معرفی گیاه - سیرپوس (بوریا)Mini bulrush

سیرپوس با نام علمی Scirpus cernuus به خانواده Scirpus  و راسته Poales تعلق دارد  و بومی نواحی شمالی قاره آمریکا است. اصولا گیاهان خانواده Scirpus گیاهانی علفی هستند که محیط مرطوب را به خوبی تحمل می‌کنند . برگهای  این گیاهان بلند و باریک است و طول برگها در انواع این گیاه بسیار متنوع است و در گونه هایی همانند S.lacustris به حدود 3 متر نیز می‌تواند برسد اما در نمونه هایی که به شکل خانگی از آنان نگهداری می‌شود طول برگها معمولا 30-15 سانتیمتر می‌باشد و حدود 30-20 سانتیمتر فضا نیز اشغال می‌کند. همچنین به دلیل آویز بودن شکل شاخسار ، سیرپوس را می‌توان در سبدهای آویزان استفاده کرد.

 


دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

گل آذین آنان (محل قرار گیری گلها)  که از نوع سنبله و به رنگ قهوه ای و گلها سفید رنگ هستند که از اواسط تابستان تا پاییز در انتهای برگها قرار می‌گیرند و به دلیل متفاوت بودن رنگ آنان از برگها منظره جالب توجهی را ایجاد می‌کنند . از نامهای دیگر این گیاه می‌توان بهDeergrass,Grassweed Club-rush اشاره کرد.توجه داشته باشید که قسمتهای مختلف این گیاه سمی است و می‌تواند مشکلاتی را در صورت مصرف شدن بوجود آورد.همچنین در برخی از افراد نیز تماس با برگسار این گیاه ممکن است مشکلات پوستی ایجاد کند.

تصویر فوق: نمایی نزدیک از گل سیرپوس

آبیاری: به خاکی مرطوب نیاز دارد و به دلیل تحمل خاک اشباع از آب، در آب نماها نیز از آن استفاده می‌شود. حتی می‌توان تا مدتی این گیاه را در آب نگهداری کرد. در بین دو آبیاری بهتر است که خاک خشک نشود و بستر کاشت این گیاه پیوسته مرطوب باشد اما در زمستان آبیاری را کمی کاهش دهید. در روزهای گرم تابستان غبارپاشی گیاه را فراموش نکنید. آبیاری کم و خشکی کشدین گیاه موجب پژمردگی و خشکیدگی برگسار خواهد شد.

تصویر فوق: این گیاه را می‌توان در مکانی مرطوب و در آبنماها نیز کشت کرد.

دما: در تابستان اگر دما به بیش از 25 درجه برسید حتما گیاه را غبارپاشی کنید . گرم و خشک بودن هوا منجر به سوختن و قهوه ای شدن برگها بخصوص برگها واقع در قسمت خارجی گیاه خواهد شد. در زمستان نیز اگر چه تا دمای 8 درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند اما بهتر است که دما به زیر 13 درجه سانتیگراد نزول نکند تا رشد گیاه کاهش نیابد.

نور: مکانی پر از نور را ترجیح می‌دهد و اگر چه نور مستقیم آفتاب را نیز دوست دارد اما بهتر است که در روزهای گرم تابستان به دور از نور مستقیم آفتاب نگهداشته شود. نور شدید مستقیم آفتاب به همراه کمبود آبیاری می‌تواند موجب سوختن برگها شود. نور کم میحط موجب پریدگی رنگ برگها و باریک شدن بیش از اندازه آنان می‌شود.

خاک: خاک با زهکش متوسط را نیاز دارد و اسیدی بودن خاک نیز به رشد آن کمک می‌کند. بنابراین می‌توان از ترکیب خاک  باغچه +خاک برگ+پیت موس برای این گیاه استفاده کرد. عدم رشد گیاه و پریدگی رنگ برگها نشانه کمبود مواد غذایی است که می‌توان هر سه یا چهار هفته یکبار از کودهای مخوصوص گیاهان زینتی استفاده کرد. زمانی که ریشه های گیاه از منافذ زیر گلدان بیرون آمد می‌توان عمل تعویض گلدان را انجام داد.

آفات و بیماری: آفات و بیماری خاصی برای این گیاه نام برده نشده است.

تکثیر: تقسیم بوته بهترین روش تکثیر این گیاه است که در بهار می‌توان گیاه را از گلدان درآورد و آن را به دو یا سه قسمت تقسیم کرد و هر قسمت را به شکل گیاهی مستقل در گلدانی جداگانه کاشت کرد.یک یا دو روز اول گیاه را خیلی آب ندهید تا ریشه زایی گیاه تحریک شود اما از روز سوم گیاه را به خوبی آبیاری کنید.

تصویر فوق: گیاهچه های سیرپوس را می‌توان از گیاه مادری جدا کرد و به شکل گیاهی مستقل کشت کرد.

هرس: برگهایی را که در اثر گذشت زمان خشکیده و زرد شده اند از گیاه جدا کنید تا رشد برگهای جدید تحریک شود.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Scirpus

http://davesgarden.com/guides/pf/go/54733/#b

http://www.smgrowers.com/products/plants/plantdisplay.asp?plant_id=1490

http://www.californiagardens.com/Plant_Pages/scirpus_cernuus.htm

http://www.shootgardening.co.uk/plant/isolepis-cernua


  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۱۱/۸