معرفی گیاه -پپرومیا(بگونیا) هندوانه ایWatermelon begonia

 دوستان عزیز.خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

این گیاه به ارتفاع 30-15 سانتمتر می رسد و در حدود 22-15 سانتمتر نیز فضا را اشغال می کند.  برگها همانطور که اشاره شد نقش و نگاری به رنگهای سبز کم رنگ و نقره ای- خاکستری دارند و گلها در صورت شکل گیری زرد رنگ به همراه پوششی قهوه ای رنگ است.

تصاویر فوق: نقش و نگار برگها که بسیار شبیه پوست هندوانه است.

آبیاری: به آبیاری مرتب و منظم نیاز دارد اما آبیاری بیش از اندازه می تواند منجر به زرد شدن برگها بخصوص برگهای پایینی گیاه ، پوسیدگی ریشه ها و همچنین قسمت پایین ساقه در نزدیکی سطح خاک شود که در نتیجه ساقه سیاه و حالتی لهیده می یابد. همچنین آبیاری بیش از اندازه می تواند منجر به بروز ادم Oedema   شود که در نتیجه در قسمت انتهایی برگها نواحی برآمده و چوب پنبه ای شکل می گیرند . بنابراین بهتر است که در میان هر دو آبیاری اجازه دهید که سطح خاک گلدان تا حدودی خشکشود و سپس گیاه را آبیاری کنید. البته خشکی کشیدن گیاه نیز منجر به روکیده شدن و کوچک شدن برگها و در نهایت ریزش آنان می شود. همچنین این گیاه به هوای مرطوب علاقه دارد. از طرفی غبارپاشی برگهای این گیاه ممکن است به آنان آسیب برساند بنابراین می توان از روش زیرگلدانی حاوی سنگریزه استفاده کرد بدین صورت که ابتدا یک زیرگلدانی را پر از سنگریزه کنید سپس تا نیمه داخل آن آب بریزید و گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. مراقب باشید که انتهای گلدان با آب در تماس نباشد. آب داخل زیرگلدانی به تدریج تبخیر می شود و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می کند.

نور:به مکانی روشن اما به دور از نور مسقتیم آفتاب نیاز دارد. نور بیش از اندازه می تواند منجر به سوختگی حاشیه و نوک برگها شود. اگرچه این گیاه یکی از مناسب ترین گیاه هان برای مکانهای کم نور خانه ها به شمار می رود اما طرفی کمبود بیش از اندازه نور می تواند  منجر به از بین رفتن حالت ابلقی برگسار خواهد شد.

دما:سرمای هوا را تحمل نمی کند و حداقل 15 درجه سانتیگراد و نهایتا تا 10 درجه سانتیگراد سرما را تحمل می کند. سرمای هوا منجر به ریزش برگهای گیاه می شود از طرفی گرمای زیاد هوا نیز برای این گیاه مناسب نیست و بهترین رشد را حداکثر تا 25 درجه انجام خواهد داد. گرمای بیش از اندازه منجر به سوختگی حاشیه و نوک برگها می شود.

خاک: خاکی سبک با زهکش بسیار خوب را لازم دارد می توان از ترکیبهای مختلفی همانند خاک معمولی+خاک برگ+ شن و یا  خاک برگ + پرلایت و یا پیت موس+ پرلایت برای این گیاه استفاده کرد . البته از آنجایی که کمی اسیدی بودن خاک به رشد این گیاه کمک می کند می توان به استفاده از پیت موس توصیه کرد. برای تعویض گلدان می توان هر دو سال یکبار نسبت به تعویض گلدان اقدام کرد . برای کوددهی گیاه نباید زیاده روی کرد زیرا کودها می توانند منجر به رشد بیش از اندازه گیاه شوند . توصیه می شود که در ابتدای هر فصل این گیاه  با کودهای معمول اما با نصف غلظت کوددهی شود.

تکثیر : این گیاه را می توان با استفاده از قلمه ساقه و قلمه برگ تکثیر کرد. قلمه ساقه را می توان به صورتی تهیه کرد که بین یک الی چهار برگ داشته باشند . زمانی که از ساقه های گیاه قلمه تهیه می کنید فقط کافی است که برش را از 2 سانتیمتری خاک بر روی ساقه بزنید. قسمت برجای مانده بعدا می تواند رشد کند و ساقه ای جدید شکل گیرد. برگهای پایینی موجود بر روی قلمه را جدا کنید و سپس قلمه را در بستری سبک و مرطوب همانند مخلوط پیت موس+ پرلایت البته قبل از استفاده از این مخلوط و کاشت قلمه ها در آن به خوبی آنرا خیس و مرطوب کنید. مراحل تهیه و کاشت قلمه ساقه این گیاه بسیار شبیه گیاه پپرومیا (قاشقی) است که می توانید توضیحات به همراه تصاویر مربوطه را در پست مربوط به این گیاه مطالعه کنید. قلمه برگ نیز بدین صورت است که یک برگ از گیاه جدا می شود سپس برگ تا نیمه در بستر کاشت فرو می رود و ریشه ها در قسمت پایین برگ که درون خاک است تشکیل می شوند. مرطوب نگهداشتن خاک بستر، رطوبت بالای هوا و دمای حدود 23-21 درجه به ریشه زایی کمک می کند. 

آفات و بیماری ها: یکی از مهمترین مشکلات این گیاه پوسیدگی ریشه ها و قسمت پایین ساقه به دلیل آبیاری بیش از اندازه و سنگین بودن بافت خاک است. همچنین مکان مرطوب و سرد می تواند منجر به بروز لکه های خاکستری رنگ به دلیل فعالیت قارچ بوترتیس باشد

توجه1:  برخی دیگر از گونه های این گیاهان همانند Peperomia sandersii  نیز گاهی به دلیل نقش و نگار برگهایشان با نام  بگونیای برگ هندوانه ای خوانده می شوند و بسیار شبیه  Peperomia argyreia  است البته اصلی ترین نمونه ای که در زبان انگلیسی با این نام خوانده می شود همان گونه Peperomia argyreia است.

تصاویر فوق: دو گیاه  Peperomia argyreia و   Peperomia sandersii  بسیار شبیه یکدیگرند اما Peperomia argyreia  در زبان انگلیسی بگونیای برگ هندوانه ای خوانده می شود.

 

تصاویر فوق: Peperomia argyreia 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Watermelon_begonia

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia_argyreia

http://en.wikipedia.org/wiki/Peperomia

http://www.botany.com/pellionia.html

http://www.calyxflowers.com/Floral-Library/Content/Watermelon-Begonia.aspx

http://davesgarden.com/guides/pf/go/54487/

http://www.easybloom.com/plantlibrary/plant/watermelon-peperomia

http://www.ehow.com/how_8101575_propagate-watermelon-peperomia.html

http://www.ehow.com/info_8552741_watermelon-peperomia-care.html

http://www.gardenhive.com/houseplants/peperomias/propagate/stem-cuttings/

/ 12 نظر / 435 بازدید
نمایش نظرات قبلی
behzad

از توضیحات کامل شما درباره این گیاه متشکرم

مرجان

[قلب]

Fama

سلام. خیلی عالی بود من از این گل داشتم متاسفانه خشکید. از گلخونه پرسیدم گفتن نمی بایست جلو باد کولر می بود برا همین خشک شده ولی در کل خیلی زیبایت

مینا

از کجا میشه تهیه کرد؟ یعنی تمام گلفروشیها و یا کشاورزی ها دارند؟ چون من تا حالا ندیدم!

مصطفی هوشمند

خیلی ممنون از توضیحات تون. من یکی ازین گل دارم که یه چند ماهی هست که فکر کنم مشکل پیدا کرده. اون هم این که لبه های برگ هاش پاره پاره میشه. حتی برگ هایی که تازه میخواد باز کنه هم همینطوری اند. ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

مصطفی هوشمند

خیلی ممون از توضیحات تون، فکر کنم از همین جهت که گقتید یه سری چیزا باشن دور و برش. مثلا این که اتاق من تقریبا از سه جهت بازه و تغییر دما تو اتاقم نسبتا زیاده، ضمنا این که برنامه آبیاریش هم تو مدت هایی که من خونه نیستم اصلا خوب نبوده. یه سوال دیگه، راهی هست الآن که بشه ظاهرش رو بهتر کرد؟ این برگها که درست نمیشن، نه؟ ممنون میشم از راهنمایی بیشترتون.

حمیده

سلام میشه کمکم کنید من یه گلدون از این گیاه گرفتم خاک گلدان توسط فروشنده بررسی شد وخاکی روش ریخته شد ک چیزایی شبیه دونه های کریستال داره از روز خرید تا روز نهم بهش اب ندادم چون فکر میکردم خاکش هنوز مرطوب از نظر نور جایی هست که نور غیرمستقیم بهش میخوره ومحیط منزل هم دمای خوبی دارهیعنی نه سرده ونه گرمنمیدونم چرا برگهاش از ساقه جدا میشه ومیافته ممنون میشم راهنماییم کنید

حمیده

سلام بسیار سپاسگزارم از راهنماییتون کود ویاسمی به تازگی به گیاه نداده بودم ولی به تازگی یک تغییر مکان برای گلدان ایجاد کرده بودم واون رو به راهروی داخل منزل که رو به در حمام است انتقال دادم واحتمال میدهم رطوبت از انجا به گل سرایت کرده است.از شما دوسوال دارم یکی این که برگهای بیحال شده باز هم شاداب میشوند ؟دوم اگر نور افتاب برای گل به طور مداوم ولی غیر مستقیم مشکلی برای گل ایجاد نمیکند گلدان را به اتاقی که رو به پنجره جنوبی است منتقل کنم قبلا از راهنمایی شما بسیار متشکرم

حمیده

ممنونم‌‌[لبخند]

مریم

سلام بر خانم مهندس عزیز طاعاتتون قبول من این گیاه رو دوست داشتم میخوام خریداری کنم ولی نمیدونم آیا با دوام هست یا نه نمیخوام گیاهم از بین بره لطفا راهنمایی کنید که بخرم یا نه؟ در ضمن بگید که اگه با دوام برای تراریوم خوب هست یا نه؟ متشکرم