. زمان گلدهی بسته به گرمای هوا از اواخر بهار الی اواسط تابستان تا زمانی است که سرمای هوا آنرا متوقف کند. میوه اگر تشکیل شود 5 میلیتر قطر دارد و معمولا سفید رنگ است. عطر این گیاه ممکن است برخی افراد مبتلا به آسم تنفسی و یا حساسیتهای تنفسی را ناراحت کند. همچنین قسمتهای مختلف این گیاه سمی است و در مصرف آن در برخی از افراد می‌تواند حساسیتهایی ایجاد کند.

تصویر فوق: طریقه قرار گیری برگها و گلها بر روی ساقه گیاه محبوبه شب

 

از نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد: night-blooming cestrum, Hasna Hena, lady of the night, queen of the night, night-blooming jessamine  و night-blooming jasmine. همانطور که اشاره شد این گیاه به جنس Cestrum تعلق دارد . دیگر اعضا این جنس نیز گیاهانی گلدار هستند که اغلب عطر خوشی را در فضا پراکنده می‌کنند و برخی همانند Cestrum tomentosa و Cestrum fasciculatum گلهای قرمز رنگ , Cestrum aurantiacum‌ که گلهایی نارنجی دارند و یا Cestrum parqui که گلهایی سبز-زرد و میوه هایی سیاه رنگ دارد

  تصویر اول از سمت راست C.tomentosa تصویر دومC.fasciculatum و تصویر سوم C. aurantiacum

آبیاری: به آب کافی نیاز دارد و بهتر است که خشکی نکشد اما همچنین نباید گذاشت که بستر کاشت خیس و غرقابی شود. آبیاری بیش از اندازه گیاه می توان منجر به زرد شدن برگهای گیاه و ریزش آنان شود و در نهایت گیاه از بین برود. بنابراین بستر کاشت را بررسی کنید و زمانی که تا حدودی رطوبت را از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید. خشکی کشیدن گیاه بخصوص در روزهای گرم موجب پژمردن و ریزش گلها و برگهای جوان گیاه می شود.

نور : در مکانهایی با نور آفتاب با  8-6 ساعت نور آفتاب و مکانهای نیمه آفتاب رشد می‌کند. مکانهای کم نور موجب کاهش گلدهی و یا ریزش غنچه های گل می‌شوند. در صورت افزایش دما و تابش شدید اشعه آفتاب بخصوص در بعد از ظهر نیز غنچه های گل و یا نوک و حاشیه برگها خواهند سوخت و برگها حالتی لوله و چروکیده می‌یابند. در ماه‌های کم نور پرورش دهندگان استفاده از لامپ 40 وات را برای تامین نور مورد نیاز این گیاه توصیه می‌ممکنند.

دما: در دمای 27-24 درجه به خوبی رشد می‌کند. سرمای -9 درجه سانتیگراد آنرا از بین خواهد برد اما قبل از رسیدن به این مرحله و با کاهش دما از دمای مطلوب و وجود سردی سیاه شدن و پژمردگی برگهای گیاه رخ خواهد داد. اگر آسیب جزئی است نواحی اسیب دیده را تا قسمت سالم قطع کنید اگر آسیب شدید است می‌توان ساقه را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد

خاک: خاکی سبک و با زهکش مناسب نیاز دارد بنابراین خاکهای شنی و به بیان دیگر ترکیب خاکهایی که درآنها شن بکار رفته باشد بار این گیاه مناسب است. به عنوان مثال می‌توان از حجم مساوی از شن+پرلایت+خاک معمول+ خاک برگ استفاده کرد. کاهش رشد گیاه، رنگ پریدگی برگسار، کوچک ماندن برگهای جدید، کاهش گلدهی و یا ریزش غنچه های گل از اثرات کمبود مواد غذایی در خاک است. بیش بود کوددهی نیز موجب رشد رویشی بیش از اندازه،حساس شدن گیاه به بیماریهای گیاهی و ریزش غننچه های گل خواهد شد. در طی فصل رشد از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی گلدار استفاده کنید. گیاهان جوان برای تحریک به گستراندن ریشه به فسفر بیشتری نیاز دارند بنابراین می‌توان برای آنان از کودهایی با فرمولهای حاوی مقدار بیشتری فسفر استفاده کرد. (به عنوان مثال فرمول 15-20-15 ). برای فواصل کوددهی به دستورالعمل کارخانه سازنده کود توجه کنید اما معمولا هر ماه یک مرتبه این عمل انجام می‌شود.این گیاه چون شاخسار خود را می‌گستراند برای جلوگیری از واژگون شدن گیاه بهتر است که گلدانهای سرامیکی یا سفالی که وزن بیشتری از گلدانهای پلاستیکی دارند انتخاب شوند.

تکثیر: این گیاه را می‌توان بوسیله قلمه زیاد کرد. قلمه را بعد از گلدهی می‌توان به طول حداقل 12-8 سانتیمتر برداشته می شود و برگها از 2.5 سانتیمتری  پایین ساقه برداشته می‌شوند. بستر کاشت نیز باید بسیار سبک باشد تا در طی ریشه زایی غرقاب نماند .زیرا وجود رطوبت زیاد در خاک موجب عدم ریشه زایی قلمه ها و پوسیدن آنان خواهد بود. ماسه باغبانی و یا مخلوط کوکوپیت و پرلایت و یا خاک برگ+ شن ، بستر مناسبی برای این کار است. دمای مناسب برای ریشه زایی 15-10 درجه سانتیگراد است. افزایش رطوبت در محیط اطراف قلمه به ریشه زایی بسیار کمک میکند بنابراین می‌توان بر روی بستر قلمه ها و بر روی قلمه ها پلاستیک کشید تا رطوبت اطراف قلمه ها حفظ شود.  8-6 هفته طول می‌کشد تا قلمه ها ریشه بدهند. گفته می‌شود قلمه های این گیاه در آب هم ریشه می‌دهد. برای استفاده از بذرها باید گذاشت که میوه ها بر روی گیاه خشک شوند و سپس بذرها را جمع کرد.البته اگر در این کار تعلل شود میوه ها خواهند ترکید و بذرها را آزاد خواهند کرد.  بذرها را می‌توان در عمق 0.3 میلیمتری در محیطی سبک که همواره مرطوب نگهداشته شوند در دمای 27-18 درجه سانتیگراد کاشت.  اگر در محیط 16-12 ساعت نور وجود داشته باشد (بدور از نور مستقیم آفتاب) بعد از 6 هفته تعداد زیادی از آنان به خوبی جوانه می‌زنند. خوابانیدن هوایی زیاد معمول نیست اما برای انجام آن قسمتی از پوست ساقه را باید زخمی کرد و به دور آن موادی که رطوبت نگه می‌دارند همانند خزه مرطوب پیچاند. ناحیه اتصال ساقه با خزه مرطوب ریشه داده می‌توان آنرا به عنوان گیاهی مستقل از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی جداگانه کاشت.

تصویر فوق: میوه های گیاه که برخی جوان و برخی رسیده و در حال چروکیدن هستند.

تصویر فوق: بذرهای گیاه که از داخل میوه ها بیرون آورده شده اند.

هرس: برای شکل دهی به گیاه و نظم و ترتیب بخشیدن به شاخسار آن بعد از اتمام گلدهی یعنی در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز(این زمان بسته به آب و هوای منطقه زندگی شما می تواند فرق کند) میتوان ساقه هایی را که خارج از شکل گیاه رشد کرده اند و یا شاخه های شکسته و آسیب دیده را حذف کرد. بهتر است که در طی این عمل بیش از 30٪ ساقه ها کوتاه و به بیان دیگر بیش از 30٪ حجم کل گیاه حذف نشود زیرا کوتاه سازی و کاهش حجم شاخسار بیش از این مقدار می‌تواند باعث شوکه شدن گیاه بشود. حتی می توان در زمان هرس برخی از ساقه های اصلی گیاه را کوتاه کرد به حدی که فقط یک سوم از طول آنان باقی بماند تا رویش ساقه های جوان و تازه نفس تحریک شود اما به یاد داشته باشید که این کار برای یک یا دو شاخه گیاه انجام شود تا گیاه شوکه نشود. البته گیاهان بسیار مسن و آنهایی را که ساقه‌هایشان بسیار چوبی شده است و گلدهی چندانی ندارد می‌توان با عمل هرس سنگین جوان سازی کرد بدین صورت که در بهار 70٪ ساقه های چوبی را کوتاه کرد تا رشد شاخه های جوان تحریک شود.

آفات و بیماری: لکه برگی از بیماریهای قارچی یا باکتریایی این گیاه است که لکه های قهوه‌ای یا سیاه رنگ با حاشیه های آبدار و زرد رنگ بر روی برگها پدیدار می‌شود. برگهیا آلوده را جدا کنید و از خیس شدن برگسار در حین آبیاری بپرهیزید. در صورت لزوم باید از سموم قارچ کش استفاده کرد. فعالیت شته ها موجب ضعف رشد ، بدشکلی و رنگ پریدگی برگهای جوان و چسبندگی سطح برگسار به دلیل تولید عسلک می‌شوند (برای آشنایی بیشتر با شته ها اینجا را کلیک کنید) فعالیت لاروهای حشرات مختلف که از بافت برگسار تغذیه می‌کنند موجب پدیدار شدن سوراخهایی در بافت برگها ، بدشکل شدن برگها ، کاهش سطح فتوسنتزی و غذاسازی برگها و در نهایت ضعف گیاه می‌شود. معدنچی برگ حشراتی هستند که در اثر تغذیه آنان از برخی لایه های بافت برگ، رگه ها و خطوطی کم رنگ تر از پهنه برگ بر روی آنان شکل می‌گیرد. برگهایی که این خطوط را دارند به تدریج خشک و قهوه‌ای رنگ شده و می ریزند و گیاه به دلیل از دست دادن برگهایش ضعیف خواهد شد.

تصاویر زیر مربوط به Cestrum nocturnum می باشند.

منابع:

http://davesgarden.com/guides/pf/go/2128/

http://en.wikipedia.org/wiki/Cestrum_nocturnum

http://www.floridata.com/ref/c/cestrum.cfm

http://www.permaculturesouthernhighlands.info/journal/cuttingswater.htm

http://blogs.scripps.com/tcpalm/gardening/2005/05/a_nose_for_nigh.html

http://www.ehow.co.uk/how_7553778_grow-night-blooming-jasmine-pot.html

http://www.gardenguides.com/92422-prune-night-blooming-jasmine.html

http://www.ehow.co.uk/how_6046254_care-night-jasmine-plant.html

http://www.gardenguides.com/84369-pot-night-blooming-jasmine.html

http://worldseedsupply.ecrater.com/p/14846134/20-cestrum-nocturnum-seeds

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_8cd3.htmlnight-blooming

http://en.wikipedia.org/wiki/Leaf_miner

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱٠/۱۱