معرفی گیاه -دیفن‌باخیاDumb cane

این گیاه با نام علمی Dieffenbachia amoena با خانواده Araceae تعلق دارد و بومی کشور برزیل است و امروزه به دلیل طرح و نقش موجود بر روی برگهایش به عنوان گیاه گلدانی در خانه‌ها و آپارتمانها نگهداری می‌شود. برگهای این گیاه بیضی شکل است و رنگهای زرد ، کرم و طیفهای مختلفی از رنگ سبز بر روی پهنه آن مشاهده می‌شود. تحت شرایط بسیار مطلوب این گیاه می‌تواند به ارتفاع بیش از 1.5 متر برسد و طول برگها 47 سانتیمتر و عرض آنان حدود 23 سانتیمتر و طول دمبرگها نیز به 30 سانتیمتر برسند. 


گل دیفن‌باخیا به طول 13 سانتیمتر و دارای چمچه‌ای به رنگ سبز است. شیره این گیاه سمی است و نام انگلیسی گیاه به همین دلیل انتخاب شده است(ترجمه نام انگلیسی Dumb cane معادل عصای لال است) زیرا در صورت مصرف هر قسمت از این گیاه زبان می‌سوزد و گلو بی حس می‌شود به طوری که حتی ممکن است تارهای صوتی از کار بیفتند و فرد مصرف کننده نتواند صحبت کند.بنابراین در خانه‌هایی که بچه‌های کوچک دارند نگهداری این گیاه توصیه نمی شود زیرا کودکان عادت دارند اجسام را به دهان خود ببرند و آنان را امتحان کنند. مصرف بیش از اندازه شیره این گیاه حتی می‌تواند منجر به مرگ شود. به منظور جلوگیری از هر گونه مشکل ، هنگام کار کردن با این گیاه همانند تعویض گلدان یا تمیز کردن برگها با پارچه، دستکش بپوشید. از دیگر اسامی انگلیسی این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد:Dumb plant, Leopard Lily, Spotted Dumbcane, Zebra Plant

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

آبیاری: در تابستان هفته‌ای 3-2 مرتبه و در زمستان یکبار در هفته‌ گیاه را آبیاری کنید.البته در تابستان خاک گلدان را بررسی کنید و در صورت خشک بودن سطح خاک گیاه را بلافاصله آب دهید و در زمستان بگذارید سطح خاک خشک شود و بعد گیاه را آب بدهید. آبیاری بیش از اندازه گیاه موجب زرد شدن برگهای موجود در قسمت پایین گیاه و ایجاد نواحی قهوه‌ای رنگ بر روی پهنه برگ می‌شود. دیفن‌باخیا رطوبت بالای هوا را بخصوص زمانی که دمای هوا بالا است دوست دارد بنابراین در روزهای گرم گیاه را غبارپاشی کنید اما این عمل را در زیر نور آفتاب انجام ندهید زیر بر روی برگها لکه‌های سوخته ایجاد می‌شود. برگهای این گیاه بعد از آبیاری ترد و شکننده می‌شود بنابراین اگر قصد جابجایی گیاه را دارید چند روزی آبیاری ان را به تاخیر اندازید تا بر اثر برخورد دیگر اشیا به گیاه، برگهای گیاه صدمه نبیند.

دما:بین 15 تا 25 درجه رشد خوبی دارد. در صورت گرمتر شدن هوا عمل غبارپاشی را انجام دهید و خاک گلدان را بازبینی کنید تا به دلیل افزایش دمای محیط اگر خاک خشک شده است عمل آبیاری را انجام دهید. افزایش دمای محیط باعث لوله شدن برگهای گیاه می شود و هوای خیلی گرم و خشک موجب خشکی برگها و ریزش آنان می‌شود. البته گاهی لوله شدن برگهای مسن و ریزش آنان طبیعی است زیرا گیاه در حال رشد است و با این کار برای برگهای جدید فضای کافی ایجاد می شود. اگر دمای هوا به زیر 10 درجه بیاید برگهای موجود در قسمت پایین گیاه کم رنگ می‌شوند و خواهند ریخت و بعد از مدتی نیز گیاه از بین خواهد رفت. این گیاه را در جلوی کولر یا پنکه قرار ندهید.

نور: مکانی سایه با نوری غیر مستقیم برای این گیاه مناسب است. نور مستقیم آفتاب نباید به آن بتابد. نور بیش از اندازه موجب کم رنگ شدن برگها و سفید شدن آنها می‌شود. نور کم موجب علفی شدن گیاه و طویل شدن بیش از اندازه دمبرگها می شود. در مکانهایی که کم نور است می‌توان از نمونه‌هایی استفاده کرد که برگهای سبز تیره دارند.

خاک:خاکی با زهکش خوب برای این گیاه استفاده کنید. مخلوط از 2 قسمت پیت موس +یک قسمت خاک معمولی + یک قسمت شن و یا مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+20٪ شن  برای این گیاه محیط خوبی را فراهم می‌آورد. برای تغذیه مصنوعی می‌توان هر ماه یک مرتبه از کودهایی محلول که برای گیاهان زینتی و آپارتمانی وجود داردهمانند فرمول 10-10-10  استفاده کرد. توجه کنید که کوددهی بیش از اندازه به این گیاه می تواند منجر به ظهور لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگها شود . هنگامی که حجم ریشه‌های گیاه زیاد شود گیاه به سمت بالا رانده می‌شود و ریشه ها از منافذ زیرین گلدان بیرون می آیند که در این زمان می بایست گلدان گیاه را عوض کرد.

تکثیر: توسط قلمه‌های ساقه که حداقل یک جوانه دارند میتوان این گیاه را تکثیر کرد.  اگرچه به طور کل در سراسر سال می توان از این گیاه قلمه تهیه کرد اما شانس ریشه زایی در قلمه هایی که در بهار و یا اوایل تابستان تهیه شده اند بیشتر است. قلمه ها را می توان از قسمت انتهایی ساقه و همچنین از طول ساقه استفاده کرد که قلمه های تهیه شده از قسمت انتهایی ساقه زودتر از دیگر انواع قلمه ریشه می دهند. طول قلمه حداقل 10-8 سانتیمتر باید باشد و هر قلمه حتما باید حداقل یک جوانه و به شکل مطلوب چند جوانه داشته باشند. به بیان دیگر اگر به ساقه دیفن باخیا دقت کنید حلقه های سفید - کرم رنگی را بر روی ساقه خواهید دید. در کنار این حلقه ها جوانه های کوچکی وجود دارد. همچنین توجه کنید زمانی که از ساقه گیاه مادری قلمه تهیه می کنیم بهتر است که در نهایت حدود 15 سانتیمتر ارتفاع برای گیاه مادری باقی بماند تا بتواند به رشد و نموی خود ادامه دهد. البته قبل از کاشتن قلمه‌ها باید شیره آنان خشک شود که این کار حدود 2-1 روز طول می‌کشد.در طی این مدت قلمه ها را در مکانی خشک ، با دمای میانه (نه سرد و نه گرم) و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید.برای کاشت قلمه ها بهتر است از مخلوط یک قسمت پیت موس+ یک قسمت شن یا یک قسمت پیت موس+ یک قسمت پرلایت است. قلمه هایی که در بستر کاشت آنان از پیت موس استفاده شود نیز سریعتر ریشه دار می شوند. البته از هر ترکیب سبک دیگری که رطوبت را نیز در خود دارد می توان برای ریشه زایی قلمه ها استفاده کرد. قلمه ها را می توان علاوه بر حالت معمول و عمودی که می بایست  حدود 3-2 سانتیمتر آن در داخل بستر کاشت فرو رود، به شکل افقی نیز در بستر کاشت قرار داد اما توجه کنید که در این وضعیت باید نیمی از ارتفاع قلمه به پایین در بستر کاشت قرار گیرد. ظرف محتوی قلمه ها را در مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب با دمای 21-18 درجه قرار دهید. حفظ رطوبت بستر کاشت و بخصوص هوای اطراف در طی ریشه زایی بسیار مهم است و می توان با قرار دادن یک کیسه پلاستیکی شفاف به حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها کمک کرد. در شرایط مناسب ریشه زایی قلمه های دیفن باخیا 30-21 روز طول خواهد کشید و زمانی که طول ناحیه جوانی که به تازگی رشد کرده است حدود 5 سانتیمتر شد می توان پوشش پلاستیکی را برداشت تا گیاه در شرایط رطوبت عادی و معمولی اتاق به رشد خود ادامه دهد. خوابانیدن هوایی و همچنین جداسازی پاجوشها از گیاه مادری از جمله دیگر  روشهای تکثیر این گیاه است.

تصویر فوق: تهیه قلمه از ساقه گیاه و قراردادن قلمه به شکل عمودی و افقی در بستر کاشت.

آفات و بیماری: کنه تارعنکبوتی موجب زرد شدن برگها و بستن تار در زیر برگها می‌شود و به تدریج رشد گیاه کم می شود. تغذیه شته‌ها موجب بدشکلی برگهای جوان، زرد شدن برگها و کاهش رشد گیاه می‌شوند. همچنین آنها ماده چسبناکی به نام عسلک ترشح می‌کنند که موجب چسبناک شدن سطح برگها می‌شود. شپشک آفت دیگر گیاه دیفن‌باخیا است که مشکلاتی همانند شته ایجاد می‌کند. اگر تعداد آفات کم است سعی کنید که تکه‌ای پارچه‌ مرطوب آنان را از روی گیاه بردارید در غیر اینصورت از سموم حشره‌کش از نوع سیستماتیک باید استفاده کرد. از بیماریهای این گیاه می‌توان به لکه برگی قارچی یا باکتریایی اشاره کرد که در اثر آن بر روی برگها لکه‌های کوچک و قهوه‌ای رنگی ایجاد می‌شود. بیماری بوترتیس (کپک خاکستری نیز از دیگر بیماری های قارچی این گیاه است . خیس شدن برگها در طی آبیاری این بیماری را تشدید میکند. جلوگیری از این امر و همچنین افزایش تهویه هوا از این بیماری جلوگیری می‌کند. اگر نیاز دارید تا گیاه را غبارپاشی کنید این عمل را در صبح زود انجام دهید تا و گیاه را 10 دقیقه بعد بررسی کنید تا تمامی برگها خشک شده باشد. در غیر اینصورت مدت زمان و شدت غبارپاشی را کم کنید تا در مدت زمان 10 دقیقه برگها خشک شوند. پوسیدگی ریشه و ساقه بیماری دیگر این گیاه است که موجب کاهش رشد، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای بر روی برگها ، پژمردگی برگها و قهوه‌ای شدن ریشه و پوسیدن ریشه و بوی بد آنان می‌شود. زهکش نامناسب خاک و خیس ماندن آن برای مدت طولانی و یا آبیاری بیش از اندازه گیاه از جمله عوامل اصلی شیوع این بیماری است. بنابراین از مقدار مناسب آب استفاده کنید و بهتر است تا بین دو عمل آبیاری خاک گلدان تا حدودی خشک شود و هنگام تهیه خاک گلدان، سعی کنید مخلوط خاکی را بکار برید که زهکش مناسبی برای گیاه ایجاد کند.

تصویر فوق: مثالی از نمونه بیماری لکه برگی باکتریایی

تصویر فوق: بروز لکه های خاکستری رنگ به دلیل قارچ بوترتیس

تصویر فوق: لکه های ایجاد شده بر روی برگ به دلیل بیماری های لکه برگی قارچی

تصاویر زیر مربوط به انواع مختلف این گیاه و لکه های متفاوت بر روی برگهای آنان است.

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dieffenbachia_amoena

http://www.plantoftheweek.org/week243.shtml

http://www.hort.purdue.edu/ext/ho-37web.html

http://www.cbif.gc.ca/pls/pp/ppack.info?p_psn=94&p_type=all&p_sci=sci&p_x=pp

http://www.absoluteastronomy.com/topics/Dieffenbachia

http://www.houseplantsforyou.com/dumbcane/

http://www.hgtv.com/landscaping/how-to-propagate-plants/index.html

http://jakevortex.blogspot.com/2011/02/plant-propagation-weeks-4.html

http://www.wikihow.com/Propagate-from-Cane-Cuttings

http://bumperscollege.uark.edu/health_clinic/6804.htm

http://homeguides.sfgate.com/propagation-dumb-cane-cuttings-25539.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱٠:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱