معرفی گیاه - لاله عباسی four oclock flower

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

در مناطق سردتر اگرچه با فرارسیدن سرمای زمستانه قسمت هوایی آن از بین می رود اما اگر بتوان از ریشه آن در برابر سرمای زمستانه محافظت کرد در سال آینده نیز گیاه از آن می‌روید و گل ‌میدهد. گیاهی که ریشه گوشتی آن محافظت میشود و به عنوان یک گیاه چندساله رشد می کند حداقل 5 سال عمر خواهد داشت. فصل گلدهی از اواخر بهار تا اواسط پاییز است و گلهای شیپوری شکل آن که حدود 2.5 سانیمتر قطر دارند در دسته‌های 7-3 تایی معمولا در عصر هنگام شکوفا می‌شوند و عطری خوش دارند. یکی از موارد قابل توجه راجع به این گیاه این است که بر روی گیاه رنگهای مختلف گل به رنگهای صورتی، ارغوانی، قرمز، سفید و زرد می‌تواند وجود داشته باشد. مورد جالب دیگر توانایی تغییر رنگ گل است. به عنوان مثال در نمونه ای که گلهای زرد رنگ دارد با بلوغ گیاه رنگ گلها می‌تواند تغییر کرده و صورتی تیره شود و یا انکه در ارقام با گلهای سفید رنگ با بلوغ گیاه گلهای بنفش کم رنگ تشکیل شود. البته با نگهداری گیاه به شکل گیاه یکساله احتمال کمی وجود دارد که این قابلیتها را مشاهده کنید و 2 الی 5 سال برای بلوغ یک گیاه لاله عباسی زمان لازم است. به بیان دیگر ریشه های گوشتی این گیاه باید حفاظت شوند تا چندین سال متوالی رشد کنند تا گیاهی بالغ شکل گیرد.

برگهای گیاه نوک تیز و به طول 10-5 سانتیمتر می‌باشد. در هر میوه یک دانه تشکیل می‌شود که در ابتدا زرد- سبز و در نهایت سیاه رنگ و چروکیده می شود. از اسامی انگلیسی این گیاه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  Pear of Egypt,Garden Japanese wonder flower,Pretty by night, four o'clock flower و marvel of peru

آبیاری: سطح بستر خاک را مرتبا بازدید کنید. زمانی که تا حدودی رطوبت خود را از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید. در صورتی که گیاه به شکل چندساله نگهداری می‌شود و ریشه گوشتی در خاک باقی گذاشته می شود باید در طی فصل سرد  آبیاری را کاهش داد  در حدی که خاک کاملا خشک نشود در غیر اینصورت امکان پوسیدن ریشه های گوشتی وجود دارد.

نور: به نور کامل و به بیان دیگر حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. در محیط کم نور برگسار رنگ پریده می‌شوند و گلها و غنچه ها خواهند ریخت. نور زیاد اگر رطوبت بستر و فضا تامین شود مشکلی را برای گیاه ایجاد نمی‌کند اما اگر بیش از اندازه شود و یا گیاه خشکی نیز ببیند موجب سوختن نوک و حاشیه برگها و ریزش غنچه های گل خواهد شد.

دما: اگرچه دمای 30-15 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب معرفی شده است اما با رعایت آبیاری و افزایش رطوبت محیط در دمای بیش از 30 درجه نیز این گیاه به خوبی رشد می‌کند. با فرا رسیدن سرمای پاییز به تدریج از رشد آن کاسته می‌شود و با نزدیک شدن به دمای صفر درجه تمامی برگسار این گیاه از بین خواهد رفت.

خاک: طیف وسیعی از خاک را تحمل می‌کند اما بستر کاشت باید زهکش مناسبی داشته باشد بنابراین در مخلوط خاکی می‌توان از شن ، پرلایت و یا ورمی کولایت به منظور ایجاد زهکش مناسب استفاده کرد. پریدگی رنگ برگسار ، کوچک ماندن برگهای جدید، کاهش گلها و یا ریزش غنچه های گل می‌تواند نشانه کمبود مواد غذایی در خاک باشد. بنابراین می‌توان در طی فصل رشد هر 6-4 هفته یکبار از کودی همانند 10-10-10 برای این گیاه استفاده کرد. کود دهی بیش از اندازه می‌تواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود.

تکثیر: با بذر می‌توان این گیاه را به آسانی تکثیر کرد. در واقع در طی فصل رشد لاله عباسی، بذرهای آن مرتبا تشکیل می شوند و بر روی زمین می ریزند و در بهار سال آینده جوانه می‌زنند. برخی پرورش دهندگان معتقدند اگر قبل از کاشتن بذرها برای حدود 12 ساعت آنان را در آب بخیسانیم به دلیل نرم شدن پوشش سیاه رنگ بذرها، جوانه زنی آنان بهتر می‌شود اما به گفته برخی از پرورش دهندگان به طور کل به این کار نیاز نیست. عمق کاشت بذرها در حدود 0.6 سانتیمتر و دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها 18-13 درجه سانتیگراد است و جوانه زنی 14-10 روز طول می‌کشد و اگر در مکانی با 8 ساعت نور طبیعی قرار داشته باشند جوانه زنی آنان تسریع می‌شود. در طی این مدت نباید بستر کاشت خشک شود و همواره باید مرطوب نگهداشته شود. اگر بذر آن را می‌خواهید در فضای آزاد به شکل مستقیم بکارید اواخر بهار این کار را انجام دهید تا گرمای خاک مناسب جوانه زنی بذرها باشد . همچنین این گیاه ریشه گوشتی دارد که می‌توان با تقسیم آن در بهار این گیاه را تکثیر کرد. ریشه های گوشتی را می‌توان با فرارسیدن فصل سرد  درآورد و در مکانی به دور از سرما و یخ زدگی نگهداشت و با فرارسیدن فصل بهار آنان را تقسیم و  کاشت کرد. زمانی که ریشه های گوشتی را بیرون آوریم یک ریشه از دیگران بزرگتر و شکلی گرد دارد و ریشه های جوانتر شکلی همانند هویج اما سیاه رنگ دارند . بعد از درآوردن ریشه ها آنان را نشویید زیرا و جود رطوبت می‌تواند منجر به پوسیدگی آنان در زمان انبارداری شود. ریشه ها را می‌توان برای سه هفته در دمای 26-18 درجه سانتیگراد نگهداشت تا رطوبت اضافه خود را از دست بدهند. در طی این مدت ریشه را گاهی از این رو به آن رو کنید تا تمامی سطوح آن به شکل یکنواخت خشک شوند. ریشه ها را در کارتن و یا کیسه های کاعذی که چند سوراخ برای تهویه هوا بر روی آنان ایجاد شده است قرار دهید. اگر تعداد ریشه ها زیاد است بین هر لایه یک لایه روزنامه قرار دهید اما بیش از سه لایه ریشه در یک جعبه قرار ندهید تا تهویه هوا با مشکل مواجه نشود. دمای مکان انبار 18-5 درجه سانتیگراد می‌تواند باشد. همچنین مکان انبار باید خشک باشد. برخی از پرورش دهندگان با وجود هر گونه رطوبت در طی انبارداری مخالفند اما برخی ترجیح می‌دهند که ریشه ها را در پیت موس یا شن مرطوب نگهدارند. با فرارسیدن بهار می‌توان ریشه ها را مجددا در بستر کاشت و در زمان کاشت قطعات را به شکل افقی در در عمق 4-3 سانتیمتری سطح بستر کاشت قرار دهید. اگر چندین گیاه لاله عباسی را می‌خواهید درکنار یکدیگر بکارید حداقل فاصله 30 سانتمتری را در بین ریشه های گوشتی رعایت کنید.

هرس: با فرارسیدن فصل سرما  و اگر قصد نگهداری از ریشه های گوشتی آن را داشته باشیم می‌توان تمامی قسمتهای هوایی آنرا تا سطح خاک کوتاه کرد. در طی فصل رشد نیاز چندانی به انجام عمل هرس ندارد.

آفات و بیماری: بیماری زنگ از جمله بیماریهای قارچی این گیاه است که در طی آن لکه های کوچک و زرد- نارنجی رنگی بر روی روی سطح برگها ایجاد می‌شود. برگسار به تدریج زرد و خشکیده شده و می ریزند. گیاه آلوده قدرت رشد خود را از دست می دهد کوتاه قامت باقی می‌ماند و در نهایت از می‌رود. لکه برگی بیماری قارچی دیگری است که احتمال شیوع آن وجود دارد که در طی آن بر روی برگهای گیاه لکه هایی کوچک به رنگ زرد با حاشیه هایی تیره تشکیل می‌شود . لکه ها در ابتدا کوچک هستند و در ادامه و با گذشت زمان بزرکتر شده و به هم پیوسته و ممکن است تمامی برگ را درگیر کنند و موجب ریزش آن شوند. گیاه ضعیف شده و احتمال از بین رفتن آن وجود دارد. شرایط زهکش نامناسب خاک، استفاده از خاکهای آلوده، مرطوب شدن برگسار در طی آبیاری از جمله شرایط مساعد شیوع بیماریهای قارچی است. در صورت شدید شدن علائم بیماریهای قارچی بهتر است که از سموم قارچکش مناسب استفاده شود. شته از جمله آفات رایج این گیاه است که موجب ضعف رشد گیاه ، زردی برگسار، زیرش غنچه های جوان، بدشکلی برگهای جوان و چسبناک شدن سطح برگسار گیاه می‌شود(برای آشنایی بیشتر با شته اینجا را کلیک کنید) . حلزونها از دیگر آفات این گیاه محسوب می‌شوند که می‌توانند از قسمتهای مختلف گیاه تغذیه کرده و سوراخهایی را بر روی برگها و ساقه ایجاد کنند.

تصویر فوق: بذر لاله عباسی

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mirabilis_jalapa

http://apps.rhs.org.uk/plantselector/plant?plantid=1282

http://www.floridata.com/ref/m/mira_jal.cfm

http://davesgarden.com/guides/pf/go/92/

http://www.finegardening.com/plantguide/mirabilis-jalapa-four-oclocks.aspx

http://www.shootgardening.co.uk/plant/mirabilis-jalapa

http://growingguides.com/PlantGuides/FOUROCLOCKS.pdf

http://www.gardenguides.com/110523-care-four-oclock-flowers-end-season.html

http://www.gardenersnet.com/flower/fouroclock.htm

/ 11 نظر / 1184 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مجتبی شیرازی

سلام خانوم مهندس رشیدی اطلاعات خوب منم برای اولین بار شنیدم درون سرکه خیس کنیم یکی باید تست کنه تا ببینه درست هست یا نه [نیشخند][چشمک]

من

عمو با Ctrl +c هم میشه کپی کرد ؟؟؟/

جلال

خیلی ممنون. مطلب مفید و جامعی بود و کارم رو راخ انداخت انشائلله همیشه موفق باشید

نیما

سلام خانم کارشناس . ممنون از مطالب مفیدت من مهندس آبیاری خوندم اما رشته کارشناسی باغبانی و کارشناساش رو دوست دارم.

samane

سلام میخواستم بدونم لاله عباسی قارچ مایکویز داد یا خیر؟

سمیه

اینن گل هم میشه پا کوتاه بشه؟ چون همه جاهاش گل داره اگر سرزنی کنیم اونوقت گلشم زده میشه اشکال نداره؟ من یه گیاه کوچیکشو به باغچم انتقال دادم و الان به خاطر وضعیت خوبی که داره فکر کنم گرفته باشه تا شروع به گلدهی نکرده سرشو بزنم؟ آخه نمیخوام شلوغ بشه و نامرتب

محمد رضا

خانم مهندس سلام پیشنهاد میکنم گروه وایبر باغبانی سبز را راه اندازی بفرمایید چون موبایل همیشه همراهمون هست.البته این فقط پیشنهاده. موفق و سبز باشید

ياس

سلام، من طبق دستورالعملي كه شما گفتيد 17 عدد بذر لاله عباسي را درون يك گلدان كاشتم.بعد از گذشت دو ماه از زمان كاشت ارتفاع هر شاخه برآمده از يك بذر، به 32 سانتي متر رسيده و بر روي هر شاخه حدودا 10 برگ وجود دارد اما خبري از گل نيست!! برگهاي آن سبز بوده و وضعيت خوبي دارند.زمان گلدهي آن در گلدان چه وقت است؟ مطابق كاشت در باغچه است؟ يعني فقط تابستان گل ميدهد؟ يا گلدان آن هميشه پر از گل خواهد بود؟ ممنون از سايت مفيدتون

میر امید حسینی

سلام :) میخواستم بپرسم در فصل تابستان می توان گل لاله عباسی را جا به جا کرد یا خیر؟ البته این نکته رو هم عرض کنم که لاله عباسی هایی که در باغچه کاشتم تازه رشد کرده اند و سال اولی هستند ^_^