معرفی گیاه - یاس آبی Cape leadwort

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

گلها 2.5 سانتیمتر قطر و 5 عدد گلبرگ دارند  که در تمامی طول مدت سال بجز ماه‌های سرد زمستان شکوفا می‌شئوند. گلها بر روی ساقه های حاصل از رشد فصل جاری(ساقه های جدید و جوان) شکل می‌گیرند.بر روی قسمت پایین گلها موهای نسبتا چسبناکی وجود دارد که این حالت چسبناکی را روی میوه های کپسول شکل این گیاه ینز می توان مشاهده کرد. برگها سبز رنگ و به طول 5 سانتیمتر می‌باشند. از نامهای انگلیسی این گیاه می‌توان به Blue plumbago, Cape plumbago, Cape leadwort,sky flower اشاره کرد.

آبیاری: اگرچه تا حدودی خشکی را تحمل می‌کند اما در آبیاری آن کوتاهی نکنید. سطح بستر گلدان را بررسی کنید  و در صورتی که تا حدودی رطوبت خود را از دست داده بود به گیاه آب دهید. در طی زمستان نیز اجازه دهید تا خاک سطح گلدان خشک شود و سپس گیاه را آب دهید. آبیاری بیش از اندازه و زهکش نامناسب بستر کاشت موجب چروکیدگی و ریزش برگهای گیاه می شود. در طی آبیاری سعی کنید تا قطرات آب بر روی گلها نریزد زیرا ممکن است منجر به لکه شدن گلها شود. رطوبت نسبی 60-40٪ به رشد این گیاه کمک می‌کند.در ماه‌های گرم سال می‌توان برای افزایش رطوبت اطراف گیاه هر دو روز یکبار برگسار آن را غبارپاشی کرد و ضمن غبارپاشی مراقب باشید تا جای ممکن گلها مرطوب نشوند.

نور: آفات کامل را دوست دارد و روزانه حداقل 4-5 ساعت از نور مستقیم آفتاب می‌بایست بهره مند باشد. در روزهای گرم تابستان باید آنرا از آفتاب مستقیم ظهر محافظت کرد در غیراینصورت امکان سوختن برگسار وجود دارد. همچینن به منظور جلوگیری از گرم شدن محیط اطراف ریشه ها در اثر تابش نور آفتاب تا جایی که امکان دارد از گلدانهای سفالی برای این گیاه استفاده کنید. گلدانهای پلاسیتکی به شدت داغ می‌شوند و ممکن است به ریشه ها آسیب برسد. در اثر کمبود نور و قرار دادن گیاه در محلی سایه از گلدهی کاسته می‌شود و برگها نیز تیره تر می‌شوند و هر مقدار که نور محیط کاهش یابد نشانه های دیگری از جمله بلند و نازک شدن ساقه ها و افزایش فاصله برگها بر روی ساقه ها نیز بوجود می‌آید.

دما: دمای شبانه 10 و دمای روزانه 26 درجه سانتیگراد برای رشد این گیاه مناسب است. در طی زمستان می‌توان این گیاه را در  دمای13-7 درجه سانتیگراد  نگهداری کرد. گرمای هوا یکی از دلایل ریزش غنچه ها و گلهای این گیاه است. همچنین در هوای گرم و خشک برگها قهوه ای شده و می‌ریزند.

خاک: در فضای آزاد خاک سبک شنی  با زهکش برای این گیاه مناسب است و برای کاشت در گلدان بکارگیری موادی همانند خاک برگ، پیت، خاک لوم یا باغچه و شن توصیه می‌شود. به عنوان مثال یکی از مخلوطهای کاشت گلدانی این گیاه عبارت است از 2 قسمت خاک لوم+1 قسمت پیت موس+ یک قسمت شن.  وجود پیت موس به این دلیل توصیه می‌شود که این گیاه بستر کاشتی تا حدود اندکی اسیدی دوست دارد و وجود پیت موس این شرایط را برای آن فراهم می‌کند . در صورت قلیایی بودن بستر کاشت گیاه یاس آبی مشکلاتی همانند زردی برگسار بخصوص برگهای جوان ناشی از عدم جذب عنصر آهن پیش خواهد آمد. در صورت نیاز به تعویض گلدان در فصل بهار میتوان این عمل را انجام داد و اگر گلدان بیش از اندازه بزرگ است می‌توان خاک سطح بستر کاشت را با خاکی غنی و تازه عوض کرد. برای کوددهی به این گیاه می‌توان ماهانه از کودهای محلول مخصوصو گیاهان آپارتمانی البته با نصف غلظت استفاده کرد. در ماه های پاییز و زمستان نیازی به تغذیه مصنوعی نیست.

تکثیر: با کاشت قلمه‌های نیمه چوبی ساقه  در فصل بهار و تابستان می‌توان این گیاه را تکثیر کرد. قلمه ها را می‌توان در بستری سبک و همیشه مرطوب ریشه دار کرد و در صورت وجود پاگرما احتمال ریشه دهی آنان افزایش می‌یابد. در صورت تولید بذر نیز می‌توان آنان را در زمستان کاشت .بذرها برای جوانه زنی به دمای 18-13 درجه سانتیگراد نیاز دارند. گیاهان تولید شده از بذر حدود 3-2 سال زمان نیاز دارند تا به گل بنشینند.  تقسیم بوته در فصل زمستان دیگر راه‌های تکثیر یاس آبی است.

آفات و بیماری:کنه تار عنکبوتی یکی از آفات این گیاه است که با قطعات دهانی خود بافت قسمتهای مختلف گیاه بخصوص برگها را سوراخ کرده و از شیره گیاه مصرف می‌کند و به همین دلیل موجب زرد شدن و ایجاد خطوط و یا نقاط کم رنگ تر بر روی پهنه برگ می‌شود. ریزش برگ و مرگ گیاه نیز ممکن است روی دهد. آنها در زیر سطح برگ و در صورت حمله شدید بر روی گلها نیز شبکه هایی همانند تار عنکبوت ایجاد می‌کنند.

 تصویر سمت راست کنه ها در پشت برگ تصویر وسط لکه‌دار شدن برگ تصویر سمت چپ شبکه‌های تار

شپشک آرد آلود آفت دیگر این گیاه است که او نیز با قطعات دهانی خود بافتهای گیاه را سوراخ کرده و از شیره آن مصرف می‌گنند. گیاه ضعیف شده و برگها زرد می‌شوند و می ریزند.تصویر زیر

مگس سفید در زیر برگها مستقر می‌شود و از شیره گیاهی مصرف می‌کند. همچنین عسلک که ماده ای جسبناک است تولید کرده و بعد از مدتی به دلیل رشد قارچهای سیاه رنگ، سطح عسلکها سیاه رنگ می شود.خوشبختانه گیاه یاس آبی به بیماری خاصی مستعد نیست.تصویر زیر.

 

هرس: همانطور که اشاره شد این گیاه در اصل گیاهی پیچ است اما با انجام عمل هرس به شکل منظم می‌توان از آن در گلدان نیز نگهداری کرد. از طرفی گلها بر روی ساقه های حاصل از رشد فصل جاری(ساقه های جدید و جوان) شکل می‌گیرند.بنابراین انجام عمل هرس به منظور تحریک رشد ساقه های جوان و افزایش گلها توصیه می‌شود. عدم انجام عمل هرس یکی از دلایل کاهش گلدهی این گیاهان است. زمان عمل هرس در اواخر فصل زمستان است. شاخه‌های قدیمی و چوبی را کوتاه کنید تا رشد ساقه های جوان تحریک شود. همچنین از آنجایی که ساقه‌های یاس آبی انعطاف پذیر است می‌توان آنان بر روی قیمهایی که به شکل نیم حلقه هستند هدایت کرد. قیمهای نیم دایراه از مفتولهای فلزی تهیه می‌شوند که دو سر آنان به درون خاک گلدان فرور می‌روند و سپس ساقه های گیاه به دو آنان پیچیده و با نوار نخی یا پلاستیکی به آنان متصل می‌شوند. عملی که در مورد یاس آبی بهتر است اجتناب شود سرزنی است. اگر چه این عمل رشد برخی از ساقه های جوان را تحریک می‌کند اما بعد از مدتی شاخه هایی که از خاک بیرون آمده اند بسیار جوبی می‌شوند و مناسب ظاهر یک گیاه گلدانی نخواهند بود. همچنین سرزنی موجب می‌شود که به دلیل رشد ساقه های جوان در انتهای شاخه های مسن‌تر ، گلها اکثر در قسمتهای انتهایی شاخسار متمرکز شوند و در سراسر گیاه گل تشکیل نشود.

د

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Plumbago_auriculata

http://www.floridata.com/ref/p/plumbago.cfm

http://www.plantoftheweek.org/week031.shtml

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=3851

http://www.plantzafrica.com/plantnop/plumbago.htm

http://www.plumbago.co.uk/plumbago/flower.htm

http://www.finegardening.com/plantguide/plumbag-auriculata-cape-leadwort.aspx

http://www.jaycjayc.com/blue-cape-plumbago-auriculata/

http://edis.ifas.ufl.edu/pdffiles/FP/FP48700.pdf

http://homeguides.sfgate.com/imperial-blue-cape-plumbago-plant-care-38780.html

http://www.backyardgardener.com/plantname/pda_9af2.html

http://wildlifeofhawaii.com/flowers/1141/plumbago-auriculata-plumbago/

/ 12 نظر / 235 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آرتا

سلاممممممممممم..من تازه با وبلاگت آشنا سدم..عالیه.. بذر گل یاس آبی و از کجا میشه پیدا کرد؟؟؟؟[گل][گل]

آرتا

یادم رفت بگم من از بتدرعباسم یذر قکارم در مباد؟؟؟

آرتا

بذر گل یاس آبی مد نظرم بود..با توجه به سلیقه خوبی که داری احتمال دادم این گلم داشته باشی و بتونی راهنماییم کنی؛ممنون میشم اگه پیدا کردی بهم بگی

آرتا

یاس آبی تو بندرعباس درمیاد؟ شما تو کدوم شهرا دیدینش؟

آرتا

میارمش تو سایه یک گلدون بزرگ واسش در نظر گرفتم بذر گیرم اومده ..یک ساعت گذاشتم خیس بخوره بعد بکارم ولی دمای چالوسم مثل بندر شرجیه...من میارمش تو خونه تابستون

خیلی گل زیباییه...آیا معطر هم هست؟

گیلاس

سلام مرسی بابت اطلاعات مفیدتون میخواستم بدونم با توجه به محدوده دمایی که میتونه تحمل کنه پس تو تهران نمیشه کاشتش؟! لطفا راهنماییم کنید میخوام بکارم. مرسی

تسنیم

سلام من این گیاه رو خیلی دوست دارم. امسال تابستان یک گلدان خریدم. تا به حال در بالکن بود گل میداد. این چندوقتی که تهران سرد شده کمی برگهاش زرد شده. خواستم ببینم حتما باید بیارمش توی خونه؟ آیا در زمستان هم گل میده؟ اگر توی راه پله نورگیر بذارمش خوبه؟ ممنون

آیدا

ممنون از مطالب خوبتون ممکنه من رو راهنایی کنید کجا میتونم این گل زیبا رو تهییه کنم خیلی ضروریه سپاس

تسنیم

سلام یاس آبی ام را به داخل راه پله منتقل کردم و بعد از یک دوره زرد شدن برگها و برگریزی حالا حالش خوبه و برگ جدید داده و بعضی شاخه ها هم غنچه کرده است. کلا فکر کنم خوشحال است[لبخند]