معرفی گیاه - گندمی spider plant

گندمی با نام علمی Chlorophytum comosum به خانواده Asparagaceae تعلق دارد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و جنوبی آفریقا است که امروزه نمونه‌هایی از آن با برگهای ابلق در اکثر کشورها به عنوان گیاه گلدانی و آپارتمانی نگهداری می‌شود. گندمی گیاهی علفی است که حدود 60 سانتیمتر ارتفاع می‌یابد. ریشه های گوشتی و برگهایی باریک و بلند به طول 45-20 سانتیمتر و عرض 25-6 سانتیمتر دارد. بر روی ساقه‌های طویلی که از میان انبوه برگهای این گیاه رشد می‌کنند گیاهچه هایی تشکیل می‌شود که منظره‌ای جالب را بوجود می آورند. به دلیل وضعیت آویخته برگها این گیاه مناسب استفاده در سبدهای آویزان است.همچنین گیاه گندمی از جمله گیاهانی است که از فرمآلدئیدهای موجود در هوا که موجب آلودگی می شوند می‌کاهد و به عنوان گیاه خانگی تصویه کننده هوا شناخته می‌شود.


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری:این گیاه در تابستان 3-2 بار در هفته و در زمستان هفته‌ای یک مرتبه نیاز به آبیاری دارد. همچنین در صورت گرم بودن هوا غبارپاشی به رشد بهتر این گیاه کمک می‌کند. آبیاری بیش از اندازه نیز موجب پوسیدگی گیاه از نزدیکی سطح خاک می‌شود. تشنه ماندن گیاه موجب قهوه‌ای شدن و سوختن نوک برگها می‌شود.

دما: طیف گسترده‌ای از دما را تا 2 درجه سانتیگراد تحمل می‌کند اما در 32-18 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد. نرم شدن برگها به دلیل دمای سرد محیط است.

نور :میزان متقاوتی از نور محیط را تحمل می‌کند اما مکانی پر نور و نزدیک در یا پنجره بهترین مکان است. از تابش نور مستقیم به این گیاه جلوگیری کنید. نور شدید موجب سوختن نوک برگها می‌شود که در چنین حالتی باید فورا جای گیاه را تغیر دهید. نور بسیار کم محیط نیز موجب محو شدن نوار سفید رنگ موجود در میانه برگها و تیره رنگ شدن رنگ برگها می‌شود.

خاک: خاک این گیاه را می‌توان کمی سنگین در نظر گرفت همانند مخلوطی از خاک معمولی باغچه به همراه ماسه و کمپوست. البته شرایط خاک نباید به گونه‌ای باشد که آب را برای مدت زیادی در خود نگهدارد و خیس و غرقابی باشد زیرا موجب پوسیدگی ریشه گیاه خواهد شد. از آنجایی که گندمی رشد سریعی دارد هر چند یکبار با توجه به حجم برگسار می‌بایست نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد. کمبود مواد غذایی می‌تواند موجب ظاهر ضعیف و رنگ‌پریده گیاه شود که در این صورت می‌توان هر دو هفته یکبار از محلولهای کودی مخصوص گیاهان زینتی و آپارتمانی استفاده کرد.

تکثیر:در فصل بهار می‌توان از روش تقسیم بوته استفاده کرد. همچنین گیاهچه های کوچک که در انتهای ساقه‌های طویل آویخته هستند را می‌توان جدا کرد و آنها را در آب گذاشت تا ریشه‌هایشان بلند شوند. بعد از مدتی این گیاهان جوان را می‌توان به شکل یک گیاه مستقل در گلدان کاشت. همچنین می‌توان گلدانی را نزدیک گیاه مادری گذاشت و همانطور که گیاهچه‌ها به گیاه مادری متصل هستند آنان را بر روی سطح خاک گلدان دوم گذاشت تا با سطح خاک در تماس باشند. بعد از مدتی این گیاهچه‌ها ریشه خواهند داد.

مشکلات : کنه تار عنکبوتی گاهی بر روی این گیاه مشاهده می‌شود که در نتیجه برگها زرد و زیر آنان تار عنکبوت ایجاد می‌شود. گرمی و خشکی هوا به شیوع کنه تار عنکبوتی کمک می‌کند. شپشک و شته نیز ممکن است گاهی این گیاه را مورد حمله قرار دهند که هر دوی این حشرات از شیره گیاه تغذیه کرده موجب زردی و ضعیف شدن برگها آن و در صورت شدت فعالیت ریزش برگهای گیاه خواهند شد. این دو حشره همچنین عسلک ایجاد می‌کنند که موجب چسبناک شدن سطح برگ می‌شود. شپشکها بیشتر در سطح زیر برگ و نواحی نزدیک ریشه فعال هستند . تریپس آفت دیگری است که از قسمتهای مختلف برگ تغدیه می‌کند و موجب بدشکلی و در هم پیچیدن برگها می‌شود و نقاط نقره‌ای یا سفید رنگی در پهنه برگ شکل می‌گیرد. در مورد آفات می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد. بیماری لکه برگی باکتریایی  و قارچی از جمله بیماریهای این گیاه هستند. که لکه‌هایی قهوه‌ای و یا سیاه رنگ بر روی برگها بوجود می آورند. پوسیدگی ریشه ناشی از قارچهای فیتیوم و ریزوکتونیا نیز از دیگر بیماریهای این گیاه هستند که منجر به پژمردن برگسار و کل گیاه و در نهایت بابودی آن می‌شوند. در مورد بیماریها پیشگیری از درمان بهتر است. خاک زهکش خوب داشته باشد و هیچ گاه خیس و غرقاب نماند. برگسار گیاه در زمان آبیاری خیس و مرطوب نشود. در مورد بیماریهای قارچی می‌توان از سموم سیستماتیک استفاده کرد.

برگهای گیاه گندمی از وجود بیش از اندازه عناصر فلوئور و بر آسیب می‌بینند و نوک و حاشیه آنها قهوه‌ای رنگ و سوخته می‌شود. همچنین استفاده از موادی که جهت براق کردن برگهای گیاهان بکار می‌رود موجب ظهور لکه‌های قهوه‌ای رنگی بر روی برگها می‌شود. در این صورت با پارچه‌ای خیس برگها را تمیز کنید.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Chlorophytum_comosum

http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/plant-finder/plant-details/kc/b547/chlorophytum-comosum.aspx

http://davesgarden.com/guides/pf/showimage/77076

http://mrec.ifas.ufl.edu/foliage/folnotes/spider.htm

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٤