معرفی گیاه- عروسک پشت پرده Chinese lanthern

عروسک پشت پرده Physalis alkekengi به خانواده Solanaceae تعلق دارد و بومی نواحی شرقی اروپا ، نواحی جنوبی آسیا تا کشور ژاپن است . عروسک پشت پرده گیاهی چندساله و علفی است که می تواند حدود 60-40 سانمیتر رشد کند و برگهایی به طول 12-6 سانتیمتر  و عرض 9-4 سانتیمتر دارد . گلها سفید رنگ هستند و 15-10 میلیمتر قطر دارند و در تابستان شکوفا می شوند.


دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

 کاسبرگهای این گل ابتدا سبز رنگ هستند اما با بالغ شدن میوه ها نارنجی-قرمز رنگ می شود و  در دنیای گلها و گیاهان زینتی به دلیل همین پوشش رنگین است که این گیاه مورد توجه قرار گرفته است . طول این پوشش حدود 5-4 سانتیمتر است . میوه درون این پوشش نیز در حالت بالغ نارنجی رنگ است . در پاییز معمولا پوشش میوه تجزیه می شود و فقط شبکه رگبرگی آن باقی می ماند که کلا به شکل یک تور سفید رنگ و ظریف نمایان می شود که میوه در داخل آن قابل مشاهده است. از نامهای انگلیسی این گیاه می توان به این موارد اشاره کرد: 

bladder cherry, chinese lanthern, japanese lanthern, winter cherry

 توجه : تمامی قسمتهای گیاه بحز میوه های کاملا رسیده آن سمی هستند حتی مصرف میوه ها می بایست با میزان مشخص انجام گیرد.

شرایط محیطی

آبیاری : به آبیاری میانه نیاز دارد. یعنی زمانی که سطح خاک نیمه مرطوب – نیمه خشک بود می توان نسبت به آبیاری آن اقدام کرد. خیس بودن همیشگی خاک و آبیاری پی در پی آن و یا سنگین بودن خاک و نامناسب بودن زهکش خاک در نهایت موجب زردی و ریزش برگها و حتی مرگ گیاه خواهد شد.

نور: عروسک پشت پرده در مکانی با نور کامل مستقیم آفتاب (حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم) و یا نیمه آفتاب (حداقل 5-4 ساعت نور مستقیم) رشد می کنند. اگر مکان کاشت بیش از اندازه سایه باشد و از نور کافی برخوردار نباشد موجب عدم تشکیل گل و یا ریزش گلهای جوان ، بلند و باریک شدن ساقه ها و افزایش میانگره ها و افزایش شیوع بیماری های قارچی می شود. همچنین اگر در منطقه ای زندگی می کنید که تابستانهایی گرم با آفتابی داغ دارد بهتر است گیاه را در مکانی بکارید که در بعد از ظهر از سایه برخوردار است و گیاه نور مورد نیازش را از صبح تا ظهر دریافت کند. تابش شدید آفتاب به مدت طولانی در روزهای گرم می تواند موجب ریزش گلها و میوه ها و سوختگی برگهای گیاه شود.

دما: این گیاه تا زمانی که دما به زیر 10 درجه نرسیده است می تواند رشد خود را ادامه دهد و بعد از آن و با سردتر شدن هوا به تدریج برگهایش را از دست می دهد و وارد دوران رکود می شود. اگر گیاه برگهایش را از دست بدهد و به خوبی وارد دوران رکود و استراحت بشود، به خصوص قسمتهایی پایینی (ساقه های اصلی و ریشه های گیاه) با سرمای زمستانی مشکلی ندارد و آنرا سپری می کنند اما با فرارسیدن بهار و فعال شدن مجدد گیاه ساقه های جدید و جوان آن نسبت به سرمای دیررس بهاره حساس هستند و از بین می روند . اگر شرایط محیطی (دمایی) به گونه ای باشد که گیاه در طی زمستان از بین نرود  و یا اینکه گیاه را به شکل گلدانی پرورش داده باشیم که بتوان آنرا در طی زمستانهای سخت به داخل خانه منتقل کرد، می توان این گیاه را برای چند سال نگهداری کرد چون اصولا گیاهی چند ساله است اما توجه کنید که حتی در اینصورت نیز گیاه عروسک پشت پرده به مدت 4-3 سال رشد و گلدهی مناسبی دارد و بعد از آن احتمال کاهش در گلدهی آن وجود دارد

خاک: به خاکهایی نسبتا سبک با زهکش خوب نیاز دارد . همچنین اگر خاک کمی اسیدی باشد نیز به رشداین گیاه کمک می کند بنابراین استفاده از شن (برای افزایش زهکش) و همچنین پیت موس (برای اسیدی کردن محیط) در خاک این گیاه توصیه می شود  مثلا می توان از مخلوط  یک قسمت خاک برگ+یک قسمت پیت موس+ یک قسمت شن برای تهیه مخلوط کاشت استفاده کرد. اگر قصد کاشت چند گیاه را در کنار هم دارید فاصله حدود 60 سانتیمتری را بین دو گیاه رعایت کنید تا گیاهان فضای کافی برای رشد در طی فصل رشد داشته باشند .  این گیاه نیاز چندانی به کود ندارد می توانید یک بار در بهار  و یک بار دیگر در تابستان از کودهایی با فرمول 20-20-20 برای این گیاه استفاده کنید.

تکثیر: کاشت بذرهای این گیاه برای تکثیر آن متداول است. زمان کاشت بذر حدود 8-6 هفته قبل از اتمام زمستان است و البته بذرها را باید در مکانی مناسب و محافظت شده از سرما کاشت تا گیاهان جدید رشد کنند و بعد از مناسب شدن شرایط آب و هوایی به بیرون انتقال یابند. بذرها را می توان در مخلوطی از خاک برگ +شن و تقریبا در سطح خاک کاشت یعنی فقط کافی است تا لایه نازکی از خاک برگ الک شده را روی بذرها قرار داد به بیان دیگر عمق حدود 1 میلیمتری برای کاشت بذرهای این گیاه کافی است . آبیاری را با روش اسپری کردن آب انجام دهید تا مانع از جابجایی بذرها در اثر جریان آب شوید . دمای مورد نیاز در این مرحله حدود 18 درجه است .جوانه زنی بذرها حدود 30-15 روز طول می کشد بعد از اینک بذرها سبز کردند می توان روش آبیاری به شکل معمولی اما بسیار ملایم انجام داد تا به ریشه ها و گیاهان جوان آسیب نرسد بعد از اینکه گیاهان جوان حدود 15-10 سانیمتر ارتفاع یافتند می توان نسبت به جابجایی آنان اقدام کرد. تقسیم در ابتدای فصل بهار روش دیگری است که برای بوته های چند ساله انجام می شود . گیاه مادری از خاک بیرون آورده می شود و به دو یا سه قسمت تقسیم می شود و هر قسمت در مکان مورد نظر دیگری کاشته می شود. عمل تقسیم هر سه سال  یکبار توصیه شده است.

بیماری و آفت: از بین آفات می توان به شته ، کنه ها و شپشک های گیاهی و کنه تار عنکبوتی اشاره کرد. در شرایط نامساعد محیطی از نظر و نور و رطوبت نیز بیماری های قارچی همانند سفیدک پودری ، لکه برگی باکتری و قارچی و یا بیماری زنگ می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند.

هرس: اگر گیاه به شکل یکساله نگهداری می شود نیازی به هرس خاصی ندارد. گیاهان چند ساله را نیز در اواخر پاییز می توان به این شکل هرس کرد که ابتدا ساقه هایی را که بیش از اندازه بلند شده اند تا سر سایر شاخه ها کوتاه کرد و ساقه هایی را نیز که موجب تراکم بیش از اندازه درون گیاه شده اند را حذف کرد. توجه کندی که در هر مرتبه هرس نمی بایست بیش از 30درصد از حجم کل شاخسار را از گیاه کم کرد.

 

تصویر فوق: نگهداری گیاه در داخل گلدان امکان پذیر است.

تصویر فوق: گلهای گیاه

تصویر فوق: کاسبرگ رسیده گیاه که به رنگ قرمز - نارنجی درآمده است.

تصویر فوق: نمایی دیگر از گیاه

تصاویر فوق: در اواخر پاییز قسمتهایی از کاسبرگها تجزیه می شوند و فقط رگبرگها باقی می مانند که تصویر زیبایی را ایجاد می کند.قسمت نارنجی رنگ داخل این کیسه توری مانند همان میوه های اصلی گیاه هستند.

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Physalis_alkekengi

http://myseedneeds.com/50-flower-seeds-chinese-lantern-physalis-alkekengi.html

http://practicalplants.org/wiki/Physalis_alkekengi

http://myfolia.com/plants/2328-chinese-lantern-physalis-alkekengi

http://www.motherearthliving.com/in-the-garden/faq-growing-chinese-lantern-plants-physalis-alkekengi.aspx#axzz3JcfbRJeg

http://www.ehow.com/how_5791749_care-physalis-alkekengi-plant.html

http://www.perennials.com/plants/physalis-alkekengi.html

http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Physalis+alkekengi

 

 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٩:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٢٩