معرفی گیاه- همیشه بهار Commomn marigold

گل همیشه بهار calendula officinalis  به خانواده Asteraceae تعلق دارد  و احتمالا بومی نواحی جنوبی اروپا هستند . گل همیشه بهار گیاهی چند ساله علفی با عمری کوتاه مدت است که حداکثر و البته در مناطقی که سرمای زمستان آنها را از بین نیم برد حدود 80 سانتیمتر ارتفاع می یابند . برگها 17-5 سانتیمتر طول دارند و هر دو سطح برگ از کرک پوشیده شده است . 

 


گلها زرد –نارنجی رنگ هستند و حدود 7-4 سانمیتر قطر دارند . گلها از دو نوع گلچه زبانه ای (حاشیه گل ) و لوله ای (مرکز گل ) تشکیل شده اند . زمان شکوفایی گل می تواند سراسر سال باشد. نامهای انگلیسی این گیاه عبارتند از pot marigold, ruddles, commomn marigold, garden marigold, english marigold, scottish marigold

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

شرایط محیطی

آبیاری: گلهای همیشه بهار نسبتا به خشکی کشیدن مقاوم هستند البته این به معنی عدم آسیب رسیدن به آنها به دلیل آبیاری نامناسب نیست بلکه در چنین شرایطی از بین نمی روند اما از گلدهی آنان کاسته می شود. از طرفی آبیاری زیاد و خیس و غرقابی بودن محل کاشت آنان ابتدا موجب زردی برگها و کاهش گلدهی و در نهایت موجب پوسیدگی قسمتهای پایین گیاه و از بین رفتن بوته ها می شود. بنابراین زمانی به این گیاه آب دهید که سطح خاک نسبتا خشک شده باشد . آبیاری مناسب و منظم از جمله دلایل گلدهی خوب و افزایش مدت زمان گلدهی این گیاهان است .

نور : به مکانی با تابش نور مستقیم آفتاب به مدت حداقل 6 ساعت نیاز دارد. کمبود نور موجب ریز شدن گلها ، عدم شکوفایی گلها و یا حتی عدم گلدهی گیاه می شود . همچنین احتمال شیوع برخی بیماری های قارچی بخصوص سفیدک پودری بسیار افزایش می یابد. نور شدید و زیاد در مواقعی که دمای هوا نیز گرم است می تواند منجر به کاهش گلدهی و سوختگی برگها شود بنابراین اگر در منطقه ای گرم زندگی می کنید گیا ه را در جایی بکارید که عصر هنگام از سایه برخوردار باشد.

دما: همیشه بهار گیاهی نسبتا مقاوم به شرایط سرما است و در زمستان در زیر برف نیز می تواند دوام بیاورد اما در آن زمان گلدهی ندارد و در بهار با گرم شدن هوا فعالیت آن شروع می شود و گلدهی نیز افزایش می یابد . در تابستان نیز اگر در مکانی زندگی می کنید که دمای هوای روزهای تابستان بیش از 35 درجه می شود گیاه را در مکانی بکارید که عصر هنگام در سایه باشد تا از شدت نور زیاد و گرمای هوا آسیب نبیند.

خاک : این گیاه در باره خاک سختگیر نیست و معمولا در تمامی انواع خاک می روید اما اگر خاک خیلی سنگین باشد به نحوی که آب را در خود نگهدارد مناسب نیست زیرا وجود همیشگی آب در پای گیاه به تدریج موجب از بین رفتن گیاه می شود. برای آماده سازی مکان کاشت این گیاهان می توان ابتدا بر روی سطح زمین به ارتفاع حدود 15-10 سانتیمتر کود دامی بسیار پوسیده و یا خاک برگ ریخت و سپس این مواد را با خاک تا عمق حدود 30 سانیتمتر مخلوط کرد . برای کوددهی نیز می توان هر ماه یک مرتبه از کود با فرمول 10-10-10 و یا 10-10-5 استفاده کرد تا به گلدهی گیاه کمک بیشتری شود.

تکثیر: مهمترین وساده ترین روش تکثیر این گیاهان استفاده از بذر است که زمان کاشت نیز بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند تغییر کند .د رمناطقی که زمستان سخت دارند می توان بعد از اتمام زمستان و رفع خطر یخبندان شبانه نسبت به کاشت بذر این گیاه اقدام کرد و یا اینکه 8-6 هفته قبل از اتمام سرمای زمستان در محیطی محافظت شده همانند اتاقهای درون خانه و یا گلخانه بذرهای آنرا کشت در مناطقی که زمستان ملایم دارند یعنی دما کمتر از حدود -5 درجه نیم شود می توان در پاییز نسبت به کاشت بذرها اقدام کرد .برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ الک شده +شن استفاده کرد. بذرها برای جوانه زنی به دمای بیش از 10 درجه (حدود 15-20)   درجه نیاز دارند تا جوانه بزنند و عمق کاشت 0.6 سانتیمتر است . در طی 15-5 روز جوانه می زنند. و از زمان کاشت بذر تا گلدهی حدود 60-45 روز طول می کشد. فاصله کاشت این گیاهان از هم حدود 90-45 سانتیمتر است. توجه کنید که اگر این گیاه را در اواخر تابستان و یا اوایل پاییز بکارید بیشترین گلدهی در سال آینده روی خواهد داد.

هرس : این گیاهان در طی فصل رشد نیاز به هرس خاصی ندارند با قطع و جدا کردن گلهای پژمرده می توان گلدهی جدید را تحریک و فصل گلدهی را طولانی تر کرد.

آفات بیماری : به طور کل این گیاه به آفت و یا بیماری خاصی دچار نمی شود اما ممکن است آفاتی همانند شته و کنه تار عنکبوتی و بیماری هایی همانند سفیدک پودری و زنگ گاهی به دلیل شرایط نامساعد محیطی مشکلاتی را برای این گیاهان ایجاد کنند.

تصویر فوق: قسمتهای مختلف همیشه بهار 

 

تصویر فوق: گلها

تصویر فوق: ساقه ای گیاه نسبتا راست و مستقیم رشد می کند.

تصویر فوق: شکل گیری بذرها در گل

تصویر فوق: بذرها

تصویر فوق: گیاهچه های بدست امده از رویش بذر

تصویر فوق: نمایی از غنچه های گیاه

تصویر فوق: گل

تصویر فوق: گل

 

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Calendula_officinalis

http://www.planetnatural.com/growing-calendula/

http://www.ehow.com/how_5101340_plant-calendula.html

http://myfolia.com/plants/837-calendula-calendula-officinalis

http://gardening.about.com/od/herbsspecificplants1/p/Calendula.htm

 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ٧:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۳٠