معرفی گیاه - کروتون Croton

کروتون با نام عملی Codiaeum variegatum از خانواده Euphorbiaceae بومی کشورهای هند، سریلانکا، اندونزی، مالزی و جزایر موجود در غرب اقیانوس پاسیفیک است. برخی از نمونه‌های این گیاه که در محیط بومی خود وجود دارند در واقع درختچه‌هایی هستند که تا حدود 3 متر رشد می‌کنند و برگهایی بزرگ، ضخیم، چرمین و براق دارند . البته نمونه‌هایی که در خارج از محیط بومی و در گلدان نگهداری می‌شوند گیاهان گلدانی به ندرت به این ارتفاع می‌رسند.


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

طول برگها در نمونه‌های مختلف این گیاه 5 الی 30 سانتیمتر و عرض برگها از 0.5 تا 8 سانتیمتر متغیر است. گل آذین خوشه‌ای است و 8 الی 30 سانتیمتر طول دارد. گلهای نر و ماده به شکل جداگانه بر روی گل آذین قرار دارند. گلهای ماده زرد رنگ است و گلبرگ ندارند. میوه‌ها در صورت تشکیل شدن ، ار نوع کپسول به قطر 9 میلیمتر هستند و سه بذر به قطر 6 میلیمتر دارند. گیاه دارای شیره است که در صورت قطع برگ و یا زخمی شدن ساقه به بیرون سرازیر می‌شود. علت اصلی جذاب بودن این گیاه برگهای رنگین و زیبای آن است که در نمونه‌های مختلف این گیاه طرح و رنگهای موجود در پهنه برگ متفاوت است. البته برگهای جوان سبز هستند و با گذشت زمان بر روی آنان لکه‌های رنگین بوجود می‌آید. شرایط نگهداری این گیاه مشکل است و نکاتی که به نگهداری بهتر این گیاه زیبا کمک می‌کند عبارت است از:

آبیاری: کروتون به آب فراوان نیاز دارد. نباید سطح خاک گلدان خشک شود. بنابراین معمولا 4-3 بار در طی هفته در تابستان و 2-1 بار در طی هفته در زمستان گیاه را آب دهید. بهتر است در زمستان از آب ولرم استفاده شود. البته از باتلاقی شدن خاک گلدان جلوگیری کنید. در صورت آبیاری بیش از اندازه ساقه گیاه می پوسد و برگها می ریزند. بنابراین در فاصله دو عمل آبیاری صبر کنید تا سطح خاک خشک شود. در تابستان عمل غبارپاشی را به شکل روزانه و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه این عمل را انجام دهید. البته هنگامی گیاه را غبارپاشی کنید که نور مستقیم خورشید بر گیاه نتابد. در غیر اینصورت لکه های قهوه‌ای رنگی بر روی گیاه ظاهر می‌شود. اصولا کمبود رطوبت هوا یکی از دلایل ریزش برگهای گیاه بخصوص برگهای موجود در قسمت پایین گیاه است.
دما: برای رشد بهینه گیاه بهتر است تا دمای محیط ثابت نگه داشته شود. دمای 27 درجه سانتیگراد در تابستان و حداقل 15 درجه در زمستان بهترین است و اگر دما به شکل ثابت 20 درجه باشد گیاه بهترین رشد را خواهد داشت. اگر در محیط تعییرات شدید درجه حرارت وجود داشته باشد، برگها در سراسر ساقه گیاه خواهند ریخت و اگر محیط سرد و خشک باشد برگهای موجود در قسمت پایین گیاه خواهند ریخت. حتی وجود یک شب سرد می‌تواند منجر به ریزش برگهای گیاه شود.
نور: گیاه کروتون به نور فراوانی نیاز دارد اما نور مستقیم و شدید آفتاب به گیاهان جوان آسیب وارد می‌اورد. نور محیط یکی از عوامل تاثیر گذار در نحوه ظهور لکه‌های موجود در روی برگها و رنگ این لکه ها است. اگر برگها کمرنگ شوند و لکه‌ها محو شوند نشانه نور کم محیط است و گیاه را به محل پرنور تری منتقل کنید. همچنین کمبود نور می تواند منجر به ریزش برگهای گیاه شود.
خاک: این گیاه به خاکی غنی، مرطوب اما با زهکش خوب نیاز دارد. بهترین خاک برای این گیاه مخلوطی از سه قسمت مساوی خاک برگ، خاک باغچه و ماسه شسته نرم است. کف گلدان باید مقداری سنگ ریز یا سفال شکسته قرار دهید تا آب اضافه به خوبی از گلدان خارج شود. اگر برگهای جوان گیاه ریز و کم رشد هستند گیاه به تغذیه مصونوعی نیاز دارد. برای تغذیه این گیاه می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی در فصلهای بهار و تابستان استفاده کرد.
تکثیر: از قلمه ساقه استفاده می شود. اگرچه برخی می‌گویند که قلمه این گیاه در آب هم ریشه دار می‌شود اما استفاده از بستر کاشت خاکی توصیه می‌شود. برخی از پرورش دهندگان هم بعد از تهیه قلمه به مدت 24 ساعت آنان را در آب می‌گذارند تا به خوبی آب جذب کرده و سپس قلمه را در بستر خاکی می‌کارند. قلمه به طول15-10 سانتیمتر تهیه می‌شود و بجز دو برگ انتهای قلمه بقیه برگها جدا می‌شوند. بستر کاشت را می‌توان از شن و یا ترکیب شن و خاک برگ و یا خاک برگ و پیت موس و یا هر ترکیب سبک دیگری انتخاب کرد. حداقل یک گره (نواحی برجسته روی ساقه که محل درامدن برگها هستند )باید در زیر خاک قرار گیرد و گلدان محتوی قلمه ها را در مکانی سایه و به دور از نور آفتاب قرار دهید. خاک را باید همواره مرطوب نگهداشت. این مسئله در ریشه زایی قلمه ها بسیار اهمیت دارد. برای حفظ رطوبت محیط نیز میتوان یک کیسه پلاستیکی شفاف را بر روی گلدان محتوی قلمه ها قرار داد و گاهی قلمه ها را غبارپاشی کرد تا درصد رطوبت محیط در اطراف آنان افزایش یابد.دمای مناسب نیز25-21 درجه سانتیگراد است. اگر شرایط محیطی مناسب باشد در حدود 8-6 هفته بعد از قرار دادن قلمه ها در بستر کاشت، شاهد ریشه زایی آنان خواهیم بود. زمانی که برگهای جدید شروع به رشد کردند می‌توان اقدام به تعویض گلدان گیاهان جوان کرد. همچنین گاهی در کنار گیاه مادری پاجوشهایی تشکیل می‌شود که می‌توان آنان دز زمان تعویض گلدان، از گیاه اصلی جدا نمود و در گلدانی مستقل کاشت.
مشکلات: از آفات این گیاه می‌توان به کنه تار عنکبوتی، شپشکهای گیاهی و شپشکآرد آلود و لارو حشرات مختلف اشاره کرد. فعالیت کنه تار عنکوتی موجب زرد و لکه‌دار شدن برگها می‌شود . برگها می‌ریزند و تحت شرایطی که آلودگی شدید است حتی گیاه از بین می‌رود. شپشکها موجب ضعیف و زرد شدن گیاه می شود همچنین عسلک تولید می‌کند که موجب چسبناک شدن برگها می‌شوند . برای آفات اگر تعداد انها کم است می‌توانبا کمک تکه پارچه ای مرطوب آنان را از سطح گیاه حذف کرد در غیر اینصورت از سموم سیستماتیک باید استفاده کرد. از عوامل بیماریزا نیز می‌توان به گال ساقه و پوسیدگی ریشه اشاره کرد. این بیماریها زمانی که رطوبت محیط گلدان بالا است و یا بر اثر زهکش بد خاک و آبیاری بیش از اندازه، بستر گیاه خیس و غرقاب باقی می‌ماند بیشتر ظهور می‌کنند.  از مواد براق کننده برگ گیاهان برای کروتون استفاده نکنید. بهتر است هفته‌ای یک مرتبه با پارچه‌ و یا اسفنج برگها را تمیز کنید. اگر بر روی برگها لکه‌های قهوه‌ای رنگی ظاهر شوند و برگها بریزند این مسئله نشانه هوای آلوده است. شیره این گیاه سمی است و می‌تواند موجب بروز اگزما و یا دیگر حساسیتهای پوستی در برخی افراد شود.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Codiaeum_variegatum

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Crotons.htm

http://www.floridata.com/ref/c/codi_var.cfm

http://www.flowershopnetwork.com/flower-pictures/pl01301/croton-plant-basket-codiaeum-variegatum-pictum

http://www.ehow.com/how_12014432_grow-crotons-cuttings.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢۱