معرفی گیاه- نخل راپیس Lady Palm

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

در گیاهان جوان هر برگ متشکل از دو قسمت است و هر چه که گیاه مسن تر و بالغ تر باشد هر برگ متشکل از  12-5 عدد است. همچنین اگرچه اکثر این گیاهان برگهایی سبز رنگ دارند اما نمونه ها ی ابلق نیز وجود دارد.  نام انگلیسی این گیاه  Lady Palm و Bamboo Palm است.

توجه : گونه دیگری از این گیاه که مورد علاقه پرورش دهندگان گلها و گیاهان است R.humilis است که به طور کل قامتی کوتاه تر و حدود یک متر دارد و بر روی برخی نواحی ساقه ته مایه ای از رنگ قرمز نیز مشاهده می شود. شرایط نگهداری این گونه همانند گونه ای است که در این پست توضیح داده شده است.

شرایط محیطی

آبیاری: برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه ، بهتر است آبیاری گیاه زمانی انجام شود که سطح خاک گلدان تا عمق حدود 3-2 سانیمتری خشک شده باشد و سپس گیاه را آبیاری کرد. کمبود آبیاری موجب خشکیدگی نوک و حاشیه برگها و افتادگی برگها می شود اما زیاده روی در آبیاری موجب پوسیدگی ریشه ها خواهد شد که در نتیجه آن بر روی برگها نواحی قرمز قهوه ای ایجاد می شود و برگها به تدریج زرد رنگ و ساقه ها از ناحیه اتصال به خاک خم می شوند و در نهایت گیاه از بین می رود.

نور: مکانهای نیمه سایه را دوست دارد یعنی مکانهایی که در طی روز حدود 5-4 ساعت نور مستقیم آفتاب داشته باشند اما در عصر هنگام از سایه برخوردار باشند.  اگر میزان نور زیاد باشد برگها سبز-زرد رنگ خواهند شد. مکانهایی که بیش از اندازه سایه هستند نیز موجب عدم استحکام برگسار و کم رنگ شدن رنگ آنها می شود.

دما : نخلهای راپیس حداقل دمایی که می توانند تحمل کنند حدود 5- درجه سانتیگراد است البته در این دما به احتمال قوی قسمت هوایی گیاه از بین می رود  اما احتمال زنده ماندن قسمت طوقه و قسمت زیرزمینی وجود دارد. از نظر گرما نیز گیاه نسبتا مقاومی است و می تواند گرمای هوا را تا حدود 37 به خوبی تحمل کند البته زمانی که هوا تا به این حد گرم است بهتر است که مکان نگهداری آن به دور از تابش نور مستقیم آفتاب بخصوص از ظهر به بعد باشد. بهترین دما برای رشد این گیاهان 26-15 درجه سانتیگراد است. توجه کنید که برخی انواع این گیاهان دارای برگهای ابلق هستند که این نمونه ها به مکانی خنک تر در مقایسه با نمونه های معمولی نیاز دارند.

خاک: نخل راپیس به خاکی سبک با زهکش خوب، به همراه مقداری مواد ارگانیک همانند خاک برگ  و همچنین کمی اسیدی نیاز دارد. بنابراین می توان از مخلوطی همانند خاک برگ+شن+پیت موس برای این گیاه استفاده کرد. همچنین استفاده از قلمه سنگهای کوچک و یا تکه های سفال شکسته به ارتفاع 5-3 سانتیمتر در کف گلدان به زهکش بهتر خاک گلدان کمک می‌کند. نخلهای راپیس گیاهانی کند رشد هستند بنابراین به کود کمی نیاز دارند . می توان با فرمول 10-10-10 با نصف غلظت هر ماه آنها را کوددهی کرد و البته این عمل را در طی فصل رشد انجام داد و در طی پاییز و زمستان از این کار صرفه نظر کرد. تعویض گلدان این گیاهان را نیز به دلیل اینکه رشدی کند و آهسته دارند و همچنین با توجه به اینکه با متراکم بودن ریشه هایشان مشکلی ندارند می توان هر دو سال یکبار انجام داد.

تکثیر: متداولترین روش تکثیر ، عمل تقسیم است که می توان آنرا در طی بهار و یا اوایل تابستان انجام داد و همچنین حداقل فاصله برای تقسیم یک گیاه هر دو سال یکبار است. برای تقسیم می بایست گیاه را ابتدا از گلدان در آورد اما از آنجایی که توده ریشه معمولا بسیار در هم فرو رفته است و متراکم است میبایست با کمک یک وسیله تیز همانند قیچی باغبانی توده ریشه را تقسیم کرد و سپس هر قسمت را در گلدانی جداگانه کاشت. بعد از تقسیم گاهی بهتر است که از تعداد برگهای هر گیاه کم کرد تا از میزان از دست دهی آب و در نتیجه استرس بیشتر جلوگیری شود.

هرس: به هرس خاصی نیاز ندارد مگر جدا کردن برگهای مسن که به شکل طبیعی زرد شده اند و یا جدا کردن برگها و ساقه هایی که صدمات فیزیکی دیده اند و یا به دلیل سرما از بین رفته اند.

آفات و بیماری: شته ، کنه، شپشک از جمله آفات این گیاه محسوب می شوند و از بین بیماری ها می توان به لکه برگی قارچی و یا باکتریایی و همچنین پوسیدگی ریشه اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منابع:

http://en.wikipedia.org/wiki/Rhapis_excelsa

http://www.texasriviera.com/rhapisinfor.html

http://www.pacsoa.org.au/w/index.php?title=Rhapis_excelsa

http://www.rhapisgardens.com/rhapis-excelsa/

http://www.jaycjayc.com/rhapis-excelsa-propagate-divide/

http://www.ehow.com/how_2059937_take-care-rhapis-palm.html

http://www.rhapisgardens.com/rhapis-palms/

http://www.ehow.com/info_8612506_raphis-palm-tree-care.html

/ 14 نظر / 1982 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نارنج

سلام خانم مهندس 1 - بعد از چند روز دوندگي تونستم چند گوني كود حيواني پوسيده 2 ساله پيدا كنم، الان ميتونم بريزم پاي درختان هلو و با بيل خاك رو برگردونم تا كودها برن زير خاك و با بارش برف در زمستان درختان در بهار استفاده كنند؟ 2 - لطفا پست مربوط به پيوند زني رو هم در وبلاگ بزاريد ؟

فروغ

سلام خیلی خوبه ممنون [قلب][گل]

محبوب بهار

سلام لطفا سوالمو تو قسمت قبل گل لیتوپس جواب بدید متشکرم از توجهاتتون

مسعود

سلام خدمت مهندس عزيز..میخواستم بپرسم برای کاشت بادام زمینی از بادام زمینی های پوست نکرده بازار میتونم استفاده کنم? نحوه کاشتش چه جوریه

مسعود

درباره ماكاديما مطلب بزارين درخت زيبایی داره

مسعود

خيلی خیلی خیلی معذرت میخوام اینقدر سوال ميزارم..بادام زمينی رو از غلاف در بیارم بکارم یا دانشو بکارم? بعد من تو گلدون دارم میکارم میوه تشکیل میده?

سپیده

سلام خانم مهندس جسارتا دو تا عکس از گلدانم برایتان ایمیل کردم و سوالم را همانجا مطرح کردم. اگر لطف کنید و مثل همیشه پاسخ بدهید ممنون خواهم شد. باز هم عذرخواهی می کنم.

سپیده

سلام خانم مهندس ممنون از راهنمایی تون. امیدوارم زندگی تون همیشه سبز سبز سبز باشه

ملیحه

سلام خانوم مهندس .مثل همیشه کامل و عالی . خیلی خیلی ممنونم .همیشه سبز باشید[گل][قلب]

علی بویازاده

سلام مرسی ، عالی بود من چند بوته از نوع ابلقش دارم میخواستم بدونم که طریقه نگهداری انها همانند نوع سبزش است? مرسی