معرفی گیاه -پوتوس ابلق Devils ivy

پوتوس ابلق با نام عملی Scindapsus aureus به خانواده Araceae تعلق دارد و بومی آسیای جنوب شرقی است. این گیاه در موطن خود به ارتفاع 20 متر می‌سد با ساقه‌ای که 4 سانتیمتر قطر دارد و برگها تا حدود 100 سانتیمتر طول و 45 سانتیمتر عرض دارند و توسط ریشه‌های هوایی خود به گیاهان دیگر آویزان می‌شد. به عنوان یک گیاه گلدانی ارتفاع بسیار کمتری می‌یابد و اندازه برگها و قطر ساقه نیز بسیار کوچک‌تر است. به دلیل ساقه‌های بلند و آویخته آن این گیاه را می‌توان در سبدهای آویز نگهداری کرد که بدین صورت منظره زیبایی را بوجود می‌آورد. برگها قلبی شکل هستند و بر روی پهنه سبز رنگ آنان رگه‌های سبز کم رنگ  و زرد و کرم مشاهده می‌شود. ساقه ها و برگسار این گیاه سمی هستند. بنابراین آنرا بدور از دسترس کودکان و یا حیوانات خانگی قرار دهید.


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری: به محیط مرطوب نیاز دارد بنابراین در طی فصل رشد به خوبی این گیاه را آب دهید به عنوان مثال هفته‌ای 5-4 مرتبه. البته در فاصله بین دو آبیاری بگذارید تا سطح خاک تا حدودی خشک شود و سپس گیاه را اب دهید. حتی برخی از پرورش دهندگان توصیه می کنند سطح خاک کاملا خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود.  با سرد شدن هوا تعداد دفعات آبیاری را کاهش دهید و هر 8-7 روز یک بار گیاه را آب دهید. اگر گیاه در هوای گرم برای مدت زمانی نسبتا طولانی تشنگی ببیند برگها و ساقه آن خم می‌شود و بعد از مدتی می‌خشکد. اگر خاک گلدان بسیار خیس و باتلاقی شود در ابتدا ساقه ها استحکام خود را از دست خواهند داد . با ادامه این وضعیت گیاه حالتی پژمرده می‌یابد و شاخه‌ها خود را می‌اندازند. همچنین حاشیه برگها سیاه می‌شود و بر روی آنان نیز لکه‌های قهوه‌ای رنگی شکل می‌گیرد.

دما:این گیاه در دمای 30-15 رشد مناسب دارد. اگر دما به پایین‌تر از 12-10 درجه سانتیگراد نفوذ کند برگها زرد می‌شود و لکه‌هایی قرمز - نارنجی بر روی آن شکل می‌گیرد. با افزایش دما به آبیاری این گیاه بیشتر توجه نشان دهید (البته در این عمل زیاده روی نکنید!) و حتی در روزهای گرم و داغ میانه تابستان گیاه را با آب بدون املاح اسپری کنید.

نور: این گیاه طیف وسیعی از نور محیط را تحمل می‌کند اما در محیطی پر نور رشد بهتری دارد و برگها حالت ابلق خود را به خوبی نشان می‌دهند. البته پر نور بودن محیط به معنی تابش نور مستقیم آفتاب نیست . نور مستقیم آفتاب در زمانی از سال که دمای هوا خنک است مشکلی ایجاد نمی کند اما زمانی که دما افزایش می یابد وجود چنین مسئله ای می تواند منجر به سوختن نوک و حاشیه برگها و یا ظهور نواحی خشکیده و سوخته و کرم-سفید رنگ بر روی پهنه برگ شود . بنابراین در طی فصول گرم سال این گیاه را در مکانی با نور غیر مستقیم آفتاب قرار دهید. با کاهش نور محیط برگها نیز به رنگ سبز یکدست در می‌آیند. نور شدید نیز موجب رنگ پریدگی برگها می شود. 

خاک: بستر خاکی غنی و مرطوب برای این گیاه مناسب است و از مخلوط خاک، پیت موس و پرلایت می‌توان استفاده کرد. زیاد شدن فاصله برگها و ریز ماندن برگهای گیاه نشانه کمبود مواد غذایی بستر کاشت است. برای تغذیه مصنوعی این گیاه می توان در طی فصل رشد هر دو هفته یکبار از کودهای مخصوص گیاهان زینتی استفاده کرد.

تکثیر: با استفاده از قلمه ساقه به طول 15-12 سانتیمتر و ریشه‌دار کردن آنان در مخلوط شن و پیت  انجام می‌گیرد. البته از آب به تنهایی نیز می توان برای ریشه دار کردن قلمه ها استفاده کرد اما قلمه هایی که در مخلوط خاکی ریشه دار می شوند بعدها گیاهان قوی تری تولید می کنند. بهتر است که قلمه ها را از نوک ساقه ها تهیه کرد و زمان برش زدن و جدا کردن قلمه از ساقه گیاه مادری، برش را از زیر ناحیه اتصال برگ بزنید.  برگهای موجود در پایین قلمه را جدا کنید و وجود یک یا دو برگ در انتهای قلمه کافی است. در طی ریشه دار شدن قلمه ها بهتر است رطوبت محیط بالا نگهداشته شود و دمای حدود 25 درجه برای ریشه زایی قلمه ها مناسب است. دمای زیر 15 درجه مناسب ریشه زایی قلمه های این گیاهنیست. ریشه زایی قلمه ها حدود 4-3 هفته طول می کشد.

تصویر فوق: قلمه ها را در آب و یا بستر خاکی می توان کاشت که دومی ارجحیت دارد.

بر روی ساقه های این گیاه و در ناحیه گره (اتصال برگ به ساقه) ریشه های هوایی می رویند(به انتهای فلشهای قرمز رنگ توجه کنید). به همین دلیل وجود حداقل یک گره بر روی قلمه برای ریشه زایی اهمیت دارد.

آفات و بیماری: دو مورد بیماری گیاهان پوتوس ابلق را در خانه ها تهدید می کند . یکی از آنان پوسیدگی ریشه است و دلیل اصلی آن خیس شدن بیش از اندازه بستر کاشت در حین آبیاری است . مورد دوم بیماری های قارچی و باکتریایی است که برگسار و ساقه های گیاه را می تواند آلوده کند و موجب از دست رفتن برگهای این گیاه شود. با تهویه مناسب هویا محل نگهداری و عدم خیس و مرطوب شدن برگسار در طی آبیاری می توان تا حد زیادی مانع از شیوع این بیماری ها شد.  شپشک سپر دار ، شپشک آردآلود و کنه‌های تار عنکبوتی نیز ممکن است پوتوس ابلق را مورد حمله قرار دهند. در اثر فعالیت شپشک برگها زرد و گیاه ضعیف می‌شود و به دلیل تولید عسلک سطح برگسار چسبناک می‌شوند. کنه تار عنکبوتی نیز موجب ایجاد رنگ زرد در سطح برگسار خواهد شد و سطح زیرین نیز تار عنکبوت ایجاد خواهد شد.

هرس:با بلند شدن ساقه‌ها می‌توان نوک آنها را قطع کرد تا رشد ساقه‌های جانبی تحریک شود و گیاه حالت بوته‌ای بیابد.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Epipremnum_aureum

http://www.greenpatio.com/plantdatabase/pothos.shtml

http://www.marketblooms.com/plantcare/pdf/GoldenPothos.pdf

http://homeplantscare.offersite.info/homeplantscare_wp/Files/scindapsus%20aureus%20fact%20sheet.pdf

http://www.ehow.com/how_2069681_grow-devils-ivy-houseplant.html

http://www.houseplantsforyou.com/golden-pothos-devils-ivy/http://www.ehow.com/info_12081236_devils-ivy-propagation.html

 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٢٦