معرفی گیاه - دراسنا پرچمیMadagascar dragon tree

این گیاه با نام علمی  Dracaena marginata به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی ماداگاسکار، جزیره موریس و دیگر جزایر موجود در اقیانوس هند است که امروزه به دلیل رنگ زیبای برگسار، برگهای پایا و ساقه‌ای قوی و محکم به صورت گیاهی گلدانی در سراسر دنیا گهداری می‌شود. دراسنای پرچمی در موطن خود می‌تواند به ارتفاع 5-4 متر نیز برسد. برگهای آن 20-5 سانتیمتر طول و 5-1.5 سانتیمتر عرض دارند. دراسنایی که در گلدان نگهداری می‌شود معمولا حداکثر به 1.5 متر می‌رسد.


دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

در برخی از نمونه‌های این گیاه در حاشیه برگها خطوط موازی از رنگ دیگر (معمولا کرم  و یا زرد - سبز رنگ و همچنین قرمز رنگ )مشاهده می‌شود. گلها کوچک و معمولا سفید رنگ هستند و اواسط زمستان ظاهر می‌شوند اما گلها و میوه‌ها جذابیت خاصی به گیاه اضافه نمی‌کنند(ردیف دوم تصویر سمت راست). دراسنای پرچمی از جمله گیاهانی است که به خوبی توانایی تصفیه هوای داخل فضای خانه‌ها را به دلیل حذف و تجزیه فرم‌آلدئید دارد. از نامهای دیگر این گیاه می‌توان به  Pleomele  و Song of India می‌باشد.

آبیاری: این گیاه نباید خشکی ببیند و در چنین شرایطی نوک و حاشیه برگها قهوه ای می شوند و برگها حالتی لوله شکل پیدا می کنند . همچنین در بین دو عمل آبیاری خاک سطح گلدانی تا حدودی خشک شود اما نه کاملاً. زیرا اگر خاک همیشه خیس باقی بماند گیاه برگهایش را از دست خواهد داد. تقریبا 3-2 بار در هفته در تابستان و یک بار در طی هفته در زمستان آبیاری کافی است. همچنین از غرقاب شدن و خیس ماندن خاک نیز جلوگیری کنید در غیراینصورت نوک برگها خواهد سوخت و سپس برگها زرد می‌شوند و می‌پوسند و ریشه نیز خواهد پوسید و گیاه از بین خواهد رفت. در روزهای گرم می‌توانید عمل غبارپاشی را البته به دور از نور مستقیم آفتاب انجام دهید در غیراینصورت و با وجود هوای خشک محیط بر روی برگها و بخصوص نوک و حاشیه آنان لکه‌ها و یا نواحی سوخته قهوه‌ای رنگی بوجود می آید. هوای بسیار خشک و وجود املاح زیاد در آب موجب سوختگی نوک برگهای این گیاه می‌شود.

نور:مکانی روشن اما به دور از نور مستقیم آفتاب برای این گیاه مناسب است. در نور کم برگها کم رنگ می‌شوند یا رنگ قرمز حاشیه برگها از بین می‌رود و رشد گیاه ضعیف خواهد شد. نور شدید نیز موجب سوختن حاشیه برگها و یا ایجاد لکه هایی سوخته بر روی پهنک برگ می‌شود.

دما:در دمای 25-18 درجه سانتیگراد رشد خوبی دارد و دمای زیر 15 درجه سانتیگراد برای آن نامناسب و سرد محسوب می‌شود و در هوای سرد ساقه از قسمت بالا میپوسد و نوک و حاشیه برگها قهوه ای شده و در نهایت برگها خواهند ریخت . در هوای گرم (بالای 28 درجه)نیز رنگ برگها سبز کم رنگ - زرد  و با گرمتر شدن هوا برگها به تدریج می ریزند.

خاک:  خاک این گیاه می بایست علاوه بر نگهداری رطوبت مناسب از زهکش خوبی نیز برخوردار باشد بنابراین می توان از مخلوطهایی همانند خاک معمولی+خاک برگ+ 10٪ شن و یا خاک برگ +کوکوپیت+پرلایت برای این گیاه استفاده کرد . همچنین در طی فصل رشد نیز برای تقویت گیاه می توان هر 5-4 هفته یکبار از کودهای کامل مثلا با فرمول 10-10-10 برای تقویت گیاه استفاده کرد . کمبود مواد غذایی منجر به تعییر رنگ برگها به سبز کم رنگ و یا زرد و همچنین آسیب دیدن به نوک و حاشیه برگها خواهد شد. بدین صورت که نواحی قهوه ای رنگی بوجود می آیند. هر دو سال یکبار نیاز به تعوض گلدان دارد.

تکثیر: با استفاده از قلمه ساقه که 10-3  سانتیمتر طول دارند این گیاه را می‌توان تکثیر کرد. زمان تکثیر نیز اواخر زمستان و اوایل بهار است. برگهای پایین ساقه حذف می‌شود و قلمه‌های ساقه به شکل افقی در شن مرطوب قرار می‌گیرند. دمای محیط 25-23 درجه سانتیگراد تنظیم می‌شود که در این روش حدود 6 هفته طول می‌کشد تا قلمه‌ها رشه دهند.همچنین قلمه نوک ریشه نیز برای تکثیر این گیاه استفاده می‌شود.

هرس: ساقه‌ گیاه با گذشت زمان بلند و چوبی می‌شود و برگهای موجود در قسمت پایین گیاه خواهند ریخت که در این صورت می‌توان  ساقه‌های این گیاه کوتاه و هرس کرد و بعد از مدتی نه چندان طولانی، از ناحیه ای که عمل برش را انجام داده‌اید دسته‌ای برگ ظاهر خواهد شد(ردیف اول تصویر سمت چپ).عمل هرس را در بهار و یا اوایل تابستان انجام دهید.

آفات: تریپس، کنه تار عنکبوتی و شپشک آرد آلود از جمله آفاتی هستند که احتمال حمله آنان به این گیاه وجود دارد. تریپس در شرایط هوای مرطوب این گیاه را بیشتر تهدید می‌کند. تغذیه تریپس از گیاه موجب ایجاد نواحی سفید رنگ می‌شود و همچنین مدفوع سایه رنگ این حشره بر پشت برگ باقی می‌ماند. کنه تار عنکبوتی از شیره گیاه می‌مکد و موجب زردی و راه راه شدن برگ ها می‌شود، در سطح زیرین برگها تار عنکبوت ایجاد می‌کند و برگهای به شدت آلوده ممکن است ریزش کنند. شرایط گرم و خشک حمله کنه تار عنکبوتی را شدت می‌بخشد. شپشک آرد آلود بر روی ساقه و یا سطح زیرین برگ مستقر می‌شوند و از شیره گیاه می‌مکنند. اگر تعداد آنها زیاد باشد ممکن است منجر به آفتادن برگ شوند . همچنین در اثر تولید ماده چسبناک عسلک توسط این حشره سطح برگ گیاه چسبناک می‌شود. دیگر شپشک‌های گیاهی نیز دراسنای پرچمی را ممکن است مورد حمله قرار دهند که چون از شیره گیاه تغذیه می‌کنند موجب کاهش رشد گیاه و ریزش برگها شوند. اگر تعداد آفات کم است با تکه پارچه‌ای مرطوب برگها و ساقه گیاه را از وجود آنان پاک کنید و اگر تعداد آنها بیش از اندازه است می‌توان از سموم سیستماتیک برای مبارزه با این آفات استفاده کرد. از بیماریهای قارچی دراسنا پرچمی می‌‌توان به لکه برگی ، پوسیدگی ساقه اشاره کرد که معمولا با نامناسب بودن زهکش بستر کاشت و آبیاری بیش اندازه گیاه تشدید می‌شوند. در بیماری لکه برگی لکه‌های آبدار بر روی حاشیه برگهای جدید بوجود می‌آید و با پیشرفت بیماری رنگ لکه‌ها قرمز - قهوه‌ای می‌شود که مرکزی زرد رنگ دارند. با شدت بیماری جوانه‌ها خواهند مرد. جلوگیری از آبیاری بیش از اندازه و عدم مرطوب شدن برگسار هنگام آبیاری و زهکش مناسب خاک گلدان و همچنین کاربرد سموم قارچکش بر پایه مس می‌توانند در کنترل این بیماری موثر باشند. پوسیدگی ساقه و ریشه نیز اکثرا گیاهان جوان را درگیر می‌کند که ریشه و قسمت پایین ساقه نرم می‌شوند و ناحیه آلوده بد رنگ و قهوه‌ای رنگ می شود و بوی بدی نیز به مشام می‌رسد. برگها پایین گیاه خواهند ریخت. باید گیاه آلوده را از بین برد زیرا کاربرد سموم کمکی نخواهد کرد. پوسیدگی ریشه بر اثر عامل قارچی از دیگر بیماریهای قارچی است که موجب پوسیدگی ریشه می‌شود و پوسیدگی به سمت بالا و به طرف ساقه حرکت می‌کند و ساقه را نرم می‌کند. ساقه در درون قهوه‌ای می‌شود. جلوگیری از این بیماری با کاربرد محیط رشد سالم و مواد گیاهی سالم آسانتر از مبارزه با آن است. در پوسیدگی نرم ریشه که نوعی بیماری باکتریایی است زخمهایی سیاه و نرم بر روی ساقه و در نزدیکی سطح خاک دیده می‌شود و گیاه ضعیف می شود و ساقه ممکن است بشکند. برگها کم رنگ می‌شوند و می‌ریزند. ریشه‌ها و ساقه مرطوب و قهوه‌ای رنگ می‌شوند و گاهی بوی بدی نیز از آنان به مشام می‌رسد. بهترین راه جلوگیری از این بیماری استفاده از مخلوط کاشت ضدعفونی شده و تهیه گیاهان سالم است.

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_reflexa

http://www.dracaena.com/dracaena-marginata-red-edged-dracaena.php

http://www.ehow.com/how_4663876_plant-aka-madagascar-dragon-tree.html

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Corn-Plant-How-To-Grow-Dracaena-Marginata.htm

http://www.guide-to-houseplants.com/dragon-tree.html

http://voices.yahoo.com/houseplants-madagascar-dragon-tree-3192826.html?cat=32

http://www.ehow.com/info_12097883_dragon-tree-root-rot-care.html

http://www.ehow.com/info_12093429_dragon-tree-fungus.html

http://www.ehow.com/info_8347362_dragon-tree-pests.html

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۳:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٧/۱