معرفی گیاه-کریپتانتوس Star fish

دوستان عزیز. خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برگسار این گیاه زمانی که از بالا به آنها نگاه شود شکلی همانند ستاره‌ را بوجود آورده‌‌اند به همین دلیل یکی از اسامی انگلیسی کریپتانتوس Earth star به معنی ستاره زمین و نام دیگر آن Starfish plant به معنی گیاه ستاره‌ماهی می‌باشد. گلهای گیاه سفید رنگ است که سه عدد گلبرگ دارند و معطر نیستند و جلب توجه نیز نمی‌کنند و وضعیت گلها دلیل نامگذاری آن در زبان لاتین بوده است زیرا کریپت crypt به معنی پنهان و anthos به معنی گل است که بر روی هم به معنی گیاهی است که گلهای پنهان دارد. البته گل این گیاه از نظر پنهان نیست و احتمالا منظور از این نامگذاری، اشاره به بی‌اهمیت بودن گلها است. گلها در فصل تابستان و در مرکز گیاه ظاهر می‌شوند

آبیاری: کریپتانتوس تا حدودی به خشکی خاک مقاوم است اما این مسئله نباید باعث شود تا گیاه را کم آب دهیم و باعث شویم تا خشکی بکشد. خشکی کشیدن گیاه موجب چروکیده شدن و از بین رفتن آن می‌شود. آبیاری بیش از اندازه نیز منجر به پوسیدن گیاه از قاعده آن خواهد شد.  بستر کاشت را مرطوب نگهدارید و زمانی که سطح خاک تاحدودی خشک شد گیاه را آب دهید. کریپتانتوس به رطوبت میانه تا زیاد هوا نیاز دارد هویا خشک موجب قهوه‌ای شدن نوک و حاشیه برگها می‌شود. بنابراین می‌بایست در روزهای گرم هر روز گیاه را با آب مقطر و یا آب تصفیه شده غبارپاشی کرد. اگر غبارپاشی در زیر نور آفتاب انجام شود روی برگها لکه‌های سوخته بوجود می‌آید.

نور: به مکانی نیمه سایه نیاز دارد و می‌بایست مانع از تابش نور مستقیم افتاب به برگها شد در غیر اینصورت برگها خواهند سوخت. در روزهای گرم سال گیاه را باید در مکانی با 75-55٪ سایه قرار داد. تغییرات نور محیط بر روی رنگ برگ تاثیر می‌گذارد. در نور کم محیط رنگها کدرو کم رنگ و در محیط روشن‌تر رنگها درخشان‌تر هستند. اما نور شدید و بیش از اندازه موجب بی رنگ شدن برگها و سوختن آنها می شود. نور اندک محیط می‌تواند موجب ریزش برگها نیز بشود.

دما: دمای روز 32-21 درجه و دمای شب 18-14 درجه سانتیگراد مناسب این گیاه است . دمای شب می‌بایست در حدود 5-6 درجه از دمای روز کمتر باشد. اگر دما به 38 درجه برسد سوختگی برگ روی می‌دهد و نوک برگها باریک و چروکیده می شوند اما اگر رطوبت هم بالا نگهداشته شود گیاه می‌تواند زمانی که رطوبت کاهش پیدا کرد، آسیبهای خود را ترمیم کند.

خاک: خاک این گیاه بهتر است کمی حالت اسیدی داشته باشد که با استفاده از خزه اسفاگنوم در ترکیب خاک می‌توان این نیاز را برطرف نمود. همچنین خاک باید زهکش خوبی داشته باشد و همواره مرطوب باشد که البته این به معنی خیس و غرقابی بودن خاک نیست. ترکیب پیت و کمپوست و یا مخلوط پیت، شن و پرلایت محیط خوبی را برای کاشت این گیاه بوجود می‌اورد. نیاز چندانی به تغذیه مصنوعی ندارد و در صورت کمبود رشد می‌توان در فصول رشد ماهی یک مرتبه از کودهای محلول مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کرد و در زمانی که دمای محیط کاهش یافته است نیازی به استفاده از کودها نیست. استفاده بیش از اندازه کودها موجب رشد نامناسب و فراوان برگها می‌شود و گیاه را مستعد بیماریها و آفات می‌کند. همچنین تغذیه برگی این گیاه (استفاده از کودهایی که اصولا از طریق برگ نیز جذب می‌شوند) فایده‌ای ندارد زیرا برگهای کریپتانتوس توانایی جذب مواد غذایی را ندارند. برای کاشت کریپتانتوس بر روی تنه درختان ابتدا می بایست به اندازه حجم ریشه بر روی تنه درخت فرورفتگی ایجاد کرد. قبل از قرار دادن ریشه گیاه در این فرورفتگی، اطراف ریشه آن را با خزه اسفاگنوم می‌پوشانیم و برای نگهداری خزه در اطراف ریشه‌ها می‌توان از تورهای فلزی یا پلاستیکی استفاده کرد. سپس گیاه را داخل فرورفتگی قرار می‌دهیم و برای اتصال بیشتر می‌توان از سیم‌بندی نیز استفاده کرد. در چنین روش کاشتی روزانه باید گیاه را به خوبی غبارپاشی نمود تا رطوبت هوای مورد نیاز آن فراهم شود. از نظر گلدان می‌توان برای گیاهان کوچک گلدانهایی با قطر 10-8 سانتیمتر و برای گیاهان بزرگتر گلدانهایی با قطر 15-13 سانتیمتر استفاده کرد و از انجاییکه گلدانهای پلاستیکی در مقایسه با گلدانهای سفالی رطوبت را بهتر نگه می‌دارند، استفاده از این گلدانها برای کریپتانتوس توصیه می‌شود.

 

 

کاشت کریپتانتوس در تنه درخت

آفات و بیماری: شپشک آرد آلود و دیگر شپشکهای گیاهی گاهی این گیاه را مورد حمله قرار می‌دهند و به دلیل تغذیه از شیره آن، موجب کاهش رشد و ضعف گیاه می‌شود و با تولید ماده چسبناک عسلک موجب چسبندگی سطح برگسار می‌گردد. همچنین از آنجایی که این گیاه رطوبت دوست است برخی از بیماریهای قارچی ممکن است گاهی مشکلاتی را ایجاد کنند اما این گیاه به استفاده از سموم ثارچکش بسیار خوب پاسخ می‌دهد و سریعا بهبود می‌یابد.

تکثیر: کریپتانتوس  در نزدیکی زمان گلدهی پاجوشهایی تولید می‌کند که در فصل بهار می‌توان آنان را زمانی که از نظر اندازه حدود 50-30 ٪ گیاه مادری هستند از گیاه مادری جدا کرد و در گلدانی مستقل در همان مخلوط خاکی که برای گیاهان بالغ استفاده می‌شود کاشت. البته ریشه دار شدن پاجوشها امری مشکل است و ممکن است ماه‌ها طول بکشد ولی به دلیل رطوبت موجود در محیط کاشت گیاه از بین نرود اما تا زمانی که ریشه ندهند رشد نیز نخواهند کرد.اگر برگهای قهوه‌ای موجود در قسمت پایین پاجوشها را جدا کنیم تا حدودی سرعت ریشه‌دهی آنان افزایش می‌یابد. از آنجایی که اندازه این گیاه کوچک است شاید به نظر برسد که اگر پاجوشها را جدا نکنیم تا همگی در یک گلدان و در کنار هم باشند منظره‌ای زیبا تر ایجاد می‌کند. در این کار زیاده روی نکنید زیرا اگر ازدحام گیاهان در یک گلدان مانع از توسعه سیستم ریشه‌ای آنان می‌شود و همچنین وجود برگهای فراوان در سطح خاک مانع از رسیدن اب به سطح  زیرین بستر کاشت می‌شود. بنابراین هر چند وقت یکبار و با افزایش تعداد گیاهان یک گلدان به دلیل رشد پاجوشها، پاجوشها را از گیاه مادری جدا کنید.

 

منابع:

http://www.bromeliad-chicago.org/cryptanthus.htm

http://bromeliadsocietyhouston.org/genera-intro/cryptanthus/

http://davesgarden.com/guides/pf/go/1184/

http://en.hortipedia.com/wiki/Cryptanthus_bivittatus

http://www.easybloom.com/plantlibrary/plant/earth-star

http://www.jaycjayc.com/cryptanthus-bivittatus-earthstar-starfish/

http://fcbs.org/cryptanthussociety/culturalinfo.html?3e3ea140

http://bromeliads.gardenwebs.net/cryptanthus.culture.htm

/ 1 نظر / 172 بازدید
شمیم

من تو خونه این گل ودارم خیلی هم دوسش دارم وبلاگ بسیار زیبا وآموزنده ایی دارید موفق باشید