معرفی گیاه گلدانی- رزهای مینیاتوریminiature roses

دوستان عزیز. لطفا مطالب وبلاگ باغبانی سبز را کپی برداری و انتشار نفرمایید. سپاسگزارم.

برخی از رزهای مینیاتور گاهی در محیط ما با نام رز ساناز نیز شناخته می شوند. اصولا از سوی برخی از پرورش دهندگان اگر رزی گلهایی کوچکتر از رزهای معمولی داشته باشد و بتواند در طی زمستان نیز گل بدهد ساناز نامیده می شود.همچنین به گفته برخی دیگر از پرورش دهندگان گلهای رز مینیاتوری با رزهای ساناز متفاوت هستند و گلهایی ریزتر از  رزهای ساناز دارند. در این جا لازم است اشاره کنم که رزهای مینیاتور  همانند والدین خود (رزهای چینی) دوره گلدهی طولانی دارند و تقریبا تا زمانی که شرایط آب و هوایی اجازه دهد به گلدهی ادامه می دهند(همانند آنچه که در مورد رزهای ساناز ادعا میشود). همچنین رزهای مینیاتور که امروزه استفاده می شوند اصولا از طریقه دو رگه گیری بدست آمده اند و به همین دلیل طیف گسترده ای از اندازه گل، تعداد گلبرگها، رنگ و شکل و فرم گیاه در بین آنان مشاهده می شود.بنابراین شاید بتوان ادعا کرد که رزهای ساناز از جمله رزهای مینیاتوری هستند و در زیرگروه آنان قرار میگیرند اما قطعا نمی توان گفت که تمامی رزهای مینیاتور ، ساناز هستند!!!ار رزهای مینیاتور علاوه بر کاشت در گلدان، در فضاسازی و محوطه سازی به عنوان پرچین و حاشیه نیز استفاده می شود. از انواع بالارونده آن نیز برای زینت بخشیدن به دیوارها و قیمهای افقی می توان بهره فراوان برد.

تصاویر فوق: رزهای مینیاتور به شکلهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان پرچین و یا حاشیه سازی(تصاویر ردیف اول) و یا کاشت و نگهداری در گلدان 

آبیاری : زمانی که گیاه در فصل رشد است و گلدهی دارد نباید خشکی ببیند بنابراین سطح خاک را همواره بررسی کنید و زمانی که متوجه از دست دادن رطوبت بخشی از سطح خاک شدید گیاه را آبیاری کنید.به گفته برخی از پرورش دهندگان بهتر است که حدود 2.5 سانتیمتر از سطح خاک خشک شود و سپس گیاه آبیاری شود. در طی آبیاری از خیس شدن برگها جلوگیری کنید زیرا این مسئله موجب شیوع سریعتر بیماریهای قارچی می شود.  خشکی کشیدن موجب کاهش گلدهی و زرد شدن برگهای گیاه می شود. در دوران رکود باید میزان آبیاری را کاهش داد.

نور: رزهای مینیاتور همانند سایر رزها نیاز به نور کافی دارند تا بتوانند گل دهند یعنی روزانه حداقل 8-6 ساعت نور مستقیم آفتاب برای این گیاهان لازم است تا غنچه های گل تشکیل و شکوفا شود. کمبود نور از جمله دلایل کاهش گلدهی و زرد و رنگ پریده شدن برگها است. توجه داشته باشید که برای رزهایی که در گلدان نگهداری می کنید ودر طی فصل رشد، تابش نور از پشت شیشه برای این گیاه کافی نیست. ممکن است مدتی را در چنین شرایطی بتواند به گلدهی ادامه دهد اما در نیتجه از گلدهی آن کاسته می شود و حتما باید به فضای باز منتقل شود تا نور آفتاب مستقیما به برگسار آن بتابد. توجه داشته باشید که انتقال گیاه را از محیط داخل خانه به بیرون ، به تدریج و در طی 10-7 روز انجام دهید تا گیاه به تدریج به محیط بیرون و نور مستقیم آفتاب عادت کند.

دما: دمای 24-16 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب است و در این دما بهترین گلدهی را دارد با افزایش دما گلدهی به تدریج کاهش می یابد اما به گیاه آسیبی نمی رسد بخصوص اگر آبیاری این گیاه به شکل منظم صورت گیرد و گیاه خشکی نبیند. توجه داشته باشید که اصولا گیاهان رز به سرما مقاوم هستند اما رزهای گلدانی را باید با دقت بیشتری در مقابل سرمای زمستانه محافظت کرد تا خاک گلدان دچار یخ زدگی نشود.

خاک: خاک رزها حتما باید زهکش خوبی داشته باشد تا آب حاصل از آبیاری در اطراف ریشه ها ماندگار نشود. از طرفی این خاک نباید خشک شود و گیاه خشکی ببیند بنابراین باید اول از همه موادی استفاده کرد که موجب زهکش بهتر خاک و عبور دهی آب مازاد آبیاری شود و همچنین موادی بکاربرد که توانایی جذب رطوبت و نگهداری از ان را برای مدت زمانی (فاصله زمانی بین دو عمل آبیاری ) را داشته باشد. از طرفی وجود مواد ارگانیک و مغذی برای رشد این گیاهان بسیار مهم است. بنابراین می توان از خاکهای آماده کیسه ای + خاک برگ + پیت موس استفاده کرد و به این مخلوط نیز حدود 10٪ شن اضافه کرد. برای کوددهی در طی فصل رشد (بهار و تابستان) از کودهای مختلفی می توان استفاده کرد. فرمول و نسبت کودی را می توان از بین نسبتهای 1-2-1 و یا 2-2-1 و یا 1-3-2 انتخاب کرد. مثلا فرمولی مانند 6-12-6 (که نسبت آن در واقع همان 1-2-1 است) و یا کود 10-10-5 (که نسبت آن در واقع 2-2-1 است) و یا فرمول 4-12-8 (که نسبت آن در واقع 1-3-2 است) از جمله کودهای مناسب گیاهان رز  هستند .اگر پیدا کردن چنین فرمولهایی دشوار است می توان از فرمولهایی متداولتر همانند 15-30-15 و یا 20-20-20 نیز استفاده کرد. کود دهی را 8-6 هفته قبل از شروع دوران رکود و سرما متوقف کنید. گلدان پلاستیکی، سرامیکی  و یا سفالی همگی قابل استفاده هستند البته برخی از پرورش دهندگان گلدان سفالی را استفاده نمی کنند زیرا اعتقاد دارند آب از بدنه این گلدانها تبخیر می شود و بیشتر املاح موجود در آب در بین ذرات خاک باقی می مانند، غلظت آنان به تدریج افزایش می یابد و موجب آسیب به ریشه ها می شود.  حداقل قطر گلدان نیز 15 سانتیمتر است و گلدانهایی با قطر 40-30 سانتمتر مناسب ترین هستند. پاییز و بعد از اتمام فصل گلدهی زمان مناسبی برای تعویض گلدان است.

آفات و بیماری: شته و کنه تارعنکبوتی از شایع ترین آفات و سفید ک پودری و لکه سیاه از جمله مشکلات شایع این گیاهان هستند.برای آشنایی بهتر و بیشتر با آفات و بیماری ها و سایر مشکلات گیاهان رز به این آدرسها بروید.

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/20/

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/19/

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/18/

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/17/

http://greenhorticulture.persianblog.ir/post/2/

هرس: در طی فصل رشد گلهای پژمرده را جدا کنید تا انرژی گیاه صرف تولید بذر و دانه نشود بلکه صرف تولید گلهای جدید شود.برای جداسازی حتما از وسیله ای تیز استفاده کنید.جدا کردن با دست می تواند به ساقه های گل آسیب برساند.برش را در حدود 0.5 سانتیمتری از بالای محل اتصال برگ به ساقه بزنید.همچنین هر چند وقت یکبار ساقه های کوچک و خشکیده ای که در مرکز بوته قرار دارند را جدا کنید. هرس اصلاحی و تربیتی گیاه را باید در فصل رکود انجام داد . ساقه های ضعیف را می توان از نزدیکی سطح زمنی قطع کرد اما ساقه های قوی تر را میتوان کوتاه کرد به نحوی که یک سوم و یا نیمی از طول آنان باقی مانده و بقیه قطع شود. البته این نحوه هرس در رابطه با رزهای مینیاتوری بوته ای است رزهای بالا رونده مینیاتوری به نحو دیگری هرس می شوند. هرس این رزها نیز در اواخر زمستان و اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه انجام می شود.ابتدا ساقه های شکسته و بیمار و سرمازده حذف می شوند. ساقه های سالم و بلند نگهداشته میشوند اما به طور آنهایی که خارج از شکل و فرم تربیتی گیاه رشد کرده اند را می توان کوتاه کرد. ساقه های فرعی را که قبلا گل دهی داشته را میتوان تا ساقه اصلی کوتاه کرد. بعد از کوتاه کردن باید بر روی این ساقه های فرعی یک یا دو جوانه باقی بماند که بعدا بتوانند رشد کنند.توجه داشته باشید که رزهای مینیاتوری بالارونده (و اصولا تمامی انواع رز بالارونده) در دو سال اول بعد از کاشت در باغچه منزل و یا در گلدان‘ نیازی به عمل هرس ندارند.

تصویر فوق: برش صحیح در زمان قطع ساقه ها به منظور هرس

تکثیر:استفاده از قلمه ساقه یکی از راه های متداول تکثیر  رزها است . قلمه ها را می توان در دو زمان از سال تهیه کرد یکی قلمه های تهیه شده از چوب سبز که در انتهای فصل گلدهی از ساقه های بدون گل و به طول حداقل 10 سانتیمتر تهیه می شوند . از آنجایی که این قلمه ها دارای برگ هستند می بایست تعداد برگهای آنان را کاهش داد و باقی گذاشتن یک دسته برگ در انتهای قلمه کافی است . حتی در همان یک دسته برگ نیز می توان تعداد برگچه ها را نیز کاهش داد. وجود تعداد زیادی از برگ موجب از دست دهی آب قلمه می شود و این به ضرر ریشه زایی است. نوع دیگر قلمه قابل تهیه از گیاهان رز قلمه های چوبی است که در انتهای فصل پاییز و بعد از ریزش برگها از قسمتهای چوبی و ساقه های بالغ گیاه و به طول 15-20 سانتیمتر تهیه می شوند. هنگام جداسازی قلمه ها از گیاه مادری بهتر است که برش را از زیر ناحیه گره بزنیم (ناحیه گره ناحیه اتصال برگ به ساقه است) و برش به شکل شیب زده شود و یا اینکه بخصوص در مورد قلمه هایی که از چوب سبز تهیه می شوند زخمی بر روی پوست انتهای قلمه ایجاد شود (تصویر در قسمت پایین موجود است). این کارها به ریشه زایی قلمه کمک می کنند. قلمه ها را می توان در مخلوط سبکی که علاوه بر نگهداری رطوبت ، از تهویه و زهکش خوبی برخوردار باشد کشت کرد. از جمله این مخلوط ها می توان به  مانند خاک برگ+ پرلایت (حجم مساوی)،  خاک برگ+ شن (حجم دو قسمت خاک برگ +یک قسمت شن) ، کوکوپیت +پرلایت (دو قسمت کوکوپیت +یک قسمت شن) اشاره کرد. مخلوط خاکی را قبل از قرار دادن قلمه ها به خوبی خیس کنید و نیم ساعت صبر کنید تا آب اضافی مخلوط خارج شود و سپس می توانید برای کاشت قلمه ها از آن استفاده کنید. حداقل نیمی از طول قلمه باید در بستر کاشت فرو رود. سپس با انگشتان دست خاک اطراف قلمه ها را محکم کنید و آبیاری کنید تا قلمه ها در جای خود مستقر شوند. گلدان حاوی قلمه ها را  در محیطی روشن اما به دور از نور خورشید و با دمایی حدود 20-18 درجه سانتیگراد قرار داده می شوند. در مورد قلمه های سبز حفظ رطوبت هوا بسیار مهم است که می توان با استفاده از روش کشیدن یک پلاستیک شفاف بر روی قلمه ها و یا غبارپاشی روزانه به حفظ رطوبت هوا در اطراف آنان کمک کرد. محیط کاشت نیز باید همواره مرطوب بماند تا ریشه ها شکل گیرند. شکل گیری ریشه ها حدود 8 هفته به طول می کشد.

تصویر فوق: قلمه چوب سبز. در این نوع قلمه برگ وجود دارد درحالیکه در قلمه چوبی که در زمان استراحت و رکود گیاه تهیه می شود این برگها وجود ندارند.

تصویر فوق: قلمه های چوبی و بدون برگ که در فصل رکود تهیه می شوند

تصویر فوق: برش را از زیر ناحیه گره و به شکل شیبدار ایجاد می کنیم. برداشتن کمی پوست از پایین قلمه به ریشه زایی بهتر آن کمک می کند.

تصویر فوق: قلمه ها حداقل یک دوم و به شکل بهینه دو سوم از طول آنان می بایست در بستر کاشت قرار گیرد.

تصویر فوق: قرار دادن قلمه در بستر کاشت و کشیدن پلاستیک شفاف به منظور افزایش رطوبت هوای اطراف قلمه 

کاشت بذرهای گیاهان رز روش دیگری برای تکثیر آنان است اما با این روش ممکن است گیاهی بدست آید که خصوصیاتی متفاوت با گیاه مادری داشته باشد. برای بذرگیری باید صبر کنیم تا میوه گیاه رز بر روی گیاه مادری برسد و نسبتا خشک شود. با شکاف میوه رز که اصطلاحا هیپ (HIP) نام دارد بذرها را در می آوریم. بذرهای رز برای جوانه زنی مناسب و خوب نیاز به یک دور سرمادهی دارند. یعنی می بایست آنها را در میان موادی همانند ماسه ، پیت خزه، ورمیکولایت، پرلایت، خاک اره و... مرطوب قرار دهیم. البته این مواد نباید خیس باشند و وجود مقداری رطوبت در میان آنها کافی است. ماده مورد نظرتان را در ظرفی بریزید بذرها را روی سطح آن قرار دهید و سپس لایه ای به ضخامت 2-1 سانت از همان ماده را روی بذرها قرار دهید سپس درب ظرف را بسته و ظرف را در مکانی با دمای 4 درجه برای سه ماه قرار دهید. بعد از گذشت این مدت می توان بذرها را کاشت برای کاشت بذرها می توان از مخلوط خاک برگ+شن استفاده کرد . بذرها در عمقی که 3-2 برابر ضخامتشان است کاشته می شوند. گلدان محتوی بذرها را در مکانی با دمای 21-18 قرار می دهیم و مراقب عدم خشک شدن محیط کاشت هستیم. جوانه زنی بذرها 3-2 هفته طول می کشد.

تصویر فوق: میوه رز . توجه کنید که رنگ و شکل و اندازه این میوه ها در انواع مختلف گیاهان رز می تواند با هم متفاوت باشد

تصویر فوق: بذرهای رز در میان میوه آن

تصویر فوق: نهالهای حاصل از رشد بذر

رکود زمستانه رزهای مینیاتوری گلدانی: رزهای گلدانی در صورت نگهداری در محیط گرم در طی زمستان، آنطور که باید و شاید به رکود زمستانه نمی روند و حتی در صورت مساعد بودن شرایط محیطی این رزها در طی زمستان هم می توانند گلدهی داشته باشند.اما توجه داشته باشید که این مسئله موجب ضعیف شدن گیاه می شود و همچنین برای گلدهی مناسب، این گیاه نیاز به یک دوره رکود دارد قبل از اینکه رشد جدید خود را بتواند آغاز کند. در شرایط طبیعی رکود گیاهان رز زمانی انجام می گیرد که هوا سرد باشد یعنی در طی زمستان. اما در مورد رزهایی گلدانی که در محیط خانه نگهداری می شوند، چنین سرمایی به شکل طبیعی وجود ندارد  و به شکل مصنوعی باید این شرایط را برای گیاه مهیا کرد . یعنی تغییراتی را در میزان نور، دما و همچنین آبیاری گیاه ایجاد کرد. مکانی با نور کم، کاهش آبیاری تا حدی که خاک گلدان خشک نشود اما همواره مرطوب نیز بباشد و استفاده از محیطی با دمای حدود 3 درجه سانتیگراد، همگی به ایجاد شرایط رکود و استراحت کمک می کند. این شرایط برای حداقل 3 هفته الی 6 هفته مورد نیاز است تا بعدا این گیاه گلدهی خوبی داشته باشد. در انتهای این مدت زمان، برگهای گیاه ریزش می کنند که جای نگرانی نیست اما ساقه ها سبز باقی می مانند. زمانی که ریزش برگها روی داد گیاه برای انجام عمل هرس آماده است. توجه کنید که حتما گیاه باید وارد دوران رکود و استراحت بشود و بعد از آن عمل هرس آن انجام شود. در گیاهی که حدود 30 سانیتمتر ارتفاع دارد ، از ساقه های گیاه حدود 12-10 سانتیمتر می توان باقی گذاشت و بقیه را قطع کرد. یعنی حدود یک سوم طول ساقه ها باقی مانده و بقیه قطع شوند. عمل برش را نیز از قسمت بالای یک جوانه سالم بزنید و بهتر است که سمت جوانه به سمت بیرون (و نه داخلی مرکز گیاه ) باشد. سپس گیاه را به محیطی گرمتر مانند محیط داخل خانه بیاورید تا به دلیل گرمای محیط رشد آن آغاز شود.از شروع رشد جدید تا گلدهی حدود شش هفته طول می کشد. در طی این مدت به دلیل اینکه میزان نور محیط کم است(چون برنامه های دادن رکود مصنوعی به این گیاهان رز را معمولا در طی پاییز و زمستان اجرا می کنند که به هر حال شدت نور آفتاب کم و ناکافی است) می توان از نورهای مصنوعی مثل لامپهای فلئورسنت استفاده کرد.در زمان بکارگیری از این لامپها، گلدان محتوی گیاه (که هرس آن انجام شده است )باید خیلی به لامپ نزدیک باشد عینی فاصله حدود 10-7 سانتیمتر برای آن کافی است.مدت زمان روشنایی لامپ 18 ساعت است. همچنین در طی این مدت اگر پنجره ای رو به آفتاب دارید حتما از آن استفاده کنید. به هر حال توجه داشته باشید که با کمک پنجره رو به آفتاب و لامپ فلورسنت، گیاه شما باید حدئود 18 ساعت نور ببیند تا بتوان 6 هفته بعد از برنامه هرس و قرار گیری در معرض نور ، به اندازه کافی رشد کند و گل بدهد. اگر از لامپ فلورسنت استفاده نکردید مشکلی ایجاد نمی شود و فقط  رشد گیاه با سرعت کمتری صورت می گیرد و گیاه دیرتر گل می دهد. با شروع رشد گیاه می توانید از کودهای گیاهی البته با یک چهارم غلظت معمول استفاده کنید. همچنین در زمان آبیاری توجه داشته باشید که اولا گیاه را به قدری آب دهید که حتما از منافذ زیر گلدان آب اضافی خارج شود و دوما صبر کنید تا سطح خاک گلدان رطوبت خود را تا حدودی از دست بدهد و سپس آنرا آبیاری کنید. همچنین یکی از مواردی که این گیاه را ممکن است آزار دهد کمبود رطوبت هوا است بخصوص زمانی که گیاه در زیر لامپهای فلورسنت قرار گرفته است. بدین منظور می توانید از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کنید. یعنی یک زیرگلدانی را پر از سنگریزه (قلوه سنگهای کوچک) کنید سپس تا نیمه ارتفاع آن آب بریزید و گلدان گیاه را بر روی قلوه سنگها قرار دهید. مراقب باشید که کف گلدان هرگز با آب داخل زیرگلدانی در تماس نباشد و سطح آب چندین سانتیمتر پایین از کف گلدان قرار گیرد. به دلیل گرمای محیط آب درون زیرگدانی به تدریج تبخیر و موجب افزایش رطوبت محیط می شود. همچنین غبارپاشی در طی روز نیز می تواند رطوبت شاخسار را تامین کند.تصویر فوق: نوعی از رزهای بالارونده مینیاتور

منابع:

http://www.mgs.md.gov/mdrose/docs/indorminis.pdf

http://www.ehow.com/how_5002863_grow-indoor-mini-roses.html

http://www.guide-to-houseplants.com/growing-miniature-roses.html

http://www.plantworld.net/GROWING%20MINIATURE%20ROSES%20INDOORS.pdf

http://www.dummies.com/how-to/content/how-to-care-for-miniature-roses.html

http://www.heirloomroses.com/roses/miniature-roses.html

http://www.bhg.com/gardening/plant-dictionary/rose/miniature-rose/

http://www.wikihow.com/Grow-Miniature-Roses

http://www.helpmefind.com/rose/ezine.php?publicationID=923&js=0

http://www.extension.iastate.edu/publications/rg321.pdf

http://homeguides.sfgate.com/care-mini-rose-plant-49616.html

http://scvrs.homestead.com/Cuttings1.html

http://www.wikihow.com/Grow-Miniature-Roses-from-Cuttingsد

#climber>http://www.bestgardening.com/bgc/plant/rosesprune03.htm#climber

 

/ 70 نظر / 2922 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

سلام خانم رشیدی یه سوال در مورد ابیاری باغ انار دارم باغ اناری داریم که حدود بیش از 50 سال عمر دارد ابیاری به چه شکل باید باشه در این منطقه ما درختان انار رو 8 روز یک بار ابیاری میکنن ایا درسته؟ یه سوال هم در مورد نهال زردالو قبلتر ازتون پرسیده بودم مشکل خشک شدن و جمع شدن برگ های و جوانه ها متاسفانه نهال دیگه رشدی نداره چون همه جوانه ها و برگ های تازه خشک و سوخته میشن ایا باید هرس کنم و سرشاخه ها رو بزنم؟

مهدی

ممنون. فکر میکنم مشکل از خاک باشه چون موقع ساخت و ساز هر چی اشغال گچ و سیمان بوده ریختن زیر حیاط حالا که باغچه شده با مشکل مواجه شدم. به نظر شما مشکل همینه؟ باید در اواخر زمستان نهال رو دربیارم و احیانا خاک رو تعویض کنم؟ در ضمن یک عکس از شمعدانی که دچار مشکل شده بود رو گذاشتم دیگه فکر کنم داره از بین میره میخواستم شما هم نگاهی بهش بندازین بازم ممنون. http://www.xum.ir/images/2014/06/24/erft.jpg

مهدی

سلام. خانم رشیدی میخوام یه نگاهی به این بوته رز هفت رنگ بندازین http://www.xum.ir/image/F0zR

ترمه

سلام دوست گرامی[گل] . از مطلبتون در مورد رز مینیاتوری خیلی استفاده کردم...رزهای من در حیاط خونه و در گلدانه...ممنونم بابت این اطلاعات خوب...شاد و تندرست باشید[دست][لبخند]

پویا

باسلام لطفا سم مورد نیاز برای شته رز را معرفی فرمایید. مقدار و تکرار سم زنی را نیز مرقوم فرمایید. باتشکر

علی

سلام و عرض ادب و احترام. خواستم از مطالب بسیار مفید و آموزشی سایتتون تشکر کنم. چندین بار پیش اومده که دنبال اطلاعاتی کامل از یک گیاه و گل بودم و درنهایت به سایت شما رسیدم. ازتون کمال تشکر دارم و بدونید که زحمات و فکر زیبای شما برای من و خیلی از دوستداران طبیعت بسیار ارزشمنده و باعث قوت قلبه! امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشید و همچنین امیدوار. بسیار ممنون.

الهام

سلام. ممنون از اطلاعات خوبتون. یک گلدان رز ساناز خریدم که پر از غنچه و گل باز شده بود. گل های باز شده ی آن ماندگاری خوبی داشتند و دیر پژمرده شدند اما غنچه ها بعد از باز شدن بدون اینکه پژمرده شوند می ریزند! برخی از آنها هم دورشان سیاه می شود. دلیلش چی می تونه باشه. روزی 6 ساعت آفتاب مستقیم داره، بعد از خریدن هم یک مقدار خاک کیسه ای آماده به خاک قبلی خودش اضافه کردم و گلدونشو عوض کردم. آبیاری هم بعد از خشک شدن سطح خاک انجام دادم. کلا در آبیاری آن تردید دارم چون هر روز که نگاه می کنم سطح خاکش خشک است! آیا رطوبت سنج های دیجیتالی می تونند تو اینکار مفید باشند؟

مطالب بسیار عالی بود ممنون

با سلام و تشکر از مطالب مفید ببخشید میشه قرص اسید فولیک که خودمون استفاده میکنیم رو تو آب حل کرده و به گلدون ها بدیم؟ اگر این کار اشکالی نداره بفرمایید در چه فاصله زمانی برای تقویت خاک این کار رو باید انجام داد؟ و در این صورت کود آهن هم باید جداگانه به گیاه داده شود؟ راستش برای این پرسیدم چون دیدم با دادن قرص LD به باغچه و گلدون رشدشون خیلی سریع و گلها خیلی شاداب و پربرگ میشن!!!

فاطمه

با سلام و تبریک بابت وبلاگ پربار و مفیدتون من سوالی داشتم که امیدوارم راهنماییم کنید یک گل ساناز خریداری کردم که غنچه های زیادی داشت ولی بعد از باز شدن غنچه ها شروع کرده به ریزش برگ و گل , بطوری که روزی 4-5 تا گل میریزه و تقریبا برگی هم براش نمونده .گل را در فضای باز نگه داری میکنم و از نظر نوری تامینه و نذاشتم خشکی بکشه .ظاهر گل سالمه و زرد یا لکه نیست و گل ها سالم از اولین بند میافتن ممنون میشم اگر راهنمایی کنید که چکار باید انجام بدم