معرفی گیاه -دراسنا Dragon tree

این گیاه با نام علمی Dracaena fragrans به خانواده Asparagaceae تعلق دارد و بومی مناطق گرمسیری آفریقا است و نامهای دیگر آن در زبان انگلیسی عبارتند از:corn plant(به دلیل شباهت برگسار به گیاه ذرت) ، stript dracaena (به دلیل نمونه‌هایی که برگ ابلق دارند) chinese money tree و false palm . دراسنا در موطن خود به ارتفاع 15 متر نیز می‌رسد با ساقه‌هایی به قطر 30 سانتیمتر و برگهایی به طول 150-20 و عرض 12-2 سانتیمتر. برگها سبز براق هستند و در برخی از ارقم این گیاه همانند 'massangeana'بر روی برگها نوارهایی به موازات و در طول پهنه برگ به رنگهای کرم، زرد کم رنگ یا طلایی وجود دارند.


 دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

اگرچه گیاهان جوان تنها یک ساقه دارند اما با گذشت زمان و بزرگ شدن گیاه به تعداد ساقه‌های اصلی آن افزوده می شود زبرا بعد از آنکه در انتهای ساقه، گل تشکیل می‌شود و یا انتهای ساقه به هر دلیل دیگری آسیب ببیدند، دو یا چند ساقه جدید از انتهای ساقه قدیمی رشد می‌کنند. گل‌آذین از نوع خوشه‌ای و به طول 160-15 سانتیمتر است و گلها 2.5 سانتیمتر قطر دارند که ابتدا صورتی رنگ و سپس سفید با مرکزی قرمز یا بنفش رنگ می‌شوند. گلها بسیار معطر هستند میوه ها به قطر 2-1 سانتیمتر و به رنگ نارنجی - قرمز است. در صورت نگهداری دراسنا در گلدان ارتفاع آن به حدود 6 متر می‌رسد که به منظور کنترل ارتفاع آن می‌توان ساقه‌ها را هرس کرد. این گیاه به دلیل جذب فرمآلدئید، گزیلن و تولوئن موجود در هوا و تجزیه آنان از جمله گیاهان تصفیه کننده محیط داخلی خانه‌ها محسوب می‌شود.لازم به ذکر است که به گفته برخی از پرورش‌دهندگان بالغ شدن این گیاه در حدود 10 سال به طول انجامیده و بعد از آن گیاه قادر به گلدهی خواهد بود. همچنین در محیط داخلی و محافظت شده خانه‌ها که معمولا گرم است این گیاه به ندرت گل می‌دهد. برای تحریک گیاه بالغ به گلدهی می‌توان به مدت 3- 2هفته از دمای شبانه 7 درجه سانتیگراد استفاده کرد(دمای زیر 5 گیاه را قطعا از بین می‌برد) البته در این دما بخصوص اگر ادامه بیابد برگها آسیب می‌بینند و چنین عملی در واقع به نحوی شوکه کردن گیاه و مجبور کردن آن به گلدهی و تولید بذر و ادامه نسل محسوب می‌شود. بنابراین در زمان تحریک گیاه به گلدهی باید دید که آیا ارزش آسیب رسیدن به برگسار گیاه را دارد یا خیر؟

آبیاری: سعی کنید که خاک سطحی گلدان این گیاه همواره نمدار باقی بماند. خشک ماندن و تشنگی گیاه موجب زرد شدن حاشیه برگها و قهو‌ه‌ای شدن نوک انان و در صورت عدم آبیاری ریزش برگهای گیاه رخ خواهد داد. این  گیاه به عناصر فلوئور و بر حساس است بنابراین آب مورد استفاده در آبیاری را در حدود 48 ساعت به کناری بگذارید و سپس از آن استفاده کنید. وجود این عناصر منجر به بروز لکه های قهوه ای رنگ بر روی لبه و یا پهنه برگها می شود. لکه های ایجاد شده کمتر از 2 سانتیمتر قطر دارند و معمولا به یکدیگر توسط خطی باریک متصل هستند. معمولا هفته‌ای 3-2 مرتبه در تابستان و هفته‌ای یک مرتبه در زمستان آبیاری این گیاه کافی است. از آنجایی که ریشه ها بسیار نزدیک ساقه هستند، آب را در نزدیکی ساقه بریزید. برای افزایش رطوبت هوا نیز هفته‌ای 3-2 مرتبه گیاه را غبارپاشی کنید. توجه داشته باشید که برای آبیاری از آبهای بسیار سرد و یا آب تصفیه شده استفاده نکنید زیرا گاهی املاح نامناسب در آب تصفیه شده بیش از تصفیه نشده است.

دما:در دمای 26 درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد . اگر دما به زیر 12 درجه سانتیگراد افت کند تمامی برگها به تدریج خواهند ریخت و انتهای ساقه خواهد پوسید و گیاه از بین می‌رود. تغییرات شدید درجه حرارت موجب سوختگی نوک برگها و همچنین ریزش برگها در حالیکه هنوز پهنه آنان سبز است می‌شوند. این مشکل زمانی که گیاه در کوران هوا قرار می‌گیرد (همانند جلوی کولر یا پنکه) نیز پیش می‌آید.

نور: طیف گسترده‌ای از نور را تحمل می‌کند اما آنرا از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید تا بر روی برگها نواحی قهوه‌ای رنگ و سوخته ایجاد نشود. نور بیش از اندازه موجب پریدگی رنگ برگها و زرد شدن خواهد شد.

خاک: این گیاه به خاکی سبک نیاز دارد. مخلوطی از خاک معمولی+خاک برگ+10٪ شن  محیط مناسبی برای این گیاه فراهم می‌کند. در چند سال اول هر بهار گلدان را می‌توانید عوض کنید اما با بزرگ شدن گیاه و سخت شدن تعویض گلدان می‌توانید به عوض کردن خاک سطحی این گیاه با خاکی غنی و تازه بسنده کنید. کمبود عناصر غذایی منجر به کاهش رشد برگها و عدم تشکیل برگهای جوان و رنگ پریدگی برگها می شود. توجه داشته باشید که اصولا دراسنا ، خاکی با واکنش اسیدی (در حد 6.5-6 ) را می پسندد و اگر خاک قلیایی باشد کمبود عناصری همانند منیزیم و کلسیم منجر به پوسیدن و از بین رفتن حاشیه های برگ می شود. برای کوددهی می‌توان از کودهایی با فرمول 10-10-10 هر ماه یک مرتبه استفاده کرد. البته برخی از پرورش‌دهندگان اعتقاد دارند از انجاییکه این گیاه نیتروژن را در برگسار خود ذخیره می‌کند تنها به منظور جلوگیری از اثرات ناشی از کمبود کلسیم که سوختگی نوک برگهای این گیاه است، از شلات کلسیم استفاده شود.

تکثیر: از ساقه‌های قدیمی می‌توان قلمه‌هایی به طول 20-10 سانتیمتر تهیه کرد و بعد از آنکه شیره آنان خشک شد آنان را در شن مرطوب کاشت تا ریشه دهند.تکثیر با کمک بذرها نیز امکان پذیر است . به گفته برخی از پرورش دهندگان بهتر است که بذرها را برای چند ساعت در آب خیساند تا پوسته آنها نرم شود این کار به جوانه زنی آنان کمک می کند. بذرها در بستری سبک که بتواند رطوبت را در خود نگهدارد به شکل سطحی با لایه ای نازک که روی آنان را می پوشاند کاشته می شوند. مکان گرم نگهداشته میشود و اجازه خشک شدن به بستر کاشت را نباید داد. جوانه زنی بذرها می تواند بین 30 الی 180 روز طول بکشد. 

تصاویر فوق: گیاهان جوان حاصل از رویش بذر این گیاه

افات و بیماری: کنه تار عنکبوتی می‌تواند موجب زرد شدن برگها و بستن تار عنکبوت در زیر برگها شود. تریپس نیز می‌تواند موجب کمرنگ شدن برگها و ظهور لکه های قهوه‌ای رنگ در پهنه برگ شود که می‌توان از سموم سیستماتیک برای مبارزه با این افت استفاده کرد. قارچ Fusarium moniliforme یکی از عوامل بیماری زای این گیاه است که موجب ایجاد نواحی زرد رنگ و یا قهوه ای تیره بر روی برگها و همچنین پوسیدگی قسمت اتصال برگ به ساقه می شود. البته این بیماری اغلب برگهای جوان گیاه را تحت تاثیر قرار می دهد . لکه ها در این بیماری قهوه ای رنگ هستند اما حاشیه ای زرد رنگ دارند . بیماری پوسیدگی باکتریایی توسط باکتری Erwinia carotovora نیز علائمی شبیه قارچ فوزاریوم ایجاد می کند. برخی دیگر از عوامل بیماریزیا قارچی نیز وجود دارند که می توانند بیماری لکه برگی قارچی ایجاد کنند که در اثر آنان لکه هایی زرد و یا قهوه ای بر روی برگها ایجاد می شود. بیماری هایی که یاد شدند معمولا باغث مرگ گیاه نمی شوند اما می توانند باعث کاهش رشد و همچنین کاهش زیبایی گیاه شوند.

تصویر فوق: بیماری لکه برگی فوزاریومی

زرد شدن برگهای گیاه دراسنا:

زرد شدن برگهای این گیاه به دلایل مختلفی صورت می گیرد و انواع متفاوتی از زردی برگسار در این گیاه ممکن است مشاهده شود.

  •  گاهی خطوط زرد رنگ در کنار لبه برگها شکل می گیرد که معمولا به همراه رنگ قهوه ای نیز هست که دلیل این مسنله کمبود آب، شور شدن خاک در اثر کوددهی بیش از اندازه و یا کمبود عناصر غذایی و فقر خاک است.
  • گاهی تمامی برگ سبز کم رنگ-زرد می شود که شدت زیاد نور ، رطوبت اندک محیط و یا شرایط نامساعد خاک(همانند زهکش نامناسب و یا سنگین بودن بیش از اندازه بافت خاک) موجب چنین حالتی می گردد.
  • چمع شدن آب بیش از اندازه در خاک و عدم خروج آب از اطراف ریشه ها منجر به شیوع برخی از بیماری های قارچی و از بین رفتن ریشه ها و در نتیجه از دست دادن برگها می شود که در این حالت ابتدا برگها به رنگ زرد-طلایی در می آیند و می ریزند.
  •  کمبود آب بخصوص در ماه های بهار الی پاییز می تواند منرج به زردی برگها و البته سرخشکیدگی آنان شود.
  •  تغییر مکان گیاه نیز عامل دیگری برای زرد شدن برگها است. زیرا ممکن است در مکان جدید میزان نور نسبت به مکان قبلی متفاوت باشد. اگر میزان نور بیشتر شده باشد به نحوی که شدت آن برای گیاه غیر قابل تحمل باشد، برگها زرد رنگ می شوند و لکه های قهوه ای رنگ که ناشی از مردن بافتها است بر روی آنها نیز شکل می گیرد. 
  • علاوه بر بیش بود شدت نور، کمبود نور نیز میتواند منجر زرد شدن برگها شود. اگر نور بسیار کم باشد برگهای گیاه بخصوص برگهای پایین گیاه زرد شده و از بین خواهند رفت. البته ریزش برگهای پایین گیاه و لخت شدن ساقه، از جمله مواردی است که با افزایش سن گیاه نیز می تواند پیش بیاید. بنابراین زمانی که چنین مشکلی ایجاد می شود، توجه کنید که آیا در هفته های اخیر شرایط نوری گیاه تغییر کرده است و یا خیر .
  • پوسیدگی ریشه به دلیل فعالیت بیماری هیا قارچی می تواند منجر به ظهور لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگها شود. زرد شدن برگ، عدم رشد گیاه، پژمرده شدن برگها و قهوه ای شدن ساقه گیاه از آثار این مشکل محسوب می شوند.
  • وجود و فعالیت آفات نیز از دیگر عوامل زرد شدن برگها است.بخصوص شپشکهای سپردار، شپشک آردآلود و یا کنه تارعنکبوتی می توانند قسمتهای مختلف گیاه بخصوص نواحی که برگ به ساقه متصل است و از دید افراد پنهان می مانند ، فعالیت کرده و منجر به زرد شدن برگها شود.

 

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dracaena_fragrans

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Corn-Plant-How-To-Grow-Dracaena-Fragrans.htm

http://www.ehow.com/how_4406402_care-corn-plant-dracaena-fragrans.html

http://houseplants.about.com/od/foliageplants/p/Corn-Plant-How-To-Grow-Dracaena-Fragrans.htm

http://www.ehow.com/info_12122789_brown-tips-dracaena-warneckii.html 

  
نویسنده : آزاده رشیدی ; ساعت ۱۱:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۱/٧/٢