معرفی گیاه- شاه پسند درختچه ایShrub verbena

در پست قبل با گیاه شاه پسند یکساله آشنا شدیم. گیاه دیگری که با نام شاه پسند خوانده می شود، شاه پسند درختچه ای است که اگرچه همانند شاه پسند یکساله به خانواده  Verbenaceae تعلق دارد اما در جنسی متفاوت قرار میگیرد و از نظر ظاهری نیز با شاه پسند یکساله فرق دارد. شاه پسند درختچه ای با نام علمی Lantana camara به راسته Lamiales و خانوده Verbenaceae و جنس Lantana تعلق دارد . در این جنس حدود 150 گونه گیاهی وجود دارد که همگی گیاهانی چندساله و گلدار هستند و بومی مناطق گرمسیری قاره آمریکا و آفریقا به شمار میروند و Lantana camara یکی از گونه های این جنس است که خود و یا دو رگه های حاصل از آن با نام شاه پسند درختچه ای به عنوان گیاه زینتی مورد کاشت و پرورش قرار  می دهند.


دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

از آنجایی که بسیاری از آنان بلند قامت می شوند و به طور کل این گیاهان بین 50 سانیتمتر تا  2متر ارتفاع دارند و به شکل بوته ای رشد می کنند به شاه پسند درختچه ای معروف شده اند که اصولا گیاهانی همیشه سبز هستند اما این مسئله بستگی به دمای محیط نیز دارد. یعنی با مساعد بودن دمای محیط این گیاه برگهای خود را از دست نمی دهد. برگها 12-5 سانتیمتر طول و 5-2.5 سانیمتر عرض دارد و حاشیه آنها دندانه دار است و بافتی نسبتا خشن دارد.اگر برگها را بین دستان خود له کنید عطر نسبتا ناخوشایندی به مشام می رسد.  سطح برگها و همچنین ساقه های گیاه با موهایی زبر پوشانده شده اند.  گل آذین (مجموع گلهایی) چتری شکل آن 5-2.5 سانتیمتر قطر دارد که مخلوطی از رنگهای قرمز، نارنجی ، زرد و یا آبی و سفید در بین گلچه های آن دیده می شود. رنگ گلها با بالغ شدن آنان تغییر می کند و به همین دلیل در یک خوشه گل همزمان دو یا سه رنگ دیده می شود .در گونه اصلی یعنی Lantana camara و نه در نمونه هایی که با کمک دورگه گیری بین این گیاه و سایر گونه های جنس شاه پسند ایجاد شده اند، گلها ابتدا زرد رنگ و سپس نارنجی رنگ و بعد قرمز رنگ می شوند و در یک زمان هر سه این رنگها را در یک گل آذین می توان مشاهده کرد. در نمونه های دیگر نیز این تغییر رنگ را می توان در گلچه های یک گل اذین مشاهده کرد.

تصویر فوق: در  Lantana camara گلهای جوان زرد رنگ سپس نارنجی و سپس قرمز رنگ می شوند.

 در مناطق گرمسیری و موطن این گیاه، گلدهی آن به شکل پیوسته در سراسر سال ادامه دارد اما در سایر مناطق، رشد و گلدهی بستگی به دمای هوا دارد و اوج آن در تابستان است. دلیل نگهداری و پرورش این گیاه به عنوان گیاهی زینتی گلهای زیبای آن است که گاهی رنگ بندی آن بسیار زیبا می باشد.بخصوص اینکه گلهای این گیاه مورد علاقه بسیار زیاد پروانه ها است و موجب جمع شدن تعدادی پروانه در اطراف خودش می شود. میوه های گیاه کوچک، سبز مایل به آبی و یا مشکی هستند که در درون آنها بذرهای گیاه وجود دارند. توجه داشته باشید که در زمان کار کردن با این گیاه دستکش دست کنید زیرا این گیاه حاوی شیره ای است که می تواند برای پوست برخی از افراد ایجاد حساسیت کند.

 برخی از انواعی که در کشورهای غربی با نام Lantana به فروش میرسند در واقع Lantana camara نیستند بلکه حاصل از دورگه گیری بین این گونه و سایر گونه های این گیاه میباشد همانند  L. hirsuta, L. horrida, L. splendens, L. Strigocamara طوریکه امروزه حدود  650 گونه از آن در بیش از 60 کشور شناسایی شده است.این گیاه در زبان انگلیسی با اسمهایی همانند Shrub verbena,Spanish Flag, West Indian Lantana, LAVA و گاهی Red(Yellow,Wild)sage نیز خوانده میشود. همچنین این گیاه از زمانی که از موطن خود به مناطق نیمه گرمسیری دیگر دنیا همانند هند، استرالیا  و آفریقا منتقل شده است، در این مناطق همانند گیاهی مهاجم عمل می کند که به سرعت و شدت رشد کرده و مساحت زیادی از زمین را اشغال کرده و مانع از رشد و توسعه سایر گیاهان می شود.

تصاویر فوق: برخی از رنگ بندی های گلهای  شاه پسند درختچه ای

شاه پسند خزنده چه گیاهی است؟ یکی از انواع جالب گیاه شاه پسند که به عنوان شاه پسند خزنده نامیده می شود از نظر علمی L.montevidensis نام دارد . این گیاه چندساله بومی آمریکای جنوبی است و حداکثر 60 سانتیمتر ارتفاع می یابد و ساقه هایی بلند و خزنده دارد که می توانند تا 1.5 متر نیز بر روی زمین رشد کنند.گلهای این نوع از شاه پسند به رنگ بنفش است و گل آذینها 2.5 سانتیمتر قطر دارند. از این گیاه میتوان به عنوان نوعی کف پوش در مکانهایی که خاک زهکش خوبی دارد و از آفتاب کافی برخوردار است استفاده کرد.

 

تصویر فوق: شاه پسند خزنده . این گیاه گلهایی به رنگ بنفش دارد.

شرایط نگهداری شاه پسند درختچه ای

آبیاری: این گیاه نیاز آبی کمی دارد و به خشکی خاک مقاومت نسبتا خوبی دارد و اصولا آبیاری بیش از اندازه موجب کاهش گلدهی گیاه میشود.از طرفی اگرچه این گیاه به خشکی مقاومت خوبی دارد اما آبیاری منظم این گیاه می تواند منجر به گلدهی بهتر این گیاه شود.  اگر در مناطق گرم زندگی می کنید سعی کنید که لایه ای به ضخامت حدود 8-3 سانتیمتر از خاک برگ در اطراف ساقه گیاه پخش کنید. وجود این لایه به تاخیر در تبخیر آب و مرطوب نگهداشتن خاک پای گیاه در روزهای گرم کمک می کند.

نور:در مکانی که در طی روز حداقل 6-5 ساعت از نور مستقیم آفتاب بهره مند است این گیاه را بکارید. کمبود نور از جمله عوامل عدم گلدهی مناسب این گیاه و زرد شدن برگهای گیاه است که اگر با رطوبت نیز همراه شود احتمال شیوع بیماریهای قارچی همانند سفیدک پودری وجود دارد.

دما: گرمای هوا را به خوبی تحمل می کند و مشکلی با هوای گرم ندارد. البته در هوای بسیار گرم بخصوص اگر با خشکی خاک نیز مواجه شود اگرچه از بین نمی رود اما گلدهی آن کاهش می یابد. سرمای هوا را حداقل تا 10 درجه تحمل می کند. هر مقدار که به چنین دمایی نزدیک شویم از رشد و گلدهی گیاه کاسته میشود، به تدریج برگهایش زرد می شود و گیاه از بین خواهند رفت. البته اگر هوا به شکل ناگهانی سرد شود ، برگها تیره رنگ و سیاه رنگ و گلها نیز تیره و قهوه ای شده و می ریزند. با نزدیک شدن دما به صفر درجه قسمت هوایی گیاه به تدریج از بین می رود و در 2- درجه سانتیگراد این قسمت به طور کل می خشکد اما قسمت زیرزمینی می تواند زنده باقی بماند و با گرم شدن هوا مجدد قسمت هوایی از آن بروید. اما اگر هوا سردتر از این شود، قسمت زیرزمینی نیز از بین خواهد رفت.

خاک: شاه پسند درختچه ای نسبت به نور سختگیر نیست و تقریبا در هر نوع خاکی می روید البته وجود خاک با زهکش خوب که آب را در خود نگه نمی دارد به رویش آن کمک می کند. زیرا وجود رطوبت همیشگی در اطراف ریشه های آن منجر به کاهش گلدهی این گیاه می شود. این مسئله بخصوص زمانی که قصد پرورش این گیاه را در گلدان دارید به  خوبی رعایت کنید. یعنی از مخلوطهای خاکی که در آنان حتما از موادی مانند خاک برگ، کوکوپیت، پرلایت، پیت موس و شن وجود دارد استفاده کنید. مثلا میتوانید از مخلوطی همانند یک قسمت خاک معمولی+یک قسمت خاک برگ+یک قسمت مخلوط کوکوپیت به همراه پرلایت استفاده کنید. همچنین  کوددهی بیش از اندازه نیز چنین مسئله ای ایجاد می کند و منجر به رویش برگها و ساقه و کاهش گلدهی آن میشود. بنابراین کافی است که یک بار در ابتدای بهار و مرتبه دوم در ابتدای تابستان با کودی کامل با فرمول 10-10-10 این گیاه را کود دهید. 

تکثیر: با کاشت بذر و قلمه می توان این گیاه را تکثیر کرد. اما اصولا میزان جوانه زنی بذرهای این گیاه پایین است مگر آنکه پوشش گوشتی میوه ابتدا از اطراف بذر برداشته شود و سپس بذرها کاشته شوند با این وجود ممکن است که بیش از نیمی از بذرها جوانه نزنند. برای افزایش میزان جوانه زنی می توان بذرها را ابتدا در آب خیساند و مرتبا به بذرها را بررسی کرد. آنهایی که متورم شده اند را برداشته و فورا کاشت. آنهایی را که آب جذب نمی کنند را بار دیگر در آبی که نسبتا گرم است بخیسانید تا آب جذب کرده و متوم شوند. بذرهایی که اصلا آب جذب نمی کنند شانسی برای جوانه زنی ندارند. بذرها باید در بستری سبک که همواره مقداری از رطوبت را در خود دارد کاشت. بنابراین میتوان از پیت موس+خاک برگ و یا کوکوپیت+پرلایت برای کاشت بذرها استفاده کرد.  بر روی بذرها نیز لایه نازکی است شن بریزید البته به نحوی که خیلی پوشانده نشوند. بذر این گیاه برای جوانه زنی به نور نیاز دارد. پوشاندن سطح گلدان با یک پلاستیک به حفظ رطوبت هوا کمک کرده و این عمل نیز به جوانه زنی بذرها کمک می کند. دمای حدود 24 درجه سانتیگراد به جوانه زنی بدرها کمک می کند و جوانه زنی بذرها حدود 60 الی 14 روز طول می کشد. گیاهان جوان حاصل از بذر را زمانی به فضای باز منتقل کنید که دمای هوا نیز درحود 24 درجه باشد .

تصویر فوق: میوه های گیاه. سبزها نارس و نمونه هایی که تیره رنگ هستند رسیده اند.

تصویر فوق: بذرها

تصویر فوق: گیاهچه حاصل از کاشت بذر

 کاشت قلمه راه دیگر تکثیر این گیاه است. از این طریق گیاه بدست آمده از نظر خصوصیات ظاهری کاملا شبیه گیاه مادری است اما اگر از بذر استفاده کنیم گیاهان حاصل ممکن با گیاه مادری متفاوت باشند. قلمه را می توان از ساقه هایی که حاصل از رشد سال جاری است تهیه کرد. زمان تهیه قلمه نیز در اواخر تابستان و یا در طی پاییز می تواند باشد. طول قلمه در حدود 20-15 سانیتمتر و با داشتن حداقل سه برگ و یا سه گره (محل اتصال برگها به ساقه را گره می نامند) تهیه  کرد. برگهای پایین قلمه را حذف کنید و آنان را در بستری همانند مخلوط خاک برگ + شن و یا خاک برگ + کوکوپیت و پرلایت بکارید. البته قبل از کاشتن قلمه ها، مخلوط را به خوبی مرطوب کرده و بعد از آن نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کنید. اگر در هنگام کاشت حدود یک سوم طول قلمه در خاک فرو رود کافی است . گلدان حاوی قلمه ها را در اتاقی نسبتا گرم و بدور از نور خورشید قرار دهید و مراقب عدم خشک شدن بستر کاشت باشید. اما در آبیاری زیاده روی نکنید زیرا ممکن است قلمه ها بپوسند و از بین بروند. ریشه دهی معمولا در طی 4-3 هفته انجام می شود و بعد از گذشت 2-1 ماه دیگر می توان این گیاهان جوان را به گلدانهایی مستقل منتقل کرد.

هرس: برای هرس این گیاه باید تا حدود اواخر زمستان صبر کرد. سپس شاخه های گیاه را طوری قطع کرد که حدود 30 سانتیمتر از آنان باقی بمانند. ساقه های باقی مانده را با  لایه ای از کودپوسیده دامی+خاک برگ که حداقل 10 سانتیمتر ضخامت دارد باید پوشاند. وجود این لایه به حفاظت از شاخه ها در برابر سرمای زمستانه کمک قابل توجهی می کند. در بهار صبر کنید تا آخرین یخبندانها نیز تمام شود و سپس این پوشش را کنار بزنید. سپس می توانید قسمتهای صدمه دیده از سرمای زمستانه را در این زمان از سال کوتاه کنید. قسمتهای سالم می توانند به خوبی و با سرعت رشد کنند و ساقه های جدید را تولید کنند.

آفات و بیماری ها: معمولا آفات برای این گیاه مزاحمت ایجاد نمی کنند اما هر چند وقت یکبار برگهای گیاه را برای شته ها، شپشک ها و کنه های تار عنکبوتی بررسی کنید. از بیماری های گیاه نیز می توان به برخی بیماریهای قارچی همانند سفیدک پودری و لکه برگی قارچی و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. شرایط سرد و مرطوب و عدم وجود نور کافی از جمله شرایط مساعد برای شیوع این بیماری های قارچی است.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lantanaن

http://www.floridata.com/ref/l/lant_c.cfm

 http://www.ehow.com/list_7484301_lantana-plant-colors.html

http://www.issg.org/database/species/ecology.asp?si=56 

http://www.ehow.com/how_8141072_prune-lantana-camara.html

http://www.ehow.com/how_8640070_care-lantana-camara.html

http://www.ehow.co.uk/how_5602801_grow-lantana-plant-outdoors.html

 http://www.ehow.co.uk/how_8233077_propagate-perennial-lantana.htmlئ

http://www.gardenguides.com/107404-lantana-plant-colors.html

 http://www.ehow.com/how_12057823_grow-lantana-camara-seed.html

 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٤:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٦/٢