محیط پیرامون ما- رنگ آمیزی گلدان سفالی

رنگ آمیزی گلدانهای ساده و گاهی دلگیر سفالی، موجب افزایش زیبایی محیط می‌شود. این کار آسان است اما برای بدست آوردن نتیجه دلخواه باید از وسایل مناسب استفاده کرد و مراحل کار را با حوصله پیگیری نمود. رنگ کردن سطح سفال اصول اولیه یکسانی دارد و این طرحهای مختلف است که باعث تنوع در این کار می شود. در اینجا سعی شده است که اصول کار به شکل بسیار ساده توضیح داده شود و سپس چندین طرح برای گرفتن ایده آورده شده است.


در مرحله اول باید سطح گلدان را به خوبی تمیز کرد یعنی می توان ابتدا با کمک سمباده سطح گلدان را به خوبی صاف کرد تا تمامی ناصافیها بر طرف شود . این عمل موجب می شود تا رنگ بهتر بر روی سطح کار قرار گیرد. سپس با پارچه ای مرطوب انرا تمیز کرد . همچنین می توان برای چند ساعت گلدانها را در آب با دمای معمولی و یا یک ساعت در آب ولرم خیساند و در طی این مدت نیز با یک برس و یا دستمال سطح آنان را تمیز کنید و مجددا در آب قرار داد  در مرحله بعد گلدانها را برای چند ساعت در فضای باز می گذراند تا به خوبی خشک شود. وجود رطوبت بر روی سطح بدنه یکی از دلایل عدم موفقیت در رنگ آمیزی گلدانهای سفالی است. بعد از خشک شدن گلدانها، آنان آماده رنگ آمیزی هستند. مسئله ای که اینجا مطرح می شود این است که اصولا این گلدانها بعد از رنگ شدن و در صورت کاشته شدن گیاه در داخل آنان و انجام عمل آبیاری (که عملی غیر قابل اجتناب در رشد گیاهان است) کیفیت اولیه رنگ خود را تا حدودی از دست می دهند. یعنی یا رنگ کدر می شود و یا به دلیل ماندگاری املاح بعد از تبخیر آب، لکه های سفید رنگی بر روی برخی نواحی بدنه گلدان ظاهر می شود. این مشکلات راه حل دارند که عبارتند از:

  • استفاده از چسب چوب رقیق شده بر روی تمامی سطح گلدان قبل از شروع مراحل رنگ آمیزی. این لایه می تواند موجب رنگ آمیزی بهتر رنگ به بدنه شود و ماندگاری و شفافیت آنرا تا حدودی افزایش دهد. 
  • رنگ آمیزی و عایق کاری بدنه داخلی گلدان زیرا این کار می تواند تا حد زیادی مانع از عبور آب از بدنه داخلی به سمت بدنه خارجی گلدان شود و ماندگاری رنگ موجود بر روی بدنه خارجی را افزایش دهد.
  • می توانید گیاه را داخل گلدان پلاستیکی کوچکتری بکارید و گلدان پلاستیکی را در داخل گلدان سفالی رنگ شده قرار دهید. بدین صورت در زمان آبیاری ، آب با سطح گلدان تماس پیدا نخواهد کرد. این روش بخصوص برای گیاهان گلدانی که به نور مستقیم آفتاب نیاز دارند اما ریشه های آنان به دلیل گرم شدن سطح بدنه گلدان پلاستیکی ممکن است دچار سوختگی شوند روش خوبی است. در واقع نور به جای برخورد با بدنه گلدان پلاستیکی که گلدان اصلی است به گلدان سفالی که جنبه تزئینی دارد برخورد می کند و این مسئله تا حد  قابل توجهی در جلوگیری از  داغ شدن گلدان پلاسیتکی و در نتیجه آسیب رسی به ریشه های گیاه نقش دارد.

 از مواد مختلفی برای رنگ آمیزی گلدانهای سفالی می توان استفاده کرد اما آسانترین آنان که به راحتی از فروشگاه های رنگ می توان تهیه کرد رنگهای آکریلیک هستند. البته از اسپری های آماده رنگ نیز می توان استفاده کرد اما توجه داشته باشید که در صورت تمایل برای استفاده از اسپری بهتر است از گلدانهای سفالی استفاده کنید که سطحی صاف و بسیار تمیز داشته باشند. همچنین تنوع رنگ و طرح در مورد بکارگیری اسپری های رنگ تا حدودی کمتر از زمانی است که با کمک قلم مو از رنگهای اکریلیک استفاده و طرحهای مورد نظر خود را بر روی بدنه گلدان پیاده می کنید. رنگهای اکریلیک علاوه بر تنوع در رنگبندی تقریبا سریع خشک می شوند و به راحتی بر روی سطوح همانند سفال قابل استفاده است. اما حتما باید سطحی که این نوع رنگ بر روی آن استفاده می شود خشک و بدون رطوبت باشد. استفاده از ماده ای که با نام پرایمر آکریلیک معروف است در مرحله اول و قبل از مصرف رنگهای اصلی به رنگ پذیری و دوام رنگ کمک می کند البته همانطور که قبلا نیز اشاره شد برخی از هنرمندان در این مرحله از چسب چوب رقیق شده استفده می کند. رنگهای اکریلیک نیز قبل از مصرف باید با توجه به علظتی که مورد نظر شما است رقیق شده و سپس مورد استفاده قرار گیرند. برای استفاده از این رنگها و پیاده کردن طرح ممکن است به چندین قلم مو با ضخامتهای مختلف نیاز داشته باشید بنابراین خیلی بهتر است که ابتدا طرح خود را بر روی کاغذ پیاده کرده و راجع به آن و همچنین رنگهای مورد نیاز خود تصمیم نهایی را بگیرید و سپس وسایل مورد نیاز خودرا به شکل کامل تهیه کنید و سپس برنامه رنگ آمیزی را شروع کنید. برای پیاده کردن طرح و خشک شدن رنگها صبور باشید. گاهی بیش از 24 ساعت لازم است تا رنگها خشک شوند . همچنین زمانی که قصد دارید تمامی بدنه را ابتدا رنگ کنید و سپس بر روی رنگ جدید طرحی پیاده کنید حتما اجازه دهید که رنگ زمینه به خوبی خشک شود و سپس کار را ادامه دهید. در انتهای کار نیز استفاده از رنگ جلا یا کیلر به ماندگاری و شفافیت کار کمک می کند. توجه داشته باشید که فقط یک لایه از این ماده استفاده کنید. بکارگیری چند لایه بخصوص با فاصله اندک زمانی (یعنی قبل از اینکه لایه اول خشک شود لایه دوم زده شود) موجب ترک خوردن سطح کار می شود. 

شوره را چگونه برطرف کنیم؟

باقیمانده املاح بر روی سطح بدنه گلدان بعد از تبخیر آب یکی از اتفاقات متداول است که می توان با استفاده از سرکه خانگی آن را تا حدود قابل توجهی بر طرف کرد بدنی صورت که حدود 0.5 کیلو از سرکه سفید خانگی را با حدود 3.6 لیتر آب مخلوط می کنیم و کاملا هم می زنیم و سپس پارچه ای را به این محلول آغشته کرده و سطوح را با کمک آن پاک می کنیم.سپس نواحی را با پارچه مرطوب پاک می کنیم و سپس در صورت نیاز و پاک شدن رنگهای بدنه گلدان، مراحل رنگ آمیزی ترمیمی را انجام می دهیم.

 

منابع:

http://www.ehow.com/how_4881416_paint-clay-pots.html

http://www.younghouselove.com/2009/03/planter-banter/

http://www.vickiodell.com/painting-clay-pots-with-geraniums/http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A7%DA%A9%D8%B1%DB%8C%D9%84%DB%8C%DA%A9

 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٩