معرفی گیاه -پپرومیا(بگونیا) هندوانه ایWatermelon begonia

بگونیای برگ هندوانه ای در واقع نوعی بگونیا نیست بلکه گیاهی است که به خانواده پیپراسه Piperaceae تعلق دارد. در خانواده پپراسه دو جنس وجود دارد که در جنس پپرومیا   بیش از 1500  گونه شناسایی شده است که از بسیاری از آنان می توان به عنوان گیاهانی زینتی استفاده کرد و یکی از معروفترین آنان گیاه برگ قاشقی است که قبلا در این وبلاگ معرفی شده است. در بین دیگر گونه های این جنس از گیاهان، گونه‌ای همچون Peperomia argyreia وجود دارد که به دلیل نقش و نگار برگها پپرومیای برگ هندوانه ای و همچنین به دلیل شباهت برگها به گیاه بگونیا به همراه نقش و نگار برگها، با نام بگونیای  هندوانه ای و یا پپرومیا هندوانه ای خوانده می شود که اگرچه بومی کشورهای واقع در آمریکای جنوبی همانند بولیوی ، برزیل، اکوادور و ونزوئلا است اما می توان به آسانی از آن در دیگر مناطق نیز نگهداری کرد.باز هم یادآوری می شود که این گیاه بگونیا نیست و نوعی پپرومیا است که به دلیل شباهت ظاهری برگها گاهی بدین نام خوانده می شود.


 دوستان عزیز.خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

این گیاه به ارتفاع 30-15 سانتمتر می رسد و در حدود 22-15 سانتمتر نیز فضا را اشغال می کند.  برگها همانطور که اشاره شد نقش و نگاری به رنگهای سبز کم رنگ و نقره ای- خاکستری دارند و گلها در صورت شکل گیری زرد رنگ به همراه پوششی قهوه ای رنگ است.

تصاویر فوق: نقش و نگار برگها که بسیار شبیه پوست هندوانه است.

آبیاری: به آبیاری مرتب و منظم نیاز دارد اما آبیاری بیش از اندازه می تواند منجر به زرد شدن برگها بخصوص برگهای پایینی گیاه ، پوسیدگی ریشه ها و همچنین قسمت پایین ساقه در نزدیکی سطح خاک شود که در نتیجه ساقه سیاه و حالتی لهیده می یابد. همچنین آبیاری بیش از اندازه می تواند منجر به بروز ادم Oedema   شود که در نتیجه در قسمت انتهایی برگها نواحی برآمده و چوب پنبه ای شکل می گیرند . بنابراین بهتر است که در میان هر دو آبیاری اجازه دهید که سطح خاک گلدان تا حدودی خشکشود و سپس گیاه را آبیاری کنید. البته خشکی کشیدن گیاه نیز منجر به روکیده شدن و کوچک شدن برگها و در نهایت ریزش آنان می شود. همچنین این گیاه به هوای مرطوب علاقه دارد. از طرفی غبارپاشی برگهای این گیاه ممکن است به آنان آسیب برساند بنابراین می توان از روش زیرگلدانی حاوی سنگریزه استفاده کرد بدین صورت که ابتدا یک زیرگلدانی را پر از سنگریزه کنید سپس تا نیمه داخل آن آب بریزید و گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. مراقب باشید که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد. آب داخل زیرگلدانی به تدریج تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می کند.

نور:به مکانی روشن اما به دور از نور مسقتیم آفتاب نیاز دارد. نور بیش از اندازه می تواند منجر به سوختگی حاشیه و نوک برگها شود. اگرچه این گیاه یکی از مناسب ترین گیاه هان برای مکانهای کم نور خانه ها به شمار می رود اما طرفی کمبود بیش از اندازه نور می تواند  منجر به از بین رفتن حالت ابلقی برگسار خواهد شد.

دما:سرمای هوا را تحمل نمی کند و حداقل 15 درجه سانتیگراد و نهایتا تا 10 درجه سانتیگراد سرما را تحمل می کند. سرمای هوا منجر به ریزش برگهای گیاه می شود از طرفی گرمای زیاد هوا نیز برای این گیاه مناسب نیست و بهترین رشد را حداکثر تا 25 درجه انجام خواهد داد. گرمای بیش از اندازه منجر به سوختگی حاشیه و نوک برگها می شود.

خاک: خاکی سبک با زهکش بسیار خوب را لازم دارد می توان از ترکیبهای مختلفی همانند خاک معمولی+خاک برگ+ شن و یا  خاک برگ + پرلایت و یا پیت موس+ پرلایت برای این گیاه استفاده کرد . البته از آنجایی که کمی اسیدی بودن خاک به رشد این گیاه کمک می کند می توان به استفاده از پیت موس توصیه کرد. برای تعویض گلدان می توان هر دو سال یکبار نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد . برای کوددهی گیاه نباید زیاده روی کرد زیرا کودها می توانند منجر به رشد بیش از اندازه گیاه شوند . توصیه می شود که در ابتدای هر فصل این گیاه  با کودهای معمول اما با نصف غلظت کوددهی شود.

تکثیر : این گیاه را می توان با استفاده از قلمه ساقه و قلمه برگ تکثیر کرد. قلمه ساقه را می توان به صورتی تهیه کرد که بین یک الی چهار برگ داشته باشند . زمانی که از ساقه های گیاه قلمه تهیه می کنید فقط کافی است که برش را از 2 سانتیمتری خاک بر روی ساقه بزنید. قسمت برجای مانده بعدا می تواند رشد کند و ساقه ای جدید شکل گیرد. برگهای پایینی موجود بر روی قلمه را جدا کنید و سپس قلمه را در بستری سبک و مرطوب همانند مخلوط پیت موس+ پرلایت البته قبل از استفاده از این مخلوط و کاشت قلمه ها در آن به خوبی آنرا خیس و مرطوب کنید. مراحل تهیه و کاشت قلمه ساقه این گیاه بسیار شبیه گیاه پپرومیا (قاشقی) است که می توانید توضیحات به همراه تصاویر مربوطه را در پست مربوط به این گیاه مطالعه کنید. قلمه برگ نیز بدین صورت است که یک برگ از گیاه جدا می شود سپس برگ تا نیمه در بستر کاشت فرو می رود و ریشه ها در قسمت پایین برگ که درون خاک است تشکیل می شوند. مرطوب نگهداشتن خاک بستر، رطوبت بالای هوا و دمای حدود 23-21 درجه به ریشه زایی کمک می کند. 

آفات و بیماری ها: یکی از مهمترین مشکلات این گیاه پوسیدگی ریشه ها و قسمت پایین ساقه به دلیل آبیاری بیش از اندازه و سنگین بودن بافت خاک است. همچنین مکان مرطوب و سرد می تواند منجر به بروز لکه های خاکستری رنگ به دلیل فعالیت قارچ بوترتیس باشد

توجه1:  برخی دیگر از گونه های این گیاهان همانند Peperomia sandersii  نیز گاهی به دلیل نقش و نگار برگهایشان با نام  بگونیای برگ هندوانه ای خوانده می شوند و بسیار شبیه  Peperomia argyreia  است البته اصلی ترین نمونه ای که در زبان انگلیسی با این نام خوانده می شود همان گونه Peperomia argyreia است.

تصاویر فوق: دو گیاه  Peperomia argyreia و   Peperomia sandersii  بسیار شبیه یکدیگرند اما Peperomia argyreia  در زبان انگلیسی بگونیای برگ هندوانه ای خوانده می شود.

 

تصاویر فوق: Peperomia argyreia 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Watermelon_begonia

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia_argyreia

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia

http://www.botany.com/pellionia.html

http://www.calyxflowers.com/Floral-Library/Content/Watermelon-Begonia.aspx

http://davesgarden.com/guides/pf/go/54487/

http://www.easybloom.com/plantlibrary/plant/watermelon-peperomia

http://www.ehow.com/how_8101575_propagate-watermelon-peperomia.html

http://www.ehow.com/info_8552741_watermelon-peperomia-care.html

http://www.gardenhive.com/houseplants/peperomias/propagate/stem-cuttings/

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٢/۳٠