معرفی گیاه - کلومنه آ (ماهی طلایی) Clomnea

دوستان عزیز.  خواهشمندم مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی‌برداری و انتشار  نفرمایید.سپاسگزارم.

نمونه ای که گلهای زیبا و قرمز رنگی دارد  Columnea microphylla  و نمونه ای که گلهای زرد رنگی دارد Columnea starburst است که گلهایشان لوله‌ای شکل و اغلب در تابستان شکوفا می‌شوند و  حدود 8 سانتیمتر طول دارند. به دلیل شکل جالب گلها که از کنار تقریبا شبیه به یک ماهی به نظر می‌رسد نام انگلیسی آن flying goldfish plant (گیاه ماهی طلایی پرنده) می باشد. در برخی ارقام این گونه از کلومنه‌آ  گاهی گلهایی بزرگتر از حجم کل برگسار گیاه تولید می‌شود که منظره ای جالب را بوجود می‌آورد. برخی از گونه ها در فصول خاصی از سال و بعد از دریافت دمای سرد شبانه گل می‌دهند اما ارقام دورگه معمولا دوره رشد گلدهی طولانی تری را دارند. از دیگر گونه های پرطرفدار این گیاه می‌توان به Columnea Banksii اشاره کرد که بیشتر حالت بوته ای دارد و گلهایش قرمز درخشان و برگهایش سبز-برنز است.

توجه: گیاهان دیگری نیز وجود دارند که نام انگلیسی آن Gold fish به معنی ماهی طلایی است. این گیاهان به گونه گیاهی Nematanthus تعلق دارند که معروفترین آنها Nematanthus gregariu است و متفاوت با گیاه کلومنه‌آ هستند اما همگی همانند گیاه کلومنه‌آ به یک خانواده گیاهی یعنی  Gesneriaceae  تعلق دارند. شرایط محیطی که در زیر مشاهده می کنید برای این گیاهان نیز قابل استفاده و مناسب است.

شرایط محیطی

آبیاری: سطح بستر کاشت در بین دو آبیاری تا حدودی می‌بایست رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آبیاری کرد و البته هرگز نباید اجازه داد که بستر کاشت خشک شود.برای آبیاری از آب ولوم و با املاح کم استفاده کنید. وجود املاح بخصوص کلسیم در آب و همچنین کودهای مصرفی می‌تواند موجب قهوه‌ای شدن برگسار شود. به رطوبت محیط نیز باید توجه کرد و بخصوص در روزهای گرم گیاه را مرتبا با آبی سبک غبارپاشی نمود. البته زمانی که گلها شکوفا می‌شوند غبارپاشی را محدود کنید تاگلبرگها لکه‌دار نشوند. کمبود رطوبت هوا و همچنین خشکی کشیدن گیاه موجب ریزش برگهای گیاه و همچنین خشک شدن و چروکیدن نوک ساقه‌ها خواهد شد. از طرفی آبیاری بیش از اندازه و زهکش نامناسب بستر کاشت نیز ریزش برگهای گیاه را به دنبال خواهد داشت. اگر گیاه از نظر ظاهری و سلامتی مشکل خاصی ندارد و مکان آن نیز مناسب است اما برگهای پایینی نیز ریزش می کنند به معنی این است که گیاه در حال استراحت است. برخی از پرورش دهندگان اعتقاد دارند که کاهش آبیاری به مدت 8-6 هفته موجب استراحت بهتر گیاه و  تحریک گلدهی بهتر این گیاه بعد از دوران استراحت می شود می‌شود که البته این به معنی خشکی کشیدن گیاه نیست.

نور: مکانی روشن را نیاز دارد اما نباید نور آفتاب به شکل مستقیم بر روی آن بتابد زیرا موجب ظهور لکه های سوخته بر روی برگها و گلها می‌شود. نور کم محیط نیز موجب عدم ظهور گلها، ریزش غنچه های تشکیل شده، کاهش رنگ برگسار، نازک شدن برگها و افزایش فاصله برگها بر روی ساقه خواهد شد.

دما: اگرچه گاهی گفته می‌شود که کلومنه‌آ در طیف دمایی 15.5 الی 29 درجه سانتیگراد رشد می‌کند اما بهترین دما حدود 18 درجه است و توصیه می‌شود که در دمای بیش از 24-20 درجه سانتیگراد به رطوبت هوا نیز توجه شود. برخی پرورش‌دهندگان اعتقاد دارند که اگر هوا خشک باشد و امکان غبارپاشی نیز وجود نداشته باشد بهتر است دما  تا 16 درجه پایین آورد. افزایش گرمای محیط موجب قهوه ای شدن برگها و عدم ظهور گلها و دمای بیش از 30 درجه نیز موجب ریزش برگها می‌شود. خواهد شد. حداقل دمایی که در زمستان نیز تحمل می‌کند حدود 13 درجه سانتیگراد است. اگر فقط برای چند روز دما زیر 10 درجه باشد برگها زرد خواهند شد و ساقه‌ها خواهند خشکید. البته لازم به ذکر است که نیاز دمایی گونه های مختلف این گیاه تا حدودی با یکدیگر متفاوت است و برخی از گونه ها به محیطی سردتر نیاز دارند تا بتوانند گلدهی خوبی داشته باشند. محیط سرد و نامناسب موجب ریزش برگها خواهد شد.

خاک: این گیاه به طور کل اپی‌فیت است و در موطن خود بر روی درختان می‌روید بنابراین زمانی که قصد کاشت آن در گلدان را داریم باید از خاکی بسیار سبک با زهکش خوب استفاده کنیم. به عنوان مثال مخلوط 50٪ کمپوست +50٪ خزه اسفاگنوم  و یا یک قسمت پیت موس اسفاگنوم+ یک قسمت پیت + یک قسمت پرلایت برای رشد این گیاه مناسب است. عدم وجود عناصر لازم برای رشد گیاه موجب ریز شدن برگها و عدم گلدهی این گیاه خواهد شد. برای کوددهی می‌توان از کودهای محلول مخصوص گیاهان زینتی همانند 10-10-10 هر ماه یکبار استفاده کرد و بهتر است که با ظهور غنچه های گل می‌توان کوددهی را متوقف کرد. کوددهی بیش از اندازه در هنگام غنچه دهی یکی از دلایل ریزش گلهای این گیاه است.

آفات و بیماری: آفاتی همانند شته کنه های تار عنکبوتی و مگس سفید از شیره گیاه تغذیه کرده و موجب ضعف عمومی گیاه کاهش رشد و بدشکلی قسمتهای جوان گیاه می‌شوند. از بیماریهای قارچی نیز لکه برگی و همچنین کپک بوترتیس گاهی این گیاه را گرفتار می‌کند. برای مبارزه با بیماریهای قارچی جلوگیری بهتر از درمان است. تا جایی که امکان دارد از مخلوط کاشت ضدعفونی شده استفاده کنید و مراقب عدم  خیس شدن گیاه در طی آبیاری نیز باشید. بیماری ویروسی موزاییک نیز ممکن است گاهی مشاهده شود که موجب زرد سبز شدن برگسار و کوتاهی قامت گیاه و بدشکلی آن می‌شود.

تکثیر: با استفاده از قلمه ساقه در بهار و در محیطی گرم و مرطوب می‌توان این گیاه را تکثیر کرد. قلمه ها به طول 15-10 سانتیمتر تهیه و در محیطی سبک همانند پرلایت +کوکوپیت و یا خاک برگ+شن کاشته می‌شوند. این مخلوط قبل از کاشت باید به خوبی خیس شود و بعد از خروج آب اضافی نسبت به کاشت قلمه ها اقدام کرد. بعد از کاشت قلمه ها خاک را آب می دهیم گلدان حاوی قلمه ها را در مکانی روشن و پر نور اما به دور از نور مستقیم آفتاب قرار میدهیم. کشیدن پلاستیک بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها کمک می کند و این مسئله در ریشه زایی اثر مثبت دارد

هرس: گلها را بعد از پژمردن از گیاه جدا کنید این مسئله به تولید گلهای جدیدکمک می کند . در فصل بهار نیز می‌توان برای کاهش ازدحام برگسار و ساقه ها و یا کنترل طول ساقه هایی که بسیار بلند شده اند ، برخی از ساقه‌ها را کوتاه کرد. طول کوتاه کردن ساقه ها متغیر است و بستگی به نیاز و سلیقه شخصی شما دارد اما فراموش نکنید که در این مقطع از سال و در هنگام هرس ، بهتر است که بیش از 30٪ حجم کل ساقه های گیاه از آن جدا و قطع نشوند. 

تصاویر زیر مربوط به میوه های گونه‌های مختلف کلومنه‌آ است.

منابع:

en.wikipedia.org/wiki/Columnea-microphylla

http://www.houseplantsguru.com/columnea-microphylla-columnea

http://www.gesneriads.ca/colum087.htm

http://www.gardenseeker.com/indoor-plants/columnea_microphylla-column_flower.htm

http://www.thelovelyplants.com/lovely-flowering-vines-for-hanging-baskets-columnea/

http://www.greenfingers.com/gardenbase/plant/view.asp?id=16478

http://en.uuuwell.com/mytag.php?id=28818

/ 1 نظر / 320 بازدید