معرفی گیاه - قاشقی(پپرومیا) Desert privet

این گیاه با نام علمی Peperomia magnoliiaefolia به خانواده Piperaceae تعلق دارد. گیاه پپرومیا در حدود 1000 گونه دارد که بومی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری آمریکای مرکزی و نواحی شمالی آمریکای جنوبی و تعدادی از آن بومی قاره آفریقا هستند. گیاه برگ قاشقی که در اینجا راجع به آن میخوانید بومی کشور برزیل است. این گیاه برگهای گوشتی دارد که به دلیل انحنا و شباهت به شکل قاشق با نام برگ قاشقی خوانده می‌شود. نمونه‌های مختلفی از این گیاه وجود دارد که در شکل برگها و رنگ با یکدیگر متفاوت هستند. در برخی ارقام این گیاه لبه برگ زرد/قرمز است و یا در نمونه‌هایی دیگر رگه‌های کرم رنگ در پهنه برگ مشاهده می‌شوند.ارتفاع پپرومیای برگ قاشقی به 60-45 سانتیمتر می‌رسد.


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری: به محیطی مرطوب نیاز دارد بنابراین نگذارید تا بستر خاک کاملا خشک شود.البته این به معنی خیس و غرقابی شدن خاک نیست زیرا در اینصورت و آبیاری بیش از اندازه، ممکن است گیاه دچار پوسیدگی ریشه شود و از بین برود. بنابراین بهتر است زمانی گیاه را آب دهید که سطح خاک نیمه خشک-نیمه مرطوب شده باشد. همچنین آبیاری بیش از اندازه موجب ظهور نواحی تاول شکل بر روی برگها می‌شود که در صورت بروز چنین مشکلی، مدتی گلدان را آب ندهید تا سطح خاک خشک شود و دفعه بعد حجم کمتری از آب را استفاده کنید. هر چند یک بار برگها را غبارپاشی کنید تا علاوه بر شستشوی برگها از گرد و غبار رطوبت محیط افزایش یابد.

دما: پپرومیا بهترین رشد را در دمای 25 درجه دارد . حداقل دمایی که این گیاه در زمستان تحمل می‌کند 15 درجه سانتیگراد است.البته تا 10 درجه سانتیگراد نیز مقاومت می‌کند و از بین نمی‌رود اما به تدریج برگهای آن خواهند ریخت .با کاهش دما آبیاری این گیاه را نیز کاهش دهید. در چنین شرایطی به گیاه کود ندهید. دمای بالا نیز موجب چروکیده شدن برگها و خشک شدن آنها می شود بخصوص اگر در این شرایط گیاه خشکی نیز بکشد.

نور:مکانی نیم سایه - نیم آفتاب برای این گیاه مناسب است. این گیاه نور مستقیم آفتاب را در صبح زود یا در عصر بخصوص در فصولی همانند بهار پاییز و تابستان تا حدودی تحمل می‌کند اما مراقب نور مستقیم آفتاب در بعد از ظهر روزهای گرم بخصوص در طی فصل تابستان باشید. نور شدید در چنین  موجب کمرنگ شدن و ظهور نواحی سفید رنگ بر روی برگها می‌شود. اگر مکان نگهداری بیش از اندازه کم نور باشد، برگها حالت ابلق خود را از دست می‌دهند و به رنگ سبز یکدست درمیآیند.

خاک: خاک سبک با زهکش خوب مورد نیاز است . می توان از مخلوط خاک معمولی + خاک برگ+ شن و یا خاک برگ+پرلایت و یا هر ترکیب سبک دیگر که به خوبی آب را از خود عبور می دهد استفاده کرد. خاک گلدان این گیاه باید همواره مرطوب اما نه خیس و غرقابی باشد. در صورتی که برگها کم رنگ شوند و رشد گیاه کاهش یابد، باید از کود برای غذادهی به گلدان این گیاه استفاده کرد. برای غذادهی به این گیاه کودی با نصف غلظت آنچه که به سایر گیاهان زینتی داده می شود کافی است. کود را می‌توان در فصول رشد یک مرتبه در طی هر ماه و در فصول سرد همانند پاییز و زمستان هر 8-6 هفته یک مرتبه استفاده کرد.

تکثیر: در فصول گرم سال می‌توان با استقاده از قلمه که از نوک ساقه‌ها تهیه می شود پپرومیا را تکثیر کرد. قلمه ها در بستری سبک و مرطوب و با دمای هوا در حد 24-18 درجه سانتیگراد در طی 4-3 هفته ریشه دار می‌شوند.مراحل و چگونگی تهیه قلمه و کاشت آنان را در تصاویر زیر مشاهده می کنید.

در تصویر شماره یک از انتهای ساقه قلمه تهیه می شود. در تصویر شماره دو برگهای اضافی از پایین قلمه جدا می شوند.

در تصویر شماره سه قسمت اضافی پایین قلمه جدا و برشی مورب در پایین ساقه زده می شود. در تصویر شماره چهار قلمه ها در بستر کاشت قرار می گیرند.

در تصویر شماره پنج خاک اطراف قلمه ها با دست محکم و فشرده می شود. سپس به قلمه ها آب داده می شود و در تصویر شماره هفت مشاهده می کنید که برای حفظ رطوبت بیشتر در اطراف برگهای قلمه از روش کشیدن پلاستیکی شفاف بر روی قلمه ها کمک گرفته می شود.

هرس: این گیاه نیاز به هرس خاصی ندارد مگر جدا کردن برگهای زرد و آسیب دیده. همچنین در صورت علاقه به پرپشت شدن این گیاه و تحریک رشد ساقه های جانبی می توان ساقه را سرزنی کرد. بدین صورت که کافی است حدود 5 سانتیمتر از نوک ساقه را کوتاه کرد تا از قسمتهای پایین ساقه های جدید شروع به رشد کنند. البته اگر ساقه مذکور بسیار بلند شده است می توان بیش از 5 سانت از آن قطع نمود و حتی فقط حدود یک سوم طول آن باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. به هر حال سالی یک مرتبه هرس کنید و در هر مرتبه هرس بیش از 30٪ از حجم کل شاخسار را کوتاه نکنید.

آفات و بیماری: کنه تار عنکبوتی یکی از حشراتی است که به این گیاه حمله می‌کند که در نتیجه برگها زرد رنگ می‌شوند و زیر آنان تارهای عنکبوت بسته می‌شود در اینصورت از سموم سیستمیک باید استفاده کرد. پوسیدگی ناشی از فعالیت قارچ فیتوفترا Phytophthora و پتیوم Pytium این گیاه را آزار می‌دهد و شرایطی همانند هوای مرطوب و سرد و یا آبیاری بیش از حد باعث فعالیت این قارچ می‌شود و در نتیجه گیاه از سطح خاک خواهد پوسید.  بیماری لکه برگی قارچ سرکوسپورا cercospora هم گاهی در این گیاه مشاهده می‌شود که در اثر آن بر روی سطح زیرین برگها لکه های سیاه رنگی به وجود می‌آیند. لکه برگی ریزوکتونیا Rhizoctonia لکه‌هایی قهوه‌ای تا سیاه رنگ با حاشیه‌های برآمده ایجاد می‌کند. لکه برگی میروتسیوم Myrothecium نواحی آبدار با حلقه‌هایی سیاه و سفید در نواحی زیر سطح برگ بوجود می‌آورد. در چنین شرایطی می‌توان از سموم قارچ کش استفاده کرد. استفاده از مواد براق کننده برگها باعث ایجاد لکه‌هایی نارنجی-قرمز بر روی برگها می‌شود بنابراین برای پاک کردن برگهای این گیاه از پارچه مرطوب استفاده کنید. ویروس موازییک خیار نیز می‌تواند در برگها لکه‌های حلقوی ایجاد کنند و موجب کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی برگها شود و چاره ای بجز حذف و دور انداختن برگهای بیمار نیست.

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia

http://davesgarden.com/guides/pf/go/101829/

http://houseplantz.net/peperomia-magnoliifolia-spoonleaf-peperomia

http://www.succulent-plant.com/families/piperaceae.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٦