محیط پیرامون ما- محافظت گیاهان در برابر سرمای زمستان

دوستان عزیز لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید.سپاسگزارم

چرا سرما باعث از بین رفتن گیاه می شود؟

در سلولهای گیاهان مایعاتی همانند آب وجود دارد و سرما موجب می شود که کریستالهای یخ در سلولهای گیاه شکل گیرد. بنابراین آب از دسترس بافتهای گیاهی خارج شده و گردش مایعات در سیستم درونی گیاهان مختل می شود. در طی 3-2 روز آثار سرمازدگی مشهود می شود. به طور کل سرد شدن تدریجی هوادر طی پاییز و کوتاه شدن روزها به گیاه کمک می کند که خود را برای مقابله با سرمای زمستان آماده کند و به شکل مناسب تری وارد خواب زمستانی شود. هر مقدار که گیاه فرصت داشته باشد که خود را برای زمستان آماده کند مقاومت آن در برابر این سرما نیز بیشتر خواهد شد. این وجود در طی زمستان نیز هر مقدار که دما کاهش بیشتری داشته باشد و تعداد روزهای بسیار سرد بیشتر باشند و یا اختلاف دما در طی  روز و شب  بیشتر باشد خطر سرمازدگی نیز وجود خواهد داشت .

چه شرایطی خطر سرمازدگی گیاهان را افزایش میدهد؟

انتخاب گیاهان حساس و نامناسب برای شرایط اقلیمی محیط زندگی یکی از مهمترین دلایل آسیب دیدن آنها در برابر سرما است. هر مقدار که سعی کنیم گیاهانی منطبق و سازگار با شرایط آب و هوایی منطقه زندگیمان انتخاب کنیم شانس زنده ماندن آنها بعد از سرمای زمستانه نیز بیشتر خواهد بود . با این وجود حتی در مورد گیاهان سازگار با شرایط آب و هوایی گاهی مشکلات سرمازدگی پیش خواهد آمد. برخی از عوامل موثر در این مسئله افت شدید و غیر منتظره دما در برخی از سالها و یا آغاز زود هنگام سرمای پاییزه می باشد. گاهی نیز طرز نگهداری از گیاهان در افزایش حساسیت آنان در برابر سرما موثر هستند مثلا دادن کودهای حاوی نیتروژن بالا در اواخر فصل تابستان موجب تحریک رویش ساقه های جوان می شود. این ساقه ها که با نام ساقه های نرم نیز خوانده می شوند در برابر سرما بسیار حساستر از ساقه های بالغ و چوبی می باشند. یا اینکه هرس در زمان نامناسب در طی سال نیز می تواند موجب افزایش حساسیت در برابر سرمای زمستانه شود. از موارد دیگر می توان به زمان نامناسب کاشت گیاهان جوان در فضای باز اشاره کرد. این گیاهان هنوز توانایی برای مقابله با سرمای زمستان را به اندازه گیاهان بالغ ندارند و احتمال از بین رفتن آنان وجود دارد. شرایط جوی نیز در بروز میزان خطر سرمازدگی بسیار موثر است. به عنوان مثال هوای ابری نسبت به هوایی با آسمان صاف و بدون ابر که بخصوص با  وزش باد نیز همراه است کمتر به گیاه آسیب می رساند . شبهای صاف بدون ابر همراه با وزش باد بدترین شرایط را برای سرمازدگی گیاهان فراهم می کند.

سرما زدگی با یخ زدگی فرق دارد.

در مورد آسیب رسیدن به گیاهان با دو واژه سرمازدگی و یخ زدگی مواجه هستیم که این دو با یکدیگر تفاوت دارند. اگرچه هر دوی این شرایط  در دمای زیر صفر پدیدار می شوند اما با یکدیگر تفاوت دارند. زمانی که گیاه درچار یخ زدگی می شود یعنی آب درون سلولهای آن تبدیل به کریستالهای یخ شده است و این کریستالها به دیوار سلول آسیب می زنند و موجب از هم گسیختگی آنان می شوند و یخ زدگی می تواند به این دلیل موجب پایان عمر بافت گیاه شود. این مسئله در گیاهان معمولا زمانی روی می دهد که دمای محیط  به زیر 1.1 درجه سانتیگراد نزول کند . سرمازدگی فقط سطح رویین گیاه را تحت تاثیر قرار میدهد و به عمق نفوذ نمی کند. یعنی دمای هوا هنوز آنقدر افت نکرده است که موجب تشکیل کریستالهای یخ در درون سلولهای گیاهی شود و فقط این اتفاق در سطح برگ می افتد بنابراین سرمازدگی می توان به سطح برگ و همچنین جوانه های برگ و گل آسیب وارد کند اما به ندرت گیاه از از پای در می آورد. اما نباید فراموش کرد که ادامه چنین هوایی نیز می تواند بسیار به ضرر گیاه باشد بخصوص اگر با وزش باد همراه باشد زیرا وزش هوای سرد مرتبا رطوبت را از هوای اطراف برگها دور می کند و مجددا رطوبت از داخل گیاه جایگزین رطوبت از دست رفته هوای اطراف برگها می شود اما به دلیل نامساعد بودن هوا و سرد بودن آن و به دلیل غیرفعال بودن ریشه ها در چنین شرایطی ، ریشه ها نمی توانند این رطوبت را به موقع از خاک اطراف جذب کرده و  در اختیار گیاه قرار دهند. این مسئله ابتدا موجب قهوه ای شدن نوک و حاشیه برگها میشود و اگر این شرایط ادامه یابد امکان از بین رفتن کل برگ نیز وجود دارد.

نشانه های سرمازدگی

از نشانه های سرمازدگی می توان به چروکیدگی برگها، قهوه ای شدن نوک و حاشیه برگها و در نهایت قهوه ای شدن تمامی برگ، بروز نواحی قهوه ای کم رنگ در بین رگبرگها، ایجاد حالتی آبدار بر روی سطح برگها، افتادگی ساقه های گیاه و از بین رفتن جوانه های گل و یا برگ اشاره کرد.

اگر گیاه از سرما آسیب دید چه باید کرد؟

فرض کنید گیاهی سرمازده شده است اما به طور کل از بین نرفته است. قسمتهای سرما زده را باید از گیاه جدا کرد اما برای انجام این کار می بایست تا فرارسیدن بهار صبر کرد. بهتر است که اگر متوجه خشک شدن قسمتهایی از ساقه های گیاه در اثر سرما شدید عمل قطع آنان را در طی زمستان انجام ندهید. بلکه تا فرارسیدن اواخر زمستان و یا اوایل بهار صبر کرده و سپس با انجام عمل هرس نواحی آسیب دیده را جدا کرد.

عوامل موثر در جلوگیری از سرمازدگی

انتخاب درست نوع گیاهانی که در فضای باز می کاریم

گیاهان از نظر مقاومت در برابر سرما با یکدیگر متفاوت هستند گیاهانی که عموما با نام سرسخت و مقاوم (hardy plant) شناخته می شوند می توانند دمایی را که موجب سرمازدگی می شود را تا مدتی تحمل کنند از طرف دیگر گیاهانی که عموما حساس (tender) خوانده می شوند گیاهانی که یا توسط این دما تا حدودی آسیب می بینند و یا به طور کل از بین می روند و می‌میرند. بنابراین بهتر است که برای بروز کمترین خسارت در فصل سرما، گیاهانی را انتخاب کرده و در فضای آزاد بکاریم که با آب و هوای منطقه ما سازگاری داشته باشند. زیرا این گیاهان کمترین میزان محافظت در برابر سرمای زمستانه را نیاز دارند و البته این به معنی بی توجهی به آنان در طی فصل سرما نیست.بلکه تحت شرایطی همانند سرمای زودهنگام و یا خطر سرمای کم سابقه باید از این گیاهان نیز محافظت نمود.

مکان کاشت گیاه

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد مکان کاشت گیاهان است. در فضای باز و حیاط خانه سعی کنید گیاهانی را که تا حدودی حساس به سرما محسوب می شوند در مکانهایی که از وزش باد و یا ریزش برف مصون است بکارید. مکانهایی مثل در پناه یک دیوار و یا در زیر سایر گیاهان بلند قامت از جمله چنین مکانهایی هستند . همچنین چنین گیاهانی را بهتر است در مکانی بکارید که در طی زمستان از آفتاب ظهر یا بعد از ظهر بر خوردار باشند زیرا آفتاب صبح موجب گرم شدن سریع سلولهای گیاهی می شوند که از سرمای شب هنوز سرد هستند و این مسئله منجر به گسستگی و از بین رفتن دیوارهای سلول و آسیب رسی به بافتهای گیاه می شود. همچنین به یاد داشته باشید که مکانهای جنوبی و غربی در مقایسه با مکانهای شمالی و شرقی از آفتاب و در نتیحه گرمای بیشتری در طی زمستان بهره مند هستند.

شرایط رشد و نگهداری گیاه

گیاهان قوی از توانایی بیشتری نسبت به گیاهان ضعیف در مقابله با خطر سرمازدگی برخوردار هستند. بنابراین نحوه نگهداری و مراقبت از گیاهان در طی فصول رشد و فعالیت می تواند منجر به افزایش توان آنها برای گذران فصل سرد شود. اگرچه مسئله کوددهی مهم و قابل توجه است اما فراموش نکنید که اگر در اواخر فصل رشد (اواخر تابستان) از کودهای حاوی نیتروژن استفاده کنید،  این کار موجب تحریک گیاه به تولید ساقه های جوان می شود و این ساقه ها (که میتوان آنها را ساقه های نرم نامید) در مقایسه با ساقه هایی که چوبی شده اند و بالغ هستند در برابر سرمای زمستان حساسیت بیشتری دارند و آسانتر در معرض خطر سرمازدگی قرار میگیرند. بهتر است که در اواخر فصل رشد و اگر گیاه به کوددهی احتیاج دارد از کودهای پتاسه برای آنان استفاده شود. پتاسیم از جمله عناصری است که بر روی افزایش مقاومت و سیستم ایمنی گیاهان اثر دارد و می تواند بر روی استقامت گیاهان تاثیر مثبت بگذارد. با این وجود حتی چنین کودهایی را نباید دیرهنگام به گیاه داد. آبیاری و به بیان دیگر رطوبت خاک مسئله دیگری است که  در طی زمستان نباید از آن غافل شد. اگرچه به نظر می رسد که گیاه غیر فعال است و نیازی به رطوبت خاک ندارد اما باید بدانید گیاهانی که خاک خشک دارند بسیار راحت تر از گیاهانی که خاک مرطوب دارند دچار سرمازدگی می شوند و این مسئله در مورد گیاهان همیشه سبز بیشتر به چشم می خورد . علاوه بر رطوبت سایر شرایط خاک هم مهم است خاکی که سفت  و بدون پوشش سطحی است در مقایسه با خاکی که  بافت مناسب و پوشش سطحی دارد گرمایی را که در طی روز از طریق تابش آفتاب بدست آورده است در طی شب  بسیار آسانتر از دست می دهد و سرد می شود و گیاهانی که در چنین خاکی کاشته شده اند بیشتر در معرض خطر سرمازدگی قرار دارند.

استفاده از پوشش

پوششهای مختلفی وجود دارد که میتوان در طی فصل سرد و در روزهایی که به دلیل افت درجه حرارت خطر سرمازدگی وجود دارد بکار برد تا از خطر سرمازدگی و یخ زدگی گیاهان کاسته شود. این پوششها انواع مختلفی دارند از نمونه های ساده خانگی تا نمونه هایی که البته بخصوص در کشورهای پیشرفته در این رابطه و مخصوص این مسئله ساخته شده اند مورد استفاده قرار میگیرند. با وجود انواع متفاوت این پوششها نکاتی در رابطه با مصرف تمامی آنان مشترک است که ابتدا به آنها اشاره می کنم. اول از همه باید بدانیم که پوششها را حتما باید قبل از تاریک شدن هوا بر روی گیاهان قرار دهیم و بهتر است که در صورت مساعد بود شرایط جوی و وجود آفتاب در طی روز، آنها را از روی گیاهان برداریم. البته در مورد این مسئله یعنی برداشت پوشش ها باید به میزان درجه حرارت هوا و همچنین میزان حساسیت و یا مقاومت گیاه در برابر این درجه حرارت توجه کرد و این مسئله را نیز نباید فراموش کرد که هر مقدار پوشش کلفتر و توانایی عبور هوا از میان الیاف آن کمتر باشد، احتمال اینکه در صورت تابش آفتاب در طی روز به دلیل افزایش دما در زیر پوشش گیاه دچار مشکل نیز بشود بسیار زیاد است! بنابراین حتما به مسئله امکان برداشت پوشش در طی روز حتما توجه کنید و از آن غافل نمانید. مورد دیگر وزن پوشش است. وزن زیاد پوشش می تواند موجب شکستگی و آسیب رسی به گیاه شود بنابراین اگر وزن پوششی که استفاده می کنید زیاد است حتما ابتدا چهارچوبی برای آن در نظر بگیرید ارتفاع این چهارچوب بهتر است که چندین سانتیمتر از گیاه بلند تر باشد. جنس پوشش را در نظر بگیرید. مدت زمان استفاده از پوشش از جمله مواردی است که بر روی جنس پوشش تاثیر می گذارد. هر مقدار که مدت زمان استفاده کوتاه تر باشد از موادی با عمر کوتاه تر می توان استفاده کرد. اما هر مقدار که مدت زمان استفاده از پوشش طولانی تر و مثلا برای چندین هفته باشد باید از مواد مقاومتری به عنوان پوشش استفاده کرد. عدم خیس شدن پوشش و عدم نگهداری رطوبت در میان الیاف آن مورد دیگری است که باید به آن توجه شود. پوشش خیس می تواند موجب سردتر شدن هوای اطراف گیاه شود.بنابراین حتما توجه کنید از موادی استفاده کنید که اصطلاحا یا ضدآب هستند و یا به شکل ترکیبی از دو نوع پوشش استفاده کنید مثلا اول لایه ای از الیاف (همانند گونی یا پارچه هایی شبیه آن) استفاده کنید و بعد روی آن یک لایه پلاستیک بکشید. بکارگیری لایه پلاستیک به تنهایی گاهی می تواند مشکلاتی دیگر ایجاد کند که در قسمت مربوط به پوششهای پلاستیکی دلیل آن را مطرح کرده ام. مورد دیگری که باید به آن توجه کرد عدم سوراخ بودن و یا وجود هر گونه منفذ بر روی پوشش است. این مسائل موجب می شوند حرارتی که در طی روز و به دلیل تابش نور آفتاب در خاک و یا بافتهای گیاهی ذخیره شده است به آسانی در طی شب از دست برود و زیر پوشش باقی نماند. همچنین ورود هوای سرد از چنین منافذی مسئله دیگری است که می تواند  مشکل ساز شود. نکته جالب توجه در نحوه قرار دادن پوشش بر روی کل یک گیاه و استفاده از حرارت ذخیره شده در بافت خاک در طی شب این است که این پوشش باید خاک اطراف تنه گیاه را نیز پوشش دهد در غیر اینصورت گیاه را از شانس استفاده از چنین حرارتی محروم می کنیم.

تصویر فوق: اصولا بهتر است که با فرا رسیدن صبح و تابش آفتاب، پوششها را از روی گیاهان کنار زد تا علاوه بر استفاده گیاهان از نور خورشید ، خاک نیز تا فرارسیدن شب مقداری گرما را جذب کند.

 

معرفی پوشش ها

مواد گوناگونی وجود دارند که میت وان از آنها به عنوان پوشش استفاده کرد. گاهی این پوششها به شکل تجاری ساخته شده و در دسترس هستند اما اگر چنین موادی را نمی توانیم در محیط مان پیدا کنیم از روشها و ایده های دیگر می توان به خوبی استفاده کرد که سعی کرده ام نمونه هایی از آنان را برای شما مطرح کنم.

روزنامه- روزنامه یکی از مواردی است که میتواند در مواقع ضروری به ما کمک کند یعنی مثلا در اوایل پاییز با کاهش نگهانی دما مواجه می شویم که می بایست به سرعت فکری به حال پوشاندن گیاهانمان کنیم و وسیله ای دیگر در اختیار نداریم. در چنین شرایطی می توان چند لایه روزنامه را بر روی گیاه قرار داد و کناره های آنرا با استفاده از وسیله ای سنگین همانند چند قلوه سنگ بر روی زمین ثابت کنید تا از روی گیاه جابجا نشوند. البته این روش برای گیاهان کوتاه قامت مورد استفاده دارد و گیاهان درختچه ای و یا گیاهانی که شاخساری گسترده دارند چندان کاربرد ندارد.

سبدهای چوبی یا پلاستیکی- یکی دیگر از مواردی است که اگر با افت ناگهانی هوا البته برای چند روز محدود مواجه شدید می توانید از این سبدها استفاده کنید. البته ارتفاع سبد باید از ارتفاع گیاه کمی بیشتر باشد تا موجب آسیب رسی به شاخسار گیاه نشود. برای محافظت بیشتر هم می توانید روی سبد را نیز لایه ای پلاستیک بکشید. در طی روز نیز سبد را بردارید تا گیاه از نور و هوا برخوردار شود. سپس قبل از تاریک شدن هوا مجددا پوشش را بروی گیاه قرار دهید.

پوششهای پلاستیکی- اصولا پلاستیک به دلیل عدم امکان تهویه هوا وسیله مناسبی برای پوشش گیاهان نیست . این مسئله موجب می شود که رطوبتی که در زیر پوشش جمع شده است به شکل شبنم بر روی سطح برگهای گیاه قرار گیرد و با افت بیشتر دما این رطوبت موجب سرمازدگی سطح بافت برگها شود. بنابراین  اگر چاره ای بجز استفاده از پوششهای پلاستیکی ندارید بهتر است که در صبح روز بعد آنرا از روی گیاه جمع کنید تا رطوبت جمع شده در اطراف گیاه تخلیه شود. همچنین در صورت مصرف پلاستیک توجه داشته باشید که نوع سفید رنگ یا شفاف آن بهتر است انواع مشکی است و همچنین پلاستیک نباید با گیاهان در تماس باشد یعنی برای آن نیز ابتدا باید چهارچوبی در نظر گرفت و پلاستیک را بر روی این چهار چوب قرار داد.

 پارچه- پارچه هایی با جنسهای مختلف نیز میتوانند به عنوان پوشش استفاده شوند. برای پارچه هایی که وزن دارند می بایست ابتدا چهارچوبی تهیه کرد تا وزن آنان به شاخسار گیاهان آسیب وارد نیاورد. امروزه در برخی از کشورها پارچه هایی مخصوص پوشش گیاهان وجود دارد که این پارچه ها علاوه بر وزن سبکی که دارند آب را نیز به خود جذب نمی کنند. این پوششها به طور کل پوششهای مصنوعی گیاهان Fleece plant cover خوانده می شود (زیرا این پارچه ها به شکل مصنوعی و از الیاف مصنوعی تهیه میشود) که با طولهای مختلف و معمولا به رنگ سفید عرضه می شوند و کاملا قابل انعطاف هستند. با وجود وزن سبکی که دارند اما گاهی ابتدا چهارچوبی برای انان تهیه می شود و سپس روی این چهارچوب قرار میگیرند. در کشور ما فعلا از چنین پارچه هایی که از الیاف مصنوعی تهیه می شوند در تهیه کاورهای لباس و لباسهای جراحان در اتاق عمل استفاده می شود.

تصاویر فوق: از الیاف مصنوعی پوششهایی کیسه مانند برای گیاهان گلدانی وجود دارد که البته ابتدا و برای محافظت از شاخسار گیاه ابتدا فریمی برای گلدان در نظر گرفته می شود و سپس این پوششها بر روی گیاه قرار میگیرند.

تصویر فوق: حتی از یک ملحفه کهنه نیز می توان برای نجات گیاه از سرمای شبانه استفاده کرد. البته به یاد داشته باشید که می بایست ابتدا فریمی برای گیاه تهیه کرد و سپس ملحفه را روی آن انداخت تا سنگینی وزن ملحفه موجب شکستن شاخسار گیاه نشود.

مالچ- مالچ لایه ای نازک به ضخامت حدود 5 سانتیمتر از مواد مختلف است که بر روی سطح خاک گسترده می شود. مالچ می تواند تا حدود قابل قبولی خاک را از خطر یخ زدگی محافظت کند. بخصوص اینکه یخ زدن آب در درون خاک می تواند به ریشه های گیاه آسیب برساند. البته گاهی مالچ را با ضخامت بیشتری می توان استفاده کرد به نحوی که تمامی گیاه را با آن پوشاند که این مسئله برای گیاهان کوتاه قامتی مثل توت‌فرنگی کاربرد بسیاری دارد.  پوشش مالچ را در اواخر فصل زمستان و یا اوایل بهار قبل از اینکه فعالیت گیاه آغاز شود باید از روی سطح خاک جمع کرد.

 

در تصاویر مختلف زیر پوششهای گوناگونی که برای گیاهان استفاده می شوند را ملاحظه می کنید.

تصویر فوق: گاهی با استفاده از مواد مختلف می توان گیاه را در برابر سرمای زمستان محافظت کرد. در تصاویر بالا ابتدا به دور گیاه فریم یا چهارچوبی با استفاده از سیم تشکیل می شود. سپس داخل آن (یعنی اطراف شاخسار گیاه) موادی همانند کاه ریخته می شود. البته توجه داشته باشید که قبل از ریختن این مواد شاخسار گیاه به یکدیگر بسته می شوند تا ریختن کاه و پوشال راحت تر انجام شود. سپس یا بر روی کل پوشهالها و یا فقط در قسمت انتهایی آن لایه ای از پلاستیک کشیده میشود تا مانع از خیس شدن پوشالها در اثر بارش برف و باران شود. این روش یکی از روشهایی است که در سراسر زمستان پوشش بر روی گیاه باقی می ماند و با فرارسیدن بهار و البته قبل از شروع رشد گیاه از روی آن برداشته می شود.

تصویر فوق: اگر در منطقه ای زندگی می کنیم که یا به مقاومت رزهایمان اطمینان داریم و یا اصولا زمستانی چندان یخبندان در پیش رو نداریم می توان فقط از یک لایه مالچ در اطراف ساقه اصلی گیاه و بر روی خاک اطراف گیاه استفاده کرد تا ریشه ها و طوقه گیاه  از مقاومت بیشتری برخوردار شوند.

 

تصویر فوق: اگر نیاز داریم تا ارتفاع بیشتری از ساقه های گیاه را در برابر سرما محافظت کنیم می توان ابتدا دیواره ای موقتی در اطراف گیاه بوجود آورد(قسمت سفید رنگ) و سپس داخل آنرا از موادی (همانند خاک معمولی و یا خاک برگ) پر کرد. به یاد داشته باشید که در اواخر زمستان و یا اوایل بهار و قبل از بیدار شدن گیاه حتما باید این پوشش برداشته شود.

تصویر فوق: استفاده از پوشش مالچ البته با ارتفاع بیشتر در اطراف تنه اصلی گیاه برای جلوگیری از یخبندان خاک و آسیب دیدن ریشه های گیاه و همچنین محافظت از طوقه گیاه (طوقه محل اتصال ساقه اصلی به ریشه است)

تصویر فوق: حتی اگر هیچ ماده ای ندارید که به عنوان مالچ استفاده کنید، می توانید قطعه ای موکت ار بدین منظور بکاربرید.

 

تصویر فوق: در این تصویر نیز مشاهده می کنید که ابتدا چهارچوب و فریمی در اطراف گیاه با فرو بردن چند میله به شکل عمودی در زمین و سپس کشیدن توری سیمی در اطراف آنان ساخته شده است. ارتفاع فریم بلند تر از گیاه است زیرا قرار است تمامی گیاه را در برابر سرمای زمستان محافظت کرد. سپس داخل فریم را از برگهای پاییزی پر کرده اند. البته در انتهای کار بهتر است که بر روی این فریم لایه ای از پلاستیک نیز کشیده شود تا مانع از ورود آب به داخل برگها شود.

 

تصویر فوق: نمونه ای دیگر از تشکیل دادن فریمی فلزی در اطراف گیاه و پر کردن داخل آن توسط الیافی کاه و پوشال مانند و قرار دادن لایه ای پلاستیک بر روی پوشالها

تصویر فوق: گاهی لازم است که تنها تنه گیاه در برابر سرما محافظت شود.

تصویر فوق: گاهی نیز لازم است که تمامی شاخسار گیاه در برابر سرما محافظت شود. در اینصورت توجه کنید که حتما لازم است قبل از قرار دادن پوشش به دور گیاه ، شاخسار آن به هم بسته شوند زیرا در چنین حالتی قرار دادن پوشش در اطراف گیاه آسان تر است و در زمان باز کردن پوشش نیز آسیب کمتری به گیاه وارد می آید.

 

تصویر فوق: از پلاستیکهای حباب دار (ضربه گیر) نیز می توان برای محافظت موقتی (و نه دائمی) گیاهان استفاده کرد. فراموش نکنید که اصولا پلاستیک نباید با گیاه در تماس باشد و همچنین پوششهای پلاستیکی را باید در صبح و با شروع تابش آفتاب از روی گیاه برداشت.

تصویر فوق: نوعی دیگر از پوشش پلاستیکی برای محافظت گیاهان جوان. 

تصویر فوق: استفاده از پارچه الیاف دار (همانند گونی) برای محافظت گیاهان . به وجود فریم در زیر پارچه دقت کنید در صورت عدم قرار دادن فریم ، گیاه نه تنها به دلیل وزن پارچه و سنگینی برف بلکه به دلیل تماس با پارچه سرد نیز می تواند دچار سرمازدگی بشود.

تصویر فوق: نوعی دیگر از فریم که به شکل یک هرم بر روی گیاه قرار گرفته است و سپس پوشش بر روی آن قرار داده شده است. توجه داشته باشید که نوع پوشش در این تصویر از نوع الیاف مصنوعی است که در برابر آب خیس نمی شود.

تصویر فوق: بکارگیری از پارچه های الیاف مصنوعی بر پوشاندن و محافظت از سبزیجات

تصویر فوق: مثالی دیگر از نحوه بکارگیری پارچه الیاف مصنوعی 

منابع

http://www.wikihow.com/Protect-Plants-from-the-Cold

http://ucanr.edu/sites/MarinMG/Marin_Master_Gardener_Help_Desk/Leaflet/How_to_protect_plants_from_frost/

http://voices.yahoo.com/unique-ways-protect-plants-frost-10822727.html

http://blog.gardenharvestsupply.com/2008/09/16/how-to-cover-plants-for-frost-protection/

http://homeguides.sfgate.com/covering-frostsensitive-plants-cardboard-boxes-29470.html

http://www.wisegeek.org/what-is-the-best-way-to-protect-plants-from-frost.htm

http://homeguides.sfgate.com/prevent-frost-damage-potted-plants-25292.html

http://www.wikihow.com/Protect-Large-Plants-from-Frost

http://www.garden.bsewall.com/topics/frost/Frost.html

http://www.hgtv.com/landscaping/the-cold-hard-facts/index.html

http://www.farmersalmanac.com/home-garden/2008/09/22/a-gardeners-guide-to-frost/

http://www.gardenista.com/posts/10-easy-pieces-plant-blankets

http://www.bhg.com/blogs/everydaygardeners/tag/frost/

http://apps.rhs.org.uk/advicesearch/profile.aspx?PID=704

http://www.growerssecret.com/i-love-my-garden-blog/bid/112808/Winter-Protection

 

/ 19 نظر / 1243 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کامران

سلام خانم مهندس عزیز مثل همیشه عالی بود بخصوص این پستتان که محافظت گیاهان در برابر سرمای که در پیش داریم.دست گلت درد نکنه[دست][دست][دست][دست][گل][گل][گل][گل]

من مطابق مطالبی که نوشتید واسه گلهام یه اتاقک پلاستیکی تو ضلع جنوبی بالکن درست کردم ...خیلی جالبه گلها شروع کردن به رشد و جوانه زنی و گلدهی ...فکر کنم همش به خاطر رطوبتی که زیر پلاستیک رو به جای دلخواه گلها تبدیل میکنه...(امان از دست هوای تهران)گلها شش ماه دوم سال زیر پلاستیک میتونن یه نفس راحت بکشن....پارسال هم این کار رو کرده بودم اما امسال گاردنیا و هویا رو هم بردن تو اتاقک پلاستیکی...خیلی دلم میخواد ببینم ایا این گلها به وضعیت جدید چه واکنشی نشون میدن...ولی چیزی که مسلمه نحوه نگهداری و اسایش گلها تو شش ماه دوم ساله که روی گلدهی اونها تو بهار و تابستون اثر میزاره درسته؟

منتظری

سلام قبل از هر چیز باز هم از سایت خوبت و پاسخ دهی سریعت می کنم ، کارت عالیه! من در مورد گل محمدی مطلبی پیدا نکردم، راستش یک گل محمدی خریدم که طی این یک دو هفته خیلی بی حال شده ، گلم توی گلدان است و بی حال شدن برگها حالت این رو داره : " وقتی به گل کم اب بدیم و گل افتاب شدید ببینه " برگها بی جون و افتاده و نرم شدن و بعضی ها هم زرد و در حال ریزش. تا الان تقریبا هر روز بهش اب می دادم و البته خاک گلدان هم خشک می شد. اما تو اینترنت خوندم که از قرار باید 15 روز یه بار اب بدهم . نمی دونم باید چیکار کنم . پارسال هم یک گلدان محمدی گرفتم و خشک شد و یک گل هم نداد . لطفا راهنمایی کن تا بتونم این یکی رو انشالله حفظ کنم ممنون

زهره_123

سلام خانم مهندس عزیز شما در مورد محافظت از گیاهان در سرما گفتید ولی گیاهانی که در گرما هستند چه[ناراحت] یعنی نیاز به محافظت ندارند ؟[گریه]

سمیه

برای شمال هم این محافظا لازمه؟ یعنی شمعدونیامو باید زیر اینا نگه دارم؟ آخه اونجایی که شمعدونیای من هست فضایی برای این پوشش نداره. حالا اگر بخوام از خاک دربیارمشون تو پاییز یا زمستون انجام بدم؟ بعد گفتید اول هرسش کنم. یعنی در فاصله کمی از خاک باید ببرمشون؟

مهدی

ضمن عرض سلام و آرزوی توفیقات روزافزون، با استفاده از مطالب بسیار مفید حضرتعالی، یک گلخانه ی کوچک در تراس خانه ، برای حفاظت گلها از سرما، با ارتفاع 70 ،طول 220 و عرض 70 سانتی متر که توسط پلاستیک شفاف پوشیده شده است،تدارک دیدم. خواهشمند است در مورد روش های تامین و کنترل گرمای مورد نیاز (قرار دادن لامپ رشته ای، المنت برقی، شعله ی کوچک گاز و یا ...) و همچنین کنترل رطوبت این سایز از گلخانه توضیحات مبسوطی ارائه بفرمایید. (در روزهای سرد و ابری امکان باز نمودن گلخانه جهت خروج رطوبت وجود ندارد و این در حالیست که سقف آن مملو از قطرات آب حاصل از تبخیر است) . با تشکر

مهدي

از بابت پاسخگويي به سوالاتم كمال تشكر را دارم ولي باز هم مزاحمت ديگري دارم. اول اينكه دماي مناسب براي گلخانه چقدر است ؟ روشن بودن لامپ رشته اي در تمام ساعات شبانه روز و تابش نورِ مداوم براي گياهان مشكلي ايجاد نميكند ؟ با وجود كوتاه بودن سقف، آيا نياز به استفاده از يك فن براي چرخاندن هوا و رساندن گرما به تمام نقاط گلخانه ( به دليل حركت گرما به سمت بالا ) وجود دارد ؟ از ايجاد مزاحمت هاي مكرر پوزش ميطلبم.

مهدی

سلام.خانم رشیدی لطفا گل و گیاهانی رو که در زمستان میشه پرورش داد رو عنوان کنید ممنون.

مرتضی

ممنون از مطالب عالی و آموزنده دست مریزاد موفق باشید واقعا لذت بردم از تمام مطالب سایت

مرتضی

من گلها و درختچه هایی که دارم در یک حیاط کوچک به مساحت 10 متر مربع و البته همه در گلدان هستند. بعضی از گیاهانی که دارم نیاز به محافظت از سرما دارن و بعضیشون نیاز ندارند. آیا میتونم کلا روی این حیاط رو با یک پلاستیک شفاف بپوشونم تا از سرما محافظت بشوند.منظورم اینه که دیگه جداسازی نکنم و فقط گیاهان حساس رو نپوشونم.