معرفی گیاه- گل تکمه‌ای Globe Amaranth

گل تکمه ای Gomphrena globosa به خانواده Amaranthaceae تعلق دارد و بومی کشورهای برزیل ، پاناما و گوآتمالا است. گل تکمه ای گیاهی یک ساله است که بین 60-30 سانیتمتر رشد می کند و ارتفاع می یابد و قسمت رنگین آن در واقع براکته های این گیاه است که رنگ اصلی آنان سرخابی رنگ است اما امروزه به رنگهای بنفش، قرمز، نارنجی، سفید، صورتی و گل بهی نیز وجود دارند.


دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 گلدهی این گیاهان از اوایل تابستان شروع می شود و تا زمانی که سرمای هوا به آنان اجازه بدهد توانایی رشد و گلدهی دارند. گلهای این گیاه بعد از خشک شدن حالت و تا حدود زیادی رنگ خود را حفظ می کنند.   نام انگلیسی این گیاه Globe Amaranth و Bachelor Button است.

توجه: گونه دیگری از گیاهان گل تکمه ای که به شکل گیاه زینتی کاشته می شوند G. haageana است که گلهایی قرمز رنگ و رنگ و درخشان دارد و با نام انگلیسی strawberry fields globe amaranth شناخته می شود.

نیازهای محیطی

آبیاری: گل تکمه ای تا حدودی به خشکی خاک مقاوم است. یعنی از جمله گلهایی است که اگر نسبت به آبیاری آن دیر اقدام کنید ، خیلی ضرر نمی کند اما اگر آبیاری به شکل مناسب و با برنامه ای منظم انجام شود رشد و گلدهی آن نیز بهتر خواهد انجام شد. آبیاری بیش از اندازه و خیس بودن همیشگی خاک محل کاشت این گیاه نیز اصلا مناسب نیست و در چنین شرایطی موجب زرد شدن برگهای گیاه و پوسیدن ساقه های گیاه از ناحیه اتصال به خاک می شود. به طور کل هنگام کاشت گیاه تا حدود 4-3 هفته اول گیاه را منظم و زمانی که سطح خاک نسبتا خشک شد آبیاری کنید اما بعد از استقرار یافتن گیاه می توان فاصله آبیاری را بیشتر کرد به نحوی که سطح خاک کاملا خشک شود و بعد گیاه را آبیاری کرد.

دما: گل تکمه ای از نظر گرما گیاهی مقاوم است و گلدهی مناسب را در دمای 35-25 درجه دارد . در دمای کمتر و یا بیشتر از این حد نیز گلدهی دارد اما به میزان کمتر همچنین در صورت افزایش دما می توان با آبیاری مناسب به رشد و گلدهی گیاه کمک کرد. گل تکمه ای سرما را تحمل نمی کند و از اواسط پاییز گلدهی آن رو به کاهش رفته و در نهایت متوقف و گیاه نیز به تدریج از بین خواهد رفت.

نور: گل تکمه ای به مکانی با نور مستقیم آفتاب به مدت 8-6 ساعت در روز نیاز دارد. مکان کم نور موجب کاهش گلدهی این گیاه و افزایش خطر شیوع برخی بیماری های قارچی می شود. این گیاه با نور شدید بخصوص در میانه تابستان مشکلی ندارد و یکی از بهترین گزینه ها برای مکانهایی است که از نور زیادی برخوردار هستند. نور کم محیط موجب کاهش گلدهی و همچنین کم رنگ شدن گلهای این گیاه می شود. البته کم رنگ شدن گلها با پیر شدن گلها و خشکیدن آنها نیز روی می دهد اما در صورت نور کم،  گلها از همان ابتدا کم رنگ هستند و رنگ درخشانی نیز ندارند.

خاک : گل تکمه ای در انواع مختلفی از خاک می روید و در این رابطه سختگیر نیست اما زهکش خوب خاک و عدم ماندگاری آب زیاد در خاک و همچنین وجود مواد ارگانیک همانند خاک برگ و یا کود پوسیده دامی به رشد این گیاه کمک می کند. مثلا میتوان قبل از کاشت این گیاه در خاک باغچه ابتدا در حدود 10 سانتیمتر بر روی سطح خاک خاک برگ و یا کود پوسیده دامی پخش کرد و سپس این مواد را با خاک تا عمق حداقل 40-30 سانتیمتری مخلوط کرد و سپس نسبت به کاشت این گیاهان اقدام کرد. در صورت چنین روشی دیگر نیاز به کوددهی به خاک نیست بخصوص اینکه در صورت زیاده روی در کوددهی این گیاه از گلدهی آن بسیار کاسته می شود و فقط برگ و شاخسار تولید می شود. اما اگر خاک از نظر مواد غذایی فقیر است می توان از کود 10-10-10 و یا 20-20-20 البته با نصف غلظت هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. البته اگر بتوان از کودهایی استفاده کرد که میزان فسفر بیشتری در مقایسه با نیتروژن داشته باشند گل دهی این گیاه  افزایش می یابد.

تکثیر: با کاشت بذر به راحتی می توان این گیاه را تکثیر کرد. اگر قصد کاشت گیاه را به شکل مستقیم در خاک باغچه دارید صبر کنید تا درا بتدای بهار خطر سرمای دیررس بهاره تمام شود و سپس بذرها به شکل مستقیم در خاک بکارید. اما اگر قصد تهیه نشا این گل را دارید می توان 8-6 هفته قبل از اتمام فصل سرد زمستان، بذرها را در مکانی محافظت شده و مناسب از نظر دمایی کشت کرد . سپس بعد از مناسب شدن شرایط آب و هوایی می توان نسبت به انتقال گیاهان جوان به فضای باز و باغچه اقدام کرد. خیساندن بذرها به مدت 48-24 ساعت می تواند سرعت جوانه زنی را افزایش دهد. البته سعی کنید که هر 8 ساعت آب را عوض کنید. عمق کاشت بذرها حدود 1 سانتیمتر است و می توان آنان را در مخلوطی از خاک برگ+شن کشت کرد . سطح خاک را مرطوب نگه دارید و در صورت وجود دمای 21 درجه در خاک ، بذرها در حدود 14-7 روز بعد جوانه می زنند. فاصله کاشت گیاهان در بستر خاک باغچه در حدود 45-30 سانتیمتر است هر مقدار که فاصله را کمتر در نظر بگیرید ، ساقه های گل نیز بلندتر می شوند .

هرس: در طی فصل رشد می بایست مرتبا گلهای خکشیده را از گیاه جدا کرد تا تولید گلهای جدید تحریک شود و فصل گلدهی طولانی تر شود. حتی اگر سعی کنید قبل از اینکه گلها شروع به خکشیدن کنند آنها را از بوته جدا کنید اثر این کار در افزایش و طولانی تر شدن فصل گلدهی افزایش می یابد. البته اگر قصد بذرگیری از این گیاه را دارید باید به برخی از گلها اجازه دهید به شکل طبیعی ابتدا نسبتا خشک شوند و شروع به خشک شدن کنند و بعد آنها از گیاه مادری جدا کنید.

 

تصویر فوق: گیاهچه حاصل از کاشت بذر

تصاویر فوق مربوط به گونه Gomphrena globosa است .


تصویر فوق مربوط به گونه G. haageana است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Gomphrena_globosa

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/annual/globe-amaranth/

http://www.ehow.com/how_6749_grow-globe-amaranth.html

http://homeguides.sfgate.com/germination-globe-amaranth-70073.html

http://www.gardenershq.com/Gomphrena-Globe-Amaranth.php

http://www.outsidepride.com/seed/flower-seed/gomphrena/gomphrena-white.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٢٥