معرفی گیاه- گل کاردینال (لوبلیا) Cardinal flower

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم. 

توجه : اگرچه شناخته ترین شکل این گیاه گلهایی قرمز رنگ دارد اما نمونه هایی سفید رنگ و یا صورتی رنگ این گیاه نیز وجود دارند.

توجه : این گیاه به جنسی تعلق دارد که گیاهان گلدار دیگری با نام عمومی لوبلیا در آن قرار دارند که معروف ترین آنان لوبلیای باغی Garden lobelia (نام علمی Lobelia erinus) با گلهایی بنفش –آبی رنگ است .

شرایط محیطی

آبیاری: این گیاه به شکل طبیعی در کنار مسیرهای رودخانه ها و یا زمین های مرطوب می روید به همین دلیل چندان تحمل خشکی را ندارد . با این وجود می توان در صورت آبیاری منظم و جلوگیری از خشکی کشیدن گیاه ، آنرا پرورش داد . به همین دلیل می بایست گیاه را زمانی که سطح خاک شروع به خشک شدن می کند مجددا آبیاری کرد. خشکی کشیدن گیاه بخصوص اگر دمای هوا گرم باشد موجب عدم رشد و گلدهی گیاه می شود و حتی گیاه از بین می رود.

دما: تحمل انواع وحشی این گیاه نسبت به سرمای زمستانی بیش از انواع اصلاح نژاد شده آن است زمستانهای سرد و سخت را نیز تحمل می کند اما نمونه های اصلاح شده چنین توانایی را ندارند و در اکثر نواحی معتدله در طی زمستان از بین می روند  به همین دلیل این گیاه اگرچه از نظر گیاهشناسی چند ساله است اما به عنوان یک گیاه یکساله مورد استفاده قرار می گیرد. گرمای هوا تا حد 32 درجه قابل قبول است اگر هوا گرمتر از این حد می شود حتما گیاه را باید در مکانی کاشت که از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد و آبیاری را مرتبا انجام داد تا گیاه خشکی نکشد.

نور: اگرچه به نور مستقیم افتاب جهت گلدهی نیاز دارد اما نمی تواند شدت بالای نور آفتاب را بخصوص زمانی که هوا گرم است تحمل کند و در چنین شرایطی دچار سوختگی برگها و ریزش گلها و غنچه ها می شود . بنابراین مکان مناسب کاشت جایی است که تا حدود ظهر از آفتاب و از ظهر به بعد از سایه برخوردار باشد. سایه بیش از اندازه نیز مانعی بر گلدهی گیاه است و امکان شیوع بیماری های قارچی افزایش می یابد.

خاک: در مورد خاک سختگیر نیست و در انواع خاکها می تواند بروید . البته در خاکهای قلیایی رشد خوبی ندارد و خاکهایی که از نظر اسیدیته خنثی و یا کمی اسیدی هستند برای رشد این گیاه مناسب تر است .در صورت تمایل به کاشت چند گیاه در کنار هم فاصله حدود 30 سانتیمتر را رعایت کنید. همچنین برای حفظ بهتر رطوبت در اطراف گیاه می توان از لایه ای خاک برگ به ضخامت حدود 7-5 سانتیمتر بر روی سطح خاک محل کاشت گیاه استفاده کرد . اگر گیاه به شکل یکساله کشت می شود نیاز چندانی به کوددهی نیست و می توان تنها زمان کاشت مقداری خاک برگ و یا کود بسیار پوسیده دامی را با خاک محل کاشت مخلوط کرد و سپس نسبت به کاشت گیاه اقدام کرد اما اگر اب و هوای منطقه اجازه نگهداری آنرا برای چند سال می دهد می توان برای کوددهی از همان لایه خاک برگ در ابتدای بهار استفاده کرد و یا اگر تمایل به مصرف کود شیمیایی دارید می توانید از کود 10-10-10 یک بار در اوایل بهار و مرتبه دوم در اوایل تابستان استفاده کنید.

تکثیر: گل کاردینال به آسانی از طیق کاشت بذر  تکثیر می شود . برخی پرورش دهندگان معتقدند که بذرها به حدود سه ماه سرمادهی نیاز دارند که در طی این مدت می بایست در سرمای 7-2 درجه قرار گیرند.  بعد از کاشت نیز به دمای 21درجه سانتیگراد نیاز دارند تا در طی 20-15 روز جوانه زنند. برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ+شن استفاده کرد و البته روی بذرها را بهتر است که نپوشاند زیرا نور به جوانه زنی بهتر ان کمک می کند. یعنی بذرها را بر روی بستر کاشت پخش کنید و با کف دست اندکی روی آنان را فشار دهید تا در محیط مستقر شود اما لزومی به پوشاندن آنان نیست.   البته بذرهای این گیاه به شکل طبیعی و بعد از پژمردن گل بر روی خاک می ریزند و با گذران زمستان نیاز سرمایی آنان به شکل طبیعی برطرف می شود و سال آینده نیز جوانه خواهند زد.  راه تکثیر آن تقسیم گیاهان مادری متراکم است بدین صورت که می توان هر 3-2 سال یکبار نسبت به بیرون آوردن گیاه مادری در ابتدای فصل بهار و تقسیم آن به دو قسمت اقدام کرد و هر قسمت را در مکانی مستقل و جداگانه کاشت کرد . البته از آنجایی که این گیاه (با وجودیکه از نظر گیاه شناسی چند ساله محسوب می شود ) عمری نسبتا کوتاه دارد ، استفاده از بذر آن متداولتر است . همچنین قلمه گیری از این گیاه نیز امکان پذیر است بدین صورت که قبل از بازشدن گلها و گلدهی ، می توان قلمه هایی به طول 10 سانتیمتر گرفت و برگهای پایین را جدا نمود و در محیطی کاشتی مرطوب و سبک همانند مخلوط خاک برگ +شن کشت کرد البته کاربرد هورمونهای ریشه زایی به تولید ریشه قلمه این گیاهان کمک می کند . قلمه ها را می بایست در محیطی روشن اما به دور از نور مستقیم افتاب قرار داد و دمای مناسب محیط نیز 23-21 درجه است و کشیدن پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها به حفظ رطوبت در اطراف قلمه ها و ریشه زایی بهتر آنان کمک می کند . ریشه زایی 3-2 هفته طول می کشد.

آفات و بیماری: از بیماری های این گیاه می توان به سفیدک پودری، زنگ ، لکه برگی قارچی و باکتریایی اشاره کرد . آفاتی همانند شته ، کنه تارعنکبوتی و شپشکها گاهی مشکلاتی را برای گل کاردینال ایجاد می کنند.

منابع

http://en.wikipedia.org/wiki/Lobelia_cardinalis

http://www.thegardenhelper.com/lobelia.html

http://www.wiseacre-gardens.com/plants/perennial/cardinal.html

http://homeguides.sfgate.com/grow-cardinal-flowers-20433.html

http://www.wildflower.org/plants/result.php?id_plant=LOCA2

http://plants.usda.gov/plantguide/pdf/cs_loca2.pdf

http://www.gardenguides.com/112575-propagate-lobelia-vegetatively.html

 

/ 8 نظر / 650 بازدید
مرجان

[گل]

الهام

خیلی خیلی قشنگه معطر هم هست؟

شیوا

سلام . مطالبتون خیلی جامع و کامله . من یه سوال داشتم . می خوام یه درخت پالونیا paulownia بکارم . اما می گن نباید به هیچ عنوان کنار دیوار کاشته بشه . این فاصله اطلاع داری باید چه میزان باشه و دلیل اش چیه . باغچه من 3 متر با دیوار خونه فاصله داره . ممنون می شم جواب بدید .

فروغ

[لبخند][گل]

سپیده

این روزها آدمها ...! به دست هم پیر میشوند تا : به پای هم ...!

مرجان

[گل]

مدنی

سلام مطلبی درباره درخت پالونیا paulownia قرار ندارد یا بنده ندیدم اگر امکان دارد درباره این درخت و درخت زیتون خوراکی مقاله ای قراردهید خصوصا درمورد بیماری هایشان به همراه عکس و اگر امکان دارد رقم های این دو درخت را هم قرار دهید همراه با توضیح . با تشکر فراوان