معرفی گیاه - گل ناز Portulaca

گل ناز آفتابی با نام علمی  portulaca grandiflora به خانواده  Portulacaceae و راسته  Caryophyllales تعلق دارد و بومی آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است. گل ناز گیاهی یکساله و کوچک اما با رشدی سریع است که طول ساقه ها معمولا به 15 سانیتمتر در نهایت به 30 سانیتمتر می رسد و بر روی زمین نیز در حدود 30 سانتیمتر فضا اشغال می‌کند. ساقه ها سبز رنگ هستند اما گاهی ته مایه ای از رنگ قرمز نیز در آنان دیده می شود. برگها ضخیم و آبدار و به طول 2.5 سانتیمتر هستند . اغلب انواع این گیاه گلهایی با  پنج عدد گلبرگ و 3-2.5 سانتیمتر طول و رنگهایی همانند قرمز، نارنجی، صورتی ، سفید و زرد دارند.


دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

اما انواعی نیز با تعداد بیشتر گلبرگ و همچنین رنگهای دیگر(همانند خالدار و یا مخطط) و قطر بزرگتر گل (مثلا 8-7 سانتیمتر ) نیز تا کنون پرورش داده شده‌اند. گلها در انتهای ساقه شکوفا می شوند . وجود آفتاب مستقیم برای شکوفایی گلها ضروری است و به همین دلیل این گیاه گاهی ناز آفتابی نیز خوانده می شود. گلها در طی روز باز هستند و با فرارسیدن شب بسته می‌شوند. گل ناز به عنوان گیاهی یکساله مورد کشت و کار قرار می گیرد و در طی فصول گرم سال با گلهای زیبایش زینت بخش محیط اطراف خواهد بود. این گیاهان را علاوه بر بستر باغچه ، در گلدان نیز کاشت کرد و از زیبایی آنها بهره فراوان برد. این گیاه در زبان انگلیسی Moss-ross Purslane Sun plant,Portulaca و یا Moss-rose( رز خزه ای) نامیده می شود.

تصاویر فوق: گلهایی از ارقام مختلف گیاه گل ناز آفتابی

تصویر فوق: گلهای این گیاه در انتهای ساقه ها شکل می گیرند و شکوفا می شوند.

تصویر فوق: گیاه برگهایی گوشتی و ساقه ای با ته مایه ای از رنگ قرمز دارد.

آبیاری: گل ناز به خشکی مقاوم است و بهتر است زمانی که سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست داده است اقدام به آبیاری گیاه شود. آبیاری بیش از اندازه موجب پوسیدن ریشه ها و ساقه هایی می‌شود که در نزدیکی سطح خاک قرار دارند.البته خشکی کشیدن گیاه نیز منجر به کاهش گلدهی و در نهایت از بین رفتن گیاه خواهد شد. همچنین اصولا گیاهانی که در خاک با رطوبت مناسب رشد می کنند گلهایشان تعداد ساعات بیشتری شکوفا می ماند. هر مقدار که خاک خشک تر باشد ، تعداد ساعات کمتری از روز گلها باز باقی می مانند. همچنین سعی کنید که گلهای این گیاه در طی آبیاری خیس نشوند زیرا این مسئله موجب خراب شدن گلها می شود.

نور: این گیاه به نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزانه 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب را نیاز دارد.کمبود نور منجر به عدم باز شدن گلها می شود. حتی در روزهای ابری میزان شکوفایی گلهای این گیاه کاهش می یابد.

دما: این گیاه به هیچ عنوان سردی هوا را دوست ندارد. حتی اگر در زمان تکثیر این گیاه، گیاهچه های جوان سرما ببینند ، گیاهانی ضعیف که در آینده گلهای کمی تولید می‌کنند، بوجود می آید. محیط گرم به رشد گیاه کمک می کند.

خاک: گل ناز نسبت به خاک چندان سختگیر نیست و در خاکهای فقیر از نظر مواد غذایی نیز به خوبی رشد می کند. اما خاک باید از زهکش خوبی برخوردار باشد تا آب اضافی حاصل از آبیاری را در خود نگه ندارد. هر مقدار که خاک سنگین‌تر باشد و آب را به سختی از خود عبور دهد، گلدهی این گیاه نیز کمتر خواهد شد. می توان در مخلوط خاکی این گیاه از خاک معمولی+ خاک برگ و یا خاک معمولی+کود بسیار پوسیده دامی استفاده کرد. خاک برگ و کود دامی نقش مهمی در سبک کردن بافت خاک محل کاشت گیاه دارند. در مورد کود دهی نیز می توان یک یا دو بار در طی فصل رشد مثلا یکی اواخر بهار و دیگری اواسط تابستان با کودهای محلول که فرمول کاملی دارند(میزان نیتروژن-فسفر-پتاسیم آنان برابر است همانند 10-10-10 و یا 20-20-20 )  گیاه را کوددهی کرد.

تکثیر: کاشت بذر این گیاه آسانترین راه تکثیر آن است. در طی فصل رشد و بعد از گلدهی و شکل گیری بذرها، بذرهای گیاه که سیاه رنگ و بسیار ریز هستند در پای گیاه می ریزند و در سال بعد با گرم شدن و مناسب شدن شرایط دمایی ، خود به خود جوانه می زنند . زمان کاشت بذرها به شکل مستقیم در بستر کاشت،  اواسط و اواخر بهار است و زمانی که دمای خاک در حدود 23 الی 29 درجه است، بذرها  جوانه‌زنی مناسبی دارند. همچنین  به دلیل ریز بودن بیش از اندازه بذرها و برای اینکه کاشت آنها با یکنواختی و سهولت بیشتری انجام گیرد می توان بذرها را با شن نرم مخلوط کرد و سپس آنان را در سط بستر کاشت پخش کرد. در این صورت دیگر نیازی نیست که روی بذرها را با لایه ای از خاک بپوشانید. آبیاری را میتوانید به شکل غبارپاشی با  آب انجام دهید تا بذرها جابجا نشوند. بعد از جوانه زنی بذرها و در آوردن 2 برگ می توان آبیاری را به شکل عادی انجام داد. جوانه زنی بذرها 14 روز طول می کشد و فاصله زمانی کاشت بذرها تا گلدهی گیاه حدود 2 ماه است. کاشت قلمه این گیاه راه دیگر تکثیر آن است. قلمه را از ساقه های گوشتی گیاه تهیه می کنند و آنان را در خاکی که سبک است می کارند. حدود 2-1 هفته ریشه زایی قلمه‌ها طول می کشد. گیاهان جدید را میتوان به فاصله 30-25 سانتیمتری در بستر اصلی کاشت کرد.

تصویر فوق: بعد از پژمردن گلها بذرها شکل می گیرند که بسیار نیز ریز هستند. 

تصویر فوق: جوانه زنی بذرها. بذرها را حتما با شن نرم مخلوط و سپس آنان را بکارید در غیر اینصورت در مساحتی کوچک، تعداد زیادی گیاه سبز می شود که جابجایی آنان با سختی انجام پذیر است.

آفات و بیماری: از آفات این گیاه می توان به شته و نماتد گره ریشه اشاره کرد. در اثر فعالیت نماتد گره ریشه علائمی همانند کمبود آب و یا مواد غذایی ایجاد می شود. چون این آفت مانع از فعالیت و عملکرد مناسب ریشه ها می شوند. در مورد نماتد گره ریشه مبارزه خاصی نمی توان انجام داد مگر اینکه ارقام مقاوم به این آفت کاشت شود. پوسیدگی ساقه و ریشه در اثر آبیاری بیش از اندازه یکی دیگر از مشکلات این گیاه است.

هرس: برای تحریک رشد ساقه های جدید و در نتیجه افزایش گلدهی گیاه می توان تا حدود نیمی از ساقه هایی را که بسیار بلند شده اند را کوتاه کرد. البته این کار را به تدریج انجام دهید مثلا هر هفته یک ساقه را کوتاه کنید. زیرا اگر به شکل ناگهانی تمامی ساقه های بلند گیاه را کوتاه کنید گیاه ممکن است بسیار ضعیف شده و از بین برود.اگر قصد کوتاه کردن چندین ساقه را به شکل همزمان دارید بهتر است فقط عمل سرسزنی ساقه ها را انجام دهید یعنی فقط حدود 2-1 سانتیمتر از نوک ساقه ها را کوتاه کنید.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Portulaca_grandiflora

http://www.floridata.com/ref/p/port_gra.cfm

http://www.desert-tropicals.com/Plants/Portulacaceae/Portulaca_grandiflora.html

http://www.ehow.com/how_6766_grow-moss-rose.html

http://www.gardenersnet.com/flower/mossrose.htm

http://www.gardenguides.com/81445-grow-moss-roses.html

http://www.ask.com/explore/how-grow-moss-rose-plants

http://www.gardeningchannel.com/how-to-grow-moss-rose-flowers-portulaca/

http://www.botanical-journeys-plant-guides.com/moss-roses.html

http://www.doityourself.com/stry/tips-on-planting-a-moss-rose

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۳/٤